neděle 4. června 2017

Závod mládeže na VKV

Už vloni Václav OK1VRF plánoval tenhle závod + další PD mládeže v červenci. Něco ve sylu, že je třeba vychovat další generaci, aby tu po nás ještě něco zbylo Hi. Výborný nápad!
Podmínky zde: http://www.crk.cz/VHFUHFC#ZMVKV

   Vašek OK1VRF  už v dubnu domluvil s Františkem OK1IBB možnost využití pracoviště a kolektivní volačky OK1KNF.
  Sobota 3.6 byla za dveřmi, pár telefonátů a jelo se.  Já přijel na Koráb okolo 15 hod. SELČ. Od 16:00 začínal vlastní závod. Vašek měl již vše připravené, takže zbyla chvíle na návštěvu místní rozhledny.
Je to pár schodů, ale nahoře odměna v podobě hezkého výhledu. Ten nejzajímavější je na stožár kdyňské klubové stanice OK1KNF:Na rozhledně:


Zleva Vašel OK1VRF,  můj syn Martin , František OK1IBB,  a Vaškovo vnučka Anetka.
Bohužel se mi nepodařilo nahrát všechny fotografie z  mého telefonu, kterým jsem fotil. Asi začala stávkovat paměťová karta, protože po chíli pokusů ve čtečce se odporoučela nadobro. Ale něco je k dispozici, něco požkozeného jsem ořezal .... a použil.

Franta OK1IBB nám pomohl s určením neznámých krajů v okolí a za chvíli jsme se již přesunuli pod stožár k vysílasímu pracovišti: Vašek měl pěkně vyřešený setup: IC-746  s hlasovým dávačem a dvěma příposlechy. Jedny sluchátka má hlavní  operátor, druhá, bezdrátová má dohlížející operátor. Ten také pomáhá zapisovat spojení a  dává případně instruce operátorovi při spojení . Dávač je super věc, ale myslím si, že pro ty mladé je lépe, když se snaží sami. Hlasivky mají ještě nové, neopotebované Hi.

 Celou atmosféru z akce nejlépe dokládají krátká videa ( spojená do jednoho )  pořízená během závodu:


 https://youtu.be/ajcAb5qgR_M


 
    Pro obě děti (Anet skoro 12 let a Martin 10 let ) to byl zajímavý zážitek, plný adrenalinu. Bylo to pro ně něco nového, oba se těší na PD.  Zkoušel jsem před závodem   se synem spojení "nanečisto",  ale u rádia a v ostrém závodě je to úplně něco jiného.  V začátcích je určitě pomoc nutná!  Setup, který Vašek přivezl je se osvědčil.  Také pomoc se zápisem do deníku je neocenitelná.
   Během závodu se podařilo celkem 9 spojení, z toho 2 spojení  se stanicemi z Polska.

Během závodu jsme ještě ze stejného čtverce udělali z FT-817 spojení s dětmi já a Franta OK1IBB.
Jen tak pro radost, syn Martin mi pak říkal, že mu bylo divné, kde jsem se tam vzal...
   Škoda, že se neozvalo víc OK stanic. Zkoušel jsem pár HAMů spotovat SMS-kami, ale nikoho jsem bohužel na pásmo nenahnal. V cca 18 hod.  SELČ už nebyla na pásmu jediná stanice, tak jsme to zabalili ..
 Hlášení o závodu poslal Vašek OK1VRF na ČRK. Výsledek je 28 bodů za spojení a 6 násobičů, celkem tedy 168bodů.  
  O tomto závodě mládeže z června 2013  se zmiňuje na webu i OK2KYK  http://ok2kyk.blogspot.cz/2013/06/ v článku si postesknul, že prakticky od roku 2005 již nenašel žádné výsledky těchto závodů mládeže. ( pozn. OK2KYK s mládeží pracují na úrovni:  https://www.youtube.com/watch?v=6vXa8GhD7Wg )  Takže uvidíme, jestli bude alespoň nějaké vyhodnocení, výsledek....

 Doufejme, že  se o polním dnu mládeže, který Václav OK1VRF také naplánoval,  ozve víc stanic. Třeba v rámci testování setupu před vlastním polním dnem. Děti by si takový zájem zasloužily, nakonec z nich mohou být v budoucnu dobří operátoři. Možná je to začne bavit a zaslouží se o to, že náš koníček nevymře. Poměrně hezky problematiku "vymírání" radioamatérů vystihnul OK1AMU na svém blogu:  http://www.ok1amu.estranky.cz/clanky/blog/zanik-naseho-hobby--.html
Já bych snad jen dodal, že dalším nepřítelem v adaptování mladých lidí v radioamatéry je i současný věčný  spěch za něčím.Žije se rychle.  To se pak promítá i do výchovy - zkrátka rodiče nemají na děti čas. Sám jsem si vědom toho, že bych se měl dětem věnovat víc. Jenomže to zase někdy naráží na to, že dnešní mládež je "instantní" u ničeho dlouhodobě nevydrží a chtějí mít hned  nějaké výsledky. Pokud se nedostaví, nebo je cesta dlouhá a trnitá, přestává je to bavit a zajímat. To je zase dané dnešní přetechnizovanou společností. A dostupností hotových věcí. Proč bych to stavěl, když to hotové můžu koupit a hned? Nakonec kdyby v mé době byly tablety a mobily asi bych u toho taky seděl stejně jako dnešní mládež.
Jak z toho ven?
    Současný věkový průměr radioamatérů v OK je 64 let, třeba to snad bude jednou lepší.  Pojďme se o to pokusit tím, že děti zkusíme podpořit. Uděláme jim protistanice a budeme s nimi mít trpělivost. Za to už teď  samozřejmě  patří veliké díky všem, kteří s námi spojení udělali, zejména stanicím SP, které neváhaly zavolat české a dětské OK1KNF .  Největší dík  ale patří  Vaškovi OK1VRF, který celou akci zorganizoval a Frantovi OK1IBB, který nám umožnil využít vysílací pracoviště OK1KNF. Takže naslyšenou o Polním dnu mládeže!!! Budeme se těšit  na spojení !

                                                                                             OK1MHK


Žádné komentáře:

Okomentovat

Pokud budete cokoliv psát, prosím zdržte se vulgárních výrazu. Vše ostatní se dá akceptovat :-)