úterý 27. srpna 2019

Holice 2019


Na letošní Holice se těšil zejména můj syn Martin.  Byla to poslední zajímavá akce letošních prázdnin. Pak už zbývá jen týden volna a hurá do školy.

    Naplánovali jsme letos opět oba dny s přespáním v SPS automobilní v Holicích.  Nocleh byl zajištěný už předem, ostatně co vymýšlet jiného – za ty roky co do Holic jezdím to je to ověřené, funkční a relativně levné.

    Vyráželo se z Klatov   v pátek ve 4:45 hod. Letos s námi jelo další vozidlo –  kompletní rodina mé sestry. Krom návštěvy setkání měli totiž ještě v plánu  zajet  v sobotu do Safari parku do Dvora Králové.  Ale nakonec to dopadlo trochu  jinak.
Na místo jsme dorazili okolo 8:40 hod. a našli poměrně dobré místo k zaparkování asi 200 m od vstupu do areálu.
    Pak už jen poplatek 70kč, povinná visačka a hurá dovnitř. U vstupu nebyla žádná tužka, takže visačka nebyla jak vyplnit. Spínací špendlík ale k dispozici byl. Začátek měl být  dle webu OK1KHL v pátek v 9:00 hod.
  Martin hned ráno uzřel nějaké robotické vysavače,  já jsem zakoupil pár Li-Ion článků 18650 v ceně 15kč/kus. Oproti loňsku však nebyly nové, ale demontované poměrně nešetrným způsobem. Mínus pól měl  neodborně odtrhané nabodované pásky tak, že ve většině případů šlo o mechanickou destrukci. I tak, jsem něco vybral.  Také jsem odnesl do firmy vykupující starou elektroniku nějaké staré  desky PS, které jsem s sebou přivezl.  Oběd okolo 12 hod. v naší oblíbené pizzerii nevyšel, neboť  změnili majitele a už pizzu nedělají. Snad prý příští rok – uvidíme.
     Náhrada oběda byla ve formě bufetu v další pizzerii ., kterou jsme našli cestou zpět  do areálu setkání.
Večer jsme popojeli k internátu SPŠ auto a ubytovali se. 


Rodina mé sestry musela za ubytováním asi 8km od Holic.

  V sobotu jsme vstávali  v cca 6:30, na  pokoji malá snídaně a přibližně v 7 hod jsme  se marně snažili zaparkovat někde blízko areálu.  Začátek byl avízován na 8 hodin, ale auta  už tvořila pěkné  parkovací kolony okolo příjezdových cest. Nakonec se podařilo zaparkovat.  


    Byť oficiální začátek burzy byl deklarován na vebu OK1KHL na 8:00 , v 7 hodin již probíhal  čilý obchod a  bylo možno sehnat to nejzajímavější z celé burzy. Ihned po příchodu jsem ukořistil pěkné velké sedmisegmentové displeje.




 No nekupte to – za 50 kč/celý panel. Když jsem šel po chvíli okolo bylo vymeteno. Objevily se ale další menší displeje za 20kč/kus, po jednom si vzal Lukáš i já.


Uvnitř je řídicí elektronika s Atmegou, displej v multiplexu - doma po připojení 12V to píše nt Error, takže 7-segmentovky jsou OK.

  Pak jsem  narazil na vysílače pro ROB – Minifox.  Z vysílače jsem měl velikou radost, je to jedno ze zařízení výrobce  Radiotechnika Teplice, které mi chybělo.


.
Zakoupil jsem verzi  „bez dávače“ – vysílá jen čárky, které se získávají  z obyčejného multivibrátoru. Nebo jde klíčovat externě. 



 Tahle modifikace neměla TTL logiku pro generování morse kódu a nežrala tolik baterky. V době, kdy byly na trhu pouze TTL obvody se klíčování nějakého toho ROB morse kódu ( MO5 atd.. )  dalo vyřešit několika pouzdry těchto IO, ale spotřeba byla poměrně velká. Ve vysílači se navíc 5V pro 8 ks TTL klíčovač získávalo lineárně stabilizací z napájecích 13,5V, takže se zbytečně topila drahocenná energie.  Doma jsem vysílač připojil ke zdroji 12 V a zjistil, že nefunguje, ale  konstrukce není moc složitá, takže až seženu dokumentaci věřím, že to dám dohromady. Technologie let 80-tých. Kdyby bylo dostatek času, dalo by se schéma omalovat, ale snad to nebude potřeba. Už se mi ozval OK1PM, tak snad i dokumentace bude.  Já hledáním na webu ztratil tak hodinu - nic jsem nenašel. Také bude třeba nový lak na krytu přístroje a vůbec celková očista a repase tak, aby to bylo jako nové.  :-)


Radioklub OK2KOS měl i samotné přijímače ROB80, bohužel než jsem jejich stánek objevil byly už všechny pryč.  Co jsem později zjistil, zmizely i všechny tyhle  Minifoxy na 80m a zbyly jen Minifoxy 78 .


Následoval oběd, zakoupenou pizzu a tortilu jsme ale konzumovali tentokrát pod střechou v areálu setkání.






V sobotu se konala i malá rodinná vzpoura – děti mé sestry Lukáš a Janička  odmítli původní plánovanou návštěvu safari parku a chtěli zůstat na setkání až do konce. Ve hře byla i verze, že zpět domů pojedou se mnou a rodiče se sami podívají do Dvora na safari, ale nakonec i oni zůstali na burze až do cca 15:30, kdy se odjíždělo směr Šumava.  Další vozidlo, které se v sobotu při odjezdu přidalo bylo Frantovo OK1FKT. 



V sobotu na setkání  s sebou přivezl Milana OK1MJG, jeho ženu a  Františka OK1IBB.

Na setkání jsem narazil i na stálici - Karola OK7ARK



A pokecal s dalším kamarádem - Michalem OK1LPD:


V budově vedle areálu Martin potkal svoje vedoucí z letního elektrotábora. V objektu byla výstava tvořivosti mládeže  - moc pěkně připravené...včetně různých demonstrativních pokusů a modelů různých zařízení.
Nejhezčí expozice z celého setkání! Pokecal jsem hezky s OK1VEN :-)




 Pája pájí elektonickou házecí kostku: 


Martin se zaregistroval na odběr Hamíkova koutku...




Byť prý na setkání bylo cca 3000 lidí, zdála se mě účast opět o něco slabší než  loni.  Minimálně bylo o jednu výstavní plochu méně – jedno parkoviště vedle haly bylo „jen“ parkoviště bez prodejních ploch.

Nějaké další fotografie ze setkání:


















































Na viděnou  v Holicích snad v roce 2020 :-)

středa 17. července 2019

Polní den mládeže 2019, PD


    Začátkem června se ozval Vašek OK1VRF – že  počítá  při letošním PDM se synem Martinem. To byla skvělá zpráva. Martin měl radost a samozřejmě souhlasil a tak jsme dopoledne 6. července okolo 10:30 vyrazili směr Úlíkov u Domažlic. Kolektivka OK1KNF tam má vybudované vysílací stanoviště a František OK1IBB souhlasil s využitím kóty pro PDM. Veliké díky !!!!



 Vše další zorganizoval již Vašek OK1VRF. A to včetně techniky a setupu a tak Martin mohl po příjezdu zasednout k připravenému pracovišti:


    Tak jednoduché to ale nebylo, asi půl hodiny jsme popojížděli a bloudili okolo vsi, nemohli jsme najít cestu nahoru. Já už na místě byl minimálně třikrát , jednou jsem dokonce s vozem 4x4 zajel až k boudě. Jenomže jak jsem  poznamenaný obrazy různých příjezdů k nepřeberným množstvím sitů ve firmě se mi ta správná cesta úplně vykouřila z hlavy. Až telefon Frantovi OK1IBB mi rozsvítil a s mírným zpožděním jsme dorazili.

Je příjemné přijet na místo, kde už je zahřátý TRX a vše připraveno. V tomto ohledu patří Vaškovi veliký dík.


Postupně dorazily další děti, celkem se nás na kótě sešlo 10 člověků :-)



Martin zasednul k mikrofonu , namluvil do papouška výzvu a rozjel se závod. Až na to, že se Martinovi stále pletou některá slova hláskovací abecedy to zvládal celkem v pohodě:



   Během závodu se u mikrofonu vystřídaly téměř všechny děti, které dorazily. 



Pro některé bylo vysílání v soutěži  naprostou  novinkou:





Anetka například   už nějaké zkušenosti s radioamatérským závodním spojením měla a bylo to znát:



U mikrofonu samozřejmě asistoval Václav OK1VRF  a suploval i roli zapisovače spojení do deníku.
 Děti nasekaly celkem 27 spojení, což vyneslo celkově  9. místo . 

   Když koukám na celkové výsledkové listiny z PD je mi trochu líto, že se dětem neozvalo víc stanic. Hlavně těch velkých, kteří mají stanoviště připravené už dopoledne, alespoň dle prezentací na webu.  
O to větší dík pak patří těm stanicím, které dětem věnovaly trochu času a trpělivosti  při PDM .   
                Udělali jste dětem i nám dospělým velkou radost!!  

                            Není všechno tak jak vypadá na obrázku :-)



Pavel OK1PVT při PDM pokřtil svůj nový transceiver dovezený z FH:




   Po závodě Vašek připravil setup pro  70 cm...



  ...a krátce po začátku závodu jsme vyrazili s Martinem domů. 

   V rámci PD byl letos  rodinný plán v neděli vyrazit na Ostrý  ( Osten ). Měla jít celá rodina  i s dětmi a rodinou mé sestry.  Chtěl jsem s sebou vzít transvertor na 10GHz, ale ještě večer jsem po seskládání všeho potřebného rozhodnul, že je nesmysl se tahat s tolika harampádím pěšky nahoru a  v batohu nakonec zůstala FT-817, napájecí článek Li-Ion a krátká 70cm yagi.  Jenomže v sobotu ráno pršelo a pršelo,   :-( :-(   tak jsme pěší výlet  odpískali. Nakonec jsem pár bodů rozdal před barákem (JN69PJ) , většinou silným stanicím, které jsem slyšel. Spojení se nepodařilo s OK2A, ač byli u mne jako noha i s anténou v trávě na zemi, nejspíš už 3 minuty před koncem závodu neposlouchali a na moje volání neodpovídali.

    Na kótě kde dříve  běhal OK0BM jsem měl SDR přijímač naladěný na 70cm SSB segment a celý PDM a PD jsem nahrával v šířce 300kHz na disk. Bohužel je tam v tomto segmentu rušení ale věřím, že se něco nahrálo a budu moci si zpětně závod  „offline“ naladit a poslechnout. Železo už mám zase doma, jen jsem se k tomu zatím nedostal.