středa 27. listopadu 2013

Univerzální tester elektronických součástek

Nedávno jsem u známého viděl velmi pěkný tester na elektronické součástky.
    Sice něco podobného vlastním, ale umí to pouze polovodiče a ještě ne úplně přesně. Něco ve stylu „zajícometru“  ( http://www.zajic.cz/comptest/comptest.pdf ). V každém případě předváděný přístroj nejen že uměl tranzistory, fety, diody , ty,  triacy,  ale měří i odpor , indukčnost a kapacitu!!!!!
U elektrolytů  ( obecně cca u kondů nad 1800 nF )  i ESR!!!  Tedy  ne dvě mouchy jednou ranou ale tovnou 4 mouchy jenou ranou! Aneb vše v jednom!  Jo mouchu to mělo, že jsem o tom neměl žádné informace. A kolega radioamatér dělal tajnosti......Ale na webu se dá najít diskuse, na aliexpressu onen hotový výrobek. Ten jsem také  zde: http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-New-Transistor-Tester-Capacitor-ESR-Inductance-Resistor-Meter-NPN-PNP-Mosfet/717066857.html    za 21 dolarů objednal jako dárek pod stromeček.
  Jenomže pak mi to nedalo ( nejen to čekání až to za měsíc možná dojde, ale vzhledem k čínskému SMD provedení a NEmožnosti výměny MCU atd.. ) a  desku plošných spojů + mikroprocesor zakoupil u českého dodavatele.  Displeje nějaké mám a ta bižuterie kolem se u mě určitě najde.
  Kdybych  hned v počátku objevil, že někdo  (  http://www.avrtester.tode.cz ) v CZ nabízí naprosto luxusní desku plošných spojů  + veškeré součástky za 420 kč, patrně bych tu "čínu" neobjednal. Už proto, že když u "číňana" náhodou odprásknu MCU, je vymalováno. V „CZ klonu“ vyndám DIL z patice a jedem dál. Další věc je, že čínský výrobek je „okleštěn“ , v rámci úspor není osazen krystal, referenci nahrazuje dioda , je tam smd verze Atmegy 168 a tester je v nějaké minimální HW konfiguraci, která ještě funguje. Našlo se pár jedinců, kteří to čínské zapojení včetně krystalu a dalšíc součástek doplnili – to samozřejmě lze. Víc informací v diskusi na webu: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=56317&start=30
   CZ verze je v klasice – diskrétní součástky a FW do toho slepovaného měřáčku kdykoliv naleju pomocí fikaně připraveného ISP konektoru pomocí programátoru USBASP. Mimochodem ten USBASP programátor se určitě vyplatí z číny objednat, umí většinu ATMELů a stál přesně 3 dolary včetně  propojovacího programovacího kabelu. ( popis zde:  http://www.elektronovinky.cz/konstrukce/usbasp-prakticke-zkusenosti-s-programatorem-avr ) Už ho mám delší dobu a zatím jsem s ním bezchybně naprogramoval několik různých AVR. Ale z5 k testeru. Desky a MCU přišly v podstatě druhý pracovní den po objednání/zaplacení předem na účet. Deska jak už jsem psal v perfektní kvalitě, prokovená , s maskou:



 Jediné co je potřeba zabrousit hrany kvůli malým otřepům. TL431 jsem vyndal z nějakého napaječe, stejně tak tranzistory a 78L05 jsem z něčeho „vyhrobařil“ Ostatní je běžná řada odporů a kondíků, krom šesti rezistorů s 0,1%  přesností, které jsou v zapojení potřeba. Mám sice z čeho vybírat, ale když jsem ani po změření 100 ks odporů nenašel takový, aby se tolerancí vešel do 0,1% , koupil jsem oněch 6 ks v GM elektronic. Vedou je tam, cena je poněkud vyšší 5 kč/kus. Na druhé straně opravdu sedí, takže oněch 30 kč/ 6ks vyvážilo určitě  mnohahodinové sezení u multimetru a vybírání odporu z vlastních zásob.  Displej jsem také našel v „domácím skladu“ pochází z modemů Nokia BB256,512. Z těch jsem nějaké displeje vypreparoval, než šly modemy na křemíkovou recyklaci.


