Pro všechny, co chtějí vědět, co se u mě a v okolí děje. Převážně z technického světa a radioamatéřiny...
čtvrtek 18. července 2013
OK1MHK/mm
Dnes jsem v Děčíně úspěšně složil kapitánské zkoušky na loď.
Tzv. VMP - Vůdce Malého Plavidla - M bez omezení výkonu motoru...
Zvládnul jsem i zkoušky na plachetnice "S" a "Moře" - C. Nevím, jestli to ještě nějak stihnu letos, ale do budoucna /příští rok/ bych se chtěl z dovolené ozvat jako 9A/OK1MHK/mm.
Mimochodem - sháním pro tento účel (jako záložní) závěsný motor do 5HP , nejlépe dvoutakt.
Neví někdo o něčem?
pondělí 15. července 2013
Polní den 2013 - OK7V
Letošní
PD inicializoval stejně jako
vloni Václav OK1VRF. První domluva proběhla při oslavě narozenin
Standy OK1STW. Na oslavě jsme sice
předběžně domluvili i účast 23 a 3 cm, ale nakonec k tomu nedošlo.
Oproti loňskému roku také Václav trochu
poopravil setup, místo singl mnohoprvkové yagi
která byla příliš „ostrá“ použil 2x 14el DL6WU Yagi ... a k tomu
doplnil rozbočovač. Také zařídil kontestovou volačku OK7V . Bohužel předzesilovač již nestačil připravit, nicméně materiálově je vyzbrojen, tak to snad zvládne do příštího PD.
Standa OK1STW přislíbil logistické
zabezpečení . Účast přislíbili i další HAM ... viz. níže. Dne 6.7. jsme si
domluvili sraz okolo 9:00 na kótě Malá Doubrava. To bych nebyl já, abych se
neopozdil....
Po
mém příjezdu někdy po 10 hod. už
Standa 1STW a Václav 1VRF nevydrželi na mě čekat a stavěli:
Vyskočil
jsem z auta a jal se pomoci v držení kotev. Mezitím jsem zjistil, že
stožár už staví potřetí, že předtím už jim 2x spadnul SRI.
Při jednom z dalšího pádu přišla
jedna z antén i o jeden prvek na konci – zůstal jen „půlprvek“
Je to poměrně dobře vidět z obrázku již postavené antény ( ta horní - nejvzdálenější prvek... ) , který někdo později udělal z nedaleké telekomunikační věže:
Standa
1STW ale prohlásil, že „na funkci to nebude mít vliv“.... Hi
Václav má poměrně sofistikované řešení,
které zvedá stožár pomocí auta. Víc napoví opět obrázek:
Má to výhodu v tom, že se nikdo
nemusí dřít, a když to spadne, je člověk v autě, nedostane anténou po
papuli...Hi.
No v každém případě i třetí pokus o
postavení stožáru, kterého jsem se již
z poloviny účastnil byl neúspěšný.
Anténa už byla skoro ztopořená, ale Standa chtěl jednu z kotev
podhodit pod větvemi stromů, trochu víc
zatáhnul a stožár se o5 poroučel k zemi.
V tu chvíli mě napadlo, že chybí další člověk, které by celé úsilí
ztopořit stožár s anténami natočil videokamerou. Byla by to zajímavá památka...
Bylo třeba o5 rozebrat, porovnat zohýbané
trubky a prvky na anténě což zabralo další cca půlhodinu.
Atmosféra byla trošku hustá, PD
se pomalu blížil a vidina dalšího pádu a
rovnání nebyla příliš příjemná. Já jsem chtěl zajet pro nějakou výstuhu (
lešenářské roury ) ale zohýbaný dural už by asi lešenovou rourou protáhnout
nešel :-( Václav 1 VRF se nedal a začal
stavět počtvrté.
