sobota 2. července 2016

Friedrichshafen 2016




Letošní mezinárodní setkání jsme si nemohli nechat ujít.  Připravovalo se to a mluvilo o setkání už od začátku roku. Pracovní název "Háfen" 
   Franta OK1FKT se ujal zajištění ubytování, protože jsme plánovali setrvat dva dny.
Jeli jsme v klasické sestavě, já, Franta OK1FKT, Pavel OK1PVT a Milan OK1MJG.
Vyráželo se ráno cca ve 3:40 z Vrhavče Pavlovo vozidlem Škoda Octavia 1,9TDI.
Navigace sice ukazovala dojezd okolo 9:00 hodin ráno, ale  průběžně se dojezd zkrátil a příjezd byl někdy okolo 8:30. Cesta byla OK  s jedinou zastávkou na řízek ( Franta letos nezapomněl!)
Parkování kousek od haly ( asi 200m )
Ještě zakoupit lístky ( a 9Euro ), já měl na dva dny „vochuery“…
A hurá dovnitř.



 První návštěva YAESU, čepička….tužtička…


No a pak jsme se rozprchli po halách.  Můj letošní cíl nebyl nákup ničeho konkrétního, prostě čumenda, ale chtěl jsem pořídit nějaký úzký filtr do FT-817 kvůli poslechu ( a nácviku ) CW.
Bohužel ceny byly větší, než u nás v CZ ( GES) nebo než se dají objednat v e-shopů.
455kHz filtry za přijatelné ceny byly ale ve větších pouzdrech, než by se do FT-817 vešly.
V první hale s novinkami a komerčními vystavovateli jsem se zdržel asi 2 hodiny, okounul FT-991, která oproti loňsku zlevnila.




 K vidění bylo mnoho zajímavostí, mne zaujal „multi mode repeater“


U stánku jsem "skejsnul" a viděl i praktický provoz ( lokálně) 





V první hale nepřebrné množství anténní techniky, 


... doplňků... i když co se týče mechanického uchycení, třmenů a různého spojovacího materiálu, u nás v CZ to umím určitě levněji...




 .. a zase antény...

Přecházím do druhého pavilónu, zaujímají mne krásné digitální hodiny. Velká čísla, datumovka... no možná jednou..


O kousek dál, trumf dalších časoměrných přístrojů na setkání - ještě větší hodiny z vysoce svítivých bílých LED. Na fotografii to tak hezky nevypadá, malá dynamika mizerného foťáku v mobilu značně zkresluje monstróznost krásně jasných číslicovek:


Vše je bohužel foceno jen mobilem, příští rok si musím vzít alespoň nějaký kompakt...

V halách je plno lidí, řekl bych ale, že se dalo procházet lépe , než loni. Že by méně lidí?

Hala A3:



Aaaaa.... potkávám o5 , jako každoročně Karla OM7ARK. Ten nechybí, byť to má hodně z ruky.
Pokecali jsme , letos prý dorazil s manželkou, kterou nechal ve městě :-)
Je fajn potkávat tytéž lidi  stále za sebou Hi, člověk alespoň promluví s někým v jazyce, který zná  Hi.


Jako každoročně nepřeberné množství dílů, součástek a .... lidí  ...

Bylo strašné vedro, já jsem vypil dvě plechovky pravé nefalšované plzeňské dvanáctky a měl jsem dost.
Nějak jsem si neuvědomil, že to není limonáda a chvíli jsem pak odpočíval na trávníku před halou.



K vidění ( a k prodeji )  kvanta přijímačů ....


                                                          .  radiostanic, scannerů...
                                

 ...a dílů na MW - zaujal mne tenhle krásný PA ny 3,5GHz. Ale na tohle pásmo již mám vybavení, tak mne to nechalo v klidu



Pěkné spínané zdroje, stejné používáme ve firmě pro napájení telekomunikační technologie.
Napájení 48V ( 53V ) se tak nějak ustálilo i u VF výkonových LD-MOS  tranzistorech.


K vidění i pomrně levná, "neznačková" měřící technika... jo být o k mání tak před 20 léty....



Citlivě se snižují ceny za různé komponenty pro elektronkové PA. ( kromě rollerů a otočných kondíků )
Např. vakuové kondy a různé elky už jsou za velmi pěkné ceny.





