Občas někdo shání nějaký předzesilovač na 70cm. Pár lidí ukořistilo nějaké díly a moduly ze zrušených NMT zařízení přičemž ani nevědí, co a k čemu to vlastně je.
Mezi jinými zajímavostmi lze nalézt modul RAA-31.
Vypadá takto:
Upředu jsou dva N konektory + BNC. Konektory s popiskou EXT a RFL nás nezajímají, důležitý je konektor s označením RX IN. Je to vstup předzesilovače.
Na zadní straně je pak další dvojice N konektorů a jeden Canon 9 PIN sameček:
Oba tyto N konektory na zadní straně jsou výstupy .
Co je uvnitř?
Precizně zpracovaný dvoustupňový předzesilovač , přičemž výstupní tranzistor pracuje ve výkonovém režimu s větším kolektorovým proudem kvůli linearitě.. Zisk je cca 20dB. Frekvenční charakteristika je v 3dB od cca 420 do cca 470MHz. Vstup širokopásmový. Šumové číslo neznám, někdo ho prý měřil a je okolo 1,6dB, na EME to tedy asi nebude. Původně modul hradil ztráty rozbočením signálu z antény pro několik nezávislých přijímačů. Konstrukce preampu je ve dvojitém provedení jakoby "push-pull", s tím, že vstup je rozdělený na oba stejné předzesilovače wilkinsonovým děličem a výstupy opět stejným wilkinsonem sloučeny. Většina profi věcí se tak staví, je to prostě odolnější ( intermodulačně) než jednoduché provedení. Výstup je pak ještě rozdělen třetím děličem na dva identické výstupy na zadním panelu.
Pokud použijeme jen jeden z nich, je žádoucí druhý nepoužívaný zakončit 50Ohm bezindukčním odporem.
Napájení předzesilovače je 12V ( 13,8 ) odběr cca 0,25A . Větší odběr je daň za bezvadnou linearitu předzesilovače dozaženou právě většími klidovými proudy na tranzistorech. Napájení je na CANON konektru následovně:
PIN 1+6 ( dvojice nejblíže kraji krabičky ) je + pól. PIN 5+9 - strana nejblíže výstupnímu N konektoru je pól mínus. Mínus ale není nutno zapojovat , záporný pól napájení je spojen s chasis skříňky a pokud máme propojeno N-kabeláží se stanicí, je mínus zapojen. Na ostatních pinech jsou vyvedené alarmy z předzesilovače, není nutno zapojovat. (Zapojení napájení poskytnul Míla OK1MX)
Já předzesilovač používám na převaděči OK0BM, kde jej využívám i pro druhý RX na linku vzdáleného přijímače a především jako ochranu vstupu vlastního přijímače. Pokud do toho šlehne, je hned po duplexeru na ráně tenhle předzesík, jehož ztráta tolik nebolí. Ale udělané je to asi velmi dobře, neboť během dvou let provozu je preamp bez ztráty kytičky.... Stejný modul jako preamp pro převaděč používá i Michal OK1LPD na OK0BNH. Při použití hororol je to nutnost, hlavně novější modely řady GM 900 mají citlivost okolo 0,3 microV ( papírově pro 12dB SINAD okolo 0,35microV) což je bída, a preamp tomu pomůže.
Při použití na převaděči je důležitý kvalitní duplexer, který má dobré potlačení ( rejekci) TX.
Jsou to jednoduché počty: Pokud má totiž běžný duplexer potlačení 70dB a Výkon TX je 10W ( +40dB )je na vstupu přijímače vedle užitečného signálu ještě vzdálený neužitečný signál z TX v úrovni (-70 +40 = ) -30 dB! a ten ještě ( samozřejmě spolu s užitečným signálem dejme tomu na hranici -120dB ) zesílíme preampem o +20dB. Na vstupu přijímače je pak neužitečný signál z TX o úrovni -10dB a užitečný signál o úrovni -100dB. Jak to bude fungovat nebo spíš nefungovat je jasné. Ovšem při separaci -110 dB při použití kvalitního duplexeru jsme rázem o 40 dB lepší s neužitečným signálem a odstup užitečný/neužitečný signál je pak 50dB ( -100/-50 dB)
Takže pozor na to, s nekvalitním duplexerem můžeme předzesilovačem převaděči ublížit. Stejně tak je důležitý dobrý stopband RX, a schopnost odolávat neužitečnému vzdálenému signálu na vstupu. Jednoduché "krystalky" z číny s tím mají problém a přijímač blokuje i při hodně vzdálených rušivých signálech. Nejhorší samozřejmě je příjem na zrcadle, který nebývá potlačen vůbec.
Na stole se mi už nějaký čas válí preamplifier od Solitry, pochází také z NMT a vypadá to na ještě lepší provedení, než RAA-31 hlavně co se týče šumového čísla. Jsou tam použity FETy jako aktivní prvek a polovodičový attenuátor k nastavení zisku. Další podobný a dle mého ještě kvalitnější je od NOKIE v provedení s GASFET transistory ( stejné, jako se používají v SAT konvertorech):
Tohle už bude i na EME snad použitelné, opět "duální" provedení s krásnými děliči od Fy ANAREN.
Až bude čas, prozkoumám to.
Pro všechny, co chtějí vědět, co se u mě a v okolí děje. Převážně z technického světa a radioamatéřiny...
pátek 6. dubna 2012
čtvrtek 5. ledna 2012
První QSO na 6m !!!!!
