čtvrtek 14. června 2018

QCX !!!


    V dubnu mám narozeniny.  A moje žena vždycky řekne „ něco si kup, já tomu nerozumím“ …
To je univerzální zaklínadlo i na Vánoce. Samozřejmě , že nějaký ten „měkký“ dárek vždycky dostanu, ale tím zaklínadlem je obecně myšleno, že si mám koupit dárek sám, co se mě líbí. Jako něco z mého oboru, něco okolo koníčka.   A je to jako kdyby mi ho koupila žena. Hi.
   Protože mě hraní s PIXIE už trochu přestalo bavit a chtěl jsem se posunout někam kousek dál, koukal jsem na webu, co by tak teď mohlo být  „IN“ . Sice jsem přemýšlel, mám doma FLEXe, FT-817,  nějaké ty FM ručky, ale chtělo by to něco si postavit. Mám z toho větší radost, než když vybalím něco z krabice, připojím napájení a anténu a ono to funguje :-(

 A našel jsem!!!   Na youtube je v poslední době  nespočet videí  s  transceivrem QCX.   Stavebnici  nabízí  firma QRP-labs   (https://qrp-labs.com/qcx.html  ) a autorem  toho TRXu je  Hans Summer G0UPL .   http://www.qsotoday.com/podcasts/g0upl  No šikovnej to klučina!  Na malé destičce je poměrně promyšlená konstrukce  celého CW transceiveru. Je možno pořídit stavebnici na 80,40 nebo 20 metrů. O co se jedná?

CW TRX  s fázovým potlačením postranního pásma a s NF filtrem z OZ. Celé to řídí poměrně propracovaný program v ATMEGA procesoru. Co na tom, že jen CW. Plánuju to někdy zdolat a QCX je jeden z dalších důvodů, proč telegrafii ovládnout. 

Co se mi trošku nelíbí při zběžném pohledu na PA je paralelní spojení 3 tranzistorů. Ano, je to ve snaze ušetřit a tenhle počin chápu. A PA pracuje jak jsem se dočetl ve třídě E, takže by nemělo nic hřát, nicméně já zkusím osadit nějaký robustnější tranzistor a jen jeden Hi. V každém případě i to paralelní spojení  3x BS170 nejspíš funguje dobře, neboť si na různých fórech věnovaných QCX TRXu nikdo nestěžoval.. Také mě tam chybí vstupní attenuátor, ale možná opravdu chybí jenom mě Hi. Jinak je to zdá se opravdu promyšlená konstrukce.

 Úžasný je manuál ke stavbě. To jsem nikdy neviděl! Už jsem měl v ruce spousty návodů ( návody se čtou až když všechno selže Hi ) ale tohle je něco neuvěřitelného!!

  https://qrp-labs.com/images/qcx/assembly3_A4.pdf  

Návod má 141 stran!! Podle takto zpracovaného manuálu to postaví snad každý! Je tam popsáno postupně umístění každé součástky. Na několika stránkách například vyobrazeno jak navinout vstupní transformátor. To už zvládne opravdu každý!!! Jestli to z obrázku někdo nechápe, pak už takovému jedinci nepomůže asi vůbec  nic Hi.  V návodu je  velmi podrobně popsáno i  nastavení a uvedení do provozu, prostě nádhera. Doporučuji si ho projít.

Tak, tohle všechno jsem si přibližně od začátku února prošel, vytištěný  návod studoval po večerech, nosil u notebooku a pročítal v autě při parkování na dálnicích  a volných chvilkách všude možně.  A do konstrukce jsem se tak nějak zamiloval. 

No a tak jsem si  25. dubna   stavebnici tohoto TRXu  objednal. K narozeninám. Cena 49 dollarů  + 6,3 dollarů poštovné….
Order Details
Order ID: 19164
Date Added: 25/04/2018
Payment Method: PayPal
Shipping Method: International Shipping (Weight: 160.00g)
EmailTelephone: 
IP Address: 

Payment Address
Shipping Address

Product
Model
Quantity
Price
Total
QCX: 5W CW transceiver
 
 - LPF Band: 80m
QCX
1
$49.00
$49.00
Sub-Total:
$49.00
International Shipping (Weight: 160.00g):
$6.30
Total:
$55.30

 Zaplaceno Paypalem, z účtu mi zmizelo  1205 kč :-( Po přepočítání vychází dollar na cca 21,80kč. Číslo propojeného účtu670100-
Číslo debetní karty4461 **** ****
VISA CLASSIC EMAX CZ
Datum provedení2018-04-25
Datum zúčtování2018-04-28
Číslo operace881

Jméno a příjmení na kartěJAN KUBA
Místo transakcePAYPAL *QRP LABS 35314369001, GB
PAYPAL *QRP LABS 35314369001Na stránce QRP-LABS se lze dočíst, že je o stavebnice enormní zájem a že budu muset chvíli počkat.   Asi za 4 dny když se transakce zaúčtovala  dorazil další e-mail, kde se psalo:


Hello, thank you for your order! 