Napočtvrté se podařilo anténu postavit, bylo třeba jen přitáhnout
kotvy , poposunout některé kotvicí kolíky. Mezitím dorazil i Franta OK1FR coby
pozvaný telegrafista, který pomáhal skouknout rovinu stožáru při
dokotvení. No a anténa stála.....
Pak ještě plno kabeláže, TRX,
PA, ovládání rotátoru, sekvencer.... nutno podotknout, že to Václav má
zmáknuté. Rotátor rotátoroval ale....
............po zapojení TRXu jsme zjistili,
že je na pásmu ticho....měl by ale jet PD mládeže ne? Pro jistotu volám na převaděči Pavla OK1PVT a domlouváme si sked. Lovím ho ze šumu, spojení fungovalo, ale bylo
to na hranici... na to že jsme od sebe cca 10km slabota. Na druhé straně Pavel
má vertikál, ta separace H/V asi uděá své. Ale vyzkoušeli jsme PA a
mikrofonní kompresor.
Nakonec se na pásmu ozvalo i
několik mladých závodníků, a tak jsme s Milanem OK1MJG který mezitím
dorazil s jeho rodinou :
( zleva : Věrka OK1ZIS , Petr OK1ZAP a jeho žena )
..... rozdali mladým závodníkům nějaké
body. Ostatně mladých radiomatérů je dost. Jeden na obrázku mezi 1ZIS a 1ZAP, další co ještě nemluví jspí za nimi někde v autě a další třeba můj syn, který zůstal na chalupě. Možná bychom mohli někdy naše potomky angažovat právě v PD mládeže .
Takže zařízení úspěšně otestované.....
Takže zařízení úspěšně otestované.....
...... a pak už se čekalo na 16:00 hod. Hned v první minutě Václav OK1VRF ulovil OK2M, OK1KKD a pak už to
jelo....
Já ještě mezitím odjel z kóty hledat Vaška ex OK1DVT ............
..... který bloudil a čekal
ve Věckovicích u kapličky.
Cestou z5 na Doubravu jsem ještě dělal FM
spojení s OK1DX, který se ozval na OK0BM. Pavel 1DX přislíbil, že se možná
přijede podívat. Nakonec také dorazil,
jeho účast v závodě byla dalo by se říct klíčová. Když sednul
k rádiu, začal práskat jedno QSO za druhým.
Osobně jsem byl u toho, když dělal
PI4GN....... nádhera. Je holt vidět, že Pavel 1 DX má výborné
operátorské zkušenosti ... slovy
klasika: „zřejmě slušnej oddíl“ Hi .
Největší DXy s PI4GN
a PA6NL dělal právě on. Dlužno dodat, že PA6NL ulovilo
při PD jen deset stanic z OK. Viz zpráva:
http://www.ok2kkw.com/xyz/pa6nl_pd13.htm
Pavlovi 1 DX chodily
stanice i na výzvu. Do budoucna by to chtělo určitě hlasový dávač, řvaní výzvy
dokola je o hlasivky. Vzpomínám si když Pavel po nějaké době co dával výzvu
sahá na PA a povídá... „tady nic nehřeje“ ....
A já na to: „ no co by tam hřálo dává to tak 40W“ J
Všimněte si prosím na stole
povoleného „dopingu“ ve formě Plzeňského plnotučného Hi.
Stejně tak byla nádhera sledovat Fratu OK1FR u nefalšovaného ručního bakelitového klíče. Udělal 12 CW spojení. Udělal by víc, ale nějak chyběly protistanice. SRI
Jestli bude i do budoucna 1FR k dispozici na PD, určitě by to chtělo 2m band, kde je
telegrafistů určitě víc.
Kéž bych se tu telegrafii také
někdy naučil....
U mikrofonu se kromě mě ještě krátce vystřídal OK1STW. Nejvíc
spojení udělal ale OK1VRF
samozřejmě spolu s Pavlem OK1DX. Jestli pojedem příští rok zase PD, bylo by dobré, aby tam byl i OK1DX ... no času dost, zkusíme ho zlomit :-)
O večeři a vůbec o proviant se celou dobu staral Standa OK1STW,
přivezl výborný štrůdl, věčer griloval kuřata a vůbec nám podstrkoval samé
dobroty.