Po předvánočním úklidu se mi dostaly do ruky dvě PR21 na 45MHz. Konkrétně byly na 47,255 MHz a druhá 48,025MHz. Byly dlouhou dobu v krabici pod postelí co mám v pracovně. Otevřel jsem to a dokonce našel ve skříni tištěné schéma. Je to laděné krystaly, bohužel dokonce jeden pro TX , jeden pro RX. Ale je to poměrně blízko HAM 6m "magic bandu" napadlo mě, že by se to dalo přeladit. Dle schéma by mělo jít zatočit pár špulkama - s jádry ven, aby se násobení a vstup RX dostal na 50MHz. Základní oscilátor pro TX jsem osadil šutrem 25,775 MHz - je z ISA videokarty Trident a naprosto přesně dvojnásobek je 51,550MHz. V oscilátoru sice nechtěl vůbec kmitat, ale naskočil, když jsem k němu dal na plošňáku prst. Takže chvíli laborací s kondíky okolo oscilátoru a už to jelo. Násobení 2x je málo, zdvih nic moc, ale pokud se dolaďovací jádro v oscilátoru zašroubovalo a k němu přidalo další, najednou se zdvih poměrně zvednul, ale za cenu odcestování oscilátoru o cca 3 kHz vedle :-( Nechal jsem to tak a po cca hodinovém laborování bylo na ant. konektoru cca 100mW výkonu, kmitočet 51,555 MHz To šutr do RX pro 51,550MHz ( +10,7 ) jsem samozřejmě ani v sokromé zásobě asi 600 krystalů nenašel. Ale simulace generátorem připojeným místo šutru ukázala, že to funguje, jen citlivost naprosto zoufalá. Takže o5 točení - ve vstupním dílu musela všechna jádra ven, pak jsem se dostal dle Stabilocku 4015 na cca 2 microV . Líp to nešlo, asi bych musel špulky umotat, nebo ubrat kondy. Ale ty jsou pod kryty špulek a ty se mi nechtělo sundavat. Tak jsem zatím nechal tak. Poslouchalo to nějak, malinko jsem ještě zakroutil fázovačkou v FM detektoru. Do PR 21 vedly dva dráty od zdroje a tenký koax od generu. SQ stanice se orvírá při úrovni cca 2,4microV na vstupu. Teď by to chtělo někoho na protějšku. Do stanice připojuji originální bičík pro 45MHz a stavím na stůl.
Okolo 22:00 píšu mejla Pavlovi OK1PVT, ať skusí nadráždit svoji FT897 na 51,550MHz a že budu po večerech QRV.
Netrvalo ani půl hoďky a najednou slyším, jak ve stanici chrastí, pak chvíli tak 2 sec. nosná. Chvíli poslouchám, ale už se nic nedělo. A po cca minutě znova - nosná. Šahám po mikrofonu a řvu do toho OK1PVT, OK1PVT... nic.
Zvedám se s rádiem k oknu, přitom si vyrvu napájení ze zdroje :-( Po chvilce opět OK a znovu dávám výzvu.
Naplno se z repráčku ozývá Pavel OK1PVT. Vzdušnou čarou cca 5,5 km ( viz http://mapy.cz/s/2MQu )
Burácí u mě naplno. Já se svými 100mW a anténkou u okna bytovky jsem za S3 . Pak Pavel přepne na vertikál a hlásí S8, já i po snížení jeho TX power na 5W slyším beze změny. Nádhera, pěkné a první QSO na 6m. Jeho FT-897 nádherně moduluje.
Hned zítra si musím půjčit od OK1JRK RF-10 , svoji jsem prodal hned, jak zrušili sdíláky na 45MHz SRI !
No asi se po nějaké zase poohlídnu, na aukru je nová ( holá bez batt. ) za 399 kč. Do auta to bude super!
V každém případě 50 MHz lítá parádně, na 70 cm se s GP300 a 5W do stejného místa ( chata kousek vedle OK1PVT) je to na hranici komunikovatelnosti. A což takhle převaděč na 50MHz?
Jdu se poohlídnout po bandplánu na nějakém duplexeru na 6m band.
Jinak jsem QRV na FM 51,550MHz!!!!!!!!!
Honza
Okolo 22:00 píšu mejla Pavlovi OK1PVT, ať skusí nadráždit svoji FT897 na 51,550MHz a že budu po večerech QRV.
Netrvalo ani půl hoďky a najednou slyším, jak ve stanici chrastí, pak chvíli tak 2 sec. nosná. Chvíli poslouchám, ale už se nic nedělo. A po cca minutě znova - nosná. Šahám po mikrofonu a řvu do toho OK1PVT, OK1PVT... nic.
Zvedám se s rádiem k oknu, přitom si vyrvu napájení ze zdroje :-( Po chvilce opět OK a znovu dávám výzvu.
Naplno se z repráčku ozývá Pavel OK1PVT. Vzdušnou čarou cca 5,5 km ( viz http://mapy.cz/s/2MQu )
Burácí u mě naplno. Já se svými 100mW a anténkou u okna bytovky jsem za S3 . Pak Pavel přepne na vertikál a hlásí S8, já i po snížení jeho TX power na 5W slyším beze změny. Nádhera, pěkné a první QSO na 6m. Jeho FT-897 nádherně moduluje.
Hned zítra si musím půjčit od OK1JRK RF-10 , svoji jsem prodal hned, jak zrušili sdíláky na 45MHz SRI !
No asi se po nějaké zase poohlídnu, na aukru je nová ( holá bez batt. ) za 399 kč. Do auta to bude super!
V každém případě 50 MHz lítá parádně, na 70 cm se s GP300 a 5W do stejného místa ( chata kousek vedle OK1PVT) je to na hranici komunikovatelnosti. A což takhle převaděč na 50MHz?
Jdu se poohlídnout po bandplánu na nějakém duplexeru na 6m band.
Jinak jsem QRV na FM 51,550MHz!!!!!!!!!
Honza
pondělí 7. listopadu 2011
Duplexer(y) (nejen pro OK0BNJ )
Ten původní a uplně první jsem sehnal na jedné burze za přičinění OK1MJG, který mne na něj upozornil.
Tenkrát jsem sháněl něco pro nový OK0BM. Rozměry byly nějak podivné ale co, uvnitř můžou být helicaly a za zkoušku to stálo. Protože byl za dobrou cenu, vzal jsem ho. Tenkrát jsem ještě netušil, že jde o zatím to nejlepší, co mi prošlo rukama. A to jsem vyzkoušel asi 8 různých duplexerů počínaje "maďarem" a konče "číňanem" :-) Ten původní duplexer je s předním panelem pro uchycení do racku:
Na OK0BM funguje výborně, bohužel už jsem dlouho další nikde po burzách neviděl.
Až asi po dvou letech jsem na něj narazil na internetu na německém aukčním portále. K objednání byly dva kousky. S drobnými komplikacemi došly a já ihned kontaktoval prodece, jestli by nebylo víc kousků.