 Jedná se o hojně používaný a klasický znakový 16x2 LCD  s řadičem HD44780. Nejlevnější lze koupit okolo 100kč, ale pozor na správnou orientaci vývodů.  ( např. http://gme.cz  )  To už ale zaplatíte cca 200kč za desku + MCU, další 100kč za displej a ještě musíte pořídit dutinky a lištu na propojení  displeje a ostatní bižuterii. Pokud nemáte vlastní zásoby, nebo možnost z něčeho kuchat, určitě  doporučuji zakoupit celý set – stavebnici za 420 kč! Shánění a objednávání případně objíždění prodejen s elektronickým materiálem vás určitě vyjde dráž.  Cena stavebnice je opravdu  slušná, a pro někoho, kdo nemá čas ani možnost shánět jednotlivé komponenty je to opravdu nejlevnější cesta, jak tester pořídit. Pokud budete osazovat pečlivě ( ne jako já šlůsnout šutr) tester bude pracovat na první zapojení.  Cena určitě konkuruje čínským dodavatelům a  CZ klon je již úspěšně vyzkoušen v několika exemplářích.  Pokud se s tím někdo nechce babrat, lze  zakoupit hotový  a oživený tester. Opět doporučuji nákup na http://www.avrtester.tode.cz  Přístup prodejce je výborný, funguje perfektní podpora na e-mailu.  Kdyby jste hledali aktuální schéma , tak je zde:   http://www.avrtester.tode.cz/upload/Schema.png  nebo  zde: http://www.avrtester.tode.cz/upload/obr%C3%A1zky/Schema.png  




  Stavba zabrala asi hodinu práce, součástky se pájí velmi dobře podle osazovacího plánku:



   Finálně osazená deska:



.....  a s displejem:


Po zapnutí přístroje  - jak jinak by se u mě mohlo dít – NIC.   Prostě to nejelo!  Jal jsem se zjišťovat příčinu, vyndal MCU a měřil. Vše se zdálo v pořádku. Po čase mě napadlo zkontrolovat oscilátor s krystalem – sondou s 10pF kondem. Nekmitalo to. Ohmmetrem jsem pak zjistil zkrat na krystalu. Krystal je z nějakého HDD – v miniaturním HC49U provedení a jeho průchodky zalil cín, který protekl prokovem při pájení. Moje blbost samozřejmě, v profesionální praxi se dává mezi šutr a desku spojů vždy podložka. Nebo stačí letovat tak, aby byl šutr cca 1mm nad deskou. Pak se měřák rozjel, je ještě třeba nastavit kontrast displeje pomocí trimru 10k na desce. Nezbytná procedura kalibrace pomocí zkratu a kondíku  a už to měří. Postup kalibrace najdete  opět na http://www.avrtester.tode.cz   včetně demo videa. Na začátku propojíme všechny tři měřicí body mezi sebou a pak se necháme vést popisem na displeji. Tester potom chce nějaký kondenzátor s kapacitou větší než 100nF.



 Kalibrace není třeba dělat po každé, ale pokud měníme měřicí kablíky je vhodné kalibraci provést.
  Co to tedy všechno umí? Všechno možné, kondy od 27pF – vyzkoušeno, že menší to neumí.
Na jedné straně chápu, že už je to třeba na hranici AVR možností, na druhé straně kapacitu přechodu diody to ukáže klidně  3, u jiné 15 pF …?   Tak proč samotný kondenzátor 3pF to neumí?


 Ale to je detail, třeba v další verzi FW bude vylepšeno. V každém případě pokud má někdo potřebu měřit tak malé kapacity, může si k měřenému neznámému paralelně  do krajních pinů připojit známý např. 30pF a jeho kapacitu pak odečítat.

( Pozn. - použil jsem kondenzátor 27pF a ty zkroucené přívody pak nahrazují zbylé 2pF -kondík měl 28pF )