Prostě to měl logisticky zvládnuté, už před PD jel
na kótu posekat trávu, připravil dřevo , pití, zeleninu..... prostě o5 velmi
důležitá osoba v průběhu PD.
I když mu na rádio moc času nezbylo , má na celém
výsledku PD za OK7V velkou zásluhu hlavě
co se týče podpory.
Zde je možno shlédnout pár krátkých videí převážně z konce PD , bourání antén a úklidu na kótě:
http://youtu.be/zicqeXugFhU
http://youtu.be/riURI35qLzM
No a jak to dopadlo?
Celkem udělala OK7V 79 spojení a nasbírala 15770 bodů. To nám vyneslo umístění na 9 příčce z 31 soutěžících stanic v kategorii 432MHz - Multi Operátor do 100W. Na to, že jsme měli FT-817 a 40W vf výkonu je to poměrně slušné. I když se jednalo o závod, za největší úspěch považuji fakt, že jsme se sešli, popovídali a pobavili se. A vo tom to je!!! Takže nashledanou snad na PD 2014
Honza OK1MHK
středa 10. dubna 2013
Standa OK1STW slaví 60. narozeniny!!!
....A my jsme u toho samozřejmě nemohli chybět!
Celý nápad se zrodil už vloni v tuto dobu, když Milan OK1MJG vygooglil datum Standovo narození.
No a zjistili jsme, že letos to je krásných kulatých 60 let!
A pak už to bylo jednoduché, domluvili jsme "přepadovku" na den jeho narozenin. A ke Standovi "neslušně" vtrhli dnes večer domů, abychom mu poblahopřáli.
Když se o nápadu dozvědělo i radoamatérské okolí, všichni souhlasili a nakonec jsme se u Standy sešli v tomto složení: Moje maličkost, Milan OK1MJG, jeho XYL Věrka OK1ZIS , Petr OK1ZAP , Franta OK1FKT , vlakem dokonce přijel z Kouta n.š. i Mirek OK1(U)GV, z Plánice pak dorazil Václav OK1VRF a s ním přijel i Josef OK1IJS. Tohle si nechtěl nechat nikdo ujít, v 18:00 Milan domluvil sraz na parkovišti a pak hurá ke Standovi.
Měli jsme sice náhradní plán, kdyby Standa nebyl doma ( že zapadnem někam do hospody a zkusíme to dýl ) ale naštěstí nebylo třeba, Standa přišel otevřít během chvíle.....
Samozřejmě nás v takovém počtu nečekal, o to větší to bylo překvápko :-)
krátké video z našeho večerního "vpádu" můžete shlédnout zde:
STanda_slaWí_60_let
( všimněte si prosím toho prohlášení " já snad začnu zase vysílat ..... " )
No od nás všech dostal nutné papuče a fajfku,
VIDEO zkoušení bačkor :-)
..... a dárkový koš s dobrotama.
Věrka OK1ZIS udělala nějaké malé občerstvení,
a moje XYL Dana upekla radioamatérský dortík:
...... kdyby se někdo chtěl inspirovat, tady je "mustr" :
No povídalo se o všem možném, domluvili se nějaké podrobnosti na letošní polní den. Václav OK1VRF už zbrojí a Míra OK1(U)GV přislíbil účast a podporu pro 1,2 a 10 GHz :-) HURÁ !!!! Pokud tedy letos vyjde počasí, budou k dispozici na PD 3 pásma!!!
V každém případě zajímavý večer a "dědkovi" Standovi všichni přejem zdraví a štěstí do dalšího života!!!
Ještě nějaká fotodokumentace z akce od Václava OK1VRF - díky!
( pro zvětšení klikni na obrázek )
Celý nápad se zrodil už vloni v tuto dobu, když Milan OK1MJG vygooglil datum Standovo narození.
