pátek 19. června 2020

Koaxiální relé TESLA QN 59927/28

   Po dlouhých  a nakonec neúspěšných  pokusech zprovoznit 1kW 70cm PA z TV vysílače s bipolárními tranzistory se mi podařilo získat cca 300W PA na 450MHz ze čtyřmy LDMOSY. PA je v podstatě hotové a funkční, bylo potřeba nějak řešit anténní přepínač.
Koaxiální relé již dnes není problém koupit, ovšem ceny za kvalitní relé nejsou zrovna lidové. Nechtěl jsem za to utrácet tisícové částky, koupit něco byla až ta poslední štace.   Nakonec jsem od jednoho kamaráda sehnal poměrně stará koaxiální relé se 75 OHM tesláckými konektory:


Od tohoto relé jsem našel na internetu v podstatě jen jedinou zmínku v radioamatérovi z  roku 2001 číslo 5  na stránce 24. Praví se tam, že relé je pečlivě provedené a že je podobné profi relé typ CX520D:¨
ftp://ftp.nagano.cz/casopisy/radioamater/2000-2009/2001-5-3.pdf

Dále je pak krátká zmínka v Radioamatérovi z r. 2000 číslo 5  na stránce 27. Relé  používá autor  kompromisně v transvertoru na 6cm  :-)
http://www.radiozurnal.sk/radioamater/download/cisla/2000-5.pdf  )

 Jsou k dispozici konektory jak pro 5mm kabel , tak pro 9mm. Původní 75 OHM má 6mm průměr, na RG223 bylo třeba navléknout smršťovačku, aby v kleštině konektoru dobře držel.
Ze zvědavosti jsem relé rozebral, abych viděl, jak je uvnitř udělané. Vykoukla na mě krásná komůrka s hezky vnitřně uspořádaným přepínáním:





Relé jsem stejnosměrně změřil - odpojený port je uzemněný. Spojený port pak má  přibližně 6,6 mOhmů. Měřil jsem při proudu 3A - to byl úbytek na sepnutém kontaktu cca 20mV.   3A odpovídá výkonu cca 450W na 50 Ohmech, i když u VF může být na kontaktech úplně jiný úbytek daný například skin efektem.
Podle parametrů relé CX520D a  prostým odhadem si dovolím prohlásit, že relé bez problémů přenese na 70cm pásmu potřebných  300W výkonu.

Celý dojem na kráse ale kazily ony konektory TESLA, které se hojně používaly i jako anténní na radiostanicích RESLA PR11, WXN atd... Protože jsem získal i tyto protikusy, vyrobil jsem pro účely změření parametrů relé  z krátkých kablíků RG223 přechody z těchto TESLA konektorů na N-ka:


A relé připojil na voobler, protože jsem byl zvědavý, jak bude relé pro moje použití vyhovovat:



 Před měřením jsem přístroj kalibroval pomocí propojky N-N v délce cca 20 cm. Tato kalibrace měla za úkol eliminovat útlum dvou cca 10cm kablíků a připojovacích N-konektorů k portům voobleru:



Měření jsem provedl do 3,5GHz . A  nestačil se divit.  Největší útlum má relé na 23cm pásmu  - 0,8dB při izolaci portů 39dB.  Na 70 cm je relé  naprosto s přehledem použitelné - útlum pouhých cca 0,16dB a izolace 51dB.  Při 100W výkonu bude na odpojeném portu na 70cm  přibližně -1dBm . Při 300W pak přibližně +4dBm, což není pro případný a předpokládaný preamp s SPF5189 ještě nijak ohrožující výkon.

   Na 50 a 144MHz je útlum sepnutých portů nepatrný a dokonce i na 13cm pásmu by bylo relé bez větších kompromisů použitelné. Útlum sepnutých portů je na 2,3GHz  jen 0,1dB.  Na tomto kmitočtu je stále ještě izolace rozpojeného relé 45dB. Na 3,4GHz, kde je taktéž útlum relé velmi malý je pak ale izolace rozpojených portů už jen  okolo 24dB. Na 5,6GHz již nemělo smysl měřit .
Hodnoty lze přehledně vyčíst přímo z ofoceného displeje spektráku:


Rozepnutý kontakt:



Změřil jsem pak ještě další relé a samozřejmě všemi směry. Hodnoty útlumu v sepnutém stavu jsou s rozptylem cca 10 procent, taktéž hodnoty útlumu při rozepnutém stavu se nijak podstatně neliší. U jednoho z relé pak byla mezi dvěma porty poměrně malá hodnota izolace - způsobená přílišným zašroubováním červíku, který má za úkol zkratovat odpojený kontakt. Stačilo o 3 závity vytočit, aby byla mezera stejná jako u druhého kontaktu který měl útlum při rozpojení OK.  A rázem bylo vše v pořádku. Ani obávané originální konektory 75OHM nedělají žádné problémy. Jsou festovní - je třeba použít poměrně hrubou sílu, aby kleština prostředního PINu zacvakla. Dobře se montují!  A útlumově se zdají být ve spojení s relé bez problému použitelné.       
  Neměřil jsem přizpůsobení - nebylo ani třeba. Při útlumu 0,16 dB na 432MHz to ani nemá smysl.
Pokud toto relé máte, na 70cm, 2m a 6m  band   ho klidně použijte, jeho parametry jsou tam velmi dobré. Na vyšších pásmech již je jeho použití s určitým kompromisem hlavně co se týče parametrů relé v rozepnutém stavu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Pokud budete cokoliv psát, prosím zdržte se vulgárních výrazu. Vše ostatní se dá akceptovat :-)