čtvrtek 17. ledna 2013

Moduly, díly, konektory...

Nabídka:

Duplexery HUBER+SUHNER AG

 viz: http://ok1mhk.blogspot.cz/2011/11/duplexery-nejen-pro-ok0bnj.html

momentálně už žádné nemám, ale má přislíbeno ještě min. 4-6 kousků.
Je třeba pro ně dojet do SRN, počítám, že to spojím s návštěvou burzy, rodinný výlet tropical island atd...
Bohužel cena už je vyšší než byla u původní dodávky:  100 Euro /kus
Pokud má někdo zájem , napište, případné požadavky odbavím tak, jak dojdou za sebou.
Naladění na požadovaný kmitočet je možné, protože je s tím babračka, cena za naladění 500kč.
Pokud to bude do nějakého funkčního převaděče ( pozn. ne nějaká uloženka, záloha- prostě do new repeateru) naladění udělám zdarma........když bude čas :-)

Cena: 100Euro + drobnost za dopravu :-)

17.10.2013 - Takže je vše prodáno, poslední dva kousky jsem včera vyexpedoval pro OK1UDI a OK1LOL......    Krom jednoho kousku coby záloha pro OK0BM již nic nemám a dodavatel ze SRN už také ne. Takže už prosím nikdo nepište, vyschlo to :-(

Měřicí přístroje, měření...


Nabídka, na prodej:

Generátor + měřič úrovně

Typ 12XG034 + 12XN077

Poctivé teslácké a robustní provedení, bateriové napákení.
Ideální pro měření frekvenční charakteristiky dvoudrátového vedení, radiostanic, pojítek....
Generátor 250HZ-4kHz, měřič úrovně 30Hz-150kHz,



Cena za komplet bez baterií: 350kč

úterý 25. září 2012

Měřicí SWR můstky a jejich provedení

Pro každého , kdo má doma nějaký woobler je SWR můstek velmi zajímavým doplňkem.
Na stránce: http://www.wb.commufa.jp/ja2djh/html/e_rlb.html
jsem objevil krásný přehled, zhodnocení, "rozborku" a návodů na stavbu SWR můstků pro měření přispůsobení ( hlavně antén) . Autor se snaží o dosažení co nejmenší  tzv. "directivity". Profi můstky běžně dosahují více jak 40dB.   V amatérských podmínkách je poměrně obtížné takovou hodnotu v širokém rozsahu přeladění dosáhnout, i když to není nemožné....

U nás de stavbou takového můstku zabýval OK1UGA : http://ok1uga.nagano.cz/swr_mustek.htm
Já jsem si podle návodu můstek vyrobil, nicméně jsem dosáhl hodnot, kdy využitelnost můstku je cca
20-700MHz. Velmi záleží na použitých materiálech na ferity a symetrii obou meřicích vedení. Já použil nějaké noname feritové perly a klasický semirigid, ale  jeho průměr je již poměrně velký. Chtělo by to nějaký tenký a kvalitní koaxiál.
V každém případě je ale měření na anténách pomocí takového doplňku velmi příjemné, lze samozřejmě sledovat změny na více pásmech najednou bez nutnosto přelaďování.....

pondělí 17. září 2012

Součásky, oscilátory...

.. aneb napadlo mě sem dát informace a fotografie věcí, které mám tak nějak přebytečně nebo už je nepotřebuji. Záměrně neuvádím kontakt, kdo něco potřebuje určitě si kontakt sežene :-)

NABÍDKA:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Translátorky - oddělovací trafa impedance 600:600 ohmů, vhodné pro oddělení nf signálů např mezi PC a TRXem. Použitelné pro hovorové pásmo do cca 4kHz. Izolační pevnost 3kV

Označení CWC9004

Datasheet třeba zde: http://shpat.com/docs/elfa/05667084.pdf
nebo zde: http://docs-europe.electrocomponents.com/webdocs/002b/0900766b8002b7cd.pdf

Ilustrační foto:
Počet kusů :72   Prodáno 24ks zbývá: 48 ks
Cena: 49 kč/kus  39kč/kus   ( 10 ks 350 kč )
Stav: demontované, funkční
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Integrovaný obvod pro konstrukci mikrofonního kompresoru dynamiky, oblíbený doplněk FT-8x7
Např. http://www.g3vfp.org/files/ssm2165amp.gif
nebo tady: http://www.eham.net/articles/2627
nebo tady: http://www.ok1cjb.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=464:3-070&catid=19:rx-a-trx&Itemid=6 
Nebo tady:  OK1CDJ com

