Je to 14 dní co mi přišel balík. Doma otevřu a v tom IC-7400. Poměrně používaná , dalo by se říct orvaná.
A u toho dopis, jestli bych se na to nepodíval. Že to bylo v servisu a že by to stálo....bla...bla. OK1xxx
Jenomže já už doma nemám HAM-SHACK. Z mé pracovny mi rodiny vystěhovala, má tam pokojíček syn.
Nakonec mě to těší, protože je tam podobný nepořádek , jako jsem tam měl já:
Hlavně je to v podobném stylu, na stole převažují dráty, ventilátory atd...
Ale to už jsem trochu mimo mísu....
V dopise u Icoma byla zpráva , že majitel předem nevolal, protože bych na to stejně neměl čas a že prý to tedy raději poslal rovnou. A že prý to může klidně ležet u mě a když to nejde, tak je to jedno.
Icom nejel - vůbec. Mrtvola, nešel zapnout. Tomu nemůže tolik být, když to nejde zapnout říkám si.
Ovšem zápach spáleniny z útrob naznačoval, že moje úvaha bude nejspíš lichá.
V ložnici, kde mám malý stolek s PC ( a ulitou trafopájkou ) jsem dneska Icoma rozebral. Kdo to někdy dělal ví, že je to pěknej vopruz. Protože nebylo místo, vyprázdnil jsem jeden šuplík do máme pod postelí a tam rozebraného ICOMA vyskládal.
Závada byla zřejmá ihned. Rozsáhle vypálené cesty od mikrofonního konektoru. Přesněji - zemní cesta. Někde byla odlepená v celé délce, někde jen jiná barva. A na několika modulech .
Tohle přesně se stalo Frantovi OK1IBB - zprvu to vypadá, jako by se VF dostalo do MIC cesty a poničilo to zemní propojení v transceivru. Při bližžším ohledání fotografií už tenkrát u Frantova Icoma 9100 bylo zřejmé, že závadu nezpůsobilo VF, ale velký proud.
Dle hledání v dokumentaci jsem zjistil, že u transceivru za provozu nejspíš upadla napájecí zem, a celý napájecí proud tekl přez MIC konektor ze sekvenceru, který Franta OK1IBB používá ve spojení s PA.
V servise u 9100 vyměnili nějaké bloky, rádio bylo v záruce, něco to stálo....
U 7400 , která byla rozebraná pod poselí byla příčina závady naprosto stejná.
Inu vzal jsem tenký měděný drátek, a všechny porušené měděné spoje jsem opravil. Včetně několika prokovů - asi 3 hodiny času. Kontrola ohmmetrem, sborka transceivru ( vždy něco zbyde Hi )
Zzapnutí - RÁDIO BĚŽÍ!!!!
Ještě jsem donesl z garáže gelovku 12V/12Ah, abych vyzkoušel TX a zdá se, že je vše OK!
Sice nemohu otestovat výkon, citlivost, ale zdá se že vše funguje dobře.
Oprava se podařila a zprvu strašně vypadající závada se povedla odstranit.
Do mikrofonního konektoru jsem vřadil malou SMD pojistku kterou jsem vybrakoval ze šrotu z modemu, aby se stejná situace nepoakovala. Tentokrát by už mohlo prohořet něco dál...cesty jsou opravené 0,5mm Cu drátem.
Spíš by mě zajímalo, proč na něco takového nemyslí výrobce. Je jasné, že se něco takového může přihodit, i když MIC vstup by měl být před připojením k sekvenceru oddělen galvanicky ( relé , tráfka...)
To že veškerý napájecí proud teče MIC vstupem asi ještě při RX projde, po zaklíčování to ale nemůže přežít. Čím dál se mi zařízení od Icoma přestávají líbit. Když uvážím co IC 7400 již má různých publikovaných závad a srovnám s jinými značkami, mám dojem, že to Icomáci začínají flákat. Doslova. To že jsou nepodmazané výkonové prvky vazelínou je neomluvitelné, stejně tak jako další typicky konstrukční vady.
Popsaná závada (i u 9100) potvrzuje, že konstruktéři nemysleli na všechno. U jiných transceivrů je např v zemní cestě odpor 22 Ohmů spolu se SMD tlumivkou - fungují jako velmi kvalitní ochrana výše popsaného stavu. A oprava je pak mnohem jednodušší. Doporučuji pojistky do transceivrů doplnit, nejen do MIC, ale třeba do CAT a datových konektorů. Např. u FT-817 je napájení na CAT konektoru "jištěné" odporem nízké hodnoty. Vzpomněl jsem si na to, protože už asi 4 roky slibuji Pavlovi OK1PVT, že mu SMD v jeho 817 vyměním.
Kdyby tam odpor nebyl a propoj byl "na tvrdo" při zkratu napájení na CAT to může odnést kde co...
Pro všechny, co chtějí vědět, co se u mě a v okolí děje. Převážně z technického světa a radioamatéřiny...
pondělí 16. května 2016
Bolutek – RS232 linka přes Bluetooth, aneb slovy klasika: Zkuste to bez drátů, milý Marconi….
Sériový port používám hlavně ve firmě ke konfiguraci
zařízení, tak nějak se ustálil standard, že většina zařízení telekomunikačních a informačních
technologií má minimálně základní
konfiguraci nastavitelnou pomocí sériové
konzoly. Klasický COM port, který už na drtivé většině dnešních notebooků a PC
chybí.
Ve W7 už pro jistotu chybí i Hyperterminál, tvůrci a desingéři OS a
počítačů na nás techniky prostě kašlou.
Když jde do tuhého a
potřebuji HW COM nebo další PINy rozhranní RS 232 - RTS, CTS… , používám stařičký Omnibook
P1/100MHz s MS-DOS (Motorola TRXy Hi) a
W95 , nebo NTB s Celeronem 600MHz a WXP. Na tomhle železe dobře běhají i různé alternativní programátory typu
Ludipipo, JDM nebo Phoenix… Tyhle „bastl-programátory“ a udělátka nestandardně využívají
napětí na COM PINech jako „tvrdý“ napájecí
a programovací zdroj.
COM lze u nových PC nahradit
nějakým převodníkem USB/COM např. typu FTDI.
Některé chodí, jiné hůř, některé
vůbec, nebo jen s nějakým zařízením nebo operačním systémem. Je to o
zkoušení, ale nikdy no není plnohodnotný COM ( už např. kvůli přerušení a
přístupu k portu z OS ), tedy hardwarový, jako známe ze starších PC,
nebo notebooků.
Někdy není na vině jen samotný převodník, výrobci HW si
zjednodušují život a snižují náklady,
pak to vypadá takhle: http://ok1uhu.nagano.cz/rs/?p=155 Doporučuji přečíst a hlavně naučit básničky
Hi.
I ta hláška jak „host
vyhazuje vrchního“ zapadá přesně do současné doby, kdy všichni na všem šetří.(
katování kostů ) Pozn. OK1UHU beru jako zkušeného technika a čerpám z jeho
skvělých webových příspěvků, i když se
úplně neztotožňuji s jeho mimotechnickými aktivitami L. Důležité je, že se
ještě dnes někdo podělí o své nabyté zkušenosti.
Kdo si to přečetl pozorně pochopil, že za většinou problémů
s komunikací pomocí USB/COM převodníku může někdy i samotný
převodník. Pokud takový „ošizený
„převodník požíváte se železem, které jak bylo krásně řečeno „parazituje“ na
příchozí úrovni - chodit to nebude. Ale
problémy mohou být i jinde a jiné..
