pátek 28. června 2019

Friedrichshafen 2019

     Letos bylo v plánu cestovat ve čtyřech lidech.  Já, Franta OK1FKT., Pavel OK1PVT a Milan OK1MJG.
Bylo tak i zabukované ubytování v hotelu. Jenomže u nás doma se nějak usneslo, že vezmeme s sebou  i syna Martina. Moc se těšil.  V autě moc místa nezabere a na hotelu složí hlavu na matraci.

   Pár dnů před odjezdem ale zrušil svoji účast Milan 1MJG -  pracovní povinnosti. Nedostal dovolenou.
Takže jsme měli odjet ve čtyřech a Martin bude mít na hotelu i postel.

 Jenomže Martin si ze školy přinesl nějaký moribundus a večer před odjezdem ulehl. Z nosu měl vodovod.
Takže v pátek ráno odjíždíme pouze ve třech...

 Odjezd zhruba ve 4:30 ráno cestou jsme nabrali Pavla OK1PVT . Příjezd na parkoviště něco málo po 9 hodině.



5EUR parkovné/den.



     Před halou obrovská fronta na vstupenky.  Pavel si vystávání ve frontě vyřešil už doma nákupem
e-vstupenky na webu, takže mohl ihned dovnitř.   Přitom zjistil, že uvnitř je další a mnohem menší fronta k druhému prodejnímu okénku. Já jsem při čekání v této druhé frontě koupil pomocí mobilního telefonu vstupenku také elektronickou a ušetřil tak 1EUR z jedenácti potřebných :-) A trochu čekání ve frontě.

 U vstupu do haly pak postačilo ukázat QR kód na mobilním telefonu.


Povinná zastávka u YAESU:



Dalších pár fotografií , které mne zaujaly:



                                       Bird s displejem... FUJ!!!


                     Tohle jsem prokoučoval, Filtr CW 455kHz/250Hz. Už jsem je pak nikde neviděl ...





Tady jsem narazil mezi jinými  na letované , demontované D1028UK.  8E/kus



Nosím s sebou multimetr, 9V baterii. Netvrdím, že ten "ruční test" LDMOSu je ideální , ale ukazovalo to na vadný kousek...takže už jsem dál neměřil a pokračoval dál.   Fakt je, že když jsem šel znovu okolo v krabičce zbyly jen ostatní  tranzistory.  Všechny D1028UK zmizely....





Tyhle zdroje jsem nakoupil!  Jsou skvělé , se značkou MEAN WELL mám výborné zkušenosti.
Neruší, jsou perfektně navržené a nikdy s nimi nebyl žádný problém.






Zajímavý transvertor:


Spínané zdroje 12V/200A:


....ideální jako startovací zdroj pro auto... Hi




 Netradiční "digitální"  hodiny.....



Je libo smartphone?





                     UHF TV PA...





Stará dobrá Selena  :-)





Tlumivková dekorace:




Tenhle PA vypadal zajímavě a to i cenou. Provedení ukazovalo na cca 50MHz, že by TV PA  50MHz?
Moc nevěřím tomu 2,5kW, ale 1000W možná ano.





Bohužel jsem nebyl schopen dohledat datasheet k tomuto v PA použitému tranzistoru. Asi speciál na zakázku přímo pro ENI.






QSL, QSL, QSL... ač jsem měl v plánu letos také nalepit svůj, zapomněl jsem na něj.  Příští rok určitě!!!






Zajímavý plakát:




Naše ubytování v hotelu Bayerischer Hof -Rehlings:




Jako v pohádce....  pohádková  byla i cena 149EUR / noc,  ale v ceně byla snídaně:




Pavel OK1PVT při vyplňování "papírů":


Nekupte to za ty peníze, byla super cena, navíc 100EUR CASH BACK akce YAESU.






3D tiskárny:




Atmosféra na bojišti:






U  HA9MDP jsem ukořistil dve Yaesu  VX-2000U.



Tiše doufám, že budou lepší než motoroly minimálně co se týče citlivosti. Také plně podporují datový provoz 1K2 a 9k6, takže by neměl být problém v případné implementaci C4FM a DMR...




Prostor mezi halami nabízel stravování...



SDR minitransceiver za 860E....  :-)



TV PA k přestavbě:






 1,5kW  na 70cm za 500EUR:



Digitální hodiny:





FT1200 za 800EUR:



Nákupy...  :-)







Celkově jsme ujeli  tam a zpět 913 km, při průměrné spotřebě  4,8l/100km.
 To je cca 1,5kč/km, neboli cesta za 1400 kč :-)



Příští rok by mělo být setkání v termínu 26,27,28 červenec, tak se tam snad zase vypravíme....

neděle 2. června 2019

Dronfest Plzeň 2019

    Jako každý rok jsme navštívili se synem Martinem DRONFEST v Plzni.  Opět v "DEPU" , nicméně teď ne přímo v objektu haly , ale ve stánkách okolo.

        Tradičně vystavují přední firmy vyrábějící drony, k vidění například i stánky malých dodavatelů, firem a škol ( SPŠE Plzeň )

Pár fotografií z akce:


Hned při pakování jsme viděli tento vůz - Ford Ká  - v desingové úpravě. A bylo jasné, že jsme správně.



Další zajímavé vozítko...




Na velkém hřišti závody koptér :


Celý prostor obehnaný sítí kvůli bezpečnosti přihlížejících:



Fy Telink předváděla své nejmenší TELO, půjčovala k vyzkoušení i dětem:


ROTORAMA  půjčoval dětem malinké drony a vznášedla, prakticky stále tam byly fronty dětí jaký byl zájem.
Klobouk dolů před autory a pořadateli právě téhle půjčovačky. Prakticky stále dokola dobíjeli baterie, opravovali drony po četných haváriích. Některé děti neměly s řízením dronů žádné zkušenosti, takže první seznámení bylo ve stylu plný plyn - náraz do stropu  a pád na zem. A tak stále dokola. Takže technici trpělivě opravovali, vyměňovali....







Vznášedla:






V místě velká výstava soutěže "FOTKAFILM" .  Opravdu nádherné fotografie  pořízené právě pomocí dronů...



Některé záběry jsou opravdu úchvatné. Doslova plné "atmosféry"...



K vidění bylo spousty stánků pro nejmenší:



Děti si mohly zkusit nějaký pokus, sestavit letadélko, dokonce bylo k vidění i "sestřelování" dronu míčkem.
Dron řízený jedním z vystavovatelů volně poletoval na ploše, děti měly za úkol malým molitanovým míčkem dron zasáhnout. Krásné...

Pro ty nejmenší připravené elektrovozy a hřiště:


A další soutěže například ovládání pásového terénního vozítka:


Prakticky všude poletovalo něco ve vzduchu. Když byl pilotem někdo hodně malý, většinou se to válelo na zemi vrtulemi dolů, nebo to odletělo někam hodně daleko...



Poměrně hodně jsme se zdrželi se synkem u stánku SPŠE Plzeň. Byla u nich možnost si sestavit na originální destičce plošných spojů malé světýlko s SMD LEDkou a CR2032 baterií. K dospozici mikropájky a instrukce od studentů - lektorů... PS vyroben frézováním pomocí systému dělicích čar.  Spoje ve stylu loga školy!  Moc hezké, vtipné -  velká pochvala!!



Pochválen byl od lektorů  i Martin za kvalitu letování! Pravda má už něco "odpájené" pomocí TS-100 , tak mu SMD  nedělalo až takový problém.  Navíc je mladý, dobře vidí!


Další místo, které mě zaujalo byl  stánek servisní firmy :


Dal jsem s nimi krátkou řeč a zkusil jsem taktickou otázku: "Umíte opravit vadný přenos videa ( FPV )  u Phantom 2 vision ?  Vše ostatní včetně telemetrie OK "  .. Odpověď sice zněla fundovaně ve stylu, že je vadný modul, který už není k sehnání., ale technici nejspíš až tak tento fenomenální problém u P2 v+ nestudovali, neboť na webu je dnes již spousty odkazů jak problém vyřešit prostým přehrátím FW u modulu.  ( http://ok1mhk.blogspot.com/2017/04/phantom-vison-2-nefunkcni-fpv.html )

Takže mým sítem neprošli , neuspěli, bohužel..

Mnohem více mě zklamala skutečnost, že na Plzeňské akci nebylo možno zakoupit pivo. Myslel jsem tím pravé pivo Plzeňské - minimálně Gambáč, nebo plnotučnou dvanáctku. Sice v nabídce jediného stánku s pivem byla nějaká jedenáctka s názvem Bohemian Pils a Raven světlý a Hells Bells ...



........ ale nejsem znalec, ty divné názvy ve mě vzbuzovaly pochybnosti,  ale  hlavně jsem nechtěl experimentovat. Vzpomněl jsem si , jak jsem kdysi zaexperimentoval s pivem značky  Budvar a celé odpoledne jsem z toho měl bolehlav.  Asi je pro Plzeňské pivo Dronfest příliš malá akce.


V místě byla k vidění i požární technika:


Na ploše měl stánek i "Hořejší"


Mne zaujal poslední model "multiprotokolového" rádia T16 :


Kromě klasických dronů bylo k vidění i spousty autonomních vozítek, pavouků - vesmě práce studentů SŠ. Bohužel jsem nepořídil fotogradii pavouka s šestnácti servy, se kterým se studenti umístili na prvním místě v Číně!!!






Celá akce velmi pěkná, za mě ale bylo lepší umístění v hlavní hale DEPA v minulém roce.
Procházení mezi stánky na úporném slunci je unavující. Na druhé straně se počasí vydařilo, lépe horko než déšť. Díky za pěknou podívanou a budeme se těšit příští rok!