Typ SSM2165-2  SMD provedení

Ilustrační foto: 


Počet kusů :19   Prodáno 17 ks , zbývá: 2 ks
Cena: 209 kč/kus
Stav: nové v blistru
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Teplotně kompenzovaný oscilátor

TQTC 16-01A   16,384MHz

 Ilustrační foto:

Nějaké zjištěné informace:
Accoding to my memory the stability is +-0.3 ppm over about 0°C to +50°C, it has 5V
supply and a CMOS/TTL output. You can see the pin connections in the attachment (Option E). The trimmer is 20 kOhm. I wish you much fun with the part.
 
Pinouty: http://www.hamradioboard.de/wbb3/11112-hilfe-ben%C3%B6tigt-anschlu%C3%9Fbelegung-ocxo.html 

A nějaké další informace:http://www.hamradioboard.de/wbb3/11112-hilfe-ben%C3%B6tigt-anschlu%C3%9Fbelegung-ocxo.html
Podle všeho se jedná o teplotně kompenzovaný oscilátor, přičemž teplotní závislost kmitočtu na teplotě je přesně korigována pomocí kompenzační tabulky uložené v eeprom paměti.
Když bude zájem, jeden oscilátor jsem ochoten rozebrat a nafotit uvnitř.

Počet kusů :14   prodáno 5 ks zbývá 9ks
Cena: 109 kč/kus
Stav: demontované, funkční
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To samé - jako předchozí:

Označení BV2203-9305

Ilustrační foto:


kmitočet 10,000MHz, výrobce stejná fy TELE Quarz Group

Počet kusů :2   prodán jeden kus   zbývá : 1 ks
Cena: 299 kč/kus
Stav: demontované, funkční
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------+

Stejný oscilátor, stejná firma

Označení  Z20-A13-01

Ilustrační foto:


kmitočet 278,528MHz

Počet kusů :6  prodán 1 ks zbývá : 5ks
Cena: 259 kč/kus
Stav: demontované, funkční
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VCO oscilátor

Označení   LVCO3304T

Ilustrační foto:



Přeladění : 1405-1570MHz
Napájení 5V
Odběr 28mA
Výstupní úroveň: 0 dBm
Parametry a pinouty v tomto dokumentu:  http://www.oe5.oevsv.at/opencms/technik/baugruppen_dl/vcodoc01.pdf


Počet kusů :5    Prodány 2 ks zbývá:  3 ks
Cena: 249 kč/kus
Stav: nové v blistru

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VCO oscilátor

Označení   LVCO3305T

Ilustrační foto:



Přeladění : 1534-1758MHz  ( GPS  Hi )
Napájení 5V
Odběr 25mA
Výstupní úroveň: +3 dBm
Parametry a pinouty v tomto dokumentu :  http://www.oe5.oevsv.at/opencms/technik/baugruppen_dl/vcodoc01.pdf


Počet kusů :10   vše prodáno

Cena: 299 kč/kus
Stav: nové v blistru

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hybridní PA GSM, vhodné pro doplnění do GSM repeaterů ( zvýšení zisku, náhrada vadného PA v repeateru) ,  použití pro jammery atd...

Označení BGY240S  výrobce Philips.

Ilustrační foto:



Použitelný ( otestovaný )  kmitočet: 820 - 1020MHz  ( pro pokles o 3dB )
Napájení : 3,5V
Výstupní výkon:  3W
Buzení:  max 5mW
Zisk: 35dB
Impedance vstup/výstup: 50 Ohm
Účinnost:  cca 47 procent
Datsheet od obvodu: http://doc.chipfind.ru/pdf/philips/bgy240s.pdf

Počet kusů :10   prodány 4 ks
Cena: 309 kč/kus
Stav: nové v blistru

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

SMD TCXO

Označení : VT-20AR  13,000 MHz   HDK

 Ilustrační foto:




Kmitočet 13MHz, další informace nemám

Počet kusů :20      zbývá 1 ks
Cena: 309 kč/kus   sleva 199 kč/kus
Stav: nové v blistru

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 SMD TCXO

Označení : TOYOCOM  TCO-976P 26MHz  9309 JPN

 Ilustrační foto:



Kmitočet 26MHz, další informace nemám.....