Inu, éra LDMOS PA nastupuje, dá se už za pěkný peníz pořídit modul 1kW, stejný prodejce z Ruska jako loni. Již jsem  právě  loni spotoval na blogu....Prodejce má i své stránky, lze objednat na internetu, některé věci pak i na e-bay.  Napadlo mě, že třeba E-bay se stává zabíječem techdle krásných setkání a burz, kdokoliv si může  v pohodlí objednat cokoliv, aniž  by "hnul zadkem"  To samé další čínské e-shopy jako Aliexpress, Bangoog, 409....


Nebo "robustnější" 1,2kW ...


Včetně výstupních filtrů, příslušenství a ochran...









 Letos jen dvě haly ( tři i s komerčními vystavovately)  , byla doba, kdy byly haly i čtyři a plné.



Bylo na čase přejít do další haly... všichni jsme udržovali spojení na 433,575MHz (CTS88,5) ,
 když někdo viděl něco zajímavého, ihned dával echo. Občas jsme si dali sraz před autem na nutnou svačinu, nebo odnést kořist...

Já jako první kořist koupil  tenhle nádherný kond:


Mezera mezi deskami asi 1,5mm , izolovaný rotor a cena 3E!!!! Je fakt, že prodejce původně prodával různé mechanické anténní úchyty a díly a kondík mezi tím ležel ( pod stolem v přepravce) jako "přívažek"

Patrně ani prodejce neznal skutečnou cenu ....
2x 10-300pF, masívní provedení...


Další věc, na kterou jsem narazil byl tenhle kezký duplexer, za cenu 30E  ihned našel místo v batohu.
S prodejcem jsem komunikoval s mojí velmi mizernou angličtinou... ujistil mne, že ačkoliv je původní kmitočet duplexeru  429,90/419,90 MHz , že to jde přeladit. Také mne trochu znervózňoval údaj  Spacing 9-13 MHz, ale uvidíme. Úplně v nejhorším případě bude na straně echolinku - coby duplexního pojítka.

Výrobce PROCOM, i když je nápadně podobný čínským duplexerům. ( Číňan to okopíroval od PROCOMu, nebo PROCOM od Číňana??)  Mechanicky hezky provedené, vlastní dutiny plnorozměrné a pěkně sešroubované torxy. Kdyby to nešlo kmitočtově nahorů, určitě půjde zkrátit hliníkový profil a zase sešroubovat. Nýtované jsou pouze BNC konektory, čkona , že tam nejsou N-ka, mám je raději. I když na 70 cm ještě i BNC vyhoví.
 Sháněl jsem nějaký malý duplexer  k Nokii 620, snad tohle bude to pravé, i když je to oproti dvanáctidutinovému Hubber-suhneru jen šestidutinový rejekční.  Určitě dám vědět, jak přeladění dopadlo a jaké jsou parametry .

   OK0BM je momentálně v reinkarnaci a v budoucnu je plán celou technologii převaděče smrsknout do malé krabice rovnou k anténě na stožáru. K soustrojí by měl vést jen napájecí kabel.
Dělá se to dnes tahle i v profesionální praxi - technologie se zmenšují, prostě se to hodí k anténě a ušetří se za stále drahé kabely a další kabelové bižuterie.

V úvodu jsem zmínil, že sháním nějaký filtr do Ftéčka. Při procházení hal jsem u tohoto prodejce:


... narazil na nějaké elektomechanické filtry 450kHz, které by se při troše úsilí do FT-817 vešly, ale problém je s těmi 5kHz rozdílu.
Nakonec mě prodejce nabídnul tuhle zázračnou krabičku:



Byť se jedná o výrobek staršího data, prý funguje výborně. V hale byl dostupný internet ( via wifi) ihned jsem hledal nějaké informace o tomhle produktu.
A na  stránce http://www.eham.net/reviews/detail/763   narazil na velmi pozitivní recenze. Pak jsem shlédnul ještě nějaká videa na youtube  https://www.youtube.com/watch?v=YDAe18KcRH0
 https://www.youtube.com/watch?v=Ap4-1mMCdH8
a krabička byla za 20Euro v batohu. Je to přesně to , co jsem potřeboval, a za velni příjemnou cenu.
Mám z tohodle , byť obstaróžního DSP radost, o dovolené na chalupě to určitě k FT-817 připojím a otestuji.  FT-817 v základu je pro CW víceméně nepoužitelná, v těch 3 kHz šířky filtru je někdy tolik relací, že se to nedá. A že to chci s CW zkusit je jisté.
Flex-1500 umí sice namodelovat filtr i úzký třeba 50 Hz ( a nezvoní!!! ) , ale to je rádio na doma. To nemůžu tahat s sebou...



