neděle 28. dubna 2019

Motorola GP350 a chybějící signály na syst. konektoru

   Pár lidí mě stále hecuje, abych dal zas do provozu OK0BM.  Než se vyřeší anténa na původní kótě, chtěl jsem převaděč převézt na náhradní místo, kde anténa je.  Jenomže během 2 let nečinnosti  původní převaděč zmizel. Bohužel jsem na kótu nejezdil tak často a tím že převaděč nevysílal a byl vypnutý jej někdo nejspíš ukradl. Na site se pohybuje spousty lidí nejen z mateřské firmy. Možná také někdo při demontáži zrušeného a vypnutého zařízení vzal  s sebou i onen modul převaděče  s napaječem 12V.  Naštěstí duplexer zůstal na místě, odvezl jsem alespoň ten.
 Nemám teď moc času se  babrat s úpravou dalšího modulu Nokia BD28 - je kolem toho docela dost práce a navíc jsem pohřbil na jednom z HDD  i nějakou dokumentaci k tomu.  Vzhledem k tomu, že předpokládám další úpravu ve  po vzoru  OK0BNH  tedy DMR/C4FM + analogový převaděč, chtěl jsem úpravu modulu BD28 směrovat již tímto směrem. Až se tedy vyřeší anténa na původní lokalitě, měl by být převaděč duální - tedy digi/analog.
Jenomže potřebuji  teď něco na náhradní lokalitu.  Chtěl jsem to udělat tak, jako spousty lidí před tím - dvě motoroly zádama k sobě, mezi ně kontrolér a hotovo.  Vyhrabal jsem tedy obstaróžní GM300 a jal se zkoumat co s tím.
Výkon to dávalo, jenomže chvíli - za moment je zadní chladič rozpálen do běla a automatika výkon stáhne dolů. Chtělo to nucené chlazení. Vzal jsem tedy místo vysílače jeden modul s hybridním zesilovačem a PLL s MC145152 , naštrapkoval kmitočet výstupu RPT a bylo hotovo.
Jednoduchý kontrolér jsem během chvíli našel s PICAXE :
http://members.westnet.com.au/page3/picaxe-08m_repeater_controller.htm   Příklad jednoduchosti a krásy..  Trochu jsem ale  upravil program, aby to nereagovalo na každý škrt v etéru a pro generování tónů použil  příkaz "tune" Příkaz tune generuje kvalitní harmonický tón a je v basicu pro PICAXE určen ke generování melodií. Originální a v původním programu použitý "sound" je moc ostrý a nezní hezky ani po průchodu dolní propustí. Tu jsem vynechal, stejně  tak operační zesilovač pro zesílení úrovně.  Nf pára z motoroly je k promodulování TX dostatečná a úroveň zvukového výstupu z PICAXE též.
 ( kdyby někdo měl zájem o upravený program napište mi )
    A propojil GM300 coby RX  s vysílačem. Prostě nejjednodušeji co to šlo. Při testu do zátěže na stole jsem ale  bohužel zjistil, že při slabých úrovních na vstupu signál při modulaci vypadává.  Problém byl v úzké motorole - jen 12,5kHz.   Měl jsem ještě jednu , bohužel také úzkou. Naštěstí se podařilo sehnat - vyměnit jeden 40kanálový kousek GM300  za 4-kanál GM350 - 20/25kHz verze.
Jenomže tady jsem také narazil. Při programování signálů na systémový konektor se nic nedělo.  PINy se tvářily "mrtvě". Po chvíli hledání jsem narazil na článek od SQ4BJA .

V podstatě se tam píše to co jsem objevil, že čtyřkanálová verze  motoroly GM350 je očesaná a chybí obvody interface pro systémový konektor. V článku je nějaký popis hlavně pro použití GM350 pro DIGI, ale o COR/COS signálu je zmínka jen v diskuzi s tím, že by bylo také potřeba...
Vzal jsem tedy schéma a začal hledat. Po chvíli pátrání jsem zjistil, že signály z řídicího procesoru  normálně lezou a lze je definovat při programování. Bohužel na zadní  konektor se nedostanou, neboť GM350 ve čtyřkanálu je prostě lowend a šetřilo se se součástkami. Takže tam spoustu smetí chybí.
V případě signálu COR/(CTCSS, CARIER detect )  ale stačí doplnit jeden jediný rezistor, který propojí PIN 8 systémového konektoru s vývodem procesoru.
Vše vyplývá ze schéma:




Jedná se o červeně označený rezistor 270 ohmů. Na desce je umístěn zde ( výřez z orig. dokumentace ) :


Ve stanici pak je zde:




