sobota 1. října 2011

Eggenfelden HAM radio setkání / burza :-)

  Jak říká moje manželka,  máme radioamatérské vánoce. V podstatě stabilně navštěvujeme 3 stálé HAM akce v roce - Norimberk ( sporadicky pak i Friedrichshafen  )  a  Holice. Poslední ze  zajímavých setkání bylo  dle "radioamatérského kalendáře " na http://www.on4lea.be/termine.htm  stanoveno na dnešek 1.10. 2011.
   Nemohli jsme si tak významný svátek nechat ujít a tak jsme  i letos opět vyrazili v mírně modifikované sestavě: Moje maličkost, Milan OK1MJG ( alias 1JA) jeho žena Věrka OK1ZIS, Pavel OK1PVT a velitel vozu Franta OK1FKT. Jelo se jeho vozem škoda Octavia ( můj bývalý  služební vůz Hi ) Odjezd z Klatov v 6:00. Já málem zaspal, kdyby mě OK1MJG nezavolal v 5:35, patrně bychom přikeli na místo o půl hodiny později:-(   Pavla 1PVT jsme nabrali cestou. Přijeli jsme těsně před 8:00 a před halou už byla slušná fronta návštěvníků. Na setkání se jezdí včas, ty nejzajímavější věci jsou na dračku ihned, kdo přijede pozdě už jen papěrkuje. Během čekání ve frontě dorazil  i  Tomáš  OK1TOM, přijel sám ( vlasně ne přijel se psem Hi ) Vyrazil na poslední chvíli, o burze se dozvěděl prakticky dva dny dopředu a Franta 1IBB, kterého jsem mu doporučil jako spolujezdce letos do Eggenfeldenu nejel.
   Povinné vstupné 3Euro , razítko na ruku a hurá dovnitř. V hale jsme byli v 8:05 hod, takže skore super! I když mám pocit, že v minulých letech bývala větší návštěvnost, návštěvníků bylo poměrně hojně. Bylo někdy problém se protlačit mezi stoly. V porovnání s Holicemi určitě méně lidí i prodejců , ale o to zajímavější věci.   K vidění poměrně velké množství dílů pro mikrovlnné konstrukce, konektorů kabelů. Zaujal nás krásný koaxiál o průměru cca 5 cm. Prodejce ho měl přibližně v délce 30-40 metrů a při váze asi 50kg za klubko chtěl pouhých 15Euro. Nádherná cena, jenomže Franta 1FKT neměl na střeše nosič, takže bychom ho neodvezli. Škoda.  Obrovský výběr i mezi meřicím parkem - i když tady jsou ceny takové, že snad všechny měřáky vezli prodejci domů. Aneb tak jak je tam naskládali, je zase odvezli. Např za spektrální analyzátor HP8591E chtěl jeden z prodejců 2100Euro. To se mi zdá za mašinku do 1,8GHz starou cca 20 let poměrně hodně předražené. Já sám přesně tenhle spektrák  mám a kopil jsem ho za 12000 kč. Netvrdím, že za tu cenu je běžně ke koupi, ale za 25000 kč se dá sehnat běžně a ceny stále padají a padat budou. Už třeba proto, že se objevuje zajímavá měřicí technika z východu. Třeba  Čína už umí tyhle věci vyrábět ( a kopírovat - Hi )  také  a za velmi zajímavé ceny. Prostě a jednoduše ty předražené spekráky prodejcům doma shnijí, nebo to budou za 5 let prodávat za zlomek ceny. Nechápu to. Ale to už jsem trochu mimo mísu. Ale byly i zajímavé ceny. Např Perseus za 700Euro ( DDamtek momentálně 21600kč :-(  ) nebo další SDR kity za velmi zajímavé ceny. Než jsem se rozhoupal a vystřízlivěl z ranního opojení,  tak mi někdo předběhnul a vyfouknul Winradio 1500 ISA  kartu do PC. Byla za 30E!!! Já ji sice mám, ale na nejvyšším rozsahu neposlouchá :-( a za tu cenu by to byla super koupě. Tomáš OK1TOM mi upozornil na pěkné křížové mikroampérmetry pro konstrukci SWR metru. Protože mám rozdělaný L-článek a uvnitř není moc místa , jeden kousek jsem zakoupil: ( vpravo)
Při počítání drobáků za PL konektory, které jsem chtěl v počtu 2 kusů zakoupit, mě prodejce od vedlejšího stolu donesl celou propojku s PL-ky a na nich visel SVR-metr PAN-SWR200. Je to sice ten nejzákladnější model , ale nekupte to za 1E..... :-)
Poté vidím Milana MJG, jak nese už něco velkého v tašce. Vrhnu se do jejích útrob a ... Nádhera!
Ventilátor velikosti kobylího lejna. Napájení 230V , příkon okolo 100W. Tenhle obří FAN má i svůj rozběhový kond a prodejce k němu dodával i pěknou ochrannou mřížku:
Výška ventilátoru je cca 10cm,slušný záběr lopatek. to z obrázku není moc patrné. Model MRS20-EX-F1.

