neděle 4. června 2017

Dronfest Plzeň 2017

 ... se konal 3.6.2017 v Plzni  v areálu DEPO2015. A my jsme tam nemohli chybět.
Původně jsem chtěl jet se synem Martinem, ale v autě bylo místo, tak jsme vzali ještě synovce Lukáše a jeho sestru Janinu. Ta když slyšela, že jedeme na výstavu dronů, chtěla taky s námi.Do Plzně jsme přijeli před 10 hodinou a pohodlně zaparkovali ve stínu kousek před halou.
Vstupné bylo příjemné - zdarma, to potěší. Takových akcí není moc a za to palec nahoru!!

V hale bylo k vidění spousty zajímavých výrobků.


Hned v úvodu nás zaujala zajímavá věc:

Pomůcka pro cvičení a posilování těla ve virtuální realitě.
Kluci si to taky hned vyzkoušeli. Vlastní rám je zcela pasivní, nemá žádné pohony, jen krásně klouže 
ve všech osách a otáčí se tak, jak tělo přenáší váhu. Na rukojeti je snímač polohy, který předává informace do programu,. který běží v brýlých. Obraz je pak kopírovaný i na TV, aby i ostatní mohli sledovat, co se děje "uvnitř".  Vypadá to celé velmi zajímavě, kluci si to ihned vyzkoušeli:

Já jen dodám, že kdyby si to někdo chtěl prubnout, má možnost v Galerii Slovany 2. patro - součást relax studia.  ( info@icarosvr.cz , 777 878 933 )  .


Další prohlídka se týkala profi dronů pro bezpečnostní složky,Nebo odolné drony v ochranném rámu  pro průzkum kabelových kinet a podzemních tunelů:...a   "podvodní" dron, které nelétají ve vzduchu, ale plavou ve vodě:Z některých modelů šel až strach - obrovské motory, vrtule.... nedokážu si ani představit, co by se stalo, kdyby to spadlo někam mezi lidi... K vidění byly ale i jiné "hračky", vesměs práce studetů ZČU. Tenhle tank uměl pomocí kamerového systému sledovat ten obrázek před sebou:


V útrobách toho stroje bylo možno vidět plnohodnotné PC ( desku s procesorem a FANem ) Celé to prý běželo na "oknech" ...

 Další stroj, tentokrát na klech jsme bohužel v činnosti neviděli, ale měl kamery všude okolo sebe:A ještě jeden bez pásů a kol: V další části se létalo. Malinkými modely quadcoptéry  o něco  větší, než CX-10 , kterou mají děti poměrně zvládnutou.


Takže bylo jasně vidět, že už to někdy drželi v ruce.

Ale možnost to zkusit měli i děti, půjčili to i těm docela malým. Těm to samozřejmě nešlo, obdivoval jsem jak výdrž koptérky, která stále padala z výšky na zem, tak i výdrž místního člověka, který vždycky koptéru běžel otočit , aby mohla znovu startovat. Při tom měnit a nabíjet baterie ...
Fronty u této "atrakce" byly důkazem toho, že o možnost se "proletět" byl veliký zájem.Venku na nádvoří pak byl dalekohled, který byl směrovaný na Slunce a bylo možno vidět sluneční anomálie - skvrny a povrchové "výbuchy" odborně nazývané " proturberance". Ve stejném místě jsme se  zúčastnili soutěže. Každý tým měl k dispozici stejný materiál - igelitovou tašku, balónek, kelímek, nějaké gumičky, provázek a pás dřevěných špejlí.... Cílem bylo zhotovit z těchto " ingrediencí" nějaký model, který dokázal spolehlivě snést z výšky cca15 m  na  zem vajíčko.  To vajíčko se samozřejmě nesmělo rozbít...
Házelo se to z rohledny na ploše vedle  DEPA2015 :


Vedle byla ještě jedna - vyšší, kam jsme také vylezli. Ale nějak se to celé houpalo, tak jsme nahoře vydrželi jen chvíli...
 
 Mě s Martinem, ani Lukymu s Janičkou se přistání s vajíčkem  nepodařilo. Vejce sice u obou týmů  zustalo celé, ale bylo prasklé a  krvácelo, kosmonaut by nepřežil.  Nutno podotknout, že jeden tým měl úspěch, vajíčko dopadlo na zem zcela neporušené.  Soutěž organizovali lidé z Techmánie, byla tam skvjelá soutěžní atmosféra a člověk si i hezky popovídal. Kdysi jsem hltavě četl knížku "Cesty ke hvězdám" a znal dopodrobna příběhy jednotlivých sond  jak západního, tak i východního bloku.
Takže jsem měl po letech možnost si prakticky vyzkoušel konstrukci takové "sondy".

Zbytky po neúspěšném letu :
  

Celá akce byla velmi zajímavá, my jsme  okolo 13 hodiny  z  areálu odešli, čekal nás ještě odpolední radioamatérský závod mládeže na Korábu.
Škoda jen, že jsme nevěděli, že část programu ještě probíhalo na hřišti vedle haly - závody FPV quadcoptérek.. Alespoň podle této zprávy 
  .. z vebu.  Je zřejmé, že se létalo i venku.  Byť jsme tyto závody chtěli vidět, nějak jsme se na hřiště nedostali, což mi mrzí, protože to byla jedna z věcí, na kterou jsem se osobně moc těšil.
Už proto , že jsem měl připravený malinký FPV RX k telefonu a chtěl se v pásmu 5,8GHz dívat 
z nějaké koptéry očima závodníka.  Snad příští rok.
     Jinak celou akci hodnotím velmi kladně, bylo to moc hezké pokoukání a člověk měl možnost vidět spousty nových a zajímavých věcí. Poděkování organizátorům a všem vystavovatelům .  Mě osobně nejvíce zaujal výrobek GHOSTDRONE 2.0 . Je fajn, že firmě DJI už konečně někdo "šlape na paty" Aneb konkurence je zdravá a vydělá na ní právě koncový uživatel. 

Příští rok snad zase na viděnou!!!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Pokud budete cokoliv psát, prosím zdržte se vulgárních výrazu. Vše ostatní se dá akceptovat :-)