Bohužel na trhu je poměrně velké množství USB převodníků
s různými čipy, v různém provedení a za různé ceny. Pravidlem je, že
ty dražší bývají kvalitnější. Ale čínští výrobci dokážou dnes napodobit kde co,
takže není problém , že v kabátě původního kvalitního převodníků je nějaká
napodobenina. Neboli vzhledově stejné železo může obsahovat nějakou fungující
náhražku, která občas a s něčím i nějak funguje. I vyhledávač najde
poměrně rozsáhlé diskuse o kvalitách
takových převodníků:
Já jsem vystřídal asi 8 ks, nakonec jsem skončil u
převodníku který dodává fy HP: P/N
305380-001
Převodník byl dodávaný k termosublimační paragon tiskárně
a po instalaci tiskárny na LAN/RS232 interface mi jednoduše zbyl. :-)
Nikdy s ním nebyl problém. Dá se objednat např. zde: http://www.mk-electronic.de/eng/items/show/305380-001N
Bohužel jeho cena je poněkud vyšší než standardní výrobky
podobného typu.
Nakonec pro klasickou konzolu i většina levnějších USB/COM krabiček funguje…
Z 95 procent je třeba jen signál
RX,TX a zem. ( 2,3,5 na CANON-9 ) O to je to celé jednodušší.
Co mě ale vadí, že z notebooku doslova čumí další
tkanička. Na ní visí modul převodníku s CANON 9pin portem a do něj
zastrčený další kabel, s dalším konektorem. Špatně se s tím manipuluje hlavně v terénu,
když potřebuji NTB občas posunout, nebo položit na sedačku auta .
A zvlášť když do noteboku ještě vede kabel od
napaječe a sem tam ještě USB ocásek od myši, pokud to s poštěváčkem, nebo
touchpadem třeba nemáte rádi.
A tak mě napadlo, že bych mohl také používat pro obyčejné
konzolové připojení nějaké to prodloužení bez drátu. Vyhrabal jsem staré
Gigaset M101 Data „pojítka“, ale při pohledu na nevzhledný a dnes už poměrně
zastaralý , nicméně dobře funkční kus HW ( plnohodnotná prodlužovačka RS232
linky) jsem to zas vrátil z5 do krabice.
Nechal by se tomu ušít hezčí kabát, DECT jako takový má parádní dosah, ale
potřeba napájení na obou stranách a nutnost připojení jednoho modulu k NTB
mi nevyřeší tkaničku vedoucí z notebooku…. L
U modulů bych musel ještě zajistit napájení na obou stranách….
A co modrý zub? Už před časem jsem si udělal dle
stránek OK1CJB CAT kabel k FT-817.
Chodí to dobře, hlavně ve spojení s mobilem nebo tabletem - je to zas o drát méně.
A mě by se hodilo mít
možnost jeden konec píchnout „někam“ do zařízení – třeba ve skříni v terénu a v pohodlí auta, nebo někde pěkně ve stínu
pak klofat do konzoly.
To samé někde v racku a klimatizovaných
serverovnách – modul píchnu do zařízení
a NTB bude někde, kde mi netáhne na krk. Ono to samozřejmě jde
s dvacetimetrovým kabelem, nataženým přes místnost až někam … ale při
první příležitosti vám notebook vystřelí od stolu, když někdo o kabel zakopne.
V lepším případě se bez problému vytrhne převodník z USB portu
z noteboku, v horším to odnese i NTB, kabel a ten port ( konektor) na
druhé straně. Všechno jsem zažil. O nic
nešlo, NTB byl můj stařičký WEBBOY s Celeronem a trochu jsem mu načechral
horní kryt, jak to vzal ze stolu na zem :-)
Onen člověk, který slušně zakopnul o kabel jsem byl já. V zápalu boje na
něj někdy člověk prostě zapomene.
Já mám podobný problém i s náhlavní
soupravou, kterou používám k TRXu. Poslouchám, ladím, pak někdo
z rodiny volá, ( např. dcera „ tatí …“) Zvednu se , odcházím a až prudké škubnutí hlavou mi
připomíná, že je něco špatně. To je
další z věcí, kterou bych rád časem pořešil, ale vrátím se k COMu a
modrému zubu.
Zkrátka – funguje to!!!
Nejprve jsem objednal samotný Bluetooth modul a dobastlil k němu
MAX232.
Samotné moduly lze zakoupit, ovšem mají „jen“ TTL rozhraní.
Když jsem hledal nějaký hotový převodník
s MAX232
který TTL úrovně
z BT modulu dostane na správné napěťové úrovně, které se líbí lince RS232,
tak jsem narazil na hotové řešení:
Celá deska
s konektorem CANON 9 , převodníkem a BT modulem! Na modulu je i optická signalizace BT spojení
, tlačítko párování a LED kontrolka nabíjení. Paráda, takhle hezky a maličké to
nikdy nejsem schopen udělat…. A hlavně za tu cenu.
Místo
transakce: WWW.ALIEXPRESS.COM
LONDON GB
Typ
transakce: PLATBA
KARTOU
Referenční
číslo: 10425823-000000288
Datum
operace: 2016-04-06
Datum
zaúčtování: 2016-04-06
Datum
provedení transakce: 2016-04-04
Původní
částka: 6,89
USD -1
Částka
v zúčtovací měně: 69,26
CZK
Částka operace v CZK: -169,26
No nekupte to za 170kč
J
Modul jsem objednal a přišel za cca 8 dní! V klasické čínské obálce, pěkně zabalený.
Jmenuje se to BOLUTEK :-)
Spárovat s PC to šlo bez problému (
PIN 1234 ) , v systému se přibyl nový HW – v mém případě COM 6, při připojení
k modulu (konzolovým programem) se rozsvítila trvale modrá LED, která bez
slinkování bliká.
Ale bohužel to nechodilo. Zkušebně jsem spojil
piny 2 a 3 na CANONU a hele, na terminálu PC jsem viděl echo klávesnice. Pak chvíli měření a laborací a problém byl
objeven. PINy 2 a 3 jsou na konektoru prohozené. Ano počítá se s NULL
kabelem F-M pro spojení s RS232 na PC. Ale já to chtěl jako konec –
kompatibilní PINově s COMem na PC. Už proto, aby šel modul rovnou připojit
do zařízení, nebo použít tovární redukce - kabely ( např. Cisco atd. ) No -
nejjednodušší bylo vyndat konektor Canon a přehodit dráty vedoucí od MAXe.
Původně jsem chtěl škrábat spoje a bastlit, ale nakonec zvítězil nápad
znásilnit vývody toho Canonu. Prachsprostě jsem je naohýbal ( přehodil 2 a 3
mezi sebou) a konektor znovu zaletoval.
Možná by bylo jednodušší konektor
neosadit a místo něj připojit rovnou krátký kabel na konci se správně
zapojeným RJ45, která se pro konzolu na zařízeních používá. Ale přišel
bych o možnost využít další redukce pro jiná zařízení. Teď ještě krabičku – modul
rozměrově krásně vešel do krabičky od ADSL splitteru. Jenomže krabička zůstala
děravá – po vyndaných střevech zůstaly 3 otvory pro zásuvky RJ.
Tak jsem vzal smršťovací fólii a celé to fénem "smrsknul".
Není to žádný desingový výstřel, ale zase je vidět na LED-ky a hlavně to bylo
hned. Bez práce, bez vrtání, pilování, lepení děr atd…
Baterie k modulu se hodila stejná, jako je
k quadcoptérce CX-10A. Dva kousky jsem objednal již před časem na e-bay,
protože dva exempláře téhle superhračky máme doma a vysoký nabíjecí proud se podepsal
na baterii výrazným snížením kapacity… Kus za cca 30kč.
