neděle 23. srpna 2020

Náhradní "Holice 2020" - Svitavy 2020 !

 To, že letos nebudou "Holice" nám se synem zkazilo náladu jakmile se zpráva objevila na webu OK1KHL. Koronavirus je bohužel důsledek toho, že letos nebylo ani Ham setkání ve Friedrichshafenu.

Úplně náhodou jsem se od  Jirky OK1MWW dozvěděl, že místo zrušených Holic budou Svitavy.

Na webu se daly najít podrobnější informace. Jeden podnikavý človíček prostě "uvařil" tohle náhradní setkání - burzu ve Svitavách na plochodrážním stadionu. Asi mu také přišlo líto, že Holice letos nejsou. Odkaz jsem hned rozeslal všem dostupným kolegům radioamatérům na WHATSUPU.   Když jsem to jen tak mezi řečí sdělil synovi, bylo jasno. Vyrazíme se tam podívat.  Navzdory tomu, že je to od nás  téměř 60km dál než Holice - celých 325km - jsme zajistili ubytování v Penzionu Fontána.  Nakonec jsme ještě ubytování změnili z 2 lůžkového pokoje na pětilůžkový. Rozhodl se s námi vyrazit i Franta OK1FKT a můj synovec Lukáš se sestrou Janou.

Vyráželo se v pátek ráno v 5:15  mým služebním vozem, na místo jsme dorazili až v cca 9:40.  Obvyklé popojíždění v Praze kvůli nějaké autonehodě nás poněkud zabrzdilo.  Parkování na místě zdarma:



Rychlá svačina a už stojíme u vstupu na burzu. ( OK1FKT )


 Měli jsme trochu obavu, abychom nepřijeli na burzu sami, nebo se nepotkali s několika málo prodejci. První pohled nás opravdu poněkud znejistěl - opravdu málo prodejců a hlavně nějak malý  prostor:

Až po cca 100 metrech se otevřel výhled na celý plochodrážní stadión:



Stánky nepravidelně rozseté po celém obvodu stadionu, účast prodejců dostatečná. První co člověka napadne je srovnání s Holicemi. Krásný prostor, přehledný nerozdělený jako v Holicích na několik kousků.  Na to, že se akce organizovala na poslední chvíli je to poměrně povedené - na place je dostatek prodejců.  Asi ta účast není stejná co do rozsahu jako v Holicích, ale za mě je to skvělý počin a palec nahoru.  Bylo z čeho vybírat a co prohlížet a nakupovat. Posuďte sami:
















  Hospoda vedle stadionu nás moc nenadchla. Čekali jsme poměrně dlouho, navíc dětem místo objednaných hranolků dali opečené brambory. Malinovka z nápojového lístku chyběla ...


Tady jsme nakoupili nanohoubičky a utěrky. Je třeba něco přivézt domů manželce. S prodejcem byla sranda, ceny měl naprosto lidové. Škoda, že už v sobotu nebyl...

Je libo svaté obrázky?

Jeden nepíliš povedený širokoúhlý záběr:









Je libo tlampač, ozařovač, konvici nebo kropáč?




 A nebo porcelán?


Vojenská technika, výzbroj, skvěle provedené napodobeniny munice - ruční granáty.








Tady se i vykupovala stará elektronika - výkupní ceny o něco lepší než "konkurence" .




Tady jsem narazil na krásný kousek - starou trafopájku. Ale odolal jsem. Cena 500kč sice nebyla nijak přemrštěná, trafopáječka vypadala jako nová. Ale mám doma 3 ks a stejně už dělám jen s mikropájkou.
Ale do vitrínky by byla hezká, to jooo!!!!




A další kousek, v trošku používanějším stavu.  



Tohle  znám také  jinak:  Co můžeš udělat dnes, odlož na pozítří a hned máš dva dny volna!

Krásné "kapacitory"  1,1G/1kV   bipolární !!   Hezký, za stovku super cena. Ale co s ním?  Potěžkal jsem
a položil z5. 



Na place byl elektromobil - starý favorit, který se vyráběl u nás na Plzeňsku - v Ejpovicích.
Místo olova měl LIFEPO články. 



Krásný název: Hrabárna !!!  Uvědomil jsem si, že mám na chalupě několik takových beden s různými nepřebranými věcmi. Prostě by to chtělo přehrabat.


Tady měli k mání krásné LIFEPO články 24V/86Ah. Cena 6kKč/kus. 



Já zakoupil i pro kamaráda několik kg 1,5Ah 18650 článků. Za 15kč/kousek!!!
No nekupte to!!

Ukořistil jsem na burze také pěkné spínané zdroje 12,5V/190A - velikosti  cca 20x15cm a hmotnosti 1,9kg. Mělo by s tím jít bez problémů nastartovat auto Hi. Já plánuji dva do série jako napaječ  25V pro MOSFET PA  O-:  


Cena za kus byla 200kč , koupil jsem v sobotu ještě další dva kousky.  Zajímavé bylo, že na burze byly identické zdroje ( neupravené pro start ) za 550kč a ty zmizely už v pátek během chvíle.