  Nejmenší indukčnost to umí 10μH.  Odpory mě překvapily, jde měřit i malé - bočníky atd, je ale dobré mít kvalitní přívody, každý přechoďák ( patice)  se projeví. Pro měření do 1Ω tedy určitě nepoužívat tu precizní patici a pokud jsou měřicí kablíky delší, je třeba s nimi provést cejchovací proceduru.  Když jsem připojil na přístroj můj multimetr coby voltmetr, ukázalo to 10,01 MΩ – vstupní odpor. Největší odpor co jsem měl k dispozici byl 16,2MΩ.  Při porovnávání naměřených hodnot s můstkem  BM 509  , RCL metrem MIC-4070D  a multimetrem METEX M3850D jsem nenašel rozdíly v naměřených hodnotách!
 Chvíli mě sice mátlo, že přístroj měřil jeden odpor zpočátku 50,2Ohmů a po chvíli už „jen“ 49,7Ω, ale zjistil jsem, že jenom zahřátím tělíska odporu v ruce se projeví teplotní závislost odporu a pak to takhle ujede J   Samozřejmě přesnost měření nemůže odpovídat např. kvalitním můstkům od Fy Aligent za úplně jiné peníze, ale mějme na paměti, že se jedná o „tester“ a jeho účelem je součástku otestovat. I tak je přesnost měření hodnot víc něž výborná na výrobek této cenové kategorie!  Klobouk dolů před autorem programu do procesoru! 
  Pro mě naprosto super věc je funkce měření ESR u kondenzátorů:

( měřen  kvalitní a nový elektrolytycký kondenzátor 1200M/16V výrobce Nippon )

 Většina závad v elektronice je díky elektrolytickým kondenzátorům, přístroj pak takový kondenzátor poměrně rychle odhalí. Nutné je dbát na vybití kondenzátoru – hlavně v síťových zdrojích.  Tester dokáže měřit úbytek napětí na diodách – pěkně se tím párují diody např do PSV metru. Pokud má dioda nějaký závěrný proud (svod) nebo kapacitu přechodu, přístroj ji také ukáže.  O tranzistorech nemluvím, detekce NPN, PNP atd... tranzistorů je samozřejmostí:



 Při měření indukčností zase přístroj ukáže parazitní sérový odpor měřené indukčnosti.
   Obecně při zapnutí - měření přístoj nejprve kontroluje napájecí napětí baterie, napájení procesoru ( za stabilizátorem 78L05) , zobrazí ho a při nízkém napájení to indikuje na displeji vedle napětí baterie "slaba",
v případě napětí nad cca 7V pak "OK".




Odběr proudu bez podsvětlení displeje jsem naměřil 11mA, 9V destičková baterie tedy vydrží velmi dlouho. Pokud používáme displej s podsvětlením a je zapnuté, může se odběr zvětšit až na  25-90mA. Záleží na displeji. Moje demontované z modemů potřebují pro podsvícení cca 75mA, další, který jsem měl a  zkoušel připojit jen 14mA.  Kvalitní LCD displeje (zelená matrice) jsou při běžném okolním osvětlení poměrně dobře čitelné, není nutné podsvětlení používat. Podsvětlení se vypíná u displejů se 14 vývody pomocí odsátí cínu na pájecí plošce na displeji.  U 16-ti vývodových displejů je napájení podsvětlení vyvedeno zvlášť na vývodech 15,16 a na desce testeru je na to osazen jumper, kterým jde podsvětlení zapnout/vypnout. Jeden z displejů který jsem také získal z nějakého zařízení a s testerem zkoušel neukazoval vše zcela správně, zejména  znaky Ω a μ  zobrazoval jako rovnítko, nebo svislé čáry. Vůbec byl na displeji „zmatek“ ale přisuzuji to pravděpodobně nestandardnímu řadiči displeje.  Výhoda testeru je, že se zapíná tlačítkem a při nepoužívání 
( do cca 20 sec. ) se vypne. Šetří to baterii, každý jistě zná, když v zápalu boje nechá omylem zapnutý multimetr na stole a druhý den je po baterce. Pokud chceme měřit více součástek za sebou stačí změřenou vyndat a připojit další – měření začíná stiskem tlačítka, i když přístroj nebyl ještě automaticky vypnut.  Na desce jsou ještě testovací plošky pro SMD součástky, velmi příjemně se s tím měří SMD „smetí“ . Bohužel, pokud by někdo chtěl přístroj zabalit do nějaké krabičky, tento „testpoint pro SMD“ znepřístupní.  Tester je tedy předurčen k používání v „nahém“ provedení, pokud by někdo chtěl opravdu krabičku, může motiv testpointů vytvořit na zvláštní desce, tu přidělat na krabičku  a propojit kablíkem. Existuje také pár úprav testeru, jedna ze zajímavých je použití zkratovacího relé , které propojuje v klidu všechny tři vývody dohromady a zabraňuje tím vybití nabitého kondíku do mikroprocesoru. Relé je ovládané vývodem č. 27 procesoru, zapojení je zde a poslal mi ho Milhaus  :