Konektor, se kterým se baterie dodává je přesný protějšek
toho, který je osazený na BOLUTEK modulu.
Nebo lze za cca 50kč koupit baterii větší:
… s kapacitou 500mAh , což vystačí na cca 50 hodin
provozu modulu.
U této baterie můžeme nabíjet bez problému proudem 1C po dobu
cca 70 minut.
Narazil jsem ale i na moduly, které jsou s baterií již
v sadě, nicméně cena těchto sad je zase o dost vyšší:
Takže se určitě
vyplatí objednat baterii samostatně, případně použít nějakou starší 3,7V Li-On
nebo Li-POL např. z nepoužívaného mobilního telefonu. Důležité je,
že baterie musí obsahovat nabíjecí elektroniku! Li-On a Li-POL „pytlíčky“
průmyslového provedení většinou takový modul obsahují – hlídá maximální napětí
článku a po dosažení hodnoty cca 4,2V baterii odpojí. Jako ochrana je takový modul vestavěný i do
většiny baterií pro mobilní. telefony.
Lze použít i držák na
tužkovou baterii a osadit do ní článek 14500, opět dostupný za mrzký peníz na
e-bay :
„Tužkovku“ je ale třeba nabíjet externě, potřebná
elektronika zde chybí, nebo článek obsahuje pouze „proudový omezovač“…
U baterie pro CX-10a,
která má ten správný konektor, je ale třeba přehodit polaritu. Buď lze vyletovat a otočit konektor na modulu, nebo ( méně
pracná varianta) pomocí špendlíku odjistit aretaci pinů na konektoru a piny
mezi sebou prohodit. Baterie má 100mAh, při odběru modulu cca 10 mA je výdrž
přibližně 10hodin, což je postačující. Je třeba omezit nabíjecí proud baterie
vhodným odporem v USB kabelu na cca 50-100 mA, nabíjení pak trvá cca 1 - 2hod.
(dle nastaveného proudu) Nabitý akumulátor signalizuje právě zhasnutá červená
LED na modulu.
Dosah modulu s notebookem DELL E7450 je cca 40 metrů na
přímou viditelnost, v místnosti to „propálí“ dvě stěny a když sedím v autě, zmenší se
dosah tak na 20 metrů. Určitě by šlo dosah zvětšit náhradou té pidi anténky na
plošném spoji nějakým klasickým WIFI proutkem, ale mě dosah plně postačuje.
Důležitá je eliminace problematického kabelu hlavně při práci v terénu. Ovšem
objevil se problém nový – modul jsem už 2x zapomněl u zařízení. Ale to určitě také znáte v podobě
zapomenutých USB FLASh disků v počítačích kamarádů, nebo CéDéček a DéVéDéček
v mechanikách strojů, které jste instalovali atd….
Ještě se krátce vrátím ke konfiguraci modulu – ta nebyla
v mém případě nutná dělat žádná. Na webu je dosupná dokumentace a sada AT
příkazů, defaultně byl ale modul nastaven na 9600,8,N,1 , takže nebylo třeba
nic měnit. Pro zapnutí modulu v režimu „bezdrátové RS232“ je třeba použít
ve spojení s PC, tabletem nebo telefonem režim SLAVE.
Na internetu lze zakoupit i hotový modul BT sériového portu
v pěkném kabátě, bohužel za poněkud jinou cenu, kterou jsem nebyl ochoten
akceptovat:
Nakonec jak říká jeden můj kolega radioamatér: „koupit si to
celé hotové a v kabátě – to umí každej blbec“
Cena za výše popsané zařízení vyšla na cca 200kč ,
nepočítám cca 2 hod. celkového času stráveného původní laborací se
samotným BT modulem a „zabalením“ modulu do smršťovačky J.
Protože se modul a jeho použití v praxi velmi osvědčilo,
výše předkládám široké veřejnosti praktické zkušenosti a návod na zhotovení
funkční varianty z dostupných součástí. Možná je článek trochu obsáhlejší
, možná by stačila jedna věta ve stylu „kup tohle , otoč dráty, k tomu
takovou baterku“ , ale ti zkušenější nemusí číst všechno :-) .
pondělí 9. května 2016
Letos nově s čluny u nás! Ale...
Možná jste zaregistrovali, že letos lze již s rekreačními plavidly na české vodní plochy. Původní zákaz z dob komunistických padnul a letos můžete např. na Hracholusky, Lipno, nebo Máchovo jezero s motorovým člunem.
Podrobnosti např. zde:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1520326-pravidla-pro-motorove-cluny-se-uvolnila-pry-podpori-podnikani-u-rek
Hezký počin, pravidla o vlastním používání člunů a režimu plavby lze nalézt na webu.
Na Lipno s člunem
Celé to má jeden takový malý háček - v podmínkách je napsáno, že strojní pohon - výkon motoru může být maximálně 10kW. Ne 10HP , ale 10kW. Je běžné, že se výkon lodních motorů uvádí v HP. ( koňská síla, Horse Power). Dobře, dejme tomu, že třeba z hlediska používání správných jednotek SI soustavy někdo použil kW. O to nejde. Jde o tu hranici. Motory se běžně vyrábějí jako 5HP ( do 5HP není u nás třeba mít kapitánské zkoušky), dále je běžná řada 6HP, 8HP, 10HP ( 9,9HP), dále pak 15HP, 20HP.....
Motor 10HP má 7,4kW, motor 15HP pak 11kW. Neboli poslední použitelný motor z běžné řady je 10HP s 7,4kW výkonu.
V běžné modelové řadě a mezi vlastníky prostě čistých 10kW nenajdete. A 15HP motor už má 11kW, tedy o kilowatu víc. A ten už ne.
Ono nešlo do té novely dát výkon max. 7,4kW , nebo max 11kW ( nebo 4kW to už je jedno ) tak, aby tomu vyhovovala běžná modelová řada. Původně jsem si myslel, že to výkonové omezení "někdo" zcela jednoduše a nevědomky místo HP uvedl v kW.
ALE!!!!
Nedavno se na trhu ale objevily motory, přímo "ušité" na míru 10kW:
http://www.motorboat.cz/novinka/58-Kde-lze-plout-aneb-Vybirame-lodni-motor-o-vykonu-HP/
Takže 1+1 =?
Celé to bude nejspíš zase lobby nějakých skupin. Proč by se na tom nemoho přiživit pár lidí a firem navíc? Dovezeme to co je potřeba a lidi to koupí. A my vyděláme! Než aby si potencionální zájemce koupil ( i třeba z druhé ruky) nějaký ojetý 10HP, to si raději koupí nový 10kW. A my mu ho ( za patřičné peníze) dodáme. A vyděláme. A zákazník bude spokojený, má přesně to co potřebuje, to co vyžaduje vyhláška.
A onen autor vyhlášky se šalamounsky zvoleným max. výkonem by taky mohl něco z toho dostat, aby příště zas nenápadně podstrčil nějakou novou šikovnou novelu. Je hezké, že nám povolili lodičky na Mácháči, ale nešlo by to bez toho slintání?
....prostě HNUS VELEBNOSTI! Je mi z tohodle bananistánu na zvracení. Zase musíme mít něco extra!
Ve východoevropských krajinách je běžné, že do 15HP není třeba VPM ( papíry) U nás musíme mít stále něco extra...
A vy ostatní, kterých se to netýká? "Oni" připraví nějakou lahůdku třeba i na "silniční jachting", aby se zas někdo na něčem mohl napakovat. Že néé? Co před časem lékárničky. Víte kolik jich bylo?
Ale je třeba vymyslet zas něco nového. A nejlépe ruku v ruce s EU směrnicemi, ať to není tak průhledné.