Z pátka na sobotu jsme přespali na penzionu Fontána, kde se nám moc líbilo. Krásný čistý pětilůžkový bungalov. Zejména synovec Lukáš s mým synem Martinem se vyblbli ve vířivce. Já s Frantou OK1FKT jsme večer na penzionu "ztrestali" půlku výborné slivovice, kterou mi na setkání dovezl Jirka OK1MWW.
Syn Martin se na burze potkal s kamarádem, se kterým se zná z internetu - oba zajímají robotické vysavače a vše okolo toho. V sobotu jsem ještě na burze  nakoupil nějaké drobnosti - POE injektory a staré, ale stále dobře použitelné wifi "železo"!  To se každou chvíli hodí! Kromě té parabolky  Jirouš to bylo "zdarma" za "odnos" , prodejci se s tím už nechtěli asi tahat domů. 


Velkou radost mám z průmyslové kamery, která funguje, včetně  natáčecích servomotorů  pro obě osy.

Odjížděli jsme v sobotu okolo 13 hod, stavěli se ještě ve Svitavách na oběd a domů dorazili přibližně v 18:15.

Takže znovu závěrem: celkově mám z akce poměrně dobrý dojem, člověk má tendenci stále srovnávat. Ale je třeba si uvědomit, že tahle akce byla zajišťována narychlo. Přesto  dle mého  názoru byla velmi slušná. Zejména ceny pro prodejce 200kč/den bez ohledu na prostor by měly být  vzorem pro příští Holice. Možná tam pak prodejci zase začnou jezdit.  I když kdo ví co bude příští rok. 
V každém případě poděkování patří organizátorovi akce a všem prodejcům a účastníkům ve Svitavách.
Měli jsme díky vám náhradní Holice a já myslím, že se docela  povedly!!! 


Můj syn Martin, neteř Janina a synovec Lukáš - Taktéž účastníci Svitavy 2020.





úterý 14. července 2020

PD, závod mládeže

Letos se jako každý rok ozval Vašek OK1VRF coby organizátor  závodu mládeže.
Potvrdil jsem synovu účast a domluvili dopravu na Koráb. Jenomže Vašek   chytil nějaký morybundus a na kótu nemohl jet.  Nakonec jsme odjeli jen s Martinem a jeho bratrancem Lukášem. Narychlo jsme sbalili FT-817 a okolo 11:30 už nás čekal na Korábu František OK1IBB. Během závodu syn Martin udělal 17 spojení na 144MHz pod klubovou značkou OK1KNF a mým dohledem:

http://vkvzavody.crk.cz/stat_map.php?id_round=33&log=28





Letos nebyla k dispozici technika OK1VRF se samostatným příposlechem a hlasovým dávačem. Holá FT-817 má mizerný reproduktor, při vyšší hlasitosti je to bída. Chtělo to externí reproboxík, ale to mě nenapadlo.  Když se vyzobalo co šlo, zkoušelo se to i na výzvu:



Po ukončení závodu ještě povinná návštěva rozhledny a fotorevize antén:







Letos jsme neměli s sebou žádný dalekohled SRI.

Poděkování opět patří kdyňskému radioklubu a Františkovi OK1IBB za možnost využít kótu pro závod mládeže a dále pak Vaškovi OK1VRF, který zpracoval a zaslal výsledky ze závodu.

V neděli jsem pak doma po 12 hodině  z vertikálu!!! na 70cm rozdal nějaké body v PD. Povedlo se na 70cm 20 QSO opět s holou FT-817/5W (ODX s OL70OMP z JO70SM). Na 2m pak celkem 6 spojení (ODX s OL1R z JO70LR).  To také s vertikálem 70cm a  jen 0,5W, abych neupekl TRX při HIGH SWR Hi.
   I když mám na 70cm 100W PA, nemohu ho z domácího QTH používat, neboť by to zbouralo okolní DVB-T(2).
Rádio jsem vypnul cca v 15:00 hod a zjistil jsem , že jsem úplně zapomněl na  SAQ Grimeton na 17,2KHz , který vysílal a na který jsem měl připravený SPM-19 selektivemesser jako přijímač. Tak jsem alespoň zhlédnul záznam živého vysílání na youtube,  z místa vysílání -  je dosupné na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=vU91iLrkrDM
Další vysílání je plánované na Vánoce! Doufám, že ho už nezmeškám.  Pro potencionální zájemce je třeba uvést, že vysílač lze přijímat i na zvukovou kartu v PC :-)




pátek 19. června 2020

Koaxiální relé TESLA QN 59927/28

   Po dlouhých  a nakonec neúspěšných  pokusech zprovoznit 1kW 70cm PA z TV vysílače s bipolárními tranzistory se mi podařilo získat cca 300W PA na 450MHz ze čtyřmy LDMOSY. PA je v podstatě hotové a funkční, bylo potřeba nějak řešit anténní přepínač.
Koaxiální relé již dnes není problém koupit, ovšem ceny za kvalitní relé nejsou zrovna lidové. Nechtěl jsem za to utrácet tisícové částky, koupit něco byla až ta poslední štace.   Nakonec jsem od jednoho kamaráda sehnal poměrně stará koaxiální relé se 75 OHM tesláckými konektory:


Od tohoto relé jsem našel na internetu v podstatě jen jedinou zmínku v radioamatérovi z  roku 2001 číslo 5  na stránce 24. Praví se tam, že relé je pečlivě provedené a že je podobné profi relé typ CX520D:¨
ftp://ftp.nagano.cz/casopisy/radioamater/2000-2009/2001-5-3.pdf

Dále je pak krátká zmínka v Radioamatérovi z r. 2000 číslo 5  na stránce 27. Relé  používá autor  kompromisně v transvertoru na 6cm  :-)
http://www.radiozurnal.sk/radioamater/download/cisla/2000-5.pdf  )

 Jsou k dispozici konektory jak pro 5mm kabel , tak pro 9mm. Původní 75 OHM má 6mm průměr, na RG223 bylo třeba navléknout smršťovačku, aby v kleštině konektoru dobře držel.
Ze zvědavosti jsem relé rozebral, abych viděl, jak je uvnitř udělané. Vykoukla na mě krásná komůrka s hezky vnitřně uspořádaným přepínáním:





Relé jsem stejnosměrně změřil - odpojený port je uzemněný. Spojený port pak má  přibližně 6,6 mOhmů. Měřil jsem při proudu 3A - to byl úbytek na sepnutém kontaktu cca 20mV.   3A odpovídá výkonu cca 450W na 50 Ohmech, i když u VF může být na kontaktech úplně jiný úbytek daný například skin efektem.
Podle parametrů relé CX520D a  prostým odhadem si dovolím prohlásit, že relé bez problémů přenese na 70cm pásmu potřebných  300W výkonu.

Celý dojem na kráse ale kazily ony konektory TESLA, které se hojně používaly i jako anténní na radiostanicích RESLA PR11, WXN atd... Protože jsem získal i tyto protikusy, vyrobil jsem pro účely změření parametrů relé  z krátkých kablíků RG223 přechody z těchto TESLA konektorů na N-ka:


A relé připojil na voobler, protože jsem byl zvědavý, jak bude relé pro moje použití vyhovovat:



 Před měřením jsem přístroj kalibroval pomocí propojky N-N v délce cca 20 cm. Tato kalibrace měla za úkol eliminovat útlum dvou cca 10cm kablíků a připojovacích N-konektorů k portům voobleru:



Měření jsem provedl do 3,5GHz . A  nestačil se divit.  Největší útlum má relé na 23cm pásmu  - 0,8dB při izolaci portů 39dB.  Na 70 cm je relé  naprosto s přehledem použitelné - útlum pouhých cca 0,16dB a izolace 51dB.  Při 100W výkonu bude na odpojeném portu na 70cm  přibližně -1dBm . Při 300W pak přibližně +4dBm, což není pro případný a předpokládaný preamp s SPF5189 ještě nijak ohrožující výkon.

   Na 50 a 144MHz je útlum sepnutých portů nepatrný a dokonce i na 13cm pásmu by bylo relé bez větších kompromisů použitelné. Útlum sepnutých portů je na 2,3GHz  jen 0,1dB.  Na tomto kmitočtu je stále ještě izolace rozpojeného relé 45dB. Na 3,4GHz, kde je taktéž útlum relé velmi malý je pak ale izolace rozpojených portů už jen  okolo 24dB. Na 5,6GHz již nemělo smysl měřit .
Hodnoty lze přehledně vyčíst přímo z ofoceného displeje spektráku:


Rozepnutý kontakt:



Změřil jsem pak ještě další relé a samozřejmě všemi směry. Hodnoty útlumu v sepnutém stavu jsou s rozptylem cca 10 procent, taktéž hodnoty útlumu při rozepnutém stavu se nijak podstatně neliší. U jednoho z relé pak byla mezi dvěma porty poměrně malá hodnota izolace - způsobená přílišným zašroubováním červíku, který má za úkol zkratovat odpojený kontakt. Stačilo o 3 závity vytočit, aby byla mezera stejná jako u druhého kontaktu který měl útlum při rozpojení OK.  A rázem bylo vše v pořádku. Ani obávané originální konektory 75OHM nedělají žádné problémy. Jsou festovní - je třeba použít poměrně hrubou sílu, aby kleština prostředního PINu zacvakla. Dobře se montují!  A útlumově se zdají být ve spojení s relé bez problému použitelné.       
  Neměřil jsem přizpůsobení - nebylo ani třeba. Při útlumu 0,16 dB na 432MHz to ani nemá smysl.
Pokud toto relé máte, na 70cm, 2m a 6m  band   ho klidně použijte, jeho parametry jsou tam velmi dobré. Na vyšších pásmech již je jeho použití s určitým kompromisem hlavně co se týče parametrů relé v rozepnutém stavu.