( klepnutím na obrázek zvětšíte )

 Další možnost úpravy je náhrada 9V baterie tužkovou 1,5V ( akumulátorem ) a měničem např. s MAX 757 na 5V.  Podrobnosti naleznete již na zmíněném fóru na ebastlírna.cz

   První dojem z testeru je výborný, už dávno jsem takovou věc postrádal.  Tedy ne že by na trhu nebyla, např. profi výrobek za cenu 1910kč (http://www.gme.cz/analyzator-polovodicovych-soucastek-velleman-dca55-p729-051 ) ale tohle je s poměrem cena/výkon trochu někde jinde. Když si to navíc člověk ubastlí sám, má z toho větší radost. To byl také důvod, proč jsem kromě "číny" ještě objednal destičku a MCU. Až čínský tester dojde, určitě bych rád porovnal oba mezi sebou. 
    A nějaké zápory? Ano, našly by se. Mě osobně nejvíc vadí doba měření součástky. Je okolo 5 vteřin, někdy méně. Tester vypisuje hlášku " probíhá měření":





 Nejdéle  to doměřuje  kapacitu diody.  5 sec. sice není moc,  ale  při  výběru  z  většího  množství  součástek ( párování) už ta doba zanedbatelná není. 
    Zkusil jsem schválně použít krystal s kmitočtem 12MHz  s tím, že i hodiny procesoru budou větší a měření rychlejší. Takové "přetaktování" procesoru známé z PC praxe Hi. To opravdu funguje, ale pouze u odporů. Při měření kondů se doba sice také zkrátí, ale výsledná kapacita např. u kondu 1500nF byla 2120nF. Kmitočet hodin, případně nějakou odvozeninu  tedy nejspíš program procesoru používá také  jako "referenci" pro měření kondíků a cívek.
   To je jeden z důvodů proč určitě krystal použít!  Vnitřní hodiny MCU tak, jak je používají čínské výrobky určitě nebudou tak stabilní jako krystal. Ale napadlo mě, že konstatnty v programu by určitě šly upravit tak, aby třeba dvojnásobný kmitočet hodin procesoru nevadil jako reference pro měření ( přepočty ) a zároveň by se zkrátila doba měření. Tady je určitě prostor pro laborace s programovým vybavením testeru a věřím, že dříve nebo později s takovou úpravou někdo přijde. Vyšší měřicí kmitočet by měl také umožnit měření menších kapacit než 27pF, ale to lze obejít způsobem, který jsem již popsal výše.

  Tento tester vřele doporučuji, je to velmi zajímavý doplněk dílny radioamatéra. A také doporučuji nákup komponent ke stavbě, případně stavebnici, nebo celý výrobek na  http://www.avrtester.tode.cz   


úterý 15. října 2013

Eggenfelden 2013

.... jsme si nemohli v naší tradiční sestavě OK1JA, OK1PVT, OK1FKT + já nechat ujít.
Vyráželo se brzy ráno, Franta OK1FKT tentokrát nezapoměl řízky doma :-)
Cesta OK, přijeli jsme okolo 8:10 , tlačenice u vchodu už byla malá.

Pár fotografií z burzy:

Pro Frantu OK1IBB jsem sháněl nějaký SWR můstek. Ceny jsou závratné.
170E:

 80E:


170E:


Nakonec jsem Frantovi  koupil za 65E můstek do 600MHz a  další vyzkoušený Wiltron do 1GHz, ten stál ale 120E ...

Franta sháněl i patrony do měřiče výkonu BIRD, objevili jsme pouze jeden za 120E :-(  :-(  takže jsem ho neval, i tak byl mimo kmitočty , co Franta OK1IBB požadoval....



I ceny měřáků jako by letos povolily. Pokud někdo chce bastlit, "základní vybavení" už je poměrně dostupné.





V nabídce bylo spousta zajímavých komponent na stavbu přispůsobovacích článků a anténních obvodů.....





Tenhle tunner se mi moc líbil,  ale nakonec jsem mu odolal. Časem něco ubastlím. QRO rolšpule a kondy mám a točit budu po vzoru OK1VRF krokovými motory rovnou u antény...