Nakonec jsem jel ještě pro 19ks těchto duplexerů:
Něco jsem si nechal, další kousky se roztrousily mezi další HAMy . O co se tedy jedná?
Duplexer původně určený pro TETRA síť. Krásné provedení s frézovanými komůrkami ( viz. níže ) nové to stálo jistě nekřesťanské peníze.....
Pracuje na původních kmitočtech RX 414-421 MHz a TX 424-431 MHz. Původní naladění vypadá takto:
Tedy původní ladění je udělané pro skupinu kanálů, nejmenší odstup TX/RX je cca 3MHz. Ladění je poměrně blízko HAM pásma a přeladění na 431/439MHz dělá cca 3 % . Duplexer je symetrický, TX a RX jde prohodit.
Přeladění je jednoduché, je třeby zkrátit pístky o cca 1 cm. Já to dělám tak, že všechny šrouby vyšroubuju, označím, kde který byl lihovou fixkou ( POZOR! mají různé délky )
Pak každý šroub zkrátím zhruba o 1 cm, upnu opatrně do vrtačky ( pozor na jemný závit) a konec začistím pilníkem a jemným smirkovým plátnem. Vejš než cca 445 MHz už to nejde ( vytočené písty ven ) a pokud by někdo chtěl ladit vejš, muselo by se otevřít a řezat kapacitní zkrácení dutin, případně do "kloboučků" navrtat díry pro zmenšení kapacity. Při fixování ladicího šroubu je dobré tento asi o půl otáčky zatočit dovnitř a pak utáhnout kontramatku. Utažením totiž šroub vlivem vůlí zase o ten půlzávit povyleze a naladění se zafixováním nezmění. Kvalita naladění je přímoúměrná času tomu věnovanému, je to piplačka asi na 2-3 hodiny, nejhorší je stálé přepínání portů RX a TX, když na to člověk má pouze dvouportový přístroj. Já musím vždy přešroubovat konektory a na nezakončený port připojit 50 OHM zakončovák, při hromadném ladění by to určitě chtělo nějaký přepínač. Ladění probíhá metodou pokus-omyl , prostě se s něčím zakroutí a koukne se na spektrák. Když je to lepší a lepší tak se futr točí. Když se to začne horšit, tak se točí z5. Dobré je, že se moc neovlivňují při ladění sekce TX a RX , ale stejně je třeba obě sekce při ladění průběžně kontrolovat. Uvnitř to vypadá takhle:
Tedy rezonátory kapacitně zkrácené tím "kloboučkem" nahoře. Rozebrat to není sranda, ve víku je 150 torxíků. Musel jsem to ale otevřít, moje zvědavost byla veliká, další věc byla alespoň trochu pochopit, jak to tam pracuje.
Každá větev obsahuje 6 rezonátorů. Jak jsem již uváděl, nemají plnou délku pro 70cm pásmo ale jsou kratší. Ten terč přidělaný ke každému "horkému" konci rezonátoru působí kapacitu s víkem duplexeru a dovoluje mechanické zkrácení dutiny. Tím se samozřejmě zhorší kvalita Q dutiny ale to je pro realizaci propustí pro větší šířku pásma žádoucí.
Naladit to jde univerzálně tak, že to s rezervou obsáhne celé převaděčové pásmo ( konec RX asi na 434MHz ) s tím že separace je v celém pásmu okolo 85-90dB a útlum do 0,8 - 1,2dB. Takto je naladěný původní duplexer na OK0BM:
Výhoda je, že se dá použít univerzálně po celém převaděčovém pásmu 70cm , lze použít další přijímač pro linku třeba na 433,5 MHz. Nevýhoda v poněkud menší separaci. Ta se pohybuje od cca 80-95db
Nebo to jde udělat tak, že se ladí na jeden kmitočet, dosáhnul jsem útlum asi 0,6-0,7 dB a separaci víc jak 100dB ( 105 db )
Michal OK1LPD mě požádal o přípravu duplexerů pro OK0BNH a OK0BNJ.
Měřicí screen duplexeru OK0BNJ ze spektrálního analyzátoru můžete vidět , jde opravdu možno dosáhnout výborné parametry:
U RX se mi podařilo nastvit duplexer s útlumem pro TX - 113dB!!!! Na TX straně je pak potlačení -106 dB , což jsou hodnoty na hranici dynamického rozsahu spektráku v režimu "high dynamic". Útlum 0,65dB je také velmi dobrá hodnota . Při měření se projevuje i "prosakování" přívodních kabelů, je nutno používat opravdu kvalitní, nejlépe semirigidy.... Při použití nějakých noname ala RG58 nelze rozumně měřit pod cca - 90dB.
Dosažený stopband -113dB je ideální pro použití i horších a neodolných přijímačů v převaděči, při výkonu 10W ( +40dBm ) je na RX portu ( +40 - -113dB ) = pouze - 73 dB neužitečného signálu. Ve spojení s kvalitními komponenty lze využít maximální citlivosti přijímače, nebo bez problémů použít předzesilovač. Pokud chci dostat z převaděče maximum, je toto naladění důležité.
Výhoda duplexeru je i jeho potlačení nežádoucích kmitočtů mimo propustné pásmo. To se týká jak potlačení harmonických z TX tak preselekce pro RX. Není třeba používat další dutinu na portu RX pro odladění profi služeb třeba na 420 nebo na 450MHz, která by zbytečně zvětšila útlum RX cesty od antény k přijímači. Duplexer je totiž konstruovaný jako vzájemně vázané propusti. Narozdíl od bežně používaných tzv. rejekčních duplexerů, které pouze potlačují neužitečný signál. Takový duplexer má mimo pracovní kmitočty nedefinované parametry a ostatní rušivé signály většinou propouští.
To se např týkalo i poměrně kvalitního profi duplexeru složeného ze šesti dutin o průměru cca 10cm x 20cm výšky. Útlum patrně vlivem požití 3 propojek s N konektory na každé větvi byl ale nad 1,5dB. Potlačení na pracovním kmitočtu se dalo nastavit na cca 95 dB, Jenomže cca 10 a více MHz vedle tohoto kmitočtu už zkrze port procházel signál s útlumem pouze 5 dB!