Bohužel se jedná o rezistor velikosti  0603 o rozměru cca 1,6x 0,8 mm a není až taková sranda rezistor na desku přiletovat. Srovnejte s velikostí sirky na obrázku.  Protože jsem 270Ohmů neměl , vyhrobařil jsem 220Ohmů ( 221 ) potřebné velikosti 0603 z nějaké desky. V podstatě vyhoví hodnota 100Ohmů - 500Ohmů. Je třeba mikropájku a kvalitní tavidlo.
Správně by se měla na desku umístit ještě ochranná zenerka, ale není potřeba.
Po této úpravě je již signál na konektoru dostupný a lze v programu definovat aktivitu v LOG1, nebo LOG.0.
Je záhadou, proč tenhle rezistor výrobce neosadil - nejspíš kvůli vidině většího zisku od zákazníka. Ten je totiž nucen  pokud chce využívat tento signál zakoupit dražší model stanice GM350 ve 128 kanálovém provedení.

Převaděč již na stole do zátěže funguje, je třeba se ještě zmínit o mizerné citlivosti oné GM350 .
Při měření na STABILOCKu 4012 jsem se dostal na hodnotu cca 0,32microV pro odstup s/š 12 dB dle metodiky SINAD.
Zkoušel jsem ještě v servisním menu polochtat některé hodnoty a nakonec připojil sběrnici od varikapů ve vstupním obvodu motoroly na laboratorní zdroj. Chtěl jsem optimálně vstup doladit na největší citlivost.
Ale je to marný, je to marný , je to marný. V podstatě se citlivost nezměnila, jediná úprava, která mě napadá je vyřazení attenuátorů ve vstupním obvodu stanice. Ale mám trochu strach z následného  nepřizpůsobení stupňů mezi sebou - onen attenuátor se používá v profesionální praxi právě kvůli tomu.


Ale nakonec jsem se v tom už nevrtal, nechám to tak, jde o provozorium...


 Motorola GM300 je citlivější - něco okolo 0,13microV.  Už kdysi jsem dělal měření citlivosti na různých TRXech a GM350 je jednoznačně nejtupější. V profi provozu to tak nemusí vadit , ale spočítejte si , kolik je to v dB rozdílu mezi 0,32 a 0,12 microV .....  A tohle rádio je zejména pro digitální převaděče poměrně oblíbené - alespoň dle odkazů na webu.

Když pak porovnám jednoduchý vstupní obvod u GM300 s poměrně náročným, složitým a varikapy laděným vstupem u GM350 napadá mě, zda soudruzi z Motoroly někde neudělali chybu.
Podotýkám, že měření jsem dělal pod plnou palbou vysílače - tedy 25W , včetně duplexeru .
Ale při měření se nedalo zjistit ovlivňování přijímače vysílačem, ani když na vstupu RX byl  "neužitečný" signál cca -40dBm.  Ani u GM300 ( úzké provedení ) ani u GM350.
Napadlo mě ještě použít jako RX rádio Baufuňk 888, který je pro 70cm verzi v současnosti dostupný za cca 15 dolarů. Citlivost je výborná, o něco lepší než GM300, odolnost je však mizerná. Už při výkonu vysílače 2W dochází k zahlcování vstupu a zmenšuje se využitelná citlivost.

pondělí 7. ledna 2019

Úprava PA modulu z VKV TX Gorjenie



   Asi před 4 lety jsem upravil jeden komerční 250W PA stupeň s bipolárními tranzistory na pásmo 144MHz. Měl jsem v plánu to použít při občasných aktivitách jako je PD , PA atd..  Jenomže jsem zjistil, jak se to na tomto pásmu má a jaký je tam „humáč“ při závodech, ale  také proto, že se v budoucnu budu věnovat spíše 70cm pásmu a výše  jsem hotové PA  i se zdrojem prodal v Holicích.    

  Protože jsem moduly viděl na burzách  a protože mě např. OK1TOM  a další už delší dobu uhánějí abych udělal  kuchařku " jak jsem to" , rozhodl jsem se to po zkompletování útržků a fotografií  mé dokumentace pověsit na blog, abych to nemusel zvlášť posílat. Nakonec bylo třeba sepsat a učesat poznámky a útržky papíru a dát tomu "kulturu". 

O co jde?

Původně modul používaný pro VKV FM rozhlas – má výkon 250W. 



Čtyři kousky tohoto SPPA byly združené na 1kW výkonu v komerčním  vysílači VKV rozhlasu  značky Gorjenie.   