A objevil jsem zajímavost, paměťové karty pro testery Stabilock 4015 a 4032. Bohužel žádné zajímavé options v nabídce nebyly :-(  Jen klasika Tracking, Trunking a pro 4032 ještě nějaká CTX.


Okolo 14:00 hod se začínali prodávající nějak vytrácet, přibližně o hodinu později jsme to zabalili i my a s povinnou zastávkou a nákupem potravin v Aldi jsme vyrazili k domovu.  Další vánoce někdy na jaře příštího roku v Neumarktu :-)


Dojem z celé akce?  Stále padají ceny měřicích přístrojů, ale někteří prodávající odjížděli prakticky se vším co přivezli, protože ceny měly neakceptovatelné. Na druhé straně se dají pořídit za zlomek ceny zajímavosti, které člověk běžně nekoupí. Já si přivezl další čtečku Kindle Touch, tentokrát v originálním koženém obalu, velmi zachovalou - prakticky jako novou. Zajímavosti se dají nalézt zhruba tak do hodiny po otevření. Poté už člověk jenom papěrkuje a musí mít velké štěstí narazit na pěkné zboží a za zajímavou cenu.
Jakž takž se dá s většinou prodávajících mluvit anglicky, ne že bych uměl, ale číslovky a základ má snad každý a to pro kšeft stačí :-)

Diskuse.....?

Přepadla mě nějaká nemoc a při ležení jsem si vzal do postele ntb abych se zas dozvěděl co je ve světě nového….
Nu a narazil jsem na stránky KKW , které občas čtu, protože jsou tam zajímavosti, které jinde nenajdu. Mezi dalším jsem narazil na diskusi:
 Kdo má čas a chuť, nechť si ten „hnůj“ přečte. Nejde ani toliko o argumentaci jednotlivých aktérů ale o styl, kterým je celá diskuse ostatním podávána. 
Co se týče vlastních technických věcí, já osobně  se také nestotožňuji s tím, že pokud si mám něco postavit, musím si koupit čip/codec třetí strany a pěkně za něj zaplatit. A jiná šance není. Někdo to v diskusi  přirovnával  k PC a jeho procesoru J  V téhle ( hodně šikmé ) rovině srovnávání bychom asi skončili u elektriky. Taky ji musím od někoho získat.  A dráty si musím koupit, ty taky nevyrobím J
Ale z5  k diskusím obecně.
   Není to tak dlouho, co jsem se na hamradiu účastnil jedné diskuse na téma slučování dvou převaděčů. Uvedl jsem informace, které jsem dostal  a už jsem dostal „přes hubu“
Když jsem jasně a srozumitelně uvedl argumenty proč jsem to tak do diskuse uváděl,
 a další pravdivé věci okolo materiálu  na bastlení a jeho původu , tak  thread administrátor smazal L.  Nejspíš proto, že jsem ho „nasral“ jak v diskusi patřičně  uvedl.
Takže to byl poslední příspěvek na hamradio a stejně jako cbradio už to pro mě zůstane jen
coby bazarová stránka.   A proč to píšu? Je třeba si dobře rozmyslet, s kým a kde budu diskutovat. Někteří aktéři (a je jich stále víc  a víc)  totiž nejsou schopni opustit myšlenku, že by něco mohlo být i trochu jinak. A s takovými diskutovat nemá žádný smysl. Je to jen ztráta času.
 Mě holt to trvalo trochu dýl, než jsem tohle pochopil, o to víc si budu dávat majzla se někdy do budoucna s takovými diskutéry do veřejných diskusí pouštět.
 A co se týče D-STAR a mého postoje…..?  Byť je to určitě nová a rozhodně zajímavá technologie, mě osobně zatím neoslovila natolik, abych se jí vážně začal zajímat třeba upgradem převaděče.
Jeden z důvodů jsem uvedl výše a další důvod je třeba ona diskuse na darkside.cz.
Odstrašující příklad toho, jak se veřejně prezentovat a jak veřejně prezentovat nějaký zájem.
Dokážu si představit, že kdyby se aktéři setkali v takové vášni někde osobně, tak možná poteče i červená L


čtvrtek 18. července 2013

OK1MHK/mm



Dnes jsem v Děčíně úspěšně složil kapitánské zkoušky na loď.
Tzv.  VMP  - Vůdce Malého Plavidla - M bez omezení výkonu motoru...
 Zvládnul jsem i zkoušky na plachetnice "S"  a "Moře" - C.  Nevím, jestli to ještě nějak stihnu letos, ale do budoucna /příští rok/ bych se chtěl z dovolené ozvat jako 9A/OK1MHK/mm.

Mimochodem - sháním pro tento účel (jako záložní) závěsný motor do 5HP , nejlépe dvoutakt.
Neví někdo o něčem?

pondělí 15. července 2013

Polní den 2013 - OK7V


Letošní  PD  inicializoval stejně jako vloni  Václav OK1VRF.  První domluva proběhla při oslavě narozenin Standy OK1STW.  Na oslavě jsme sice předběžně domluvili i účast 23 a 3 cm, ale nakonec k tomu nedošlo.
    Oproti loňskému roku také Václav trochu poopravil setup, místo singl mnohoprvkové yagi  která byla příliš „ostrá“ použil 2x 14el DL6WU Yagi ...  a k tomu doplnil rozbočovač. Také zařídil kontestovou volačku OK7V .  Bohužel předzesilovač již nestačil připravit, nicméně materiálově je vyzbrojen, tak to snad zvládne do příštího PD. 

 Standa OK1STW přislíbil logistické zabezpečení . Účast přislíbili i další HAM ... viz. níže. Dne 6.7. jsme si domluvili sraz okolo 9:00 na kótě Malá Doubrava. To bych nebyl já, abych se neopozdil....
Po  mém příjezdu někdy po  10 hod. už Standa 1STW a Václav 1VRF nevydrželi na mě čekat a stavěli:




Vyskočil jsem z auta a jal se pomoci v držení kotev. Mezitím jsem zjistil, že stožár už staví potřetí, že předtím už jim 2x spadnul SRI.  




Při jednom z  dalšího pádu přišla jedna z antén i o jeden prvek na konci – zůstal jen „půlprvek“
Je to poměrně dobře vidět  z obrázku již postavené antény ( ta horní - nejvzdálenější prvek... ) , který někdo později udělal z nedaleké telekomunikační věže:


    Standa 1STW ale prohlásil, že „na funkci to nebude mít vliv“.... Hi

Václav má poměrně sofistikované řešení, které  zvedá  stožár pomocí auta. Víc  napoví  opět obrázek:



 Má to výhodu v tom, že se nikdo nemusí dřít, a když to spadne, je člověk v autě, nedostane anténou po papuli...Hi.


 No v každém případě i třetí pokus o postavení stožáru, kterého jsem se již  z poloviny účastnil byl neúspěšný.  Anténa už byla skoro ztopořená, ale Standa chtěl jednu z kotev podhodit pod větvemi  stromů, trochu víc zatáhnul a stožár se o5 poroučel k zemi.  V tu chvíli mě napadlo, že chybí další člověk, které by celé úsilí ztopořit stožár s anténami natočil videokamerou.  Byla by to zajímavá památka...
  Bylo třeba o5 rozebrat, porovnat zohýbané trubky a prvky na anténě což zabralo další cca půlhodinu.
Atmosféra byla trošku hustá,  PD se  pomalu blížil a vidina dalšího pádu a rovnání nebyla příliš příjemná. Já jsem chtěl zajet pro nějakou výstuhu ( lešenářské roury ) ale zohýbaný dural už by asi lešenovou rourou protáhnout nešel  :-(   Václav 1 VRF se nedal a začal stavět počtvrté. 

 Napočtvrté se podařilo anténu postavit, bylo třeba jen přitáhnout kotvy , poposunout některé kotvicí kolíky.    Mezitím dorazil i Franta OK1FR coby pozvaný telegrafista, který pomáhal skouknout rovinu stožáru při dokotvení.  No a anténa stála.....



Pak ještě plno kabeláže,  TRX, PA, ovládání rotátoru, sekvencer.... nutno podotknout, že to Václav má zmáknuté.  Rotátor rotátoroval ale....

    ............po zapojení  TRXu jsme zjistili, že je na pásmu ticho....měl by ale jet PD mládeže ne?  Pro jistotu volám na převaděči  Pavla OK1PVT a domlouváme si sked.  Lovím ho ze šumu, spojení fungovalo, ale bylo to na hranici... na to že jsme od sebe cca 10km slabota. Na druhé straně Pavel má vertikál, ta separace H/V asi uděá své. Ale vyzkoušeli jsme PA a mikrofonní kompresor.
   Nakonec  se na pásmu ozvalo i několik mladých závodníků, a tak jsme s Milanem OK1MJG který mezitím dorazil s jeho rodinou :

  ( zleva : Věrka OK1ZIS , Petr OK1ZAP a jeho žena )  

..... rozdali mladým závodníkům nějaké body.  Ostatně mladých radiomatérů je dost. Jeden na obrázku mezi 1ZIS a 1ZAP, další co ještě nemluví jspí za nimi někde v autě a další třeba můj syn, který zůstal na chalupě.  Možná bychom mohli někdy naše potomky angažovat právě v PD mládeže .

Takže zařízení úspěšně otestované.....




...... a pak už se čekalo na 16:00 hod. Hned v první minutě Václav OK1VRF ulovil  OK2M, OK1KKD    a pak už to jelo....




Já ještě mezitím odjel z kóty hledat Vaška  ex OK1DVT ............
..... který bloudil a čekal  ve Věckovicích  u kapličky.   Cestou  z5 na Doubravu jsem ještě dělal FM spojení s OK1DX, který se ozval na OK0BM. Pavel 1DX přislíbil, že se možná přijede podívat.  Nakonec také dorazil, jeho účast v závodě byla dalo by se říct klíčová. Když sednul k rádiu, začal práskat jedno QSO za druhým. 
  Osobně jsem byl u toho, když dělal PI4GN.......  nádhera.  Je holt vidět, že Pavel 1 DX má výborné operátorské zkušenosti ...  slovy klasika: „zřejmě slušnej oddíl“ Hi .  Největší  DXy  s PI4GN  a PA6NL  dělal právě on.  Dlužno dodat, že   PA6NL ulovilo při PD jen deset stanic z OK. Viz zpráva:  http://www.ok2kkw.com/xyz/pa6nl_pd13.htm
   Pavlovi 1 DX  chodily stanice i na výzvu. Do budoucna by to chtělo určitě hlasový dávač, řvaní výzvy dokola je o hlasivky. Vzpomínám si když Pavel po nějaké době co dával výzvu sahá na PA a povídá... „tady nic nehřeje“ ....  A já na to: „ no co by tam hřálo dává to tak 40W“ J


    Všimněte si  prosím na stole povoleného „dopingu“ ve formě Plzeňského plnotučného Hi.

Stejně tak byla nádhera sledovat  Fratu OK1FR u nefalšovaného ručního  bakelitového klíče. Udělal  12 CW spojení.  Udělal by víc, ale nějak chyběly protistanice. SRI



Jestli bude i do budoucna 1FR k dispozici na PD, určitě by to chtělo 2m band, kde je telegrafistů určitě víc.
Kéž bych se tu telegrafii  také někdy naučil....

 U mikrofonu se kromě mě ještě krátce vystřídal OK1STW.  Nejvíc  spojení udělal ale OK1VRF 



samozřejmě spolu s Pavlem OK1DX.  Jestli pojedem příští rok zase PD, bylo by dobré, aby tam byl i OK1DX ... no času dost, zkusíme ho zlomit :-)



O večeři a vůbec o proviant se celou dobu staral Standa OK1STW, přivezl výborný štrůdl, věčer griloval kuřata a vůbec nám podstrkoval samé dobroty.  



Prostě  to měl logisticky zvládnuté, už před PD jel na kótu posekat trávu, připravil dřevo , pití, zeleninu..... prostě o5 velmi důležitá osoba v průběhu PD.



  I když mu na rádio moc času nezbylo , má na celém výsledku PD za OK7V velkou  zásluhu hlavě co se týče podpory.





Zde je možno shlédnout pár krátkých videí převážně z konce PD , bourání antén a úklidu na kótě:

http://youtu.be/4RHR3Io94dM
http://youtu.be/zicqeXugFhU
http://youtu.be/riURI35qLzM

No a jak to dopadlo?   



Celkem udělala OK7V 79 spojení a nasbírala 15770 bodů. To nám vyneslo umístění na 9 příčce z 31 soutěžících stanic v kategorii 432MHz - Multi Operátor do 100W.  Na to, že jsme měli FT-817 a 40W vf výkonu je to poměrně slušné. I když se jednalo o závod, za největší úspěch považuji fakt, že jsme se sešli, popovídali  a pobavili se. A vo tom to je!!!  Takže nashledanou snad na PD 2014 

Honza OK1MHK