Jelikož jsem od získaných duplexeru nenašel žádný konkrétní datashhet ( jen samé obecné dokumenty... ) zkoušel jsem i teplotní závislost a to tak, že duplexer z mrazáku jsem ještě ledový změřil. Stejně tak ohřátý na ústředním topení. Parametry se neliší, stejně tak průchozí trvalý výkon 50W duplexer nepoškodí. Zkoušel jsem po dobu cca 5 min výkon 100W, duplexer se trochu ohřál, ztrácí se na něm cca 0,7dB, tak se to musí nějak projevit.
V DL používají tyhle duplexery také:
http://www.do0erz.de/70cm.htm nebo tady: http://www.db0rbb.de/technik.html
Zde je vidět nějaký screen z jejich přeladěného kousku:
( http://www.db0rbb.de/pics/kurve.gif )
8dB je hooodně moc, i kdyby to bylo jen o 3dB, je to prostě zlepšení. Možná tam taky kluci časem dají Nokii BD28 až se k tomu dohrabu a udělám finální verzi s diverzitou. Modulů je dost, dosažené parametry vynikající. V každém případě je převaděč skvělý počin! Z mého QTH v Klatovech se do něj ale ( zatím ) bohužel nedostanu.
Tak koukám dál na fotky a ejhle!
Je použit duplexer ze zásilky co jsem přivezl - z SRN. Dokonce je to jeden z kousků, který jsem předupravil zkrácením ladicích šroubů a popsal fixkou jako vzor pro další zájemce. Hi :-)
Jo svět je malej, je fakt, že když někdo nějaký převaděč chce postavit, začne se shánět po komponentech a narazí u pár lidiček co se kolem toho pohybujou na vhodné železo. Tyhle duplexery se určitě osvědčily a těch 19 kousků co jsem dovezl se někde prostě musí časem objevit :-) Už teď je tenhle duplexer osazen počítám na cca 6-ti převaděčích. Tenhle konkrétní kousek co je na obrázku OK0BPL pak tuším cestoval ode mne do Prahy a zas z5 do Plzně :-)
Další duplexer H&S půjde na OK0BAP. Původní APEX jim nějak odešel ( tipuji, že v tom shořel nějaký keramický kondík, kterých tam pár je a oprava nebude složitá)
V každém případě jsem nový duplexer Jirkovi OK7AP slíbil už koncem února , ale nějak nebyl čas. Moje dodací lhůty jsou někdy poněkud delší, ale kdo počká, ten se dočká :-) Takže pokud to tu Jirka čte, omlouvám se za zpoždění, ale udělám cenu a v tuto dobu je duplexer zhruba naladěný. Mam tam ale nějaký problémek, ještě to chvíli potrvá. Bohužel nemám 3-portový analyzátor, kde by to bylo mnohem jednodušší, než na dvouportovém woobleru.
Tenkrát jsem sháněl něco pro nový OK0BM. Rozměry byly nějak podivné ale co, uvnitř můžou být helicaly a za zkoušku to stálo. Protože byl za dobrou cenu, vzal jsem ho. Tenkrát jsem ještě netušil, že jde o zatím to nejlepší, co mi prošlo rukama. A to jsem vyzkoušel asi 8 různých duplexerů počínaje "maďarem" a konče "číňanem" :-) Ten původní duplexer je s předním panelem pro uchycení do racku:
Na OK0BM funguje výborně, bohužel už jsem dlouho další nikde po burzách neviděl.
Až asi po dvou letech jsem na něj narazil na internetu na německém aukčním portále. K objednání byly dva kousky. S drobnými komplikacemi došly a já ihned kontaktoval prodece, jestli by nebylo víc kousků.
Nakonec jsem jel ještě pro 19ks těchto duplexerů:
Něco jsem si nechal, další kousky se roztrousily mezi další HAMy . O co se tedy jedná?
Duplexer původně určený pro TETRA síť. Krásné provedení s frézovanými komůrkami ( viz. níže ) nové to stálo jistě nekřesťanské peníze.....
Pracuje na původních kmitočtech RX 414-421 MHz a TX 424-431 MHz. Původní naladění vypadá takto:
Tedy původní ladění je udělané pro skupinu kanálů, nejmenší odstup TX/RX je cca 3MHz. Ladění je poměrně blízko HAM pásma a přeladění na 431/439MHz dělá cca 3 % . Duplexer je symetrický, TX a RX jde prohodit.
Přeladění je jednoduché, je třeby zkrátit pístky o cca 1 cm. Já to dělám tak, že všechny šrouby vyšroubuju, označím, kde který byl lihovou fixkou ( POZOR! mají různé délky )
Pak každý šroub zkrátím zhruba o 1 cm, upnu opatrně do vrtačky ( pozor na jemný závit) a konec začistím pilníkem a jemným smirkovým plátnem. Vejš než cca 445 MHz už to nejde ( vytočené písty ven ) a pokud by někdo chtěl ladit vejš, muselo by se otevřít a řezat kapacitní zkrácení dutin, případně do "kloboučků" navrtat díry pro zmenšení kapacity. Při fixování ladicího šroubu je dobré tento asi o půl otáčky zatočit dovnitř a pak utáhnout kontramatku. Utažením totiž šroub vlivem vůlí zase o ten půlzávit povyleze a naladění se zafixováním nezmění. Kvalita naladění je přímoúměrná času tomu věnovanému, je to piplačka asi na 2-3 hodiny, nejhorší je stálé přepínání portů RX a TX, když na to člověk má pouze dvouportový přístroj. Já musím vždy přešroubovat konektory a na nezakončený port připojit 50 OHM zakončovák, při hromadném ladění by to určitě chtělo nějaký přepínač. Ladění probíhá metodou pokus-omyl , prostě se s něčím zakroutí a koukne se na spektrák. Když je to lepší a lepší tak se futr točí. Když se to začne horšit, tak se točí z5. Dobré je, že se moc neovlivňují při ladění sekce TX a RX , ale stejně je třeba obě sekce při ladění průběžně kontrolovat. Uvnitř to vypadá takhle:
Tedy rezonátory kapacitně zkrácené tím "kloboučkem" nahoře. Rozebrat to není sranda, ve víku je 150 torxíků. Musel jsem to ale otevřít, moje zvědavost byla veliká, další věc byla alespoň trochu pochopit, jak to tam pracuje.