Počet kusů :19      vyprodáno
Cena: 309 kč/kus  sleva 199 kč/kus
Stav: nové v blistru
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

SMD TCXO

Označení: TTS01SN-P1  22,625 MHz Z2874

 Ilustrační foto + datasheet na tomto odkazu:
http://www.tewamerica.com/products/pdffiles/pid_49-1_TTS01TEWA.pdf
http://www.tew.co.jp/e/crystal/03/pdf/TTS01_E.pdf

Kmitočet 22,625 MHz, další informace nemám...

Počet kusů :20  vše prodáno
Cena: 309 kč/kus
Stav: nové v blistru
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

úterý 11. září 2012

Remote QTH, remote RX ....



        Tak jsem se dneska víceméně zamotal do debaty ohledně  remote  QTH. Zkoušel jsem nějaké antény na 80 m a testoval dálkově ovládaný přispůsobovací L-článek. A potřeboval jsem posouzení signálu od protistanic. Nějaké reporty jsem dostal, pak jsem se ale zmínil, že na vzdáleném SDR WEB RX jsem slyšet silněji a že to asi bude směrovostí. A bylo zaděláno.....
     Najednou se debata stočila  ohledně SDR a remote QTH a během pár vteřin zazněla i slova jako podvod atd.  Aniž bych stačil cokoliv k danému téma sdělit, byl jsem „odstřelen“ ve stylu „má někde vzdálený přijímač“
   Docela mě to sebralo, na KV jsem se cca 10 let neobjevil a když tak jsem jen poslouchal.
Když nepočítám pár spojení o dovolené tak tohle dnešní testovací bylo opravdu jedno z prvních z mého stálého QTH.
  Naučil jsem se používat pro testování antén vzdálené WEB SDR RX. http://www.websdr.org/  Funguje to dobře , dokonce mám aplikaci i na telefonu s Androidem. http://code.google.com/p/sdr-widget/downloads/detail?name=aHPSDR.apk  http://www.youtube.com/watch?v=1tPbEU2BHzc   Nevidím na tom nic špatného, je to pomůcka, stejně jako např. převaděč, echolink, dx cluster, skimmer atd….  Já s tím testuji svoje antény. Má to výhodu, nemusím nikoho otravovat. Tohle ale pánové z kroužku nějak nepochopili. Nemám žádné svoje vzdálené QTH. Tedy zatím. Nevylučuji, že jednou nebudu mít. Ono jde o to , jak je remote pracoviště chápáno. Vedou se o tom dlouhosáhlé diskuse v podstatě nikam nevedoucí. Mě osobně ale nevadí, pokud si někdo vzdálené remote TRX postaví třeba někde na kopci vedle města. Chápu to. Ve městě je rušení a provoz na kv vylučuje. Stačí , aby si soused pustil za příčkou v paneláku plasmovou TV a je vymalováno.  Ne každý má na to si postavit kvůli rádiu domek někde na odlehlém místě.
  Osobně to beru, jako kdyby si dotyčný pořídil delší šňůru k mikrofonu a TRX nechal dál od baráku.  Znamená to tedy, že by se k vlastní realizaci remote TRXu nemělo použít internetu a jakéhokoliv tunelu v něm. Pokud si k tomu ale někdo postaví svoji linku ať už pomocí nějakého wifi pojítka, infračerveného spoje nebo si opravdu natáhne po sloupech třeba  2 km kabelu je to  v pořádku.  Prostě má delší kabel od TRXu k MICu a hotovo. Pokud ale někdo používá vzdálený SDR web přijímač proto, že doma díky rušení nic neslyší,  odporuje to základním principům hamspiritu a s takovým jednáním se v zásadě neslučuji. To ale neznamená , že to jakkoliv odsuzuji. Pokud někoho takové spojení (kdy protistanici na svém RIGu neslyší a pomůže si web SDR )  potěší proč ne.   Je na každém,  jestli se chce opíjet rohlíkem, nalhávat si nějaké skutečnosti a bušit si do prsou. Další věc je pokud si tak nepoctivě pomáhá k výsledkům v závodech.
  Tak to chápu já a v ohledu remote pracoviště mám  jasno. Samozřejmě někdo jiný může mít názor odlišný, nikomu ho neberu. Pokud je někdo na slova   remote , SDR atd. alergický a ihned v tom hledá  podvody a nepravosi není to radioamatér. Třeba si z výšeuvedeného někdo něco vezme a třeba si uvědomí, že nelze házet všechny do jednoho pytle a plyvat na všechno co se mi nelíbí a nebo to neznám.