No a zjistili jsme, že letos to je krásných kulatých 60 let!
A pak už to bylo jednoduché, domluvili jsme "přepadovku" na den jeho narozenin. A ke Standovi "neslušně" vtrhli dnes večer domů, abychom mu poblahopřáli.
Když se o nápadu dozvědělo i radoamatérské okolí, všichni souhlasili a nakonec jsme se u Standy sešli v tomto složení: Moje maličkost, Milan OK1MJG, jeho XYL Věrka OK1ZIS , Petr OK1ZAP , Franta OK1FKT , vlakem dokonce přijel z Kouta n.š. i Mirek OK1(U)GV, z Plánice pak dorazil Václav OK1VRF a s ním přijel i Josef OK1IJS. Tohle si nechtěl nechat nikdo ujít, v 18:00 Milan domluvil sraz na parkovišti a pak hurá ke Standovi.
Měli jsme sice náhradní plán, kdyby Standa nebyl doma ( že zapadnem někam do hospody a zkusíme to dýl ) ale naštěstí nebylo třeba, Standa přišel otevřít během chvíle.....
Samozřejmě nás v takovém počtu nečekal, o to větší to bylo překvápko :-)
krátké video z našeho večerního "vpádu" můžete shlédnout zde:
STanda_slaWí_60_let
( všimněte si prosím toho prohlášení " já snad začnu zase vysílat ..... " )
No od nás všech dostal nutné papuče a fajfku,
VIDEO zkoušení bačkor :-)
..... a dárkový koš s dobrotama.
Věrka OK1ZIS udělala nějaké malé občerstvení,
a moje XYL Dana upekla radioamatérský dortík:
...... kdyby se někdo chtěl inspirovat, tady je "mustr" :
No povídalo se o všem možném, domluvili se nějaké podrobnosti na letošní polní den. Václav OK1VRF už zbrojí a Míra OK1(U)GV přislíbil účast a podporu pro 1,2 a 10 GHz :-) HURÁ !!!! Pokud tedy letos vyjde počasí, budou k dispozici na PD 3 pásma!!!
Ještě nějaká fotodokumentace z akce od Václava OK1VRF - díky!
( pro zvětšení klikni na obrázek )
pondělí 25. února 2013
QRO balun 1:4 a čistidlo…
Milan OK1MJG si koupil nové pěkné PA a začal řešit novou
anténu, která by dokázala větší výkon zpracovat. Krom směrovky, která větší
výkon bez problémů zvládne má Milan ještě DELTA LOOPa
(dále jen DL, čistidlo), tam ale nemá patřičně dimenzovaný balun.
(dále jen DL, čistidlo), tam ale nemá patřičně dimenzovaný balun.
pozn. „čistidlo“
je dle Standy OK1STW Milanovo DL
anténa z ocelového drátu … A název čistidlo se mezi námi nějak ujal Hi
A protože Milan plánuje
v nejbližší době rekonstrukci „čistidla“ sháněl se po nějakém balunu,
který by větší výkon zvládnul. Klasické řešení na dvouotvorovém jádru ze
stickacích feritů nebo vetších trubiček zvládne odhadem tak 200-400W. A protože
mě Milanovo „čistidlo“ přesvědčilo, že je to dobrá anténa ( v létě při QSO
do 9A jsem měl možnost porovnat signály 100W stanic z OK), přemýšlel jsem,
že bych ji také někdy natáhnul. A někdy může přijít i doba, kdy bych i já
použil QRO, je jasné , že balun musím mít už také patřičně dimenzovaný. Kdo by
tam pak lezl, kdž se to dá už udělat pořádně – i pro QRO že?
Tedy začal jsem
shánět dostupné informace. Ostatně při zadání do vyhledávače „QRO balun
1:4“ člověk najde spoustu
inspirace. Nemá smysl sem všechny dávat,
snad jen jeden příklad za všechny: http://elmering.wordpress.com/2011/10/17/1-kw-41-ruthroff-voltage-balun/
Nebo velmi pěkné video včetně schéma a postupu namotání:
Tedy začali jsme se shánět po vhodném feritovém toroidu.