Každá větev obsahuje 6 rezonátorů. Jak jsem již uváděl, nemají plnou délku pro 70cm pásmo ale jsou kratší. Ten terč přidělaný ke každému "horkému" konci rezonátoru působí kapacitu s víkem duplexeru a dovoluje mechanické zkrácení dutiny. Tím se samozřejmě zhorší kvalita Q dutiny ale to je pro realizaci propustí pro větší šířku pásma žádoucí.
Naladit to jde univerzálně tak, že to s rezervou obsáhne celé převaděčové pásmo ( konec RX asi na 434MHz ) s tím že separace je v celém pásmu okolo 85-90dB a útlum do 0,8 - 1,2dB. Takto je naladěný původní duplexer na OK0BM:
Výhoda je, že se dá použít univerzálně po celém převaděčovém pásmu 70cm , lze použít další přijímač pro linku třeba na 433,5 MHz. Nevýhoda v poněkud menší separaci. Ta se pohybuje od cca 80-95db
Nebo to jde udělat tak, že se ladí na jeden kmitočet, dosáhnul jsem útlum asi 0,6-0,7 dB a separaci víc jak 100dB ( 105 db )
Michal OK1LPD mě požádal o přípravu duplexerů pro OK0BNH a OK0BNJ.
Měřicí screen duplexeru OK0BNJ ze spektrálního analyzátoru můžete vidět , jde opravdu možno dosáhnout výborné parametry:
U RX se mi podařilo nastvit duplexer s útlumem pro TX - 113dB!!!! Na TX straně je pak potlačení -106 dB , což jsou hodnoty na hranici dynamického rozsahu spektráku v režimu "high dynamic". Útlum 0,65dB je také velmi dobrá hodnota . Při měření se projevuje i "prosakování" přívodních kabelů, je nutno používat opravdu kvalitní, nejlépe semirigidy.... Při použití nějakých noname ala RG58 nelze rozumně měřit pod cca - 90dB.
Dosažený stopband -113dB je ideální pro použití i horších a neodolných přijímačů v převaděči, při výkonu 10W ( +40dBm ) je na RX portu ( +40 - -113dB ) = pouze - 73 dB neužitečného signálu. Ve spojení s kvalitními komponenty lze využít maximální citlivosti přijímače, nebo bez problémů použít předzesilovač. Pokud chci dostat z převaděče maximum, je toto naladění důležité.
Výhoda duplexeru je i jeho potlačení nežádoucích kmitočtů mimo propustné pásmo. To se týká jak potlačení harmonických z TX tak preselekce pro RX. Není třeba používat další dutinu na portu RX pro odladění profi služeb třeba na 420 nebo na 450MHz, která by zbytečně zvětšila útlum RX cesty od antény k přijímači. Duplexer je totiž konstruovaný jako vzájemně vázané propusti. Narozdíl od bežně používaných tzv. rejekčních duplexerů, které pouze potlačují neužitečný signál. Takový duplexer má mimo pracovní kmitočty nedefinované parametry a ostatní rušivé signály většinou propouští.
To se např týkalo i poměrně kvalitního profi duplexeru složeného ze šesti dutin o průměru cca 10cm x 20cm výšky. Útlum patrně vlivem požití 3 propojek s N konektory na každé větvi byl ale nad 1,5dB. Potlačení na pracovním kmitočtu se dalo nastavit na cca 95 dB, Jenomže cca 10 a více MHz vedle tohoto kmitočtu už zkrze port procházel signál s útlumem pouze 5 dB!
Jelikož jsem od získaných duplexeru nenašel žádný konkrétní datashhet ( jen samé obecné dokumenty... ) zkoušel jsem i teplotní závislost a to tak, že duplexer z mrazáku jsem ještě ledový změřil. Stejně tak ohřátý na ústředním topení. Parametry se neliší, stejně tak průchozí trvalý výkon 50W duplexer nepoškodí. Zkoušel jsem po dobu cca 5 min výkon 100W, duplexer se trochu ohřál, ztrácí se na něm cca 0,7dB, tak se to musí nějak projevit.
V DL používají tyhle duplexery také:
http://www.do0erz.de/70cm.htm nebo tady: http://www.db0rbb.de/technik.html
Zde je vidět nějaký screen z jejich přeladěného kousku:
( http://www.db0rbb.de/pics/kurve.gif )
Doplnění 5.4. 2012
Dneska jsem koukal na WEB stránky http://ok0bpl.ponik.net/ nového OK0BPL v Plzni. Klasická klasika, Zetron, dvě grr... motorky, takže tipuju citlivost tak 0,25 - 0,3mikroV pro s/š 10dB. Motorce by určitě pomohl předzesilovač, nebo pro RX použít třeba určitě o něco lepší GM300. Ale existují, nebo se dají postavit rádia, které mají citlivost 0,12mikroV!!! A když to spočítáte, je rozdíl 0,3 a 0,12microV v citlivosti okolo 8dB!!! To jen pro inspiraci ......8dB je hooodně moc, i kdyby to bylo jen o 3dB, je to prostě zlepšení. Možná tam taky kluci časem dají Nokii BD28 až se k tomu dohrabu a udělám finální verzi s diverzitou. Modulů je dost, dosažené parametry vynikající. V každém případě je převaděč skvělý počin! Z mého QTH v Klatovech se do něj ale ( zatím ) bohužel nedostanu.
Tak koukám dál na fotky a ejhle!
