K FT-éčku je přibalen malý zdroj urřený k dobíjení vnitřních accu. Předpokládám vetšinou napájení z akumulátorů, za tím účelem jsem zakoupil i Li-on pack 12V/4,6Ah z DX ( SKU 100073 ) který má už v sobě logiku nabíjení. rozměrově se vejde do FT-817.
Ale chtěl jsem i zdroj, který by dokázal krmit FT-817 ze sítě 230V naplno, požadavek malé váhy, malých rozměrů se ale neslučoval s lineárním zdrojem. To byl také jeden z původních požadavků, ze kterého jsem ustoupil a hledal nějaký šikovný malý spínaný zdroj, který neruší. Vím že se vyrábí velké 20A zdroje, které neruší, proč by nemohl existovat nerušící nějaký malý s 2-2,5A max. proudem. Občas jsem nějaký ten 12V zdroj vyzkoušel, většina čínské produkce v podstatě nevyhovuje už proto, že konstrukce je tak stěstnaná, že nejsou dodržené ani bezpečnostní mezery mezi primární a sekundární stranou zdroje. Co je naplat, když je to oddělené optronem, když na motivu DPS jsou vedeny nízkonapěťové cesty těsně vedle síťové pojistky a trafo je namotané bez jediného prokladu mezo pri/sec. A to už vůbec nemluvím o tom, že filtry na primární straně jsou už snad zpravidla nahrazené drátovou propojkou, na sekundáru osazen místo 3 elytů jen jeden a místo filtrační tlumivky opět nulový SMD můstek :-(
Pro příklad jeden takový čínský "ochuzený" zdroj 5V/2A:
Výrobce ve snaze šetřit vypustil "nepotřebné" součástky. Síť usměrňuje pouze jednou diodou, jako filtrace slouží 22nF/400V. Jinak na desce hodně věcí chybí, místo toho jsou tam propojky. Prostě perfektní příklad toho, jak to vypadat rozhodně nemá.
Až na burze ve Friedrichshafenu jsem narazil na zajímavý spínaný zdroj 15V/2A:
Už nápis na krabičce Made in Germany mi naznačoval, že by to mohlo být trochu jiné, než standardní čínské zdroje uvnitř upatlané a slepené tavným lepidlem. I když nápis na krabičce snese všechno a klidně zdroj pro německého dodavatele mohl vyrobit někdo na Tchajvanu i s pěkným potiskem Hi.
Zdroj stál pouhých 1,5 Euro a tak jsem si dva kousky vzal. Navíc měl konektor, který je přímo použit na FT-817. Síťová vidlice lze od zdroje oddělit ( původně ale za účelem použití jiné vidlice pro jinou zásuvku) což podstatně zmenší přepravní rozměry zdroje.
Ještě večer ve Friedrichshafenu na pokoji kde jsme byli ubytováni jsem zdroj ze zvědavosti otevřel. Narozdíl od jiných zdrojů které jsou natrvalo zalepené je tenhle vyjímka, má na sobě 4 šroubky! Po otevření jsem byl překvapen čistotou provedení. Velmi pěkné provední, v návrhu není sice patrná snaha o miniaturizaci celého zdroje, protože mezi součástkami jsou větší mezery. To může ale příznivě ovlivnit třeba životnost elytů. Výkonové prvky jsou vybaveny chladičem, filtr v primární i sekundární části, co víc si přát. Na spoji je umístěna i LED dioda indikující činnost zdroje, která ale zůstává uvězněna uvnitř, takže jako kontrolka činnosti se nekoná. Na pouzdru zdroje je ale v místě nad diodou malý výlisek, možná některé verze zdrojů mají v místě průhled a delší přívody k LED. Možná časem provedu malý "tunning" vrchní kryt v místě výlisku provrtám a osadím jak jinak než modrou LED.
Doma jsem zdroj podrobil kompletní demontáži desky a jal se úpravy na snížení napětí na 12V. Dokonce jsem na webu jsem našel stejný typ zdroje už originál s výstupním napětím 12 V :
http://azsurplus.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1_24&products_id=2907
Cena 45 dolarů !!!!! nejspíš opravdu odpovídá kvalitě.
Na jiném odkazu jsem se dozvěděl, že výkon zdroje by měl být 30W a zdroj nabízela Fy Distrelec :
https://www.distrelec.cz/plug-in-power-supply-unit-30-w-ac-dc/friwo/fw7362
Úprava zdroje je velmi jednoduchá. Stačí změnit poměr děliče na výstupní straně zdroje. Zapojení je s oblíbeným TL431 jako zdroj reference. Vlastní provedení úpravy spočívá v doplnění jediného rezistoru 12K (SMD kód 123 - 12+3 x 000 OHM) na plošky do místa označeného na obrázku:
Pro představu kde jsou umístěné plošky, kam je třeba rezistor naletovat:
Délka odporu je okolo 1mm, k připájení je vhodné použít mikropájku, nebo do trafopájky dát hrot z 0,7mm drátu.
Při použití odporu 12 kohmů je výstupní napětí cca 12,4 V ( stejné, jako dodává dobíjecí adaptér přibalený k FT-817 )
Napětí 12,4V pro plný výkon FT-817 plně dostačuje:
http://members.cruzio.com/~k6xx/ft817/txcurrnt.pdf , naopak při použití vyššího napájecího napětí ( víc než 14V ) prý u starších verzí FT-817 odcházely koncové stupně:
http://www.cbradio.cz/forum/read.php?28,58439,67942#msg-67942
Pro výstupní napětí 13,8V by měl vyhovět odpor 15 kOhmů, tuto úpravu jsem netestoval.
Výstup zdroje jsem ještě doplnil 13V zenerovou diodou, má chránit napájené zařízení před případnou poruchou zdroje. Mám zkušenost, že se zenerovy diody při přepětí destruktivně prorazí, nikdy se mi nestalo, že by se nějaká dioda přerušila. Při praktických testech a poslechu s FT-817ND zdroj neruší, chci ještě provést nějaké měření na spektrálním anylyzátoru a při zátěži. I kdyby zdroj rušíl při větším odběru, je to jedno, při vysílání to nevadí. Zdroj jsem podrobil zatěžkávací zkoušce s odběrem 2,2A po dobu 10 hodin.
Oteplení je zřejmé ale v rozumných mezích, hřeje především chladič tranzistoru v primáru.
Také bych chtěl změřit účinnost zdroje, ale momentálně nemohu najít měřič spotřeby ( "lídlometr") nejspíš jsem ho zas někomu půjčil a nevím komu. Mám totiž verzi upravenou pro měření malých příkonů - bočník uvnitř jdem použil s 10x větším odporem a přístroj teď měří v rozsahu do 250W.