Potřebný feritový
toroid Amidon FT240-61 (43 ) sice nabízí Ddamtek, ale chtějí za něj necelých
400 Kč
( 15Euro) Asi bych z principu měl podporovat české prodejce,
nakonec ale díky internetu zvítězila myšlenka nákupu levnějšího toroidu ze
zahraničí.
Objevil jsem
prodejce, kterému za stejný torid stačí pouze 9Euro a 4 kousky objednal.
Prodejce nabízel od 10 ks
i cenu 7E/kus. Kolik potom asi stojí toroid při nákupu přímo u Amidonu a
kolik lidí a firem se na tom dál přiživí …?
Zaplatil jsem
oblíbeným Paypalem. Včetně poštovného, poplatku Paypalu a za převody to bylo
celkem 1123kč, které mi z účtu Paypal strhli. Jeden toroid tedy vyšel na 280kč, ale nutno
poznamenat, že od objednávky do doručení uplynuly pouhé 4 dny, a v balíčku
byly přiloženy pěkné 4 feritové trubičky, jako „pozornost“ navíc . Vše pečlivě
zabaleno v bublinkové fólii.
Ony trubičky mají na
10 závitů měřením zjištěnou asi 6x větší indukčnost, než stiskávací ferit.
Permeabilita cca 6000 !!!! Na potlačení
plášťových proudů výborný materiál.
Pak jsem začal shánět vhodný drát na namotání
balunu.
Mělo by se to namotat„dvoulinkou“, OK2BUH doporučuje CYKYL
2Ax1,5 (má 100 Ohmů) , ale pro vyšší výkony doporučuje teflonovou izolaci. Elektrikářskou
dvoulinku jsem získal od Pavla OK1PVT, ale nakonej jsem balun namotal 2x1,5mm
Cu drátem s teflonovou izolací, který jsem dostal od Franty OK1FKT – díky! Drát sice vypadá, jako obyčený hnědý a modrý elektrikářský oplastovaný drát, ale test plamenem odhalí kvalitní teflonovou izolaci.
Je třeba motat dvěma vodiči a případně je svázat, aby ležely vedle sebe bez
bezery.
Elektrikářskou dvoulinku použiju na balun 1:1. Jsou tam napěťové poměry jako na 50 OHM kabelu, takže
obyčejná platová izolace bude stačit.
Na výstup balunu jsem na otestování vlastností
zapojil odpor 200 Ohmů v SMD provedení - kvůli malé indukčnosti:
Po chvíli laborací jsem
dospěl k 16 závitům. Namotány 2 sekce po 8 záv. …..nejlepší SWR na 3,7MHz,
protože se předpokládá využití antény na 80 a 40 m.
Balun funguje i s 2x7 nebo 2x 6 závity, ovšem nejmenší
SWR se pak posunuje směrem k vyšším kmitočtům.
Na „vstupu“ jsou obě
sekce paralelně, na výstupu pak sériově. Získáme tak proudový balun 1:4. Pokud propojíme i výstup
paralelně, získáme balun 1:1 vhodný třeba pro dipóly.
( viz. http://ok2buh.nagano.cz/second/2005-04-antenycvak.pdf str. 24 )
I tak je ještě na
28MHz SWR necelé 1,1 , což je výborná hodnota:
Měření SWR balunu + odpor nám ale bohužel neřekne nic o útlumu balunu. Nemáme přehled,
jestli nejsou v balunu ztráty,
jestli samotné jádro „nežere“ výkon. Stejná věc, jako kdyby nám někdo místo
antény venku zapojil 50 Ohm odpor – měřením SWR záměnu nepoznáme, ale odpor
nebude vysílat ani přijímat.