Testování přijímačů.....kouněte jak na tom je ten váš...

Na stránce http://www.sherweng.com/table.html  je pěkná tabulka. Jsou tam seřazeny transceivry/přijímače dle kvality. Kvality přijímačů se řadily podle dynamického rozsahu. Jedná se o významný parametr, podle kterého se dá určit kvalita RX části.
Na prvním místě je jak jinak než Elecraft  v tomto případě KX3 :

Dokážu si to velmi dobře představit na sotu, na dovolenou, výkon 10W. Trochu mi vadí absence 2m a 70cm. Momentálně cena okolo 27 000 kč to ale Elecrafti docela ulítli. Takže asi budu dál tahat s sebou FT-817, která je již na trhu již téměř 11 let!!!!!

Na druhém místě pak kombajn od fy Yaesu  FTDX-5000D:

 Na horním obrázku s přidaným spektrálním analyzátorem.

Icom 756PRO je například momentálně na  56 místě v pomyslném žebříčku kvalit s pouhými 71 dB dynamiky  /2kHz space.  Je zajímavé si všimnout, že zařízení typu FT-897/857/817 si v tabulce nenašly místo. Můj oblíbený FLEX-1500 je na dvanáctém místě. Ale každou chvíli se objevuje něco nového, pořadí se mohou kdykoliv změnit. U těch uvedených v tabulce jen směrem dozadu :-)

Já osobně si myslím, že polovina úspěchu je jak se říká mezi židlí a mikrofonem a  hlavně v anténě. I na "krystalky typu FT-817 se dá udělat pěkné spojení.
   Aneb jak se říká  "dobrej muzikant  dobře zahraje i na špatnej nástroj."
Na druhé straně pokud má někdo obě ruce levý a anténu stočenou pod kobercem ani kombajn typu FTDX-5000D mu nepomůže.  Takže ty tabulky a honění IMD, a dynamiky u RXů nemůžeme brát až zas tak vážně. Ale o něčem se psát musí.......

pondělí 10. září 2012

Něco málo z e-mailů....

Občas mi někdo napíše ohledně převaděče. Nejčastěji reporty typu byl jsem tam a tam a slyším a nahodím z takové nebo makové antény....

    Potěší to, zatím nejzajímavější asi byl report z Alp kousek vedle Insbrucku. Udanou kótu  Schrankógl  údajně s 3500 m nad mořem jsem ale na mapě nenašel. Report ale bohužel poslal jeden unlis z moravy, který prý v oblasti byl s nějakou výpravou. Slíbil , že opět napíše až koncesi mít bude a opět pojede do onoho místa.  V tom případě já jedu na Zhůří, abych si to vychutnal direktem :-)

Pár e-mailů jsem dostal i ohledně různých návrhů, nápadů, ty nejzajímavější překládám široké veřejnosti.
Kontakty, příjmení a značky pokud tam byly jsem odstranil, nebylo by fér z mé strany to takto zveřejnit.
Ale obsahy dávám k dispozici, udělejte si sami  o pisatelích svůj obrázek:

------------------------------------------------------------------------------------------------------



Tak jsem dneska byl na Železný rudě na lyžích a musím Ti napsat, že tam převaděč vůbec nejde. Měl jsem výkon naplno a nic. Čekal jsem, že tam tvůj převaděč pojede. Ale můžeš bejt v klidu nefunguje tam vůbec nic. Ani německej Javor.  Takže zjišťuju, že máme na každým buku převaděč, ale nikam se stejně nejde dovolat. Ahoj OK1….