Je použit duplexer ze zásilky co jsem přivezl - z SRN. Dokonce je to jeden z kousků, který jsem předupravil zkrácením ladicích šroubů a popsal fixkou jako vzor pro další zájemce. Hi :-)
Jo svět je malej, je fakt, že když někdo nějaký převaděč chce postavit, začne se shánět po komponentech a narazí u pár lidiček co se kolem toho pohybujou na vhodné železo. Tyhle duplexery se určitě osvědčily a těch 19 kousků co jsem dovezl se někde prostě musí časem objevit :-) Už teď je tenhle duplexer osazen počítám na cca 6-ti převaděčích. Tenhle konkrétní kousek co je na obrázku OK0BPL pak tuším cestoval ode mne do Prahy a zas z5 do Plzně :-)
Další duplexer H&S půjde na OK0BAP. Původní APEX jim nějak odešel ( tipuji, že v tom shořel nějaký keramický kondík, kterých tam pár je a oprava nebude složitá)
V každém případě jsem nový duplexer Jirkovi OK7AP slíbil už koncem února , ale nějak nebyl čas. Moje dodací lhůty jsou někdy poněkud delší, ale kdo počká, ten se dočká :-) Takže pokud to tu Jirka čte, omlouvám se za zpoždění, ale udělám cenu a v tuto dobu je duplexer zhruba naladěný. Mam tam ale nějaký problémek, ještě to chvíli potrvá. Bohužel nemám 3-portový analyzátor, kde by to bylo mnohem jednodušší, než na dvouportovém woobleru.
pondělí 24. října 2011
Nový zdroj
Protože mi to nedalo, vidina toho, jak se v zimě brodím sněhem ve snaze se dostat na kótu, a konečně proto, že jsem měl na otočku cestu tím směrem jsem dal na OK0BM nový zdroj.
Tedy nový, staronový... Důležité je, že funguje, a že není spínaný. Neboli se na něm nemá už co po....
Zdroj je od Standy OK1SCH, za což mu děkuji.
Výhoda je, že zdroj je v seznamu schválených koncových telekomunikačních zařízení. Viz. :
http://www.ctu.cz/cs/download/rok-1997/telekomunikacni-vestnik-4-1997-1114527364.pdf
na stránce 19.
Co mi ještě trochu vadí, je jeho vlastní spotřeba cca 7W . Převaděč teď v klidu (což je 99 procent času SRI) bere podle wattmetru ze sítě asi 12W což je za rok asi 100kWh neboli cca 400kč.
No mám to jako úkol na zimu, vyrobit něco s malou klidovou spotřebou, případně do Astrona dát nějaké lepší tráfko - toroid. Zkusím od něj někde sehnat dokumentaci , nemá někdo?
------------
doplněno.... Milan OK1MJG má asi lepší internet než já, protože schéma našel a já ne :-(
Každopádně mu moc děkuji, schéma je na:
Astron
Jak vidno, je použito klasické LM723, řízení má vyšší napájení než silová část kvůli ztrátám na regulačních tranzistorech a dokonce je na výstupu ochrana proti zvýšenému napětí při případné poruše zdroje.
Netradiční je využití pouze dvou diod v obou usměrňovacích můstcích. Plánuji náhradu za dvojité schottky s menším úbytkem a výměnu trava za toroid s malou klidovou spotřebou.
Tedy nový, staronový... Důležité je, že funguje, a že není spínaný. Neboli se na něm nemá už co po....
Zdroj je od Standy OK1SCH, za což mu děkuji.
Výhoda je, že zdroj je v seznamu schválených koncových telekomunikačních zařízení. Viz. :
http://www.ctu.cz/cs/download/rok-1997/telekomunikacni-vestnik-4-1997-1114527364.pdf
na stránce 19.
Co mi ještě trochu vadí, je jeho vlastní spotřeba cca 7W . Převaděč teď v klidu (což je 99 procent času SRI) bere podle wattmetru ze sítě asi 12W což je za rok asi 100kWh neboli cca 400kč.
No mám to jako úkol na zimu, vyrobit něco s malou klidovou spotřebou, případně do Astrona dát nějaké lepší tráfko - toroid. Zkusím od něj někde sehnat dokumentaci , nemá někdo?
------------
doplněno.... Milan OK1MJG má asi lepší internet než já, protože schéma našel a já ne :-(
Každopádně mu moc děkuji, schéma je na:
Astron
Jak vidno, je použito klasické LM723, řízení má vyšší napájení než silová část kvůli ztrátám na regulačních tranzistorech a dokonce je na výstupu ochrana proti zvýšenému napětí při případné poruše zdroje.
Netradiční je využití pouze dvou diod v obou usměrňovacích můstcích. Plánuji náhradu za dvojité schottky s menším úbytkem a výměnu trava za toroid s malou klidovou spotřebou.
pátek 21. října 2011
OK0BM už je v pořádku :-)
Tak jsem se dnes konečně dostal k převaděči. Pro jistotu jsem s sebou vezl celý převaděč, abych nemusel závadu nějak složitě diagnostikovat na místě. Původně jsem myslel, že je zadřený ventilátor co převaděč chladí, ale vše se točilo jak má. Po odpojení RX portu od duplexeru převaděč odpadl. Bylo tedy jasné, že ho "drží" něco ze "vzduchu". Problém byl pravděpodobně ve zdroji, který jsem s sebou jako jediný náhradní neměl.
Zdroj je spínaný a po delší zátěži se ohřál a začal produkovat "smog", který převaděč otevřel - jeho analogový SQ. Šlo by to vyřešit vypnutím DSQ a ponechat pouze CTCSS , ale to jsem nechtěl. On už v klidu ten zdroj způsoboval rušení asi v síle 2S na ručce postavené vedle skříně převaděče, takže jistě způsoboval znecitlivění celého převaděče. Evidentně v něm neco "vyschlo" protože tohle při instalaci a spouštění převaděče nedělal. Zdroj jsem kuchnul
a zkusil výstup zablokovat nějakým smetím co jsem měl s sebou. Taky jsem ustříhal další nepotřebné vývody pro nabíjení baterie co ze zdroje lezly a působily jako anténa. Povedlo se. Jenomže při zkušebním spojení s OK1MJG jsme zjistili značný brum v modulaci. Způsoboval ho ventilátor, který už tam také nějaký ten pátek točí a do napájení z něj lezlo hučení. Tak jsem ho odpojil, brum sice v modulaci ještě nepatrný je, ale je to téměř nepostřehnutelné. Asi 20 minutová zatěžovací zkouška potvrdila, že tam druhý ventilátor být nemusí :-( Tak jsem ještě pro jistotu zkontroloval PSV antény a výkon a zabouchnul to a jelo se domů.
Celou cestu z Huťské hory až do Klatov jsme s Milanem OK1MJG převaděč testovali, za což mu děkuji. Krom OK7LL byl jediný , kdo se ozval.