  Stejný modul – linearizovaný pro AM provoz se používal v AM leteckých vysílačích – samostatně, jen jeden modul.. Téměř identický modul používá i nějaké zařízení pro VKV rozhlas včetně zdroje: 
S výkonem „jen“150W , případně s jinými tranzistory a výkonem nižším byl používaný  v méně výkonné verzi AM základnového leteckého TRXu.

V modulu jsou tranzistory BLV25 ( pozor ne BLW )  - bipolární kousky s původním určením pro 3m pásmo.  Každý má  dle  katalogového listu  cca 175 W na 110MHz. Přeladění o cca 30MHz výše se povedlo! 
( nahoru to jde ale vždycky hůř )  Výkon 220W to při buzení cca 20-25W dává bez problémů.

Z původního PA je třeba odstranit výstupní  vazbu a vyčistit plošný spoj např. měděnou licnou.
A hlavně vnitřek umýt např acetonem  od spálené a dlouhodobě vyhřáté/vypálené  kalafuny. 



Původní výstupní vazba je zvláštně selektivní , funguje dobře do cca 125MHz, pak jako když utne a strmě padá výkon s kmitočtem. Na vině může být nějaká rezonance na vyšším kmitočtu, případně jiné parametry tranzistorů, které jsou    určené na 3m pásmo.

  Odmontujeme veškeré kapacity z výstupního obvodu a na výstup tranzistorů zapojíme dvě linky z 25Ohm kablíků:



 Stínění obou 25OHM kabelů jsou na koncích VF uzemněné pomocí 220pF stiskávacích kondenzátorů proti zemi ( proti plusu  - je to stejný VF potenciál)   Protože použití těch slídových stiskávaček bylo nejslabší místo  celého PA ( ATC jsem  tenkrát jiné neměl )  doplnil prý majitel ještě další ATC čipy 220pF přímo proti zemi, neboť i v místě připojení slídy  proti napájení  je na spoji velká impedance.   Výstupy 25OHM linek  jsou oddělené vždy dvěma ATC čipy 150pF nad sebou  do výstupní sdružovací linky z 50OHM semirigid kabelu . (300 + 300pF ) . Pozor! Průběh kablíků se nesmí ničeho dotýkat.   



 Je třeba použít kvalitní  kablík.  To samé paltí o 25OHM linkách -  na kvalitě semirigid  kabelů záleží , ovlivňují celkovou  účinnost  zesilovače.  Zkoušel jsem kabely získané vytažením z původního feritového transformátoru, ale velmi se hřály – kontrola infrakamerou   to ukázala.  Zkoušel jsem i  dva 50OHM kabely paralelně  a nebo  kabel vyrobit tak, že jsem natáhnul opletení z 50OHM kabelu na příslušně silný   měděný a teflonem izolovaný drát.  To fungovalo mnohem lépe, ale nakonec jsem tuším někde na e-bay objednal cca 1m originálního kabelu 25OHM.  Vzpomínám že vyšel na cca 300kč, problém byl, že dorazil v obálce jen tak volně stočený ve značně zuboženém stavu. Doslova bylo štěstí, že šlo ze zlámaného vedení ustřihnout dva  15cm kousky. Stejnou délku má i výstupní 50OHM kablík.  Mezitím jsem zkoušel další kablíky, co jsem měl k dispozici, ( 35 OHM )   ale jednoznačně nejlepší se jevil onen kabel zakoupený z e-bay. Jedná se o celoplášťový kabel, průměr vnitřní žíly je nápadně silnější !  Zvláštností  bylo, že vnitřní žíla byla měděná a ne stříbrná ( postříbřená ) jak bývá zvykem.  Ale možná byla i pozlacená. Z  fotografií to už není  úplně patrné.




U vstupního obvodu  je třeba odpojit  útlumový článek na samostatné měděné  destičce a vstup pomocí  krátké propojky připojit rovnou do bodu před vstupní  trimr  dle fotografie.



Na vstupu  je třeba oddělit  dvěma kvalitními VF kondenzátory  okolo 1nF  linku z impedančního trasformátoru směrem k bázím obou tranzistorů. Jsou schované a špatně vidět pod vinutím. Je to nutné  kvůli linearizaci  a připojení předpětí, jinak by bylo do zkratu . 



 Dále je třeba odstranit  keramický 47pF kondenzátor  mezi bázemi tranzistorů.  120pF+ 82pF v NPO provedení ponecháme. Poté vyměníme původní primární vinutí za kvalitní 0,5mm s teflonovou izolací a zapojíme tak, jak je na obrázku – zrcadlově oproti původnímu vinutí .