No prostě nádherný kousek. Určitě by uchladil nějaký ten QRO PA říká Milan. Já sice ještě nevím, k čemu bych ho použil , ale nekupte to za 4Euro. To se prostě může hodit. Nějaký ten PA se k tomu může dodělat ne?  Prostě se to může časem hodit, aneb jak se říká , mám knoflík, ušiju k němu kabát! Takže jsem koupil poslední kousek, asi chtěl i Franta FKT, ale smůla, prostě jsem vzal poslední. Teď tak večer přemýšlým a Japonci při 60Hz  v síti  by měli  výhodu - Fan by se tam točil o 6/5 rychleji než u nás!

Další úlovek za drobný peníz byl krásný attenuárot ve výkonovém provedení:

17dB /50W. Nádhera a super doplněk ke spektráku na měření výkonu, chtělo by to ještě malinký 3dB aby to člověk nemusel přepočítávat. Mám ve zvyku po burzách s sebou tahat malý multimetr ve formě sondy a už kolikrát se mi to vyplatilo. Při koupi starších baterií, kontrole tranzistorů atd...
I dnes jsem sondu vytáhnul, attenuátor jsem přeměřil na místě a ejhle! Jeden ze dvou kousků měl odpor cca 52 Ohmů meřitelný pouze z jedné strany, z druhé to ukazovalo okolo 400 Ohmů. Takže ochotná výměna ze strany prodejce ihned na místě.  Sice ty útlumáky stály 4E -  v porovnání s tím, co to stojí nové je to pakatel, ale člověka by pak štvalo, že si přivezl domů zmetek. Ještě to chci změřit, jak vysoko je to použitelné, počítám, že na 23cm pásmo to ještě bude vyhovovat.
   No, pak jsme narazili na krásná nová 12V relátka. ( 2x přepínací 10A kontakty )
Ty se vždy hodí, cena opět super, za 5E bylo 10 kousků, já za další 1E přikoupil ještě celý osazený panel - tentokrát ale 24V. No hodit se to může také.
Protož jsme nakupovali všichni a ve velkém, prodejce každému ještě přihodil něco navíc... :-)
Na druhé straně o okousek vedle někdo prodával v podstatě stejná relátka. za cenu okolo 1-2E/kus.
Pak jsem také narazil na krásná 25A bipolární relátka a dvě si pro strýčka příhodu vzal. Na přepínání KV antény ideální  určitě postačující věc, která se opět může hodit:


Až doma jsem si uvědomil, že bych jich potřeboval celkem 5 kousků na konstrukci anténního členu dle OK1ZN z AR11/73 ( str. 432 ) . Sice je to realizovatelné i s obyč relaty, ale kouzlo bipoláru by bylo v tom, že nacvakám tlačítky band a odpojím napájení a vše zůstává propojené, dokud opět necvaknu. Docela mě štve, že jsem jich nevzal alespoň 10ks Doufám, že se k těm relátkům ještě někdy dostanu. Za cenu 0,6Euro/kus to je opravdu parádní materiál! OK1TOM ještě za dvě mince  koupil koupil  nádhernou indukčnost, neodolal jsem a jedna mi taky skončila v batohu. Sice měď, ale na krásné keramice:
Naletovat odbočky, výše uvedené bipolární relátka a je to! Ideální špule právě pro zmíněnou konstrukci ant. členu k LW z AR11/73.
Pak jsme objevili pěkné mobilní antény na 145/432MHz:


 A protože jsme opět nakupovali hromadně, ta delší anténa byla za 12E a ta krátká za 10.  Milan MJG, když nás viděl, neodolal a tu dlouhou koupil taktéž , tentokrát za "plnou" cenu 15E, SRI.  Ceny lepší , než za stejné zářiče v Holicích. Ono vůbec hodně věcí , třeba nové TRXy byla v DL k mání levněji, než u nás :-(

Třeba Pavel OK1PVT koupil anténní tunner za naprosto bombastickou cenu, vypadá to, že už doma brzo rozjede KV pracoviště. Ten měl vůbec letos sakra štěstí. Okolo poledne, když už i účast opadala a vše zajímavé přebráno, hrábnul někam do hlubin krabice jednoho z  prodejců a vytáhnul nádherný multimetr:


Prodejce za to chtěl 2E.  Okolo multimetru krásná guma proti oděru, samotný multimetr dělal dojem velmi robustního zpracování. Urřitě nepatřil do skupiny marketových multimetrů za 150kč, které prodávají v každém kauflandu a které měří s přesností +/-100 procent . Pavel sice chtěl k multimetru ještě šňůry, ale ty byla snad okolo 5E u jiného prodejce, takže se objednají z číny.

Při dalším  bližším ohledání multimetru a jeho testování čtu výrobce : Wavetek!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Moje oblíbená značka. A výrobce velmi kvalitních měřicích přístrojů. Ne že bych multimetr potřeboval. Mám pěkný stolní HP z labáku, nějaké ty Metexy, velmi pěkný a poctivý Universum z komunistické doby, který mi tehdy  koupili rodiče za hříšné peníze v SRN ( dodnes funguje) mám  něco i levného viz. kaufland, to se mi válí ve vercajku coby pípátko na šlůsy.....   Ale Wavetek nemám. NEMÁM!!! Prostě jsem nebyl ve správný čas na správném místě. Zkoušel jsem ho z Pavla 1PVT   vypáčit.....  Celou cestu domů se mlelo o multimetru za 2 kovovky, kluci mi s tím provokovali :-) . Ještě když Pavel 1PVT vystupoval jsem si ten krásný kousek prohlédnul a ukápla mi slza Hi.  No a večer koukám na web a zas pláču :-)
http://www.elexp.com/a_data/01DM5XP.pdf
A pak jsem našel jeho staršího bratříčka se 4,5 místným display: http://www.elexp.com/a_data/01DM35XP.pdf
Jenomže bohužel, tenhle model už není Wavetek, tak musím o stupínek dolů:   http://www.elexp.com/a_data/01DM15XP.pdf 
To už je ono, má to navíc automatiku rozsahů. A mám krásnou hračku pod stromeček. Je objednáno, a žena bude mít pro mě překvapení. Jak jsem psal, multimetry mám, ale ne Wavetek :-( Ale už je jasné, že ho Ježíšek přinese :-)

Franta 1FKT a Milan 1MJG se tam ještě dali do řeči s Josefem Funkladenem. Ano onen prodejce, který zavalil ČR po revoluci levnými CBčkami. A od kterého jsme pašovali rádia , antény a vůbec vše co v té době bylo dostupné u něj levněji než u nás. Franta OK1FKT si u něj také domluvil hračku na Vánoce, původně jsme měli pro ni dojet, ale Josef nevěděl, jestli je skladem, takže to budou řešit poštou. A co že to bylo? Dualbadová mobilka! Ale Pššššt to je Vánoční dárek!
   Asi okolo 15:00 jsme to zabalili a po zastávce a nutném nákupu pochutinek pro naše drahé polovičky a dětičky jsme okolo 17:00 dorazili šťastně domů. Cestou jsme spálili  20 litrů nafty a každého tenhle výlet vyšel na cca 140kč. Celkové zhodnocení: Pro mě částečně úspěšná mise, cíl senat nějakou šikovnou krabičku na zdroj k SDR FLEX se nenaplnil. Stejně tak nějaký malý přepínač do QRP ant. tunneru jsem nesehnal ani u jediného českého prodejde, který na burze byl a v podstatě jako jediný velký sortiment přepínačů nabízel. Jo a dalo se u něj platit v Kč!!! Hi.  Ovšem velikou radost mám s křížového mikroampérmetru pro měření PSV ( možná jsem měl vzít také 2 kusy jako OK1TOM ) a mobilních antén, které ve začkovém provedení ( DIAMOND) stojí několikanásobně více. Též attenuátory 17dB za konečně rozumné ceny jsou velikým potěšením.
Nashledanou příště v Norimberku!
JaKub OK1MHK

Žádné komentáře:

Okomentovat

Pokud budete cokoliv psát, prosím zdržte se vulgárních výrazu. Vše ostatní se dá akceptovat :-)