Tak si připravte peněženky! Bude třeba vyměnit reflexní vesty v autech:
http://www.novinky.cz/domaci/402976-motoriste-musi-menit-reflexni-vesty.html
Novou povinností je, že prodávané vesty budou muset být testovány tzv. notifikační osobou a podle toho patřičně očíslovány. A patřičně oceněné.
Ty staré už prý nevyhovují. Ale prej na kolo se hodí.
Tak na kolo jo, do auta ne. Bananistán. Hadr. Hnus velebnosti. Už se opakuju...
1+1=?
Ano, nová vesta bude dražžší, na STK ji budou kontrolovat a vy ( já, my všichni ) si jí budeme muset pořídit.
Bude stát zhruba jenom 60kč, to nikoho nevytrhne. Jasně nevytrhne, taky ji koupím, budu muset.
Ale někdo se na tom zase pěkně napakuje. Schválně, kolik je u nás aut? No kdybych měl z každý vestičky
10kč zisk, tak nemusím už nic dělat. Ani moje děti ne. Výrobu zadat někde v číně , při těch počtech je to tak dollar a zbytek na "obchodní činnost".
No a nebojte, příští rok zase něco vymyslíme. Chce to něco, aby jste vy ovečky moc nekecali. Nějakou drobnost třeba za stovku, za stopade. Třeba pípačku na cování v obci, nebo jinou hovadinu. Musí se to podat jako v zájmu bezpečnosti a je třeba ulejt nějaký peňo pro někoho, kdo novelu dobře připraví.....
Štve mě to. Štve mě , jak všichni legálně kradou. Vymýšlejí hovadiny, a my jim podle toho skáčeme.
Já nechci skákat. Já chci vymejšlet ty hovadiny a kasírovat. Mě ani vlastně tak nevadí že jsou lidi, skupiny, firmy, lobisté, kteří nás legálně obírají. Ale měli bychom se občas vyměnit :-(
Přidáno 16.5. 2016
Abych to uvedl s těmi vestami na správnou míru, tak původní informace je dementována novou zprávou:
http://www.denik.cz/z_domova/ridici-reflexni-vesty-menit-nemusi-uklidnuje-ministerstvo-20160510.html
No... alespoň něco. Zvítězil rozum nad demencí, nebo se "někdo" zalek reakcí lidí a celou "akci" poslal k vodě?
Uvidíme.
Ale dovolím si ještě jednu perličku. Byl jsem na STK va Státní Plavební Správě v Praze. Vše proběhlo poměrně hladce, ale v závádách na mém 3,3m člunu mám napsáno : Doplnit hasicí přístroj 2kg.
Prej novej předpis.
To zase někdo šlápnul do h***a. Když mi nedej bože něco blafne ( no co by - něco kolem motoru nebo nádrž - benzín v ní. ) tak všichni šipku do vody a pryč. Úplně vidím, jak to tím 2kg hasičákem hasím.
No a pokud na to stačím - kolem je vždy vody dostatek, dokázal bych si poradit s veslem atd...
Takhle ten hasičák je nebezpečnej, bude se budet řádně přidělat někam k zrcadlu...
Podrobnosti např. zde:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1520326-pravidla-pro-motorove-cluny-se-uvolnila-pry-podpori-podnikani-u-rek
Hezký počin, pravidla o vlastním používání člunů a režimu plavby lze nalézt na webu.
Na Lipno s člunem
Celé to má jeden takový malý háček - v podmínkách je napsáno, že strojní pohon - výkon motoru může být maximálně 10kW. Ne 10HP , ale 10kW. Je běžné, že se výkon lodních motorů uvádí v HP. ( koňská síla, Horse Power). Dobře, dejme tomu, že třeba z hlediska používání správných jednotek SI soustavy někdo použil kW. O to nejde. Jde o tu hranici. Motory se běžně vyrábějí jako 5HP ( do 5HP není u nás třeba mít kapitánské zkoušky), dále je běžná řada 6HP, 8HP, 10HP ( 9,9HP), dále pak 15HP, 20HP.....
Motor 10HP má 7,4kW, motor 15HP pak 11kW. Neboli poslední použitelný motor z běžné řady je 10HP s 7,4kW výkonu.
V běžné modelové řadě a mezi vlastníky prostě čistých 10kW nenajdete. A 15HP motor už má 11kW, tedy o kilowatu víc. A ten už ne.
Ono nešlo do té novely dát výkon max. 7,4kW , nebo max 11kW ( nebo 4kW to už je jedno ) tak, aby tomu vyhovovala běžná modelová řada. Původně jsem si myslel, že to výkonové omezení "někdo" zcela jednoduše a nevědomky místo HP uvedl v kW.
ALE!!!!
Nedavno se na trhu ale objevily motory, přímo "ušité" na míru 10kW:
http://www.motorboat.cz/novinka/58-Kde-lze-plout-aneb-Vybirame-lodni-motor-o-vykonu-HP/
Takže 1+1 =?
Celé to bude nejspíš zase lobby nějakých skupin. Proč by se na tom nemoho přiživit pár lidí a firem navíc? Dovezeme to co je potřeba a lidi to koupí. A my vyděláme! Než aby si potencionální zájemce koupil ( i třeba z druhé ruky) nějaký ojetý 10HP, to si raději koupí nový 10kW. A my mu ho ( za patřičné peníze) dodáme. A vyděláme. A zákazník bude spokojený, má přesně to co potřebuje, to co vyžaduje vyhláška.
A onen autor vyhlášky se šalamounsky zvoleným max. výkonem by taky mohl něco z toho dostat, aby příště zas nenápadně podstrčil nějakou novou šikovnou novelu. Je hezké, že nám povolili lodičky na Mácháči, ale nešlo by to bez toho slintání?
....prostě HNUS VELEBNOSTI! Je mi z tohodle bananistánu na zvracení. Zase musíme mít něco extra!
Ve východoevropských krajinách je běžné, že do 15HP není třeba VPM ( papíry) U nás musíme mít stále něco extra...
A vy ostatní, kterých se to netýká? "Oni" připraví nějakou lahůdku třeba i na "silniční jachting", aby se zas někdo na něčem mohl napakovat. Že néé? Co před časem lékárničky. Víte kolik jich bylo?
Ale je třeba vymyslet zas něco nového. A nejlépe ruku v ruce s EU směrnicemi, ať to není tak průhledné.
Tak si připravte peněženky! Bude třeba vyměnit reflexní vesty v autech:
http://www.novinky.cz/domaci/402976-motoriste-musi-menit-reflexni-vesty.html
Novou povinností je, že prodávané vesty budou muset být testovány tzv. notifikační osobou a podle toho patřičně očíslovány. A patřičně oceněné.
Ty staré už prý nevyhovují. Ale prej na kolo se hodí.
Tak na kolo jo, do auta ne. Bananistán. Hadr. Hnus velebnosti. Už se opakuju...
1+1=?
Ano, nová vesta bude dražžší, na STK ji budou kontrolovat a vy ( já, my všichni ) si jí budeme muset pořídit.
Bude stát zhruba jenom 60kč, to nikoho nevytrhne. Jasně nevytrhne, taky ji koupím, budu muset.
Ale někdo se na tom zase pěkně napakuje. Schválně, kolik je u nás aut? No kdybych měl z každý vestičky
10kč zisk, tak nemusím už nic dělat. Ani moje děti ne. Výrobu zadat někde v číně , při těch počtech je to tak dollar a zbytek na "obchodní činnost".
No a nebojte, příští rok zase něco vymyslíme. Chce to něco, aby jste vy ovečky moc nekecali. Nějakou drobnost třeba za stovku, za stopade. Třeba pípačku na cování v obci, nebo jinou hovadinu. Musí se to podat jako v zájmu bezpečnosti a je třeba ulejt nějaký peňo pro někoho, kdo novelu dobře připraví.....
Štve mě to. Štve mě , jak všichni legálně kradou. Vymýšlejí hovadiny, a my jim podle toho skáčeme.
Já nechci skákat. Já chci vymejšlet ty hovadiny a kasírovat. Mě ani vlastně tak nevadí že jsou lidi, skupiny, firmy, lobisté, kteří nás legálně obírají. Ale měli bychom se občas vyměnit :-(
Přidáno 16.5. 2016
Abych to uvedl s těmi vestami na správnou míru, tak původní informace je dementována novou zprávou:
http://www.denik.cz/z_domova/ridici-reflexni-vesty-menit-nemusi-uklidnuje-ministerstvo-20160510.html
No... alespoň něco. Zvítězil rozum nad demencí, nebo se "někdo" zalek reakcí lidí a celou "akci" poslal k vodě?
Uvidíme.
Ale dovolím si ještě jednu perličku. Byl jsem na STK va Státní Plavební Správě v Praze. Vše proběhlo poměrně hladce, ale v závádách na mém 3,3m člunu mám napsáno : Doplnit hasicí přístroj 2kg.
Prej novej předpis.
To zase někdo šlápnul do h***a. Když mi nedej bože něco blafne ( no co by - něco kolem motoru nebo nádrž - benzín v ní. ) tak všichni šipku do vody a pryč. Úplně vidím, jak to tím 2kg hasičákem hasím.
No a pokud na to stačím - kolem je vždy vody dostatek, dokázal bych si poradit s veslem atd...
Takhle ten hasičák je nebezpečnej, bude se budet řádně přidělat někam k zrcadlu...
úterý 2. února 2016
Sdílenky :-)
Už stárnu. To se prý pozná, když člověk začne vzpomínat. Já jsem na popud jednoho kamráda začal můj radioamatérský život sepisovat. Že prý je do dobrý udělat v době, kdy si ještě něco pamatuju. Tak si ve volných chvílích občas na něco vzpomenu a něco napíšu. Snad to někdy dopíšu a bude to mít nějaký smysl .. ...?
No a teď jsem v době, kdy jsem dodělal školu a začal pracovat. Jeden důležitý mezník začátku mojí práce u Správy dálkových kabelů Plzeň byl ten, že se mnou zaplácli chybějící pracovní sílu v Plasích. Dojížděl jsem z Klatov témeř 2 roky. A poznal další spolupracovníky. Protože jsem měl k dispozici inspekční pokoj a trávil tam i volný čas, zbylo spousty času na "blbnutí". Byla to doba, kdy se u nás v CZ rozvíjelo CB. Měl jsem štěstí, že jsem tenkrát narazil na jednoho z kolegů - Vlastíka z Kaznějova. Byl to člověk, který se o CB také zajímal a v domě mého působení v Plasích se mnou stavěl antény, zesilovače, které jsme v zápětí testovali. Tak jsem teď po cca 20 letech našel na něj telefon, zavolal a chvíli jsme povídali.
No zkrátím to, výsledek by ten, že jsem sednul do auta a popojel kousek od domova abych vyzkoušel spojení na sdílenkách. Doma v Klatovech vím, že jsem utopený, musel jsem se o cca 2km přiblížit na místo, o kterém vím, že již je otevřené na severozápad. No a hrálo to. Jak na 173,050, tak na 448,810MHz.
Na těch 173 MHz už mi neladí anténa, takže to byla naproti trochu bída, ale slyšel jsem výborně. 70cm hrálo o něco líp, protože moje dualbandová anténa na 448MHz ladí mnohem lépe.
No, chvíli jsme povídali, podařilo se spojení i s Luďkem ( taktéž bývalý kolega ) a dalším " sdílenkářem" z Plzně a nostalgicky jsem zavzpomínal, na staré časy. Pak jsem to otočil domů a po cca 50 metrech ticho. Ten kopec ( Štěpánovice) je zakletý, jakmile začnu padat ke Klatovům, umřelo to. Jako ostatně všechno ze směru od Plzně , DVB-T a převaděče nevyjímaje.
Ale vyhrabu z garáže KRCku, kterou jem před 5 lety sundal ze střechy - když nám vypli 6 TV analogový kanál z Habartic ( Barák)
A zkusím jí smrknout vertikálně na střechu na stožárek s anténami. Čistě teoreticky by to mohlo chodit. No hlavně se těším na smysluplný občasný pokec s kamarády. Toho se mi bohužel v poslední době na HAM pásmech nedostává.Já bych si chtěl pokecat. O technice, o rádiích, o anténách, laborovat, zkoušet, testovat....zrovinka teď bych potřeboval vyzkoušet nový MIC k FLEXu...magnetickou smyčku...
Na HAM bandech se ale snad už jenom závodí, nebo řeší počasí. OK0BM zeje prázdnotou, rádio v autě z mých místních kolegů HAMů taky nikdo nevozí. Navíc si voláme už bez vyjímky na 900MHz, protože je to prostě pohodlnější a každý má nějaký ten free tarif. Vzpomínám na dobu, kdy mobily začaly postupně zabíjet CB. Dobu, kdy člověk na CB hledal nějaký volný kanál. Jo byla to hezká doba.
A já stárnu SRI.....
No a teď jsem v době, kdy jsem dodělal školu a začal pracovat. Jeden důležitý mezník začátku mojí práce u Správy dálkových kabelů Plzeň byl ten, že se mnou zaplácli chybějící pracovní sílu v Plasích. Dojížděl jsem z Klatov témeř 2 roky. A poznal další spolupracovníky. Protože jsem měl k dispozici inspekční pokoj a trávil tam i volný čas, zbylo spousty času na "blbnutí". Byla to doba, kdy se u nás v CZ rozvíjelo CB. Měl jsem štěstí, že jsem tenkrát narazil na jednoho z kolegů - Vlastíka z Kaznějova. Byl to člověk, který se o CB také zajímal a v domě mého působení v Plasích se mnou stavěl antény, zesilovače, které jsme v zápětí testovali. Tak jsem teď po cca 20 letech našel na něj telefon, zavolal a chvíli jsme povídali.
No zkrátím to, výsledek by ten, že jsem sednul do auta a popojel kousek od domova abych vyzkoušel spojení na sdílenkách. Doma v Klatovech vím, že jsem utopený, musel jsem se o cca 2km přiblížit na místo, o kterém vím, že již je otevřené na severozápad. No a hrálo to. Jak na 173,050, tak na 448,810MHz.
Na těch 173 MHz už mi neladí anténa, takže to byla naproti trochu bída, ale slyšel jsem výborně. 70cm hrálo o něco líp, protože moje dualbandová anténa na 448MHz ladí mnohem lépe.
No, chvíli jsme povídali, podařilo se spojení i s Luďkem ( taktéž bývalý kolega ) a dalším " sdílenkářem" z Plzně a nostalgicky jsem zavzpomínal, na staré časy. Pak jsem to otočil domů a po cca 50 metrech ticho. Ten kopec ( Štěpánovice) je zakletý, jakmile začnu padat ke Klatovům, umřelo to. Jako ostatně všechno ze směru od Plzně , DVB-T a převaděče nevyjímaje.
Ale vyhrabu z garáže KRCku, kterou jem před 5 lety sundal ze střechy - když nám vypli 6 TV analogový kanál z Habartic ( Barák)
A zkusím jí smrknout vertikálně na střechu na stožárek s anténami. Čistě teoreticky by to mohlo chodit. No hlavně se těším na smysluplný občasný pokec s kamarády. Toho se mi bohužel v poslední době na HAM pásmech nedostává.Já bych si chtěl pokecat. O technice, o rádiích, o anténách, laborovat, zkoušet, testovat....zrovinka teď bych potřeboval vyzkoušet nový MIC k FLEXu...magnetickou smyčku...
Na HAM bandech se ale snad už jenom závodí, nebo řeší počasí. OK0BM zeje prázdnotou, rádio v autě z mých místních kolegů HAMů taky nikdo nevozí. Navíc si voláme už bez vyjímky na 900MHz, protože je to prostě pohodlnější a každý má nějaký ten free tarif. Vzpomínám na dobu, kdy mobily začaly postupně zabíjet CB. Dobu, kdy člověk na CB hledal nějaký volný kanál. Jo byla to hezká doba.
A já stárnu SRI.....
neděle 31. ledna 2016
Úprava PA z NMT ( 2x MRF327 ) - modifikace s budičem MRF325
Před časem se sešel
zájem na nějaký 70cm SSB PA, který by bylo možno budit
z transvertoru nebo TRX s malým výkonem do 5W. A to rovnou z několika míst.
Známý a dostupný
modul z Nokia BD34 jehož úprava je popsána na webu je hojně používaný, ale
při budicím výkonu 4-5W lze s dvojicí tranzistorů MRF327 dosáhnout "jen" 50-80W.
Dá se vybrat kousek, který po pečlivém „doladění“ a kvalitním napájení na hranici katalogových údajů 32V dá i víc. Měřitelné rozdíly jsou v tranzistorech
MRF327 , moduly jsou osazené tranzistory
několika výrovců – lépe řečeno zemích původu.
( https://www.google.cz/search?q=MRF+327&client=firefox-a&hs=6ED&rls=org.mozilla:cs:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=DVDZUrOJBYiZtQbn4oGAAQ&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1344&bih=736 )
Standardně bývají
osazené tranzistory z Malaysie, na některých tranzistorech je Singapur a
jsou i takové, které ani nemají logo Motorola. Mám jeden modul, který není
v AL odlitku jako ostatní ale je z frézovaného kusu hliníku. Ten má
osazené nejspíš originální tranzistory, při buzení poslední dvojice 5W dávají
při 25V okolo 90W. Jenomže pokud v setupu za toto PA zapojíme relé a případně cikulátor a
výstupní filtr, jsou 2dB zase pryč.
Dle datasheetu
tranzistoru MRF327 ( např: http://www.macomtech.com/DataSheets/MRF327.pdf ) lze
na stránce 4 vyčíst v tabulce č.
6 závislost výstupního výkonu na
vstupním pro jeden tranzistor při standardním napájení 28V .
Pro kmitočet 400MHz a budicí výkon 5W je výstupní výkon cca
45W. Pro dva tranzistory je to tedy 90W,
ale nesmíme zapomínat, že je pro dva tranzistory nutné buzení 2x5W! A navíc odečteno z grafu je to pro 400MHz
kmitočet. Směrem nahoru pak zisk rychle klesá, při 500MHz je při buzení 5W
udaný výstupní výkon už jen 30W . To že některé moduly jsou lepší a některé
horší je dáno nejspíš rozptylem parametrů při výrobě, každý výrobce může mít
trochu jinou technologii. Pro použití s 5W budičem je zisk malý, chce to pár dB přidat. Další rozdíly jsou v konstrukci samotných modulů.
V původním
modulu je před poslední dvojicí ještě driver, jehož poslední část s MRF325
jsem chtěl využít pro získání potřebného chybějícího zisku a využití modulu
s plnými 100W výkonu pro soutěžní kategorii LP. Rozdíl výkonu 50W a 100W jsou sice pouhé 3
dB, ale i tyhle 3 dB jsou dobré a někdy stojí za tím, jestli se spojení povede
nebo ne. Navíc se v poslední době objevily poměrně zajímavé transvertory e-bay
za slušnou cenu a popsaná úprava modulů je ve spojení s tímto transvertorem vyzko ušená. Ve spojení s FT-817 důrazně doporučuji provést úpravu ALC např. : http://www.radio-foto.eu/radio/alc.php nebo http://ok1vvm.aitech.cz/projekty/upravaft817.htm jinak vás z pásma vyženou. Zajímavostí je, že v poslední verzi FT-817ND (bezolovnatá SRI) je již ALC obvod upraven tak, že náběh je velmi rychlý.
za slušnou cenu a popsaná úprava modulů je ve spojení s tímto transvertorem vyzko ušená. Ve spojení s FT-817 důrazně doporučuji provést úpravu ALC např. : http://www.radio-foto.eu/radio/alc.php nebo http://ok1vvm.aitech.cz/projekty/upravaft817.htm jinak vás z pásma vyženou. Zajímavostí je, že v poslední verzi FT-817ND (bezolovnatá SRI) je již ALC obvod upraven tak, že náběh je velmi rychlý.
Protože
výsledek úpravy PA je funkční, vyzkoušený a opakovatelný a
protože bych stejně jakouž takouž dokumetaci dělal, rozhodl jsem se úpravu
zveřejnit. Spoustě HAMů modul doma zahálí nebo se dá za slušné peníze koupit na
burzách. Modul po úpravě dá při buzení méně než 4W cca 110W vf výkonu ( včetně cirkulátoru a filtru na výstupu ) při napájení 28V.
Lze využít např i pro FM závody při buzení z ručního TRX. úpravu jsem provedl celkem ve dvou variantách
– jeden modul Nokia obsahoval 2xMRF327+MRF325
další pak 2xQN4801+QN4800. Obě
verze se zdají býti totožné, i když mám informace, že varianta s QN48xx
tranzistory má mít menší zisk.
V mém případě se to ale neprojevilo. Vlastní úprava je poměrně
jednoduchá a časově nenáročná. Pro SSB
provoz je samozřejmě nutné linearizovat všechny zesilovací prvky,
v původním zapojení pracují ve třídě C.
Při úpravě lze vycházet z popisu dle OK2UKG. Postup úpravy plošného
spoje je stejný, je třeba zemní ostrůvek u bází obou tranzistorů upravit tak,
aby bylo možno báze stejnosměrně oddělit a zavést do nich předpětí.
Nezapomeneme odstranit 10OHM odpory z bází proti zemi!!!
Nezapomeneme odstranit 10OHM odpory z bází proti zemi!!!
Před započetím úpravy je vhodné desku
z chladiče demontovat a pokud nepoužijeme chladič jiný a kvalitnější
namontovat z5 do původního s tím, že kvalitně potřeme styčné plochy mezi
tranzistorem a chladičem kvalitní teplovodivou pastou. V původním
zapojení modul pracuje s menším
výstupním výkonem a výrobce si s „podmazáním“ tranzistorů příliš nelámal hlavu.
Na některých modulech je sotva náznak vazelíny. Po zpětné montáži na chladič můžeme z desky
demontovat nepotřebné součástky. Na obrázku je patrné co musí ven a co musí
zůstat. Když je deska venku, odvrtáme prokov v místě ostrůvku pro předpětí budiče ( viz. další popis )
Do volného místa se pak dá instalovat modul předpětí pro
tranzistory.
Ideální by bylo desku přimontovat na jiný ( větší) chladič, musela by se ale mezi desku a nový chladič umístit distanční podložka.
Ideální by bylo desku přimontovat na jiný ( větší) chladič, musela by se ale mezi desku a nový chladič umístit distanční podložka.
Také je vhodné zkontrolovat tranzistory, zda jsou
v pořádku. Stačí stejnosměrné měření přímo v zapojení. Kolektor
každého tranzistoru je vyveden samostatně. Pokud necháme připojený i konektor
CANON v modulu tak pozor, všecny první tři PINy z leva označené +24V propojuje
dohromady. Tedy 24V napájení jde rovnou na oba tranzistory a driver. Pro ss
měření nutno konektor odpojit. Měříme při proudu do max. 0,6A, část proudu teče
kromě báze i do 10Ω odporů, které jsou v zapojení. Ic meříme pro každý T
zvlášť, neměly by se nějak významně rozcházet. Max. Ic nesmí překročit
katalogové honoty, já jsem nastavil při testu Ic na 3,5A. Modul se při tomto
měření slušně ohřeje. Při měření musíme odpojit vstupní slučovací smyčku
protože stejnosměrně zkratuje bázi jednoho tranzistoru na zem. Zde jsem našel
rozdíly v modulech, některé – novější mají studený konec smyčky u
vstupního konektoru stejnosměrně oddělen:
Zde nemusíme provádět stejnosměrné oddělení
vstupu, stínění již oddělené je a živý vodič má oddělení v předhozím
stupni – driveru, na jeho výstupu.
U některých modulů to ale
není:
… a oddělení musíme provést, jinak nám zkratuje předpětí pro
jeden tranzistor. Můžeme to provést tak, jak to ve své úpravě udělal OK2UKG,
tedy u horkého konce smyčky skalpelem udělat ve spoji mezeru a tam do stínění smyčky zapojit kondenzátor
50-150pF. Nebo kondenzátor umístit na studený konec podobně jako ve verzi
originálního modulu. Umístění kondenátoru není kritické, jedná se pouze o
stejnosměrný blok , pro VF se chová kond jako zkrat. Ideální použít kvalitní
kond. pro vyšší vf proudy ( ATC čip) .
Použití obyčejného SMD 1206 se nám může v budoucnu vymstít. Živý vodič netřeba oddělovat, stejnosměrné oddělení je totiž na výstupu
budiče.
Sdružovací koaxiální
smyčku můžeme demontovat, použijeme totiž jinou - delší. Nová má pro kmitočet
431MHz délku stínění 112mm. Z toho
kouká 1,5mm střední vodič s izolací a z izolace další 4mm prostředního vodiče
. Stínění jsem pocínoval a obě původní smyčky ( i na vstupu ) nahradil těmito novými, delšími. Dále osadíme blokovací kondenzátor 100pF,1n, a 10n
. Stínění jsem pocínoval a obě původní smyčky ( i na vstupu ) nahradil těmito novými, delšími. Dále osadíme blokovací kondenzátor 100pF,1n, a 10n
Tím je úprava dvoutranzistorové koncové části PA u konce. V původním
pramenu od OK2UKG se sice měnily ještě 12pF kapacity za 8,2pF v obvodu
bází, ale po náhradě slučovacích koaxiálků
delšími to již není třeba a výměna nepřinese žádný další valný účinek. Co má vliv na účinnost PA je kvalita výstupní slučovací smyčky. V provedení z pevného semirigidu je výstupní výkon cca o 5 procent vyšší. Otestováno ve verzi úpravy se dvěma originálními MRF od Motoroly - ve frézovaném modulu PA.
Nyní odletujeme tlumivku z báze driveru MRF 325 (
stranu co je připojená k zemi ) a
dle obrázku vytvoříme ostrůvek.
Pokud je v místě ostrůvku nějaký prokov, odvrtáme ho vrtáčkem cca 1,6mm. Tím se zruší spojení ze zemní plochou desky vespod.
Pokud je v místě ostrůvku nějaký prokov, odvrtáme ho vrtáčkem cca 1,6mm. Tím se zruší spojení ze zemní plochou desky vespod.
„Ostrůvek“ opět vysokofrekvenčně zablokujeme proti zemi
kondy 100pF, 1n a 10n stejně jako u báze MRF327. A připájíme zpět tlumuvku - odletovaným volným
koncem na ostrůvek. K ostrůvku připojíme vodič – přívod předpětí pro
tranzistor MRF325.
Nezapomeneme opět odstranit odpor 10OHMů z báze proti zemi - zkratoval by předpětí. I když jsem ho v jedné verzi úpravy neodstranil. Z modulu předpětí pak teče větší proud.
Nezapomeneme opět odstranit odpor 10OHMů z báze proti zemi - zkratoval by předpětí. I když jsem ho v jedné verzi úpravy neodstranil. Z modulu předpětí pak teče větší proud.
Na místě označeném na obr. připojíme kondenzátor 15-22pF.
Měl by být opět kvalitní, v nouzi zde ale postačí i 2x10pF v klasickém
provedené 1206.
Tím je kompletní úprava v modulu u konce, já doporučuji ještě
osazení 1n SMD kondenzátorů paralelne k SMD keramice blokující napájení
před feritovými tlumivkami.
Kondenzátory jsem měl v jednom modulu špatné a VF rozlezlé po napájení pak silně zahřívalo SMD elektrolytické kapacity na napájecích přívodech k tlumivkám. A celý modul občas zakmitával, než blokovací kondenzátor vystřelil. Z tohoto důvodu při oživování doporučuji nějaké brýle. Nikdo neví, v jakém stavu moduly před úpravou jsou, rozstřelení někaké součástky při oživování různých zařízení už se mi mnohokrát stalo, naposledy vyprsknul ATC čip u KV PA S BLF188.
Další doporučená úprava je v posílení napájecích přívodů ke kolektorům koncových tranzistorů. V původním provedení je na nich zbytečně velký úbytek napětí – spoje nejsou dimenzované na tak velké proudy. Stačí pocínovaný drát průměr 0,8mm - připájíme ho po celé délce spoje až k tlumivce. Pokud napájení přivádíme rovnou k tlumivkám, není samozřejmě nutné spoj proudově posilovat. Poslední doporučení se týká náhrady vinutí na feritových tlumivkách. Původní 0,5mm drát při proudu 5A dost zahřívá jádro. Vinutí jde při troše trpělivosti nahradit opět nesmaltovaným pocínovaným drátem 0,8mm.
Kondenzátory jsem měl v jednom modulu špatné a VF rozlezlé po napájení pak silně zahřívalo SMD elektrolytické kapacity na napájecích přívodech k tlumivkám. A celý modul občas zakmitával, než blokovací kondenzátor vystřelil. Z tohoto důvodu při oživování doporučuji nějaké brýle. Nikdo neví, v jakém stavu moduly před úpravou jsou, rozstřelení někaké součástky při oživování různých zařízení už se mi mnohokrát stalo, naposledy vyprsknul ATC čip u KV PA S BLF188.
Další doporučená úprava je v posílení napájecích přívodů ke kolektorům koncových tranzistorů. V původním provedení je na nich zbytečně velký úbytek napětí – spoje nejsou dimenzované na tak velké proudy. Stačí pocínovaný drát průměr 0,8mm - připájíme ho po celé délce spoje až k tlumivce. Pokud napájení přivádíme rovnou k tlumivkám, není samozřejmě nutné spoj proudově posilovat. Poslední doporučení se týká náhrady vinutí na feritových tlumivkách. Původní 0,5mm drát při proudu 5A dost zahřívá jádro. Vinutí jde při troše trpělivosti nahradit opět nesmaltovaným pocínovaným drátem 0,8mm.
Úprava není nutná u driveru MRF325 , proud do kolektoru nepřekročí 1,5A.
Před oživením je třeba si připravit napájecí napětí pro
předpětí tranzistorů provizorně buď pomocí laboratorních napájecích zdrojů,
nebo rovnou postavit a připravit si moduly např. dle OK1VPZ. Ty doporučuji! Jeden jsem kamarádovi před časem vestavěl no nějakého noname
FM CB zesilovače který na SSB úspěšně funguje. Návod, včetně motivu pro
PS a možnosti desku objednat naleznete zde:
Doporučuji článek
přečíst a předpětí pro tranzistory nešidit. Já měl s jedním modulem předpětí problém - pomohlo zablokování stabilizátoru kvalitními tantalovými kapacitami. Pro modul nastavujeme na koncové
dvojici 2x 320mA Ic a pro budič 140 mA. Předpětí se při přijmu vypíná, protože
PA pak šumí a může rušit!
Nejprve oživíme část
budiče s MRF325. Připojíme napájecí napětí 24V , předpětí a nastavíme
proud Ic na 140mA. Na výstup ( konec dutinky na kablíku ) připojíme zátěž 50Ω
s měřením výkonu. Budíme nejprve menším výkonem a sledujeme SWR do vstupu.
Nastavením proměnné kapacity ve vstupním
a výstupním obvodu tranzistoru se snažíme dosáhnout co největšího výstupního
výkonu a co nejmenšího SWR na vstupu. Používáme nekovový přípravek na otáčení
s trimry, kovový šroubovák ovlivňuje nastavení. Při buzení 4W lze
dosáhnout výstupního výkonu tohoto stupně okolo 16W -20W při vstupním SWR do 1,3:
Ladění výstupu je poměrně ostré, maximum bylo v mém
případě u všech modulů v cca 10° dráhy trimru.
SWR na výstupu ukazuje na měřiči 1,14 – pro 70cm totiž nemám
tak výkonnou kvalitní zátěž a použitá s jedním 150W čipem na 430MHz již vykazuje
zvýšené SWR. Pro potřeby měření to však nevadí. Účinnost takto upraveného PA poklesla díky
dalšímu proudu pro budič asi na 45 procent. Odběr z 26,4V napaječe je při výkonu 120W okolo 10A ( bez zdrojů předpětí). V nouzi lze použít k napájení dva PC zdroje - jejich 12Vvětve spojit do série, případně zdroje upravit na 13V. Pozor!!! Při sériovém spojování zdrojů je třeba vyřešit oddělení chasis zdrojů, jinak se nám výstup zkratuje.
:
Účinnost samotné dvojice 2xMRF327 je okolo 50 procent.
:
Účinnost samotné dvojice 2xMRF327 je okolo 50 procent.
Při zajištění
dostatečného chlazení ( stačí 60mm ventilátor ) provedeme zatěžkávací zkoušku, v mém případě cca
hodinové testování při výkonu 120W prověřilo funkčnost úpravy. A to doslova,
protože nevydržel čip v zátěži a PA jelo nevím jak dlouho bez zátěže. Čip v zátěži
vystřelil, keramická kostička se rozletěla i když by měla vydržet 150W. PA ale
přežilo, po výměmě čipu v zátěži jede bez ztráty kytičky. I tak doporučuji na výstupu použít originální cirkulátor
z modulu, nemusíme pak mít starost, pokud nám někde upadne kabel k anténě, nebo se
zhorší na anténě SWR.
Na výstupu by neměl chybět ani filtr harmonických, při
souběžné práci na vyšších pásmech nutný doplněk. Inspirace např zde: http://www.ok2kkw.com/00003016/dp432/dp432.htm
Pokud se u modulu projeví nestabilita ( kmitání) je důležité mezi budič a dvojici PA umístit stínicí plech. V některých modulech chybí, doplnění není problematické. Je třeba spodní část připájet v co největší části k fólii na PS. Lze také zmenšit zisk umístěním 3dB attenuátoru mezi budič a PA, ten by měl ale být dimenzován na patřičný výkon. V profesionální praxi se takovéto přispůsobení mezi stupni používá - přispívá k lepšímu impedančnímu přispůsobení jednotlivých aktivních prvků celého řetězce.
Pokud se u modulu projeví nestabilita ( kmitání) je důležité mezi budič a dvojici PA umístit stínicí plech. V některých modulech chybí, doplnění není problematické. Je třeba spodní část připájet v co největší části k fólii na PS. Lze také zmenšit zisk umístěním 3dB attenuátoru mezi budič a PA, ten by měl ale být dimenzován na patřičný výkon. V profesionální praxi se takovéto přispůsobení mezi stupni používá - přispívá k lepšímu impedančnímu přispůsobení jednotlivých aktivních prvků celého řetězce.
Po celkovém sestavení setupu doporučuji kontrolu PA a změřit max. výkon pro kompresi 1dB. Ten
brát jako maximum, a na případném „peakmetru“ na PA si udělat tlustou čáru
s označením „víc už ne“. A
pamatovat na to, že i méně je někdy více a nehnat PA do limitace. Ostatní by
nás za to neměli rádi.
Já se dostal na 120W pro kompresi 1dB, ale je možné, že již začal omezovat spínaný zdroj, který má limit na 12A.
100W je rozumné maximum pro toto PA ( původně využíváno v originálním zařízení s cca 40W) a wýkon 100W je ještě únosný pro původní cirkulátor, který určitě doporučuji použít. Z hlediska linearity a omezení nežádoucích produktů je výhodnější provozovat PA při napájení 28V a patřičně zmenšit buzení, než na hranici 24V a výkon dohánět buzením. Pro peakmetr a SWR metr jde po patřičné stejnosměrné úpravě signálů použít SWR meandr vytvořený na výstupu modulu. Je vyvedený vývod FWD i REF. Celá modifikace není nijak náročná a vzhledem k ceně modulů na trhu okolo 250-400kč je celá úprava ve stylu "za málo peněz hodně muziky" . Pokud bude PA používáno ve spojení s FT-817 zdůrazňuji nutnost úpravy ALC transceivru a použití kvalitního zdroje předpětí pro tranzistory - viz výše. Předpětí lze sice řešit mnohem jednodušeji, ale varuji před použitím jednoduchých zapojení typu tanzistor-dioda. Podstatně se zhorší itermodulační produkty na výstupu zesilovače.
100W je rozumné maximum pro toto PA ( původně využíváno v originálním zařízení s cca 40W) a wýkon 100W je ještě únosný pro původní cirkulátor, který určitě doporučuji použít. Z hlediska linearity a omezení nežádoucích produktů je výhodnější provozovat PA při napájení 28V a patřičně zmenšit buzení, než na hranici 24V a výkon dohánět buzením. Pro peakmetr a SWR metr jde po patřičné stejnosměrné úpravě signálů použít SWR meandr vytvořený na výstupu modulu. Je vyvedený vývod FWD i REF. Celá modifikace není nijak náročná a vzhledem k ceně modulů na trhu okolo 250-400kč je celá úprava ve stylu "za málo peněz hodně muziky" . Pokud bude PA používáno ve spojení s FT-817 zdůrazňuji nutnost úpravy ALC transceivru a použití kvalitního zdroje předpětí pro tranzistory - viz výše. Předpětí lze sice řešit mnohem jednodušeji, ale varuji před použitím jednoduchých zapojení typu tanzistor-dioda. Podstatně se zhorší itermodulační produkty na výstupu zesilovače.
Ještě bych rád změřil PA známou dvoutónovou zkouškou, ale
musí to nějaký čas vydržet než připravím generátor dle OK1GTH. V současnosti modul upravuje i Václav OK1VRF, chystám se k němu s měřičem výkonu na otestování jeho úpravy.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)





