Další z věcí, kterou jsem pořídil, byla micro SD karta 512MB ( ne GB ) Byla i s redukcí v krabičce za pouhé 1Euro.
 Některé distribuce pro Pasbperry  se na ní vejdou a udělám radost i dceři do MP3 přehrávače, který si nedavno za 1,5 dollaru objednala z číny. Je na microSD kartu a mít více kartiček je právě pro MP3 player  přehlednější, než jednu velkou , třeba 16GB.  Ostatně na tu 512MB kartu se vejde nějakých 8-10 hodin muziky  (záleží na kompresi)





 Vzal jsem pro jistotu 10 ks, vždyť to je za cenu té krabičky Hi. A to doslova:

O kousek dál jiný prodejce nabízel samostatné krabičky, také za 1 Euro.  To je prostě realita.



Tak schválně, co by jste koupili vy? 

Pravda je, že jsem ke konci setkání šel  okolo prodejce, co krabičky nabízel ( ty prázdné )
Podle mě neprodal ani jednu..

Moje dcerta měla z karty radost, první výkřik byl "TY JO  512GB !!! "
Tak jí povídám , čti pořádně - až po chvíli si všimla toho malého písmenka mB, i tak byla radost, protože ke kartičkám dostala sbírku všech žvýkaček, co bylo dostání v Aldi. Tam jsme se stavěli při cestě domů.

Ale z5 k cenám, někteří prodejci mají snad každý rok stejné zboží, taková FT-897 za 660 Euro  !

Kdo si ty jeté a staré transceivry koupí? Ano, při zajímavých cenách to prodejné je, ovšem ty ceny co byly u tohodle prodejce jsou neakceptovatelné.




U stejného stánku jsem viděl v malém pytlíčku TCXO-1 pro FT-817/57/97. Chtěl jsem pořídit jen kvůli přesného změření a možnosti porovnání s TCXO-9. Prodejce chtěl ta ten TCXO-1  50 EURO !!!
Buť se zbláznil, nebo je mimo realitu dnešního světa.
A takových prodejců bylo víc , např spektální analytátor  HP 8591E  ( mám ho doma) za 1600 EURO!!
Už jsem to psal několikrát - nechápu to. Tihle prodejcei se s tím táhnou na burzu a pak zas zpátky domů.
Přitom to ztrácí hodnotu, konkrétně tenhle HP 8591E bez trackingu má reálnou hodnotu okolo 20kKč.

Ale samozřejmě je tu i opak, dá se pořídit levně a kvalitní věci, to je ostatně i případ toho otočného kondu, který jsem si přivezl.
Narazil jsem na tranzistory KP904A, no nevezměte to za 1 EURO!! Byly ovšem jen dva...





Jená se o 50V výkonové N-channel Mosfet s výkonem cca 80W na 400MHz. Bipolárů se dnes všude válí dost, ale Mosfety a LD-MOSy jsou trochu vzácnější, byť tenhle rus je také obstaróžní.
Někde se mi v garáži válí CB PA s bipolárními ( zničenými) tranzistory, zkusím to nahadit těmito ukořistěnými tranzistory.

Za Euro jsem okukoval i tenhle nabíječ na tužkovky:


Byl i s adaptérem na 230 a do auta. Cena suprová. Ale nabíječky mám, lepší...

Dovezl jsem si ale  pěkné laminátové tyče na stavbu antény, ale doma jsem zjistil, že je jich málo SRI.


Ještě bych 3 kousky potřeboval....  ale vím o někom, kdo je má  a chtěl z nich dělat plot. Vyměním to s ním za ocelové kuny ... Hi.


Za 1E byl i tehle modem, pořídil jsem kvůli krabičce, je stejná, jako má FLEX-1500 , hodí se na další příslušenství.


Poslední 1E nákup byl v podobě téhle case:


Mám doma CT-170 a původní je již v rozkladu...



Objevil jsem i tyhle krásné "klapačky" mám jedny doma v tmavohnědém provedení. Tyhle ale jsou výstavní, mě chybí jeden knoflík. Alespoň jsem udělal foto, cena byla hodně vysoká....







 Tuhle "vazelínu" jsem zapoměl pořídit.... příští rok.



K vidění pěkný frézovací plotter na desky plošných spojů:



Trychtýřové anténky na 10GHz...


Tady byl ráj elektronek. Honně českých , poměrně se prodávaly dvojité triody  - byl jsem svědkem, že někdo koupil 50 ks. Nejspíš pro nějaké audiofily, nebo do kytarových komb - je to teď moderní cpát do nf flašky.... 



Hala A4:






Tohle jsem tam taky potkal. Byl v tom normálně člověk, žádný samohejble ovládaný rádiem SRI... Hi


HAM FACEBOOK Hi:




Takové razítko dostal každý, kdo chce ven - a chce zase dovnitř...



Cestou na parkoviště k vidění zajímavé vozy: 
Auto "JEŽEK"




Uvnitř vozu to bylo ještě zajímavější - řízení bude trochu náročnější. Jo zřejmě dobrej oddíl



.




Večer jsme dojeli do nedalekého kempu, kde jsme měli zajištěné ubytování v dřevěné chatce, která byla těsně před zbouráním. Ubytování zajistil Franta OK1FKT. Příjemné je, že v kempu pracují slovenky, takže domluva byla výborná. Prasko, že mám svátek, tak jsme zapadli večer do místní hospůdky a dali pár piv.
Výbornou náladu měl zejména Franta OK1FKT,  Nicméně při cestě ze sprch bloudil méně než já :-)

Také jsem natáhnul LW 40 a chtěl udělat nějaké spojení do OK. Pavel OK1PVT vzal s sebou FT-817. Bohužel to nevyšlo ani ráno, anténa 4 m nad zemí byla jak píše OK2BUH mrtvá žížala. Slyšet bylo ranní kroužek, ale taky mizerně. S 5W nás těžko někdo mohl slyšet. Snažila se Vera OK1  a Standa OK1STW, kterého jsme slyšeli.

Z kempu - chatky bohužel nemám žádné foto, Milanovi OK1MJG asi nejde internet. Slíbil, že něco dodá, ale možná se někam zatoulal e-mailík. I to se stává Hi. Snad jen pohled na Bodamské jezero přímo z břehu v kempu:



V době fotografování k večeru se zvedal velký vítr a hrozila nějaká bouřka, ale pak se to nějak přehnalo a pršelo jen minimálně. Zato druhý den odpoledne  - ale to později.


V sobotu ráno snídaně  ještě v kempu a hurá  z5. Jenomže jsme se trochu zasekli , když jsme se cestou snažili najít jeden penzion, kde jsme také přespávali před pár lety. Takže jsme přijeli na parkoviště v 9:30 a pořadatelé nás odklonili na vzdálenější parkoviště za lávkou... odhadem 600 matrů od haly.
Kdo pozdě chodí, ....
Takže cesta k autu  byla jako malý výlet. V sobotu už ale nebylo takové vedro, takže se to dalo. Hned ráno jsme s Pavlem OK1PVT odnesli zakoupené laminátové trubky do auta.

Následovala opět hlavní hala, tentokrát jsem přibrzdil zde:




Krásný stožár, až budu velkej kluk, koupím si dva...





Také jsem se "zvěčnil" 



Pak jsem v hale A4 narazil na českého prodejce inkurantů:





A kousek vedle: 


Dálopis!! Na kopii ze zbrojovky ( označení T100 ) jsem ještě před 15 lety pracoval ve firmě.
Měli jsme ho jako zkušební - udržovali jsme přenosovou síť dálnopisů - tónovku, přesněji stojany pro přenos dálnopisu pomocí tónové telegrafie. O to víc mě zaujal funkční kousek přímo na setