pátek 28. října 2016

Pixie? Pixie!




   Objednával jsem na E-bay poměrně velké množství toroidů Amidon a prodejce mi dal  nějakou slevu, ve formě  „vochureu“ , kterou ale mohu uplatnit jen u jeho samého.
Při procházení jeho sortimentu jsem narazil na stavebnici digitálních hodin, které lze na e-bay zakoupit levnějí, ale co s tím, prostě chtěl jsem chtěl vochuer nějak využít.
Se synem Martinem jsme hodiny osadili, fungovaly na první zapojení, Pár dolarů ale ještě stále zbývalo,  padla mě do oka stavebnice QRP CW transceivtu Pixie. Opět lze na E-bay zakoupit levněji, konkrétně zde:

http://www.ebay.com/itm/RADIO-40M-CW-Shortwave-Transmitter-QRP-Pixie-Kit-Receiver-7-023-7-026MHz-DIY-/272041590688?hash=item3f56f13fa0:g:qK8AAOSwT5tWQveM

                                                Za celých 73 kč!!!!!!
Původní plán byl, že  si syn „zaletuje“ a  po vyzkoušení v bytě ( třeba proti FT-817 ) to budeme třeba jednou spolu používat na nácvik telegrafie.
Stavebnice  obsahuje pěkný spoj s maskou a sadu potřebných součástek:








  Jenomže jsem nevydržel, ještě večer desku osadil.



 Trvalo to asi hodinu, některé součástky, které se mi zdaly příliš "čínské" jzem zaměnil za dostupné a robustnější.  A pod tranzistory a IO  dal místo obyčejné precizní patici.  S těmi "plíškovými" nemám dobré zkušenosti.



 Připojil jsem 9 V akumulátor, který jsem v akci koupil v Lidlu  za 69 kč.  ( s bateriemi Tronic mám výborné zkušenosti – ty s oranžovým nápisem ENERGY jsou s nízkým samovybíjením něco jako enelopy od SANYA)  

Klíč jsem použil v podobě většího mikrospínače:




Spektrák ukázal celých 340mW, načež se ihned odporoučel výstupní tranzistor. Zapátral jsem zběžně na webu a našel „tunning“ v podobě  výměny za KSY34. Ten jsem nenašel, ale osazený 2N2222A v kovovém pouzdře už další testy přežil bez újmy, byť se poměrně dost zahříval.

0necelých 400mW  je OK, ,připojil jsem k tomu  anténu. Mám LW40, ihned po připojení k anténě to ožilo.  Nikdy bych nevěřil, jak může tak jednoduché zapojení poměrně dobře poslouchat. Ladím anténu pro kmitočet PIXIE a po naletování mikrospínače coby klíče k  jacku 3,5 mm   jen tak ze srandy  dávám výzvu. CQ  CQ  OK1MHK…. To mám nacvičené, kdyby to mělo být cokoliv jiného, nedal bych to. To samé i v přijmu, MHK poznám z ostatního bych asi nic neměl.     Nic nic.

No moje morseovka je mizerná, dávám stěží 20 znaků, je to silně rozevláté. Zkouším to ze srandy znovu a po chvíli znovu, příposlech na vedle ležící Olympii  ATS803 nefunguj, protože oscilátor vysílá stále a Olymia je vedle něj. 
Najednou  slyším mojí naučenou sekvenci!!!!  Opravdu, někdo mě volá, 2x , 3x po sobě, beru určitě DL ( možná 1EMI )  a OK1MHK tam JE!!!!!   Chytám nerva, adrenalin stoupá,  uvědomuju si, že nejsem schopen to spojení dokončit, nemám značku  (  jen prefix ) a stejně bych ji neodvysílal.  Smutně na ten superzázrak koukám a  mám na sebe zároveň vztek, že jsem se za celou tu  dobu co mám koncesi  morse nenaučil.   Jo pár CW spojení mám, ale to mi dával a bral počítač. Tohle je něco jiného. Neskutečného..
   Nemůžu se vzpamatovat, tenhle  jedošutrový   dvoutranzistorový  bazmek je slyšet někde v Německu a já slyším taky. Nejspíš bude na druhé straně nějaký profi transceiver, i tak žasnu, že to tak pěkně poslouchá. V porovnání s FT-817 je to samozřejmě tupé, ale vedle Olympie  se to jeví  snad i lépe.
Nechávám to zapnuté a na internetu dál studuji, jak to vlastně funguje… dočítám se, že QRP je nesmysl a jinde zas, jak na podobné krysalky někdo dělá DXCC.
  Ve sluchátkách se každou chvíli ozve někaká relace, někdy na hranici slyšitelnosti, někdy by mě to uši urvalo. Problém je, že je to široké a když jsou blízko sebe dva signály, je v tom guláš. Taky do toho proniká nějaké AM rádio, zapojuji můj homemade  preselektor a rádio se trochu ztratí. Další handicap je, že je to v podstatě „jednokanálové“ zařízení. Člověk je závislý na jednom kmitočtku, musí poslouchat, až se tam někdo objeví, nebo tam volat. A že to zafungovalo jsem si vyzkoušel.
 Vypínám to a jdu si lehnout.  Nemohu spát, myslím na ten zázrak, napadají mě vylepšení, modifikace, v noci se mi o tom zdá. Zdá se mi o tom, jak to perfektně funguje v době před 150 lety, kdy byl etér ještě čistý a Marconi dělal první pokusy s bezdrátem…
 Druhý den o víkendu u toho sedím celý den…štve mě to AM rádio, co prolejzá do NF….a taky hoodně mizernej odstup 2 harmonický. Na 14,046 to prakticky vysílá taky, při dobrých podmínkách to tam bude taky dobře slyšet.  Zapínám spektrák a na pokusňáku si hraju s výstupním Pí článkem. Ta nejjednodušší úprava spočívá v připojení 160pF kondenzátoru paralelně k cívce Pí článku. To rezonuje právě v okolí  14MHz , takže to tu  druhou harmonickou  krásně odřízne. Je tam cca 45dB potlačení, což už se mi líbí, nehrozí, že by někdo odpovídal na 14MHz. Ostatní průběh filtru se nemění, naopak vylepšil se průchozí útlum  z 1,1 na 0,75 dB. Nakonce připojuji styroflexový ladicí  kondík, točím a na spektráku hledám největší „zářez“. Měřím kapacitu a vybírám ze SMD  smetí, co mám k dospozici.

Za cenu výměny cívky v Pí článku a přidání dvou kapacit lze výstupní člen ale udělat selektivnější:
Tady se to ale neobejde bez měření, vrchol je poměrně ostrý a vlivem rozptylu kapacit a indukčnosti to může sedět o kus vedle…


Ono by to šlo udělat ještě lépe, napadá mě sériový LC  filtr na vstupu do nf, předzesílení atd...  Taky je to trochu celé mikrofonní - dělá to veliký zisk NF PA a jeho vazební kond na vstupu. Výměna za jiný nepomáhá, zkouším různé druhy, najdu ten , co nejmíň ťuká. Ale je to tam furt - holt vlastnost.
Také jsem zkusil použít krystal ve funkci preselektoru – musel na sobě mít ale antiparalelní diody , aby mohl výkon ven. Zlepšení nebylo moc výrazné, průchozí útlum na pracovním kmitočtu se zvětšil cca o 10dB. I nepropustný útlum nebyl nijak zvlášť ideální , díky kapacitě krystalu a diod  to i mimo pracovní kmitočet má okolo 25dB.
Jenomže pak  to celé ztratilo na té nádherné jednoduchosti. Na webu lze nalézt úpravu v podobě zvednutí zisku NF PA, ale  neměl jsem potřebu, hlasitost se mi zdá dostatečná.
Takže sečteno, podtrženo, jeden kondík, který přilepím na stávající indukčnost za  to potlačení ještě stojí. Navíc v SMD provedení tam padne a není moc vidět…. Při tom mě napadá, že by se to celé dalo udělat maličké – SMD. Beru to jako výzvu někdy do budoucna , velikost by mohla být méně než poloviční, to nemluvím o výšce….

Při konstrukci druhé verze Pixie  ale kapacita 160pF nevyhovuje, je třeba cca 170 pF, aby „zářez“ vytvořený rezonancí sedl přesně na 14,1MHz.  S kondem 160pF to ladilo někde na 13,9MHz a na 14,1MHz bylo potlačení jen 25dB…
Druhý den to beru s sebou  do práce a při cestě domů zkouším poslech na „kus drátu“ hozený na strom.  To je o ničem, náznak nějakého CW signálu, kus drátu je špatně, i když tam něco slyšet je. Minimálně musí být  drát vyladěný aby to taky vysílalo….
   Doma měřím citlivost, ukazuje mi to cca 20micro/V +/-.
Objednávám další 3 kousky ( včerně inovovaného modelu PIXIE 4 s příposlechem při TX  pomocí piezobzučáku)  Ve verzi 4.1. ipravili PS a přidali do pytlíčku malý piezopípák – odposlech při vysílání.
A v této verzi chybí BNC konektor, deska je jinak ( řekl bych lépe) uspořádaná. Absence BNC nevadí, naopak, plánuju krabičku, kde  použiju SMA a do krabičky by měla vejít i baterie. 9V se moc neosvědčila, protože se poměrně brzy vybije, 8x1,2V Ni-MH bude ten správný zdroj s „nesmrtelnou“ kapacitou.



Napadlo mě podarovat tím kolegy ( za ty prachy nekoupím ani šutr 7,023MHz )  a zkusit nějaké spojení  PIXIE-PIXIE. Minimálně  se mnou budou muset mít kolegové trpělivost.  A do doby, než to dojde  opráším telegraf. Standu OK1STW jsem trochu nalomil, snad ho k pár pokusům přesvědčím, když mu to hotové hodím na stůl.  Antény nějaké má, zkoušku z telegrafie také a jsme od sebe 2 km, to by mohlo jít povrchovou vlnou.
Taky bych mohl udělat interface s relé, abych mohl dávat z PC, to samé pro čtení. 
Ale ne, to by také ztratilo na kráse. Musím se do toho nějak dostat, ostatně mám v plánu MW , tam se to bez CW neobejde.
Kolega z HW konference mi vytisknul na 3D tiskárně krásnou krabičku navrženou přímo pro PIXIE:



 Pixie v pixle a s příslušenstvím  pak vypadá takto:


V místě trimru je v krabičce dírka a na trimru mám trn, který otvorem v krabičce prochází - jemné ladění v okolí kmitočtu krystalu. Taktéž klobouček tranzistoru 2N2222 prochází otvorem ve víčku krabičky.
 Místo 9V baterie zatím  používám 11,2V L-on Akupack, který má nesrovnatelně větší kapacitu a potřebný konektor. Vyzkoušel jsem řadu sluchátek, nejlépe fungují nějaká reklamní od O2 - nejcitlivější.

Toliko moje nadšení z Pixie, krásná hračka tenhle transceiver, ideální pro mě.  Říká se rozdíl v hračkách pro děti a dospělé je v ceně. To u Pixie neplatí. Za ty peníze doporučuji objednat každému!!! Takový malý zázrak, připadá mi, že jsem objevil Ameriku J
S dospělým transceivrem , pořádným kotlem  a kvalitní anténou není dnes problém udělat v podstatě spojení kdykoliv a s kýmkoliv.  S Pixie je to už  mnohem složitější a asi právě v tom je to kouzlo. Dát si nějaké překážky  a omezení a zkusit to tak. Jinak!

 Napadlo mě udělat nějakou „minisoutěž“  -  Vysílám s Pixie, prostě spojení jen mezi těmito trasceivry.
Za ty peníze to opravdu stojí za to!!!. Nebo jen tak se vyblbnout, něco si vyzkoušet.  Také jsem si objednal řadu krystalů pro 40m. Na E-bay z USA. Jenomže poštovné je několikanásobně větší, než sada šutrů, tak jsem zaměstnal bratrance. Šutry mi objednal na sebe v USA a přivezl  je při návštěvě rodného domova:


Sadu prodává KC9ON a vyšla na cca 5 dolarů. 
S mými krystaly tedy mám sadu:
7,023 MHz
7,030 MHz
7,050 MHz
7,05 5MHz
7,110 MHz
7,114 MHz
7,122 MHz
7,200 MHz

Na stránkách Hamshopu ondry OK1CDJ jsem objevil další kmitočty. Ondrovi jsem psal, že bychom něco mohli vyměnit, ale bohužel se neozval :-(

Další šutry k 40m bandu jsem našel v desce VKV tuneru:


A mám připravené i krystaly pro 20m band:



   No, vypadá to , že se do telegrafu pustím…..
Nechcete taky zkusit PIXIE???



Honza OK1MHK

úterý 13. září 2016

Duplexer Procom DPF70/6

 Letos jsem ze setkání z  Friedrichshafenu přivezl duplexer Procom - DPF70/6. Proč? Mám v plánu nahradit OK0BM malinkým železem přímo u antény.  Upravenou Nokii 620 a malý duplexer k tomu. Důvodů je víc, jeden z nic je  např. eliminace dlouhého koaxu od převaděče k anténě, stačí jen "levný" napájecí kabel. Ostatně se tak už dnes řeší i komerční technologie GSM a většina střev je napchána přímo k anténě. Kromě úspory již zmíněného koaxu se to v případě převaděče projeví i na parametech převaděče. Ale to už jsem trochu odbočil.
Tenhle nížepopsaný stál 30E, ještě ve Friedrichshafenu na burze jsem koukal, za kolik se dá pořídit "normálně":
RScom  ,  Hamshop.nl  ,
 
Duplexer ležel doma v regálu a protože se blíží zima, chtěl jsem s tím trochu hnout.
Vypadá pěkně, nápadně připomíná čínské výrobky.  Těžko říct, kdo to od koho okopíroval, jisté je, že tenhle kousek je o něco "značkovější" než čína. Alespoň nálepka Procom , Denmark dává naději, že to bude lepší než "čína". Hmotnost krásných 950 g,  mechanicky velmi pěkně provedené, tuhé a sešroubované torxíky.



Zde je možno okouknout duplexer detailně: Procom DPF70/6
Jediná vada na kráse jsou BNC konektory  , ale alespoň to je o něco lehčí. Také mě trochu znepokojoval údaj  Spacing: 9-13MHz, i když údah DPF 70/6 by měl logicky ukazovat na 70 cm pásmo a 6MHz  minimální odstup  kmitočtů.  Ale dle datasheetu se opravdu jedná o 9-13MHz : DPF70/6
V prospektu lze vyčíst z grafu úplně vpravo útlum HIGH portu o něco lepší než 0,5 dB !!... a zmiňují i teplotní stabilitu 4,5ppm/C    Protože jsem měl trochu času a zvědavost nedala,
připojil jsem k voobleru a....

Původní naladění pro kmitočet 429,9/419,9MHz ( tedy s odstupem 10MHz )  bylo s útlumem cca 0,9 dB a odstupem ( rejekcí ) okolo 89 dB. Tak jsem začal kroutit, ladit. Bylo třeba všechny písty vytáčet ven, bude to na vyšším kmitočtu.
Ladí se mnohem lépe než 12-ti dutinový HUBER & SUHNER  u kterého bylo třeba zkrátit ladicí šrouby a kromě 12 dutin ladit i vazby. Zkrátka se kroutí směrem ven a kouká se na obrazovku, jak hrby cestují.
Přeladění tvalo asi 2 hodiny, mám k dispozici jen dvouportový přístroj a musím vždy přendat TX a RX větev.
Výsledek je naprosto vynikající. Samozřejmě ve srovnání s t Huber-Suhnerem je tam nepatrně větší útlum v propustném pásmu, ale v izolaci je to skoro srovnatelné!!! Ale je fakt, že Procom je "jen" rejekční a vše kolem rejekce jde do RX narozdíl od obřího Huber-Suhner duplexeru, který oba kmitočty filtruje.  Ale i tak mě tenhle malinký duplexer příjemně překvapil svými parametry. Posuďte sami:



Nádhera, spokojenost!  I přes to, že duplexer je určený pro odstup 9-13MHz je výsledné naladění výborné.
  Ještě jsem zkusil nechat duplexer za oknem na rozpáleném sluníčku a v mrazáku při -12 stupních.  Paradoxně, když byl na slunci jen se nepatrně zmenšil ( o 0,1dB ) průchozí útlum. Po vyndání z mrazáku to sedělo naprosto stejně jako při pokojové teplotě. Spektrák ( s tracking gen.) jsem stále opakovaně cejchoval i s měřícími šňůrami ( a BNC spojkou) , aby bylo měření přesné. Zejména nízké hodnoty útlumu +/- 0,2 dB cestují s oteplením přístroje. Také jsem zkoušel prohnat duplexerem výkon a měřit útlum pomocí úbytku výkonu  Přesně 20W do duplexeru a  ven v TX větvi vylezlo "jen"  16,5W - přesně to odpovídá naměřeným údajům ze spektráku.
Závěr?
  Oproti čínskému duplexeru, který není teplotně kompenzovaný a má i horší parametry je Procom určitě  kvalitnější.   Ale vycházím z modelu SQ450-N zakoupeného na 409shop.com, který jsem ladil a útlumem jsem se nedostal pod 1,3dB, izolace okolo -75dB. Ale teplotně to bylo závislé hlavně při vyšších teplotách, kde  klesala rejekce. A při  skoro dvojnásobném průchozím útlumu je při větších výkonech již znatelné oteplení.


Možná jiné modely čínských duplexerů jsou jiné, ale neměl jsem možnost otestovat. V praxi to samozřejmě při použití kvalitních TX a RX nemusí mít takový vliv na celkové parametry převaděče, ale výborné parametry potěší, zvlášť při takovém poměru k ceně a velikosti. Prodejce ve Friedrichshafenu měl duplexerů hodně (celá plná přepravka) a tohle je opravdu bezvadný kousek, za který těch 30E určitě  stojí dát.
Doufejme, že se příští rok znovu objeví.


sobota 10. září 2016

Holice 2016

Tak. Já po jednadvacáté, o5 se mnou jel můj syn Martin a syn mé sestry Lukáš. Oba se na akci moc těšili, letos chtěli být na place dva dny. Zajistil jsem tedy ubytování  v SPS auto - v domově mládeže.
V pátek ráno jsme vyjeli v 4:00 hod, můj syn ač to bylo poměrně brzy vylétnul z postele jako nikdy. Kéž by takhle vstával i do školy.


Oba kluci s visačkami, Luky patrně letos naposledy zdarma....



Já 70 kč na oba dny - vyfasovat spínací špendlík ..



a hurá na plac!
Všichni jsme měli PMR  a byli v kontaktu. I když spojení občas vázlo - někdy musím klukům osvětlit zásady rádové komunikace.  Zvlášť v prostředí, kde je rádiový smog , na jednom kanále je mnoho podskupinn
(a vzájemně se rušíme, aniž bychom o tom věděli - CTCSS )
  musí být spojení ve stylu potvrzování - rozuměl jsem ... atd...






Tady Martin skoupil několik motorů s převodovkou - k Merkuru se budou hodit.
Za 35 kč elektromotorek s pěknou robustní převodovkou do pomala.  Luky ukořistil větší , původně stěračový motor.



 Nutná zastávka u auta, které bylo zaparkováno cca 200m od vstupu na burzu. Povinně napít, najíst, namazat proti spálení od sluníčka a hurá zase na plac!



Tady jsme nakoupili zásobu nůžek, peánů a pinzet. Zejména nůžky po loňském nákupu obdivovali v celé rodině, tak jsme letos v tomhle stánku opravdu něco utratili. Nůžky výborné, běžně se podobné prodávací okolo 200-300 kč.




Výprodej součástek - tady byli kluci pečení-vaření! Hodně zajímavých věcí za zajímavé ceny, i já koupil nějaké Nipon elyty různých kapacit. Ostatně letos jsem měl v plánu se zásobovat elektrolytickými kondíky všech různých kapacit. Množí se průmyslová elektronika, kde je nejčastější a téměř jedinou závadou vadný/vyschlý elektrolyt.  Je nejlépe preventivně vyměnit všechny, nicméně nákup kvalitnějších kapacit se dnes  poněkud prodraží. Jinde jsem nakoupil i krabice s páskovanými kondíky v počtu 2000ks   za zlomkovou cenu nových! Kontrolní namátkové měření doma ukázalo, že budou všechny OK  :-)







Druhý den parkujeme o5 kousek od vstupu, ve stínu pod stromem. Na plac jsme přišli trochu pozdě, poněkud déle nám trvalo vypravit se z domova mládeže.


Rok od roku návštěvnost menší. Kdeže jsou ty doby, kdy člověk nemohl projít davem a  stále do někoho narážel. Asi se už opakuju , ale podobné tendence jsou vidět i ve Friedrichshafenu a jinde... SRI

















Zajímavý stánek s fotovoltaikou. 40W amorfní panel za 1000 kč - pěkná cena.
A 20W malý kousek za 800kč. Luky měl zálusk, ale nakonec nekoupil.
A udělal dobře, panel, co už měl doma jsme kontrolovali a dává potřebných 90-100mA, které dávat má.


Na obědě v místní restauraci. Osvěžení - fofola. Luky prohlásil, že si příští rok udělá koncesi.
Zahrnu ho nějakou literaturou a možná, že už příští rok bude mít v Holicích vlastní volačku. Předpoklady k tomu má, no uvidíme. Martin má ještě času dost, ale za těch 5 let .... no uvidíme!!!!! OK1MK má připravenou, zatím je na mě :-)







Zde se vykupoval elektrošrot - letošní výkupy byly ve znamení sat receivrů. Skylink přešel na HD vysílání a rázem jsou tisícovky nepotřebných SD přijímaču. A kde jinde by se měly objevit?



V sobotu v 15:00 hodin odjíždíme, s sebou nabíráme jednoho pasažéra, který přijel z Šumavy vlakem.


Příští rok kluci jednoznačně chtějí zase , mají to jako malé Vánoce. Asi se nebudu muset přemlouvat a o5 vyrazím s nimi.  Takže snad naviděnou v Holicích v roce 2017!!!!
 

sobota 2. července 2016

OK0BM nejede!


Je to tak....
Schválně jsem info nikam nepsal, čekal jsem na reakce.  Asi po týdnu od vypnutí se ozval Pavel OK1DX.
Pak Franta OK1FKT, a až cestou do Friedrichshafenu mudroval i OK1MJG a OK1PVT.
Takže - neřízlo do toho, je to vypnuté. Kvůli anténám. Na stožáru přibyla další technologie ( LTE, atd..)
a stožár byl přetížený. Takže muselo dolů vše co je nepotřebné. Došlo i na NMT antény ( a panelku  + diverzitní yagi ) , kterou OK0BM využívalo. Anténa sice byla směrována někam do SRN na západ, ale vcelku to běhalo.

U demontáže jsem byl, anténa dopadla takhle smutně:


K ničemu už nebyla, na stožár se kvůli  vysokému odporu větru a velkému dynamickému i statickému zatížení už nehodí a doma na ní místo nebylo...
Z antény jsem vystříhal krásné semirigid kablíky a vzal si na památku dva z šestnácti dipólků, které i po tvdém pádu zůstaly nedeformované.
Anténa sloužila dobře 5 let.. Jednu ze dvou dalších ( sundaných )  krytých Yagin jsem schoval, může se někdy hodit...

   Co dál? Je v jednání použití nějaké malé, lehké antény někde v dolním patře stožáru, nejspíš sfázovaná osmice dipólů, které sehnal a věnoval Standa OK1SCH. Nebo až nahoru  lehoučkou  Kathrein K75221.
Je to sice jen 1,2m laminátová omni, ( 3,5 dBi   http://www.funkmelderservice.de/img/108730m.pdf  ) ale lepší , než drátem do oka Hi. 
Do té doby bych rád spustil OK0BM na alternativní kótě. a s alternativní anténou - asi právě s tou K75221.  Jenomže chybí čas. Musí se tam dojet, nainstalovat... Je to kóta mnohem blíž Klatov, takže se určitě zlepší pokrytí pro lokální použití, ale bude to mnohem níže, než byl původní OK0BM - ant. byla  1222m.n.m.

Ale zdá se že OK0BM nikomu nechybí, uvidíme co bude.  Je možné, že zanikne úplně, to v případě, že nebude místo, kam to strčit.  V každém případě je zaplacená koncese na dalších  5 let.

Friedrichshafen 2016




Letošní mezinárodní setkání jsme si nemohli nechat ujít.  Připravovalo se to a mluvilo o setkání už od začátku roku. Pracovní název "Háfen" 
   Franta OK1FKT se ujal zajištění ubytování, protože jsme plánovali setrvat dva dny.
Jeli jsme v klasické sestavě, já, Franta OK1FKT, Pavel OK1PVT a Milan OK1MJG.
Vyráželo se ráno cca ve 3:40 z Vrhavče Pavlovo vozidlem Škoda Octavia 1,9TDI.
Navigace sice ukazovala dojezd okolo 9:00 hodin ráno, ale  průběžně se dojezd zkrátil a příjezd byl někdy okolo 8:30. Cesta byla OK  s jedinou zastávkou na řízek ( Franta letos nezapomněl!)
Parkování kousek od haly ( asi 200m )
Ještě zakoupit lístky ( a 9Euro ), já měl na dva dny „vochuery“…
A hurá dovnitř.



 První návštěva YAESU, čepička….tužtička…


No a pak jsme se rozprchli po halách.  Můj letošní cíl nebyl nákup ničeho konkrétního, prostě čumenda, ale chtěl jsem  nějaký úzký filtr do FT-817 kvůli poslechu ( a nácviku ) CW.
Bohužel ceny byly větší, než u nás v CZ, ( GES) nebo než se dají objednat v e-shopů.
455kHz filtry za přijatelné ceny byly ale ve větších pouzdrech, než by se do FT-817 vešly.
V první hale s novinkami a komerčními vystavovateli jsem se zdržel asi 2 hodiny, okounul FT-991, která oproti loňsku zlevnila.




 K vidění bylo mnoho zajímavostí, mne zaujal „multi mode repeater“


U stánku jsem "skejsnul" a viděl i praktický provoz ( lokálně) 





V první hale nepřebrné množství anténní techniky, 


... doplňků... i když co se týče mechanického uchycení, třmenů a různého spojovacího materiálu, u nás v CZ to umím určitě levněji...




 .. a zase antény...

Přecházím do druhého pavilónu, zaujímají mne krásné digitální hodiny. Velká čísla, datumovka... no možná jednou..


O kousek dál, trumf dalších časoměrných přístrojů na setkání - ještě větší hodiny z vysoce svítivých bílých LED. Na fotografii to tak hezky nevypadá, malá dynamika mizerného foťáku v mobilu značně zkresluje monstróznost krásně jasných číslicovek:


Vše je bohužel foceno jen mobilem, příští rok si musím vzít alespoň nějaký kompakt...

V halách je plno lidí, řekl bych ale, že se dalo procházet lépe , než loni. Že by méně lidí?

Hala A3:



Aaaaa.... potkávám o5 , jako každoročně Karla OM7ARK. Ten nechybí, byť to má hodně z ruky.
Pokecali jsme , letos prý dorazil s manželkou, kterou nechal ve městě :-)
Je fajn potkávat tytéž lidi  stále za sebou Hi, člověk alespoň promluví s někým v jazyce, který zná  Hi.


Jako každoročně nepřeberné množství dílů, součástek a .... lidí  ...

Bylo strašné vedro, já jsem vypil dvě plechovky pravé nefalšované plzeňské dvanáctky a měl jsem dost.
Nějak jsem si neuvědomil, že to není limonáda a chvíli jsem pak odpočíval na trávníku před halou, za chvíli se pak ke mě  přidal i Pavel. Krátký odpočinek v úmorném vedru a zase z5 do hal.

V halách jako v úlu....


Tady nás v nestřeženém okamžiku zachytil  objektivem Milan OK1MJG:


OK1PVT v popředí - nedá se přehlédnout -  v první hale u firmy lusotower.com splýval se stožárem.


K vidění ( a k prodeji )  kvanta přijímačů ....


                                                          .  radiostanic, scannerů...
                                

 ...a dílů na MW - zaujal mne tenhle krásný PA na 3,5GHz. Ale na tohle pásmo již mám vybavení, tak mne to nechalo v klidu



Pěkné spínané zdroje, stejné používáme ve firmě pro napájení telekomunikační technologie.
Napájení 48V ( 53V ) se tak nějak ustálilo i u VF výkonových LD-MOS  tranzistorů..


K vidění i poměrně levná, "neznačková" měřící technika... jo být to k mání tak před 20 léty....



Citlivě se snižují ceny za různé komponenty pro elektronkové PA. ( kromě rollerů a otočných kondíků )
Např. vakuové kondy a různé elky už jsou za velmi pěkné ceny.





Inu, éra LDMOS PA nastupuje, dá se už za pěkný peníz pořídit modul 1kW, stejný prodejce z Ruska jako loni. Již jsem  právě  v loňském roce spotoval na blogu....Prodejce má i své stránky, lze objednat na internetu, některé věci pak i na e-bay.  Napadlo mě, že třeba E-bay se stává zabíječem techdle krásných setkání a burz, kdokoliv si může  v pohodlí objednat cokoliv, aniž  by "hnul zadkem"  To samé další čínské e-shopy jako Aliexpress, Bangoog, 409....


Nebo "robustnější" 1,2kW ...


Včetně výstupních filtrů, příslušenství a ochran...









 Letos jen dvě haly ( tři i s komerčními vystavovately)  , byla doba, kdy byly haly i čtyři a plné.



Bylo na čase přejít do další haly... všichni jsme udržovali spojení na 433,575MHz (CTS88,5) ,
 když někdo viděl něco zajímavého, ihned dával echo. Občas jsme si dali sraz před autem na nutnou svačinu, nebo odnést kořist...

Já jako první kořist koupil  tenhle nádherný kond:


Mezera mezi deskami asi 1,5mm , izolovaný rotor a cena 3E!!!! Je fakt, že prodejce původně prodával různé mechanické anténní úchyty a díly a kondík mezi tím ležel ( pod stolem v přepravce) jako "přívažek"

Patrně ani prodejce neznal skutečnou cenu ....
2x 10-300pF, masívní provedení...


Další věc, na kterou jsem narazil byl tenhle kezký duplexer, za cenu 30E  ihned našel místo v batohu.
S prodejcem jsem komunikoval s mojí velmi mizernou angličtinou... ujistil mne, že ačkoliv je původní kmitočet duplexeru  429,90/419,90 MHz , že to jde přeladit. Také mne trochu znervózňoval údaj  Spacing 9-13 MHz, ale uvidíme. Úplně v nejhorším případě bude na straně echolinku - coby duplexního pojítka.

Výrobce PROCOM, i když je nápadně podobný čínským duplexerům. ( Číňan to okopíroval od PROCOMu, nebo PROCOM od Číňana??)  Mechanicky hezky provedené, vlastní dutiny plnorozměrné a pěkně sešroubované torxy. Kdyby to nešlo kmitočtově nahorů, určitě půjde zkrátit hliníkový profil a zase sešroubovat. Nýtované jsou pouze BNC konektory, škoda , že tam nejsou N-ka, mám je raději. I když na 70 cm ještě i BNC vyhoví.
 Sháněl jsem nějaký malý duplexer  k Nokii 620, snad tohle bude to pravé. Ale je to oproti dvanáctidutinovému Hubber-suhneru jen šestidutinový rejekční.  Určitě dám vědět, jak přeladění dopadlo a jaké jsou parametry .

   OK0BM je momentálně v reinkarnaci a v budoucnu je plán celou technologii převaděče smrsknout do malé krabice rovnou k anténě na stožáru. K soustrojí by měl vést jen napájecí kabel.
Dělá se to dnes tahle i v profesionální praxi - technologie se zmenšují, prostě se to hodí k anténě a ušetří se za stále drahé kabely a další kabelové bižuterie.

V úvodu jsem zmínil, že sháním nějaký filtr do Ftéčka. Při procházení hal jsem u tohoto prodejce:


... narazil na nějaké elektomechanické filtry 450kHz, které by se při troše úsilí do FT-817 vešly, ale problém je s těmi 5kHz rozdílu.
Nakonec mě prodejce nabídnul tuhle zázračnou krabičku:



Byť se jedná o výrobek staršího data, prý funguje výborně. V hale byl stejně jako loňský rok dostupný internet (via wifi) ihned jsem hledal na telefonu nějaké informace o tomhle produktu.
A na  stránce http://www.eham.net/reviews/detail/763   narazil na velmi pozitivní recenze. Pak jsem shlédnul ještě nějaká videa na youtube  https://www.youtube.com/watch?v=YDAe18KcRH0
 https://www.youtube.com/watch?v=Ap4-1mMCdH8
a krabička byla za 20Euro v batohu. Je to přesně to , co jsem potřeboval, a za velmi příjemnou cenu.
Mám z tohodle , byť obstaróžního DSP radost, o dovolené na chalupě to určitě k FT-817 připojím a otestuji.  FT-817 v základu je pro CW víceméně nepoužitelná, v těch 3 kHz šířky filtru je někdy tolik relací, že se to nedá.
Můj další TRX Flex-1500 umí sice namodelovat filtr i úzký třeba 50 Hz ( a nezvoní!!! ) , ale to je rádio na doma. To nemůžu tahat s sebou...je k tomu třeba řada příslušenství.



Další z věcí, kterou jsem pořídil, byly micro SD karty 512MB ( ne GB ) Byla i s redukcí v krabičce za pouhé 1Euro.
 Některé distribuce pro Paspberry  se na ní vejdou a udělám radost i dceři do MP3 přehrávače, který si nedavno za 1,5 dollaru objednala z číny. Je na microSD kartu a mít více kartiček je právě pro MP3 player  přehlednější, než jednu velkou , třeba 16GB.  Ostatně na tu 512MB kartu se vejde nějakých 8-10 hodin muziky  (záleží na kompresi)





 Vzal jsem pro jistotu 10 ks, vždyť to je za cenu té krabičky Hi. A to doslova:

O kousek dál jiný prodejce nabízel samostatné krabičky, také za 1 Euro.  To je prostě realita.



Tak schválně, co by jste koupili vy? 

Pravda je, že jsem ke konci setkání šel  okolo prodejce, co krabičky nabízel ( ty prázdné )
Podle mě neprodal ani jednu..

Moje dcera měla z karty radost, první výkřik byl "TY JO  512GB !!! "
Tak jí povídám , čti pořádně - až po chvíli si všimla toho malého písmenka mB, i tak byla radost, protože ke kartičkám dostala sbírku všech žvýkaček, co bylo dostání v Aldi. Tam jsme se stavěli při cestě domů.

Ale z5 k cenám, někteří prodejci mají snad každý rok stejné zboží, k mání třeba taková FT-897 za 660 Euro  !

Kdo si ty jeté a staré transceivry koupí? Ano, při zajímavých cenách to prodejné je, ovšem např. ty cenovky co byly u tohodle prodejce jsou neakceptovatelné.




U stejného stánku jsem viděl v malém pytlíčku TCXO-1 pro FT-817/57/97. Chtěl jsem pořídit jen kvůli přesného změření a možnosti porovnání s TCXO-9. Prodejce chtěl ta ten TCXO-1  50 EURO !!!
Buť se zbláznil, nebo je mimo realitu dnešního světa.
A takových prodejců bylo víc , např spektální analytátor  HP 8591E  ( mám ho doma) za 1600 EURO!!
Už jsem to psal několikrát - nechápu to. Tihle prodejcei se s tím táhnou na burzu a pak zas zpátky domů.
Přitom to ztrácí hodnotu, konkrétně tenhle HP 8591E bez trackingu má reálnou hodnotu okolo 20kKč.

Ale samozřejmě je tu i opak, dá se pořídit levně a kvalitní věci, to je ostatně i případ toho otočného kondu, který jsem si přivezl.
Narazil jsem na tranzistory KP904A, no nevezměte to za 1 EURO!! Byly ovšem jen dva...





Jená se o 50V výkonové N-channel Mosfet s výkonem cca 80W na 400MHz. VF bipolárů se dnes všude válí dost za dostupné ceny, ale Mosfety a LD-MOSy jsou trochu vzácnější, byť tenhle rus je také obstaróžní.
Někde se mi v garáži válí CB PA s bipolárními ( zničenými) tranzistory, zkusím to nahadit těmito ukořistěnými tranzistory.

Za Euro jsem okukoval i tenhle nabíječ na tužkovky:


Byl i s adaptérem na 230V a do auta. Cena suprová. Ale nabíječky mám, lepší...byl by to zbytečný kousek navíc. 

Dovezl jsem si ale  pěkné laminátové tyče na stavbu antény!  Ale doma jsem zjistil, že je jich málo SRI.


Ještě bych 3 kousky potřeboval....  ale vím o někom, kdo je má  a chtěl z nich dělat plot. Vyměním to s ním za ocelové kuny ... Hi.


Za 1E byl i tehle modem, pořídil jsem kvůli krabičce, je stejná, jako má FLEX-1500 , hodí se na další příslušenství. Ten 9k6 modem se ještě někomu určitě bude hodit. Svého času to určitě mělo cenu!
Zběžně jsem koukal do manuálu a snad to umí i 1k2 až 38k  - rychlost se nastavuje dip přepínačem na předním panelu. Kdyby někdo měl o ty střeva zájem , je za 2 Eura k mání Hi. Zde: http://www.symek.com/pdf/tnc2hg.pdf    je k tomu manuál včetně schémat, na webu lze najít i FW ( má to ale EPROMKY )
bude třeba příslušný programátor a UV mazadlo....



Poslední 1E nákup byl v podobě téhle case:


Mám doma CT-170 a původní je již v rozkladu...



Objevil jsem i tyhle krásné "klapačky" mám jedny doma v tmavohnědém provedení. Tyhle ale jsou výstavní, mě chybí jeden knoflík. Alespoň jsem udělal foto, cena byla hodně vysoká....







 Tuhle "vazelínu" jsem zapoměl pořídit.... příští rok.



K vidění pěkný frézovací plotter na desky plošných spojů:



Trychtýřové anténky na 10GHz...


Tady byl ráj elektronek. Honně českých , poměrně se prodávaly dvojité triody  - byl jsem svědkem, že někdo koupil 50 ks. Nejspíš pro nějaké audiofily, nebo do kytarových komb - je to teď moderní cpát do nf flašky.... kdo nemá preamp v kombu na flaškách, jako by nebyl Hi.



Hala A4:






Tohle jsem tam taky potkal. Byl v tom normálně člověk, žádný samohejble ovládaný rádiem SRI... Hi


HAM FACEBOOK Hi:




Takové razítko dostal každý, kdo chce ven - a chce zase dovnitř...



Cestou na parkoviště k vidění zajímavé vozy: 
Auto "JEŽEK"




Uvnitř vozu to bylo ještě zajímavější - řízení bude trochu náročnější. Jo zřejmě dobrej oddíl... Ten Francouz je na setkání taky každoročně, ale teď s jiným vozem.



.
Taky pěkná mobilní anténa:



Večer jsme dojeli do nedalekého kempu.....



 ....kde jsme měli zajištěné ubytování v dřevěné chatce, která byla těsně před zbouráním:



 Ubytování zajistil Franta OK1FKT. Příjemné je, že v kempu pracují slovenky, takže domluva byla výborná. Prasko, že mám svátek, tak jsme zapadli večer do místní hospůdky a dali pár piv.
Výbornou náladu měl zejména Franta OK1FKT,  Málem vlezl do dámských sprch -  nicméně při cestě ze sprch do chatky bloudil méně než já :-)



Také jsme  natáhlil LW 40 a chtěli udělat nějaké spojení do OK. Pavel OK1PVT vzal s sebou FT-817. Bohužel to nevyšlo ani ráno, anténa 4 m nad zemí byla jak píše OK2BUH "mrtvá žížala". Slyšet bylo ranní kroužek, ale taky mizerně. S 5W nás těžko někdo mohl slyšet. Snažila se Věra YL Milana   a Standa OK1STW, kterého jsme slyšeli.