Průchozí útlum a kvalitu balunu ( ztráty) lze jednoduše zjistit tak, že vyrobíme baluny dva, zapojíme
je za sebe a pak měříme útlum na wobleru v celém KV pásmu. Balun jsem tedy
vyrobil ještě jeden a namotal ho i včetně ochranné teflonové pásky, kterou jsem
zakoupil v prodejnách s instalatérskými potřebami.
Před vlastním měřením jsem ještě kalibroval měřák prostým
propojením IN a OUT portu přístroje kabelem. Výsledek měření útlumu je
vynikající:
Změřený útlum musíme ještě vydělit dvěmi ( měří se dva
baluny) .
Výkonové zatížení jsem nedokázal „změřit“ ale když se
podíváme na úplně stejnou konstrukci sem:
tak 1kW by to mohlo snést určitě.
V tomto provedení je možno balun zamontovat do
krabičky. Zde opět pomohl Pavel OK1PVT a sehnal ideální vodotěsné krabičky od
fy SCAME. Krabičky jsou super, mají dokonce těsnění po obvodu víčka.
Když jsem procházel web, do stejných škatulek montuje baluny i výrobce OK5IM.
Když jsem procházel web, do stejných škatulek montuje baluny i výrobce OK5IM.
Při měření jsem zjistil, že změřené parametry ovlivňuje,
když namotaný toroid držím v ruce.
Nejspíš přidaná kapacita ovlivňuje parazitní kapacitu
vinutí. Proto by bylo vhodné při
zakrytování toroidu, aby na něj nepůsobily vnější vlivy – např. trubka stožáru
atd... Tedy raději použít vetší krabičku a toroid umístit do
středu v krabičce.
Zbývá už jen osadit vstupní konektor a výstupní šrouby - použil jsem mosazné, v místě kde prochází šrouby a konektor krabičkou vše namazané silikonovou vazelínou.
Konektor jsem použil kvalitní N-ko od fy SHUNNER, ani ne snad kvůli VF vlastnostem ale spíše kvůli vodotěsnosti ( mají těsnění ) a vůbec, mám je raději než PL-ka. Některé PL konektory neznámých výrobců s bakelitovou nebo "igelitovou" izolací ve mě nezanechávají pocit kvalitního VF spojení.....zvlášť pro případné QRO. N-ko by QRO mělo bez problémů zvládnout.
Konektor jsem použil kvalitní N-ko od fy SHUNNER, ani ne snad kvůli VF vlastnostem ale spíše kvůli vodotěsnosti ( mají těsnění ) a vůbec, mám je raději než PL-ka. Některé PL konektory neznámých výrobců s bakelitovou nebo "igelitovou" izolací ve mě nezanechávají pocit kvalitního VF spojení.....zvlášť pro případné QRO. N-ko by QRO mělo bez problémů zvládnout.
Před zadeklováním jsem i těsnění víčka namazal vrstvičkou průhledné silikonové vazelíny a dovnitř
vhodil tři pytlíčky se silikagelem kvůli možné vlhkosti, která se tam může objevit kondenzací při změnách teploty.
Finální provedení a nezbytný štítek:
vhodil tři pytlíčky se silikagelem kvůli možné vlhkosti, která se tam může objevit kondenzací při změnách teploty.
Finální provedení a nezbytný štítek:
BALUN
1:4
POWER 1kW
Nakonec už jen zbývá
natáhnout čistidlo. Vlastně už to nebude čistilo, ale pravá DL, Milan už má
připravený měděný drát ( fosforbronz ) , já ho plánuji použít také, mám 1,5mm
průměr.
Balun jsem na zkoušku dal do kýblu z vodou - chci otestovat vodotěsnost. Uvidíme po cca týdnu, jak to bude uvnitř vypadat :-)
Balun jsem na zkoušku dal do kýblu z vodou - chci otestovat vodotěsnost. Uvidíme po cca týdnu, jak to bude uvnitř vypadat :-)
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)