Ahoj OK1...  bohužel signál opravdu není všude, a ani není v mé moci aby byl. Železná Ruda je za kopcem a 430MHz signál se tam už prostě neohne. Ale to jako radioamatér určitě chápeš. Jestli chceš mermomocí z ŽR udělat spojení, zkus to na 80m, to se ohne určitě....
 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Přeji hezký večer, píšu kvůli převaděči. Má to debilně zvolenej kmitočet, protože se mi na tom furt zastavuje scanner.  Já tu mám ve scannu všechny převaděče ale jen na 439,250 se scanner furt zastavuje a víš proč? Protože je tam kabelová televize. A je to zarušený . Nemohli by jste dát na výstup CTCSS tón. To snad není takovej problém ne? Nebo to kousek poposadit jinam, stejně už jste to jednou přelaďovali.

Ten debilně zvolenej kmitočet jme vybírali půl roku a převaděč opravdu už jednou přelaďovali.
A Stálo to 500kč za novou koncesi. 
CTCSS na výstupu je ( 100Hz) ale nekopíruje vstupní signál,  je pod nosnou stále. Jenomže je v trochu větší úrovni a některá zařízení ho nečtou. Bude to časem ( s nástupem echolinku ) opravené.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Ahoj sysope!
Nevím co jste s tím převaděčem zase dělali, ale nejde mi už nahodit. Šlo to z ruky na 2W, ale už to nejde a i ho slyším jenom za S1. QTH Kaznějov. Takže vám pěkně děkuju.  Kdysi tu taky šel OK0L na gumídka a pak ho někdo popopo a taky tu přestal fungovat. Lidi nejdřív namlsáte a pak to pojebete.

Za týden přišel další e-mail od stejného pisálka:

Ahoj! Tak sorry , závada byla u mne, zalomená anténa u konektoru. Anténu jsem opravil a vše funguje a převaděč už nahodím. 

Já k tomu dodám jen to, že jsem jednou také vynadal operátorce na infolince a v zápětí jsem zjistil problém u mě.  Nejsme neomylní. Ale naučil jsem se "vychladnout"  a neřešit problém hned ještě s horkou hlavou. Ráno moudřejší večera a když člověk dá problému čas, někdy se i sám vyřeší.
Jo a co se týče věcí , které dělám, vždy se snažím je dělat dobře, ale abych něco pojebal....?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ahoj Honza
Jsme tři kamarádi ze Sušicka  - Petrovice - Hartmanice a chtěli bychom někam umístit PMR opakovač. Koupili jsme ho na inzerát. Je to šikovně udělané, že kdo nezná číslo podkanálu má smůlu. Takže se na něj nedostane. Ale tady v Sušici to moc nefunguje je to tu všude nízko.  A kóta kde je OK0BM by nám vyhovovala. Myslím, že by to bylo ideální místo pro PMR opakovač, byl by slyšet daleko a mohl bys ho také samozřejmě využívat i nějaký tvůj kamarád. Za provoz  a využívání by jsme samozřejmě nic nechtěli a elektriky to sežere hoodně málo. Asi tak 2kWh/rok, což je asi 10kč to ani není znát. Tedy je to velmi úsporný provoz. Už jsme to chtěli dát na Svatobor, ale radiokomunikace spadli z višně , chtějí platit 15 tisíc ročně za nájem za místo a elektriku. Přitom je to malé a šlo by to napájet z fotovoltaiky.
Tak prosím napiš jestli by to šlo. Časem by to určitě i mohlo i něco vydělávat, kdyby to používaly nějaké firmy na Sušicku a tak by se nám vrátily náklady na ten opakovač. Stál celý 5500kč!

Hošíkům jsem slušně napsal, ať si udělají koncesi a mohou využívat OK0BM. Že PMR opakovač by těžko s origoš. anténkou dosáhl tam kam chtějí a že já nerozhoduji o tom, co na stožáru, kde jsem mimochodem také v nájmu nerozhoduji. A že pro komerční účely je nájem 15kKč ročně ještě docela OK( psali o výdělku Hi )

Přišla odpověď:

No mě bylo jasný hned, že bude tisíce výmluv a problémů. Tady někdo nabízí zadarmiko opakovač a ještě se to pánovi nelíbí. My se Tě neprosíme. Koncesi si dělat nebudem. Dát se do party s takovejma jako ty? To děkuji nechceme. Za co takový nájem? Vždyť je to celé velké jako plechovka od coca-coly, nejsem magor platit takový prachy. To si za ty prachy v pohodě pořídim simku s trvalýma hovorama v síti. Jste všichni úplně mimo. Takovejm lidem by měli vzít právo volit, pak to má v tom státě nějak vypadat. Všichni by jen vydělávali na ostatních a okrádali slušný lidi.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tak koukám, že za chvíli bude mít každém radioamatér svůj převaděč. Sám si psal na hamfóru, že tam nikdo nekecá, tak nevim  k čemu  se tu dělají další a další převaděče. Teď trapnej  a ubohej BLP v Plzni. Bejvalejm cimbalistům už  jedenáctka nevoní a serou se do sedmdesátky. Akorát to zasírá etér. Kecy vo ničem. Podle  podmínek by se tam mělo mluvit o technice a mělo by to souviset s radioamatéry. Jenom jsem Tě chtěl říct, že ten provoz nahrávam a pošlu na čtu aby si udělali obrázek. Už takhle jednoho radioamatéra lapili na základě nahrávek. Takže si dávejte bacha o čem tam kdo mluví.

 Tak nevím, někdy mám díky takovým lidem chuť se vším praštit.  A samozřejmě nemá cenu ani těmto lidem cokoliv odpovídat. Všechno si stejně překroutí podle sebe a napasujou tak, že z toho člověk vyvázne jako jejvětší blbec SRI.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ahoj Honzo
Mám několik otázek a návrhů. Proš vysílá převáděč jenom na šumavu? Proč tám nedáš všesměrovou anténu aby to bylo v okolí rovnoměrně ozářené signálem? Já bydlím v Příbrami a slyším ho ale neotvírám jen ze svatý hory a eště blbě. A ten novej převáděč v Plzni ani neslyším ani na kopci.
Ani žádnej jinej. Kdyby si s tím něco udělal, taksi udělám taky koncesy a budu vysílat. A dal bych si i do auta vysílačku. Ale takle je to fakt špatný. Neměl bych s nikým moct mluvit. Mám super ručku UV5-R umí to tisíce kanálů a volno je na plno frekvencích ještě je. Tak buď mi napadlo, abysi tam dal všesměrovou anténu, nebo jestli nechceš, tak mi aspoň prosím pošli návod na převaděč. Raději s vyším dosahem. Některý převaděče mají menší dosah to se dělá tou výškou CSTCS?  Já bych tu taky jeden dal na kopec abychom tu neměly v Příbrami hluchý místo.
Mám kamaráda z vojny co by mi s tim pomoch. Dělal u spojařů a docela tomu rozumí. Když začla visílat digitální TV tak byl první co to měl na velkou anténu. A nikdo jinej. Ale myslim, že by bylo lepší dát na převaděč OK0BM tu všesměrovou anténu. To by vyřešilo dvě mouchy jednou ranou.  Kdyštak mi můžeš zavolat na telefon a domluvíme se co dál.
Mirek Příbram

Tady jsem nejdřív nevěděl, jestli si dotyčný nedělal srandu. Totálně mě dostal mě s výškou CTCSS a s kamarádem spojařem. No vzal jsem telefon a vytočil...... 
  Sranda to nebyla, dotyčný to vše myslel vážně, takže jsem mu na e-mail poslal asi 10 odkazů na stavbu převaděče, ladění duplexeru, nastavení odskoku a popis doporučení ke stavbě převaděčů odkaz na stránky ze zkouškami na získání radioamatérské koncese a koncese na převaděč a dopručil, aby mu kamarád spojař pomohl vše sestavit. Asi po 14 dnech přišla odpověď:

Ahoj.
Děkuji za e-mail. Jsem z toho blázen. Nerozumím proč je takovejch značek v těch zkouškách to je na zblbnutí. A ten převaděč je docela složitej. Kamarád mi říkal, že je to jednoduchý, že stačí vzýt dvě vysílačky a jednu dát na příjem a jenu na vysílání furt. Třeba přelepit vysílací tlačítko aby furt vysílala. A přilepit je k sobě třeba leukoplastí a mělo by to fungovat.A aby se nezahřejvala tak tam dát větrák na chlazení. Ta těch stránkach je to dělaný jinak a nikde není všecko dopodrobna popsané. Proč to není udělané s těma dvouma vysílačkama? A jak poznám, který převaděč má větší dosach? Nejlepší by bylo, kdybych tě to zaplatil a ty jsi mi to poslal už sestavený. Zatím bych to tu skoušel a kdyš by slyšeli ji další lidi že je tu převaděč tak by byli rádi a až si udělám tu koncesi tak by sem i mluvil s ostatníma. Fakt by mě to moc bavilo. Je blbý kdyš teď nemůžu. A ještě mam jednu otázku prosim tě kolik bi to stálo ten převaděč udělat. Já bych si ho už namontoval i anténu. A kdy by to mohlo bejt hotový, kdybych to teď si objednal? Děkuji. Mirek 

Mirkovi jsem napsal, že to není tak jednoduchý jak si myslí, že s těma dvěma vysílačkama to nebude moc fungovat, protože se budou zahlcovat. A že za hotový řešení celého převaděče s duplexerem si představuji tak 5000 kč. A že by si nejprve musel udělat koncesi, pak mu proti záloze převaděč postavím.

Další odpověď přišla cca za měsíc:

Tak tu koncesi dělat nebudu , kamarád říkal že je to blbost a že sou uvoněný  kmitočty kde smí visílat kdekdo. A že 5000 kč je moc předražený, dyž jedna vysílačka dualband stojí asi 1200 korun a dvě na převaděč stojí teda 2400 to je půlka. Tak sme ještě dvě vysílačky koupily a naladili sme jednu kouek níž ještě kde sou ty uvolněný kmitočty a normálně to funguje. Akorád  je musíme dát dál vot sebe dál a spojit kabelem jinak to nefungovalo. A kamarát udělal i takovej ovládač s relátkem, že kdž je na přijímací visílšce sygnál tak se svítí zelená kontrolka. A spojí to relátko a to zapne vysílání u tý vysílací vysílačky. Takže nám to nevysílá furt. Ale jenom dyž ta přijímací visílačka přijímjíá. A nemusí to bejt přez mikrofón ale je to přes kabel. To je lepší nebere to zvuky odjinad ale jen z vysílačky a ten kabel má i funkci napájecí a aby byly vysílački od sebe dál. A vyšlo to na 2800 korun, jestli chceš, tak tě dam číslo na kamaráda aby ti vysvětlil jak to udělat. 
Eště to musíme někam dát na kopec aby to pokrejvalo signálem dalekej prostor. Takže vidíš že to de když se chce a i bez zkoušek. To tě chci napsat aby si si to dal na ty svý stránky jako návod kdybi ještě chtěl někdo si vyrobyt převaděč, že je to blbost platit 5000 kč nebo to vyrábět podle návodů. 6e to funguje jak jsem ti to napsal. Dávám svolení na vistavení jako nápad. Nemam na to žádnej patent. Je to normální logyckej postup, kterej vymyslí chytrí  človek a vyrobí třebys ňějakej dobrej spojař.  Tak ahoj a až se s náma budeš chtít spojit tak máme kmitočet 449,8100 tám musíš vysílat a přijímat na 446,0625 Hz. Když máš chytru ručku , tak to umí automaticky když visíláš tak přepne se na jinej kmitočet.
Tak čau Mirek.

Nemám co bych k tomu dodal, soudě dle hlasu z telefonu je hošík tak něco kolem 20 let. Časem zjistí, že to nefunguje tak jako třeba OK0BM a bude se pídit sám. Možná že ho to chytí a za 5-10 let z něj stejně bude koncesionář. Ale možná taky ne kdo ví. V každém případě zveřejňuji logickej postup na výrobu převaděče, mám k tomu svolení Hi  
   Co vím ale určitě, že Mirkovi určitě moc čeština ve škole nešla. Ne že by jsem nedělal chyby. Dělám. Ale takové, co se dají přehlédnout. Co je opravdu vrchol, když vidíte hrubici v každé větě,   shoda podmětu s přísudkem Mirkovi asi taky nic neříká..... Schválně jsem zkusil Mirkův e-mail opravit. To podrtžené , tučné je špatně,  hrubka. O sylu ani raději nemluvím.