Takže se zdá se ,že zas je vše v pořádku. Sice budu muset udělat pořádný zdroj ( ten spínaný už mi tam nesmí), ale to bude muset vydržet do jara. Pro jistotu ještě doma otestuji ten demontovaný převaděč a připravím ho pro další případnou výměnu při závadě. To se osvědčilo, protože jezdit sem a tam cca 70 km se mi vážně nechce.
Zdroj je spínaný a po delší zátěži se ohřál a začal produkovat "smog", který převaděč otevřel - jeho analogový SQ. Šlo by to vyřešit vypnutím DSQ a ponechat pouze CTCSS , ale to jsem nechtěl. On už v klidu ten zdroj způsoboval rušení asi v síle 2S na ručce postavené vedle skříně převaděče, takže jistě způsoboval znecitlivění celého převaděče. Evidentně v něm neco "vyschlo" protože tohle při instalaci a spouštění převaděče nedělal. Zdroj jsem kuchnul
a zkusil výstup zablokovat nějakým smetím co jsem měl s sebou. Taky jsem ustříhal další nepotřebné vývody pro nabíjení baterie co ze zdroje lezly a působily jako anténa. Povedlo se. Jenomže při zkušebním spojení s OK1MJG jsme zjistili značný brum v modulaci. Způsoboval ho ventilátor, který už tam také nějaký ten pátek točí a do napájení z něj lezlo hučení. Tak jsem ho odpojil, brum sice v modulaci ještě nepatrný je, ale je to téměř nepostřehnutelné. Asi 20 minutová zatěžovací zkouška potvrdila, že tam druhý ventilátor být nemusí :-( Tak jsem ještě pro jistotu zkontroloval PSV antény a výkon a zabouchnul to a jelo se domů.
Celou cestu z Huťské hory až do Klatov jsme s Milanem OK1MJG převaděč testovali, za což mu děkuji. Krom OK7LL byl jediný , kdo se ozval.
Takže se zdá se ,že zas je vše v pořádku. Sice budu muset udělat pořádný zdroj ( ten spínaný už mi tam nesmí), ale to bude muset vydržet do jara. Pro jistotu ještě doma otestuji ten demontovaný převaděč a připravím ho pro další případnou výměnu při závadě. To se osvědčilo, protože jezdit sem a tam cca 70 km se mi vážně nechce.
středa 12. října 2011
Prodlužování koncese na ČTÚ ?
Před časem jsem si zapomněl ( opět ) prodloužit koncesi. Propadlá něco málo přes půl roku. Tak jsem opožděně požádal a ejhle, stálo mě to o 300 kč navíc , jako pokuta za to, že jem opomněl. Dobrá tedy, beru to. Jsem blbej, důležité je, že koncesi zas mám. Ještě dělat znovu zkoušky. Přiznám se, že bych asi měl mezery, jo Q-kódy a jiné věci když člověk nepoužívá lehko zapomene.
Tedy 200 za prodloužení + 300 kč pokuta. Je to 1 x za 5 let, v podstatě ( zatím) směšný poplatek. Těch 200 kč na 5 let dělá cca 11 haléřů na den Hi. Vsadím se, že po 5 letech na to zas zapomenu.
Co mě ale docela naštvalo je fakt, že některým radioamatérům, byť koncese také propadla stálo "obnovení" pouze 200 kč. ...? Proč? Z jakého důvodu?
Nejde až zas tak o ty 3 stovky navíc, člověk svojí blbostí přijde v životě o víc. Jde o princip. Proč já jo a někdo ne?? Hraje v tom nějakou roli doba, po kterou je to propadlé? V podmínkách jsem se poue dočetl - propadla - stojí to +300 navíc. O době, jakou je to propadlé tam není ani čárka.
Takže by mě zajímalo, jak to funguje. Jestli záleží opravdu na době s tím, že když je to dejme tomu do měsíce, někdo přivře oči, nebo to záleží na konkrétní osobě a její náladě, nebo dokonce každý pracovník to dělá jinak? Předpokládám, že tyhle věci zpracováná třeba kvůli možnosti náhrady o dovolené více pracovníků. Ví někdo, jak to funguje?
Tedy 200 za prodloužení + 300 kč pokuta. Je to 1 x za 5 let, v podstatě ( zatím) směšný poplatek. Těch 200 kč na 5 let dělá cca 11 haléřů na den Hi. Vsadím se, že po 5 letech na to zas zapomenu.
Co mě ale docela naštvalo je fakt, že některým radioamatérům, byť koncese také propadla stálo "obnovení" pouze 200 kč. ...? Proč? Z jakého důvodu?
Nejde až zas tak o ty 3 stovky navíc, člověk svojí blbostí přijde v životě o víc. Jde o princip. Proč já jo a někdo ne?? Hraje v tom nějakou roli doba, po kterou je to propadlé? V podmínkách jsem se poue dočetl - propadla - stojí to +300 navíc. O době, jakou je to propadlé tam není ani čárka.
Takže by mě zajímalo, jak to funguje. Jestli záleží opravdu na době s tím, že když je to dejme tomu do měsíce, někdo přivře oči, nebo to záleží na konkrétní osobě a její náladě, nebo dokonce každý pracovník to dělá jinak? Předpokládám, že tyhle věci zpracováná třeba kvůli možnosti náhrady o dovolené více pracovníků. Ví někdo, jak to funguje?
úterý 11. října 2011
IC-7400 opět u mě na stole :-(
Jeden můj nejmenovaný známý posluchač se dozvěděl ( tamtamy fungují dokonale) že jsem nedavno opravoval IC-7400 . Pravda , zmínil jsem se o tom asi třem lidem, možná v Holicích dalšímu. To už je jedno.
V každém případě prosáklo i to, že jsem doma na neschopence a tedy dotyčný usoudil, že je ten správný čas mi to hodit na hlavu :-(
Tedy o co jde. Podsvícení displeje. Odchází tam tranzistor , který to spíná. Je třeba nahradit lepším, ideální je za chladicí křidélko připájet k rámečku okolo něj. Výměna je sranda, je třeba správně dodržet PINouty. Ale rozebrání celého transceivru je děs a hrůza. Rozebíral jsem toho už víc, třeba FT-1000 je podle mě lépe udělané, ale ICOM je opravdu lahůdka. Na internetu lze nalézt video, kde si to někdo natočil:
http://www.youtube.com/watch?v=rPXaW-IAEbU
Další a co jsem zjistil tak známý problém u tohodle rádia je, že se špatně chladí budič PA a ten se " odletuje" , nebo vznikne studeňák, který při TX chrastí , nebo skokově ovlivňuje výkon. Tedy pořádně zapájet a hlavně před přišroubováním namazat styčnou plochu mezi driverem a hliníkovou základnou nějakou teplovodivou pastou. Hlavně ne stříbrnou!!! Po celodenní práci hotovo, dnes jsem TRX podrobil kontrole. Majitel přijede až zítra, tak testuji RX na zatím nepřispůsobené LW. Přijímač se zdá být poměrně odolný, i když cca 3KHz a méně už nejde pracovat vedle signálu S9+50dB ( simulovaný generátorem ). Musíme jít alespoň 5-7 kHz vedle, pak to začíná poslouchat. Co se týče přijímače, FLEX poslouchá subjektivně lépe, při testech, kdy přepínám mezi oběma RTXy anténu je příjem na FLEXE prostě lepší. Dá se najít signál, který už ICOM nečte (nebo ho neumím nastavit, i když jsem se sebevíc snažil) a FLEX ano. Sice v šumu a na hranici, ale je tam, ICOM mlčí :-(. TX ICOMA dává poctivých 103W do zátěže, testoval jsem cca 5 minut , docela se zahřeje. Odběr z 13,8V je při tom 21A, což se mi zdá dost! I když na transceivru může být o volt méně a to je 268W, tedy účinnost dost pod 50 procent.
Co mě ale poměrně "zděsilo" je odběr samotného přijímače. +/- 2,5A !!!!!
Výsledek je ten, že rádio celou noc zapnuté je poměrně horké, to se mi vůbec nelíbí. 35W trvalého tepla se musí někde projevit, měl by se alespoň pomalu někde točit nějaký FAN ! Tohle tena výrobce nezvládnul! Vyhřávání elytu vede k postupnému vysychání, je otázka času, kdy to začne umírat. Možná je to záměr výrobce , aby se zas prodalo něco nového. Mě by tohle tedy silně odradilo, minimálně bych nějak musel improvizovat, aby teplo z rádia šlo ven. Nevím , jak je na to IC-746 , ale určitě lépe, to by se OK1VRF, nebo OK1STW coby majitelé určitě zmínili...
Můj result IC-7400 určitě ne, pokud bych o ni někde zakopnul , tak tunning chlazení. Jinak je to sympatické rádio, i na ovládání se dá poměrně rychle zvyknout. Absence UKV pásma u této třídy zvyk.
Škoda, že se ICOM vykašlal na allmode typu FT-847, hodně lidí je dnes odkázáno na TS-2000 , nebo na vhodné transvertory.
V každém případě prosáklo i to, že jsem doma na neschopence a tedy dotyčný usoudil, že je ten správný čas mi to hodit na hlavu :-(
Tedy o co jde. Podsvícení displeje. Odchází tam tranzistor , který to spíná. Je třeba nahradit lepším, ideální je za chladicí křidélko připájet k rámečku okolo něj. Výměna je sranda, je třeba správně dodržet PINouty. Ale rozebrání celého transceivru je děs a hrůza. Rozebíral jsem toho už víc, třeba FT-1000 je podle mě lépe udělané, ale ICOM je opravdu lahůdka. Na internetu lze nalézt video, kde si to někdo natočil:
http://www.youtube.com/watch?v=rPXaW-IAEbU
Další a co jsem zjistil tak známý problém u tohodle rádia je, že se špatně chladí budič PA a ten se " odletuje" , nebo vznikne studeňák, který při TX chrastí , nebo skokově ovlivňuje výkon. Tedy pořádně zapájet a hlavně před přišroubováním namazat styčnou plochu mezi driverem a hliníkovou základnou nějakou teplovodivou pastou. Hlavně ne stříbrnou!!! Po celodenní práci hotovo, dnes jsem TRX podrobil kontrole. Majitel přijede až zítra, tak testuji RX na zatím nepřispůsobené LW. Přijímač se zdá být poměrně odolný, i když cca 3KHz a méně už nejde pracovat vedle signálu S9+50dB ( simulovaný generátorem ). Musíme jít alespoň 5-7 kHz vedle, pak to začíná poslouchat. Co se týče přijímače, FLEX poslouchá subjektivně lépe, při testech, kdy přepínám mezi oběma RTXy anténu je příjem na FLEXE prostě lepší. Dá se najít signál, který už ICOM nečte (nebo ho neumím nastavit, i když jsem se sebevíc snažil) a FLEX ano. Sice v šumu a na hranici, ale je tam, ICOM mlčí :-(. TX ICOMA dává poctivých 103W do zátěže, testoval jsem cca 5 minut , docela se zahřeje. Odběr z 13,8V je při tom 21A, což se mi zdá dost! I když na transceivru může být o volt méně a to je 268W, tedy účinnost dost pod 50 procent.
Co mě ale poměrně "zděsilo" je odběr samotného přijímače. +/- 2,5A !!!!!
Výsledek je ten, že rádio celou noc zapnuté je poměrně horké, to se mi vůbec nelíbí. 35W trvalého tepla se musí někde projevit, měl by se alespoň pomalu někde točit nějaký FAN ! Tohle tena výrobce nezvládnul! Vyhřávání elytu vede k postupnému vysychání, je otázka času, kdy to začne umírat. Možná je to záměr výrobce , aby se zas prodalo něco nového. Mě by tohle tedy silně odradilo, minimálně bych nějak musel improvizovat, aby teplo z rádia šlo ven. Nevím , jak je na to IC-746 , ale určitě lépe, to by se OK1VRF, nebo OK1STW coby majitelé určitě zmínili...
Můj result IC-7400 určitě ne, pokud bych o ni někde zakopnul , tak tunning chlazení. Jinak je to sympatické rádio, i na ovládání se dá poměrně rychle zvyknout. Absence UKV pásma u této třídy zvyk.
Škoda, že se ICOM vykašlal na allmode typu FT-847, hodně lidí je dnes odkázáno na TS-2000 , nebo na vhodné transvertory.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)