 Snad ještě pohled na Bodamské jezero přímo z břehu v kempu:



V době fotografování k večeru se zvedal velký vítr a hrozila nějaká bouřka, ale pak se to nějak přehnalo a pršelo jen minimálně. Zato druhý den odpoledne začalo při cestě z5 pěkně cedit  - ale to později.


V sobotu ráno snídaně  ještě v kempu a hurá  z5. Jenomže jsme se trochu zasekli , když jsme se cestou snažili najít jeden penzion, kde jsme také přespávali před pár lety. Takže jsme přijeli na parkoviště v 9:30 a pořadatelé nás odklonili na vzdálenější parkoviště za lávkou... odhadem 600 matrů od haly.
Kdo pozdě chodí, ....
Takže cesta k autu  byla jako malý výlet. V sobotu už ale nebylo takové vedro, takže se to dalo. Hned ráno jsme s Pavlem OK1PVT odnesli zakoupené laminátové trubky do auta.

Následovala opět hlavní hala, tentokrát jsem přibrzdil zde:




Krásný stožár, až budu velkej kluk, koupím si dva...





Také jsem se "zvěčnil" 



Pak jsem v hale A3 narazil na českého prodejce inkurantů:





A kousek vedle: 


Dálopis!! Na kopii ze Zbrojovky Brno ( označení T100 ) jsem ještě před 15 lety pracoval ve firmě.
Měli jsme ho jako zkušební - udržovali jsme přenosovou síť dálnopisů - tónovku, přesněji stojany pro přenos dálnopisu pomocí tónové telegrafie. O to víc mě zaujal funkční kousek přímo na setkání. Dálnopis byl připojen do sítě TELEX přes internet. Nádhera, už kvůli takovým skvostům techniky je zajímavé navštěvovat takové akce.

Kdž jsem se nabažil o kousek dál jsem narazil na HV kapacity úctihodných rozměrů , kapacit ale hlavně napětí:




K čemu to asi je ( bude?) tohle snad nezpracuje ani QRO nadšenec!

V neděli jsem ještě koukal na tenhle PA - hodil by se na cesty k FT-817, mít ho včera, možná bychom se i s tou mrtvou žížalou dovolali. Ale nakonec jsem odolal. Uvnitř byly MRF454 , na výstupu bez filtru. Předpětí  - odpor... navíc se v tom už někdo vrtal, jeden MRF měněný...
To musí hrozně prasit. I když cena třeba vzhledem k novým MRF454 také víc než dobrá! Prostě rozumná.
Ale muselo by se to dodělat, aby to bylo použitelné, reálný výkon možná tak  120 - 150W při buzení 5W.



Blížila se 15 hodina, čas k odjezdu. Sešli jsme se před halou a šli k autu.


Čekalo nác cca 450km domů cestou ještě nákup v Aldi.

To jsem ještě netušil, co mě čeká. Cestou začalo pršet a docházely mi první zprávy na telefon, že v místě mojí chalupy jsou přívalové deště. Okolo 17 hodiny se vylil Drnový potok a krom jiného mi zaplavil garáž. Cca 20cm vody.  Ta voda by ani tak nevadila, ale když odtekla to blátíčko po ní. 
Přijeli jsme okolo 21:00hod, převléknul jsem se a s ženou, která na mě už netrpělivě čekala hurá  na chalupu. 


Vrátil jsem se úplně zničený cca o půlnoci.
V garáži vše promáčené, krabice z mého odstěhovaného ham-shacku z Klatov promáčené na zemi.
Zatopená motorová pila, lodní motor....  V neděli ráno vše vyklidit, pilu jsem rozebral na základní díly, vyčistil, kliku zalil vodou... Voda do pily natekla výfukem , bylo jí slušně i v klice.





Lodní motor podobně, tam mě čekalo nekonečné proplachování bioethanolem, no snad to ještě někdy pojede....





 Krabice se součástkami tak kompletně zaplavená, moje žena mi je pomohla ještě v noci v sobotu proprat ve vodě v sítu oddělit vodu  a takhle je sušíme po celé chalupě:




 V neděli přijel pomoci i Franta OK1FKT, díky!  Hoodně ( hlavně psychicky Hi ) mě pomohla moje žena, za což jsem jí vděčný .  V neděli večer již bylo uklizeno....
.....i když z té spouště se budu vzpamatovávat ještě alespoň 14 dní.. Letos jsem si takový návrat z Friedrichshafenu nepředstavoval. Snad to bude příští rok lepší. Friedrichshafen 2017 bude již v polovině června. Takže zase na viděnou!

Honza OK1M(H)K




Doplnění !!!!!!

Začátkem srpna  mi psal Pavel  OK1PVT, že mu přišel dárek! Z Friedrichshafenu!!

  Na setkání se někde  ( všude?) zaregistroval, vyplnil svojí adresu a oni ho vylosovali!!!! Druhé místo!!! Má ten chlap štěstí, měl by začít sázet, určitě by něco vyhrál!!!

A co že mu to poslali?



Programovatelného Robota od Welemanna!!




Stejný se dá u nás koupit i v GESu:  http://www.gme.cz/programovatelny-robot-velleman-allbot-vr408-4-nohy

Ale proč ko kupovat že?  Lépe je ho vyhrát!! U Pavla jsem byl, robota měl ve stádiu sborky, stovky malých součástek se mu válelo po stole....třeba to bude i chodit?

Co mě na tom potěšilo, že to prostě v DL dotáhli tak, že prostě vylosovali a poslali. Asi by to poslali i do Austrálie, kdyby tam byl majitel losu, to je jisté! Hezký počin, zřejmě dobrej oddíl...čest, opravdu!
Potěšilo mě to, asi má smysl se občas někde upsat, tady je důkaz!
 V každém případě příští rok jestli pojedeme se všude registruju hned dvakrát!!! Mám call OK1MHK a OK1MK , takže ? Dvojnásobné šance!!!!!!!!!!

Honza , OK1MHK, OK1MK, OK0BM, OK0M .....  :-)