Your CW transceiver kit Serial Number(s) is(are): 4446 

Order volume has been very high and there is still a delay in shipping orders. However we are getting the delay down, and it now averages less than 2 weeks. Please be patient! The QCX transceiver page 
http://qrp-labs.com/qcx will be updated several times per week with the status of QCX shipments. Other messages regarding shipping will also be posted on that page. You will receive another email once your kit has shipped. 

Pořadové číslo mé zakázky ( stavebnice ) je 4446. Na webu lze sledovat v jakém stavu kompletace stavebnice je . Je to dobrá věc, lepší než nic. Alespoň člověk ví, co se děje, jak to vypadá.A  4.května přišel další e-mail:

Hello, 

We are very sorry for the delay in shipping your order. Currently QRP Labs is relocating the shipment operations from Japan to Turkey where we have more resources to be able to handle shipping efficiently. 
This has taken longer than expected. 
We are experiencing delays getting the stock of kits through customs and hope to have it resolved within about 1 more week. 
Then we will be able to catch up with the pending orders. 
We aim to be in a position as soon as possible, to be able to ship out all orders within one business day and handle a very large volume of orders if necessary. 
Again many apologies for the unusual delay and thank you for your patience. 

73 QRP Labs 

Dozvěděl jsem se, že bude zpoždění, neboď se přesunuje obchod z Japonska do Turecka a tak dále … bla, bla bla…no co, kdo počká, ten se dočká Hi. No a 4.6. došel další e-mail, tentokrát už veselejší!!!

Order ID: 19164 
Date Ordered: 25/04/2018 

Your order has been updated to the following status: 
Shipped 

To view your order click on the link below: 
http://shop.qrp-labs.com/index.php?route=account/order/info&order_id=19164 

The comments for your order are: 

1. Your order has been shipped. Your tracking code is: RR30994872TR 
2. For tracking and shipping information see 
http://qrp-labs.com/shipping 
3. Ensure you download the correct manual versions at 
http://qrp-labs.com and read carefully. 
4. Please join discussion group 
https://groups.io/g/QRPLabs 
5. Please remember to email sales@qrp-labs.com when your kit arrives, to help collect statistics on shipping time 
6. If you wish, you're welcome to write a review on the product pages at 
https://shop.qrp-labs.com 
7. Follow QRP Labs on Twitter @qrplabs and Facebook 
http://www.facebook.com/QRPlabs 


Please reply to this email if you have any questions.

Něco jako že  vaše objednávka má aktualizaci: odesláno.   No, trvalo to dodnes ( 14.6.2018) , než to přinesla česká pošta až k nám domů.Celkem 50 dnů! No já nijak nechvátal, stejně bych asi neměl čas to teď v těch vedrech dávat dohromady, ale těšil jsem se na to. Přeci jen to bylo k narozeninám Hi. Takže to mám doma! HURÁ!!Opravdu to dorazilo  z Turecka, krabička pěkně polepená třemi druhy známek                ( celkem 7 kousků )   a opravdu je odesílací pošta  „Turkish Post“ J Po otevření té krásné krabičky na mě vykouknul vlastní obsah:No a v bublinkové fólii :Vše napytlíčkované, display zabalený zvlášť - modrý s bílými segmenty. Nemám tenhle typ moc rád, není nijak zvlášť čitelný na sluníčku a zbytečně papá podsvícení. Ale holt modrá je dobrá !  Asi ho nahradím klasickým zeleným s černými segmenty. Stejný používám v testeru a má poloviční spotřebu při podsvícení.
https://2.bp.blogspot.com/-igGe_qGj5mM/UpZ61-2fW8I/AAAAAAAAAjg/a-M7a7rPDXQ/s400/IMG_5819.JPG
Na sluníčku je navíc pěkně čitelný!
V balíčku je i perfektní destička:
Se zaletovanými SMD součástkami - oscilátor Si5351 a Tayloe mixer ( přepínač, demultiplexer )
Autor zřejmě tušil, že pro někoho může být problém zaletovat pouzdro Si5351 a tak to vyřešili jednoduše - součástka je tam, kde má být!

Řídicí procesor Atmega s nahranou verzí SW  T1.00e. Co jsem zjistil, lze provádět upgrade FW v procesoru, ale jen ve verzi bootloaderu nahraném v procesoru  od QRP labs ( od autora ) . Kvůli Číňanům asi, aby to nekopírovali  Hi. To chápu, ale počítám, že se časem objeví nějaká další verze FW do QCX.
I kvůli tomu jsem si objednal další Atmegu. Navíc je tu prostředí Arduino, kdybych se někdy opravdu moc nudil, mohu něco zkusit spáchat sám. Ale dokonalosti autorova FW se asi těžko někdo přiblíží...K QCX jsem už zakoupil i precizní patice  - ty obyčejné s plechovými plíšky nemám moc rád, měl jsem s nimi problémy.  A 27MHz   TCXO s udávanou stabilitou 0,1ppm.  Je z E-bay (Čína ) takže kdo ví, jak to s tou stabilitou bude Hi.  Určitě ale lepší , než samotný krystal.Takže vše je připraveno, teď jen najít nějaký ten čas a postavit to. Už se na to těším a o stavbě tady  budu určitě referovat....
Žádné komentáře:

Okomentovat

Pokud budete cokoliv psát, prosím zdržte se vulgárních výrazu. Vše ostatní se dá akceptovat :-)