 Vinutí má necelé dva závity.
Tím je úprava vstupu hotová. Ještě je třeba připojit předpětí na tlumivky původně proti zemi. Studený konec odpojíme a připojíme na blokovací kapacitu proti zemi.

    Finální úprava před měřením.:



 Použil jsem dva moduly předpětí od OK1VPZ  - pozor v modulu je třeba zablokovat IO-stabilizátor. Verze  TI7805 kmitá bez elytu alespoň 2M2 na vstupu a výstupu.  V originále na výstupu chybí!!

Při oživování jsem při napětí 31V a omezení 3A budil 5W a nastavil vstupním trimrem nejnižší SWR na vstupu.   Minimální SWR se nekryje s maximálním výkonem, v mém případě dával modul necelých 60W  při vstupním SWR 2,4.   Při větším buzení se SWR trochu zmenší na cca 2,1 , je to dané nelinearitou tranzistoru – jeho vstupu. Zkoušel jsem se vstupním obvodem laborovat, lepší SWR do vstupu bylo jen s jedním závitem na transformátoru, PA ale pak nešlo tak dobře vybudit.  Skoro nevýznamné bylo použití malých kapacit z bází proti zemi. Přínos asi 4W nestál za to obětovat pěkné trimry, co jsem měl. V poznámkách stojí - trimry nestojí za to - Hi.   Klidový proud tranzistory je nastaven na 400mA, při menším klidovém proudu se jen  o něco zmenší výstupní výkon.  Minimální  Ic klidový proud jsem vyzkoušel  okolo 200mA, při menších proudech se již projevuje nelinearita PA.  Poté je možno  zrušit proudové omezení a zkusit budit do komprese 1dB. Je třeba použít alespoň výstupní PWR metr a zátěž, neladit do antény L
Pokud je dodržena délka kabelů 15cm , měl by zesilovač fungovat bez dalšího nastavení. Na výstupu 50Ohm kabelu jsem dodatečně připojoval  malou ATC kapacitu  okolo 12pF proti zemi – zvednul se trochu výstupní výkon a zmenšil napájecí proud.  Ideálně je vyzkoušet kvalitním výkonovým trimrem – pak změřit a osadit pevný ATC čip. A samozřejmě doladit vstup, nepatrně se to ovlivňuje. 
Díky poměrně malému zisku je PA hodné, nekmitá...

 Napájení zajišťuje průmyslový spínaný zdoj Ascom původně 48V/19A   ze změněným výstupním napětím na 31V.

  Při tomto napájení lze získat při buzení cca 30W  výstupní výkon okolo  270W.   Pro kompresi 1dB je změřený výstupní výkon okolo 250W a pro spolehlivou práci je rozumné maximum cca 200-220W.
Účinnost je  spočítaná +/- 50 procent.
   Omezení zdroje bylo nastaveno na  16A, při tomto proudovém omezení napájení  není u modulu třeba řešit výstupní ochranu proti vysokému SWR.  PA to přežije bez problému – vyzkoušeno po dobu asi  1 minuty bez zátěže. Je třeba ale počítat právě s maximálním výstupním výkonem cca 220W. To odpovídá buzení 20-25W dle  teploty modulu.  Na měření SWR na výstupu je možno použít vestavěný obvod. 
  
   Pokud bude někdo používat PA ve spojení s FT-857, 897 , důrazně varuji před používáním neupravených transceiverů – konkrétně jejich ALC.  Popisu je na webu dost a  tato úprava je NUTNÁ podmínka pro provoz s  jakýmkoliv  PA.  I tak už je to na hraně , o buzení dalších PA  s tímto řetězcem nemůže být ani řeč.

 Na výstup PA je třeba zapojit filtr harmonických, nebudu zde popisovat, já použil hotový modul  získaný někde na burze. 


  
Není úplně ideální , ztrácí se na něm cca  8 W výkonu, dalších  5 W je na relé.
K přepínání výstupu jsem použil nějaké 75OHM ruské relé, které mělo zničenou cívku .  Přemotání bylo komplikované – vzhledem k nemožnosti demontovat cívku jsem musel vinout podobně jako toroid. Kvůli zjednodušení  převinutí – méně závitů jsem vinul 0,5mm Cus drátem a k napájení pak bylo použito čínského STEP-DOWN modulu, tedy měniče,  který dělá při TX z 31V -  4 V/1A pro relé.  Na vstupu je klasické malé QN – funguje to bez problému nejspíš dodnes, i když ono QN pro 20W na 144MHz je už také na hraně.
Bohužel finální fotografie modulu ve skříni od útlumového článku TESLA se nedochovala, nebo je někde zapadlá v digitálním "bordelu" který na několika discích mám. Pokud  obrázky objevím, doplním je. 
 V zadní části byly umístěné dva 48V ventilátory trvale napájené z 31V pro PA - díly menšímu napětí nebyly skoro slyšet.  Na předném panelu byl čínský modul třímístného displeje pro měření proudu. 

 Na výstupní SWR metr jsem připojil nějaké hlídání s operákem - při větším SWR než 2  při 220W výstupního výkonu   to spustilo pípák.  Na výstupu PA byl původně i cirkulátor Kathrein, ale docela hřál a žral výkon, tak jsem ho demontoval. 
 Snahou  bylo postavit zesilovač s co nejmenšími náklady.   V dnešní době by bylo asi vhodnější použít již poměrně dostupné  LDMOS tranzistory  i z hlediska čistoty výstupního signálu, ale pokud se někomu doma modul válí, je škoda ho nevyužít.  Modul se  před časem prodával na burzách  okolo 1000kč, další náklady byly okolo 1000kč  včetně bazarového relé - nepočítám zdroj.  Každým rokem jsem modul viděl ve Friedrichshafenu za cca 40EUR .  
  
   200W VF výkonu  ve spojení  s nějakou ziskovější YAGI je už i vstupenka pro  případné  EME spojení !

Jinou úpravu, kterou jsem s dalším modulem realizoval bylo předělání na KV lineár 1,8-50MHz. Provedení je klasické s transformátorovými vazbami, celou desku je třeba odstrojit a  zůstanou pouze tranzistory na desce + chladič. Napájení je pomocí nf tlumivky připojené do do středu výstupního trafa  - to je tvořené dvěma stejnými válečky získanými slepením většího stiskávacího  feritu – tzv. klapačky.  Lze  dosáhnout 300W při buzení jen 15W na 7MHz.

čtvrtek 22. listopadu 2018

miniVNA arduino od F4GOH - PCB !


     Už dlouho pokoukávám po nějakém Vector Network Analyzátoru.  Mám sice voobler (SA) FSH-3, kde se dají měřit útlumové charakteristiky a s VF můstkem i  antény, ale  nedokážu s ním měřit všechny parametry. U antén chybí "polární" parametry...
    Na webu lze nalézt hodně hotových zařízení. V posledních letech jsem na burzách šilhal  po mini VNA  od http://miniradiosolutions.com/    , čekal jsem, že jejich základní verze bude časem levnější. Bohužel.
Ani akční ceny ve Friedrichshafenu  za miniVNA  od miniradiosolutions pro mne nebyly  dosti dobré, tak jsem na čas  „rezignoval“.
    Jenomže on se ten VNA hodí každou chvíli. Nedávno jsem např. dokončil QCX ( ještě dlužím článek ) a potřeboval jsem zkontrolovat vstupní propust.  To samé vytřídění  feritových jader , kterých mám již neznámých nepřeberné množství … L Hezky to pomocí VNA popsal OK1CJB  http://ok1cjb.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=398:2-880&Itemid=15 )
    Prakticky jsem si uvědomil, že nepotřebuji nic do 3GHz, stačilo by do 30MHz, možná ještě šestimetr…
A minulý týden jsem při shánění nějakých komponent k připravovanému PA narazil na e-bay na desku a zajímavou konstrukci VNA :  https://www.hamradioworkbench.com/k6bez-antenna-analyzer.html

Zaujalo mě řízení pomocí Arduina ale v konstrukci byla použitá DDS typu AD9850. Po chvíli hledání toho správného spojení VNA+Arduino jsem našel přesně to, co jsem potřeboval! Pěknou , dobře dokumentovanou konstrukci miniVNA od Antonyho F4GOH:


Řídicí SW je od Dietmara Krause  DL2SBA  http://vnaj.dl2sba.com/

  Při vybavení analyzátoru BT modulem lze měření provádět pomocí android zařízení ( mobilu , tabletu )  ale lze používat podobně jako ruční analyzátory jen vestavěný displej, nebo to můžete připojit i k PC. 

   Pěkná konstrukce s levnými komponenty – běžně dostupnými. Na webu se píše o 50 dolarech!  Řízení je postavené na Arduinu, konstrukce se mi zalíbila! Tak jsem hned napsal Anthonymu o plošný spoj.   Přemýšlel jsem , jak to dostat z Francie ke mně domů.   Měl jsem to pěkně vymyšlené
( Franta OK1FKT tam má dceru, občas pendluje domů Hi )  ale druhý den přišla od Anthonyho odpověď, že ta cena 17EUR je včetně poštovného do CZ !!   A do e-mailu i připravil i odkaz na platbu . 16.11. jsem přes Paypal zaplatil 17EUR  ( z banky zmizelo 465kč )  a dnes 22.11 jsem obdržel krásnou desku spolu s QSLíkem :
  


Deska opravdu krásně zpracovaná - prokovené  otvory, pocínováno,  popisky.  Jednoduše  nemá smysl se s tím babrat a něco vymýšlet.. Posuďte sami, radost takovou desku osazovat:





   Na stránce  je i kompletní seznam součástek potřebných ke stavbě  - včetně odkazů na e-bay.
   Těším se na vánoční svátky, do té doby dorazí klíčové součástky z e-bay a pustím se do stavby.
Věřím, že se funkční analyzátor dá postavit za zlomek ceny továrních produktů. Myslím tím ty od miniradiosolutions . Takže pokud někdo přemýšlí nad  VNA do 60MHz  neváhejte!  Základ - deska plošných spojů  není žádný problém!

úterý 28. srpna 2018

Holice 2018 po dvacáté třetí !


   Letošní Holice jsem jel opět na oba dny a opět se synem Martinem .
     Odjíždělo se v pátek ráno okolo 6:30. V autě ale byla i moje první žena a její kamarádka. Obě vystoupily   v  Praze na Zličíně u metra. Měly zamluvený hotel na přespání z pátka na sobou.  Já s Martinem jsme pokračovali dál do Holic , kam jsme dorazili až před 10 hodinou.  Takže nebylo kde zaparkovat, nakonec jsme našli flek asi 500m daleko. Páteční setkání – burza bývá méně obsazená než sobotní. 



Asi se už budu opakovat, ale oproti letem předešlým je znát úbytek účastníků i prodejců.  I tak se podařilo ukořistit pár zajímavých věcí a zbavit se zase nepotřebných dílů, které jsme s sebou vezli do Holic.
Největší radost jsem měl z přijímače Delfín pro ROB  na 144MHz. 


Sice je nekompletní – chybí prodloužení prvků, ale snad někde seženu správné rozměry a dovytvořím.
Také jsem doma zjistil, že je zlomená feritová tyčka MF filtru, ale možná celý LC MF filtr půjde nahradit keramickým filtrem 10,7MHz.  Stejný prodejce měl i RX Pionýr na 80m, ale než jsem si to v hlavě srovnal, byl pryč SRI .   Také jsem zakoupil za hubičku dva ks UBNT BULLET na 2,4GHz. Fajn u tohodle  „datovýho rádia“ je, že lze přeladit do HAM bandu a používat s výkonem  (ERP) daným koncesí, případně na HAMNET. Další kořistí bylo BM342. Jednu jsem sice koupil z pozůstalosi OK1STW, ale viděl ji u mě kolega a taky přístroj chtěl. Takže telefon, potvrzení a GDO bylo v autě. Kromě mikropinzet ve stánku s velmi kvalitními nástroji..


.. jsem ještě pořídil zásobu 18650 článků, včetně hotových akubloků . No nekupte je, cena 15kč/kus. 
Nebodované ,  prý nové . Značkové LG - 2,5Ah a Samsung 2Ah. 



Doma jsem zatím otestoval 8 ks a všechny jsou OK.  Také jsem pořídil desku s hybridním modulem Motorola SHW1230-2.



 Sice jsem od něj nenašel nikde žádný datasheet ( a že jsem tomu čas věnoval ) , ale něco mi říká, že by to mohlo být na 23 cm, i když nejspíš jen FM. Ale nekupte to za 40kč Hi. Kdyby někdo věděl, o co jde, prosím dejte vědět.   Pak jsem ještě koupil nějakou bižuterii ( elyty  a "metr" diod Hi ) 


S těmito českými elektrolyty mám výborné zkušenosti. Tam kde je mám jsem je nikdy nemusel měnit!!!

A také jsem pořídil dva 1GB  DDR3 RAM za velmi pěknou cenu 100kč!
   Radost mám i z malinkého multimediálního modulu – umí přehrávat všechno možné , hudbu, video, má HDMI a AV rozhraní. V plánu je doplnění jedné staré LCD TV, která nemá USB vstup na přehrávání multimédií.  Modul má pěkné dálkové ovládání  a  poměrně rozsáhlé menu. Prodejce přislíbil zaslání podrobného manuálu, ten opravdu dorazil!   Když jsem doma modul testoval, byla v paměti ještě nějaká reklama na elektronické cigarety Hi. Modul sloužil jako reklamní přehrávač..což ostatně prodejce uváděl...

Večer jsme se šli ubytovat do domova mládeže ,  kde jsme měli zamluvený dvoulůžkový pokoj.


 A potom jsme  navštívili místní restauraci – pizzerii V ZAHRADĚ.....




 Naštěstí v noci pršelo, tak jsme mohli celou noc dýchat čerstvý vzduch otevřeným oknem. Pokoje totiž byly dost vyhřáté od předchozích veder.
V sobotu ráno jsme vstávali v 5:30 hlavně kvůli možnosti zaparkovat někde blízko areálu. To se víceméně povedlo , ale stejný nápad mělo nejspíš mnoho dalších návštěvníků, takže jsme nějaký ten krok od auta k areálu udělat museli. Ovšem nebylo to 700m jako v pátek…
Hned po ránu po průchodu vstupem  jsme  se stali svědkem nepěkného incidentu mezi jedním z pořadatelů a prodejcem.





Šlo snad o to, že prodejce zabíral plochu chodníku a pořadateli se to nelíbilo. Nechci v žádném případě soudit  kdo byl v právu a kdo ne, jestli prodejce porušil podmínky dané pořadatelem či ne. Ono je víceméně i jedno o co šlo.  
   Ovšem styl, v jaké se spor řešil mě docela vyvedl z míry.  V podstatě jsem za celých 22 let co Holic jezdím nezažil, aby někdo na někoho řval a to doslova.  I můj jedenáctiletý synek, který byl svědkem toho „vystoupení“ byl silně překvapen . Jedním slovem nechutné.  Takhle se to rozhodně nedělá. Myslím, že to šlo určitě ze strany pořadatele domluvit úplně bez emocí a křiku a divadla pro ostatní.  Důstojně!
   Další také nepříjemný zážitek mne čekal, když jsme se v zápětí vraceli k autu se třemi ukořistěnými robotickými vysavači.  Syn má rád robotiku, vysavače , z těch zakoupených bude spousta zajímavých dílů, pohonů, převodů…
     U auta mě jeden z návštěvníků začal  častovat za to, že jsem ráno po příjezdu hodil na zem ubrousky a zašlapal.  A něco o tom, že je taky pražák, ale tohle nedělá.   
  Ano, bylo to tak. Ubrousky jsem asi v pěti vrstvách na zem „položil“ a ještě zašlapal a to hned na dvou místech. Proč jsem to ale  udělal, o tom pán nejspíš neměl ani potuchu. Ráno po příjezdu jsem totiž ihned po vystoupení z auta vyšlápnul v trávě  psí „lejno“ a nebylo tam jediné, i když už i z toho druhého si někdo kousek odnesl. A protože jsem tušil, že se buď já, nebo syn  můžeme během dne do hovna opět šlápnout provedl jsem tu preventivní „úpravu“ v podobě vrstvy papírových ubrousků.
  Kdyby byl trus v pevném stavu, bylo by jednodušší ho někam odnést, v našem případě již „vyšlapaného“ trusu  byly ubrousky jediné preventivní řešení, jak se opětovnému kontaktu psího ( nejspíš ) lejna s botou vyhnout. Každý jistě zná, co to znamená si pak všechno omazat v autě do pedálů ...
  Takže jsme si to vyříkali, nebyl jsem si ale  úplně jist, jestli pán pochopil, že OPRAVDU nejsem prase, abych házel ubrousky okolo sebe jen tak pro nic za nic, v každém případě i poučení pro mě, že pokud budu někdy páchat podobné aktivity, budu muset přiložit ještě text s popiskem mých myšlenkových pochodů, aby si to snad někdo nevyložil po svém a nemyslel si, že jsem „pražák-bordelář“  ( pozn.  - nejsem pražák, RZ na vozidle je pražská, protože jde o služební vůz s možností soukromého užívání. )
   Nevím co je větší „bordel“ jestli psí lejna nebo papírový ubrousek v trávě, v každém případě jsem měl v plánu před odjezdem spolu s odpadem v autě ( petky , alobal ze svačin, pytlíky )  ubrousky  odnést  do kontejneru a také jsem tak učinil. Lejna v trávě leží dál a čekají na další oběť.
Proč o tom píšu? Protože ne vše je vždycky  nutně tak jak vypadá, a než se do někoho pustím, měl bych vědět minimálně o souvislostech s tím spojených. A nezačít hned nadávat - tady mám na mysli i ten případ rozepře mezi prodejcem a pořadatelem.
   No a další  nepříjemná záležitost se stala onomu prodejci, od kterého jsem v pátek koupil DDR3 RAM.
  Nějak se mi to rozleželo a protože prodejce měl DDR3 v krabičce více , rozhodl jsem se nakoupit další.  Bohužel už ale nebyly. A to ne pro, že by se prodaly, prý je někdo ukradl. A stejně tak prý i nějakou výkonnou grafickou kartu. Prodejce měl prodej na poměrně velkém prostoru  a  když se někomu věnoval, někdo další mu kartu a RAMky ukradl.  Smutné, člověk by řekl, že se tohle nemůže stát na Ham setkání. Ale kdo ví, kdo si pomohl…
  Abych nebyl jen u negativních věcí – krásné a pozitivní pro mne bylo, že když se synovi něco líbilo, nezřídka to od prodejce dostal zadarmo, nebo za symbolickou cenu.  Takže díky všem takovým, potěší to opravdu. Nejde o ty prachy, ale Martin byl nadšený když něco( cokoliv , byť to byl šrot) od někoho dostal.   Mimochodem těch mladých ( mám na mysli věk do cca 25 let) bylo na setkání opravdu poskrovnu. SRI.   Já už do Holic jezdím více-méně  jen kvůli Martinovi, je to pro něj zážitek včetně přespání na domově mládeže, já tam potkám pár známých, popovídám. Letos jsem potkal jen Boba OK3BR, Michala OK1LPD                                         
                                   ................a  Karola OM7ARK  !!! …



 ... s jeho kolegy který měl pěkný stánek s osvětlovací technikou.
    Věnoval nám pěknou svítilnu s LED  - Martin z ní  měl z ní velikou radost. Karle dík!  Také jsem popovídal s Karlem OK1AEB ( VO OK0BK ), od kterého jsem získal pro mé bastlení velmi zajímavý materiál.  Čekalo to  na mě ale doma – přišlo poštou. Karle moc díky!!! Potěšilo moc moc!

  V sobotu ráno dorazil i Franta OK1FKT , Franta OK1IBB , Milan OK1MJG a můj synovec Lukáš. 
V sobotu těsně před společným odjezdem domů jsem ještě pořídil společnou fotografii:


  Vzhledem k GDPR raději nebudu uvádět jména ani značky Hi.
Lukáš  letos neměl v plánu jet, ale když se dozvěděl, že je volné místo u Franty v autě  ( nedopadlo to s jedním člověkem z  Domažlic )  ihned s radostí místo v autě obsadil. Luky je asi taky potencionální HAM, i když letošní zkoušku určitě nestihne… Ale oba kluci se  v  sobotu potkali  a měli velkou radost.



 V poledne následoval oběd v oblíbené pizzerii. Pokud někdo nezná, doporučuji. Na rohu náměstí.

Dostali jsme informaci od paní  na domově mládeže, že je někde blízko našeho ubytování  je otevřená nová  hospoda, ale nestihli jsme vyzkoušet...



 Pak už jsem toho měl docela dost a už jen bezvládně chodil mezi stánky. Schválně jsem v pátek ráno zapnul GPS a logoval trasu páteční a sobotní  pochůzky – a výsledek ?  V pátek jsme nachodili 8,7 km , v sobotu pak 9,2 km Hi.
   
    Někteří prodejci mají smysl pro humor, popisy u zboží vykouzlí úsměvy na kolemjdoucích. Schválně jsem pár lidí pozoroval a byla to zábava, jak se každý pousmál Hi.






Letos prostory firem v tělocvičně nahradil velký stan venku před kulturním domem, další úsporné opatření?


K vidění zde krom jiného i "lezecké" vybavení pro zajištění při práci ve výškách:


Na burze bylo i spousty neHAM zboží, tyhle opékací pruty máme doma ( zakoupené na pouti za cca 40kč )  a jsou celkem OK. No nekupte to za 20kč!!



Je libo kosmetiku?


Točili i pivo, ale to pravé pivo bylo jen v plechovce SRI..


Poloprázdné plochy, kde jsou ty doby, kdy jsme se na place tlačili a stále do někoho vráželi....?



















   Takže nakoupeno pár drobností, zbavil jsem se nějakých desek s termostatovanými oscilátory a utržené peníze utratil Hi. Zajímavé věci ( na MW bastlení atd... ) už v Holicích  nejsou.  Alespoň běžná bižuterie a OLD radio ( např.  Delfín Hi ) mě občas  překvapí, takže s prázdnou domů nikdy nejedu.  Ale už to není co to bývalo – to už bych se ale zase opakoval. Asi pojedeme příští rok na jubilejní 30 výročí setkání ve stejném stylu, kdy manželku  ( s dcerou ) nechám v Praze a budeme pokračovat směr Holice sami s Martinem. Osvěčilo se to!
Takže naviděnou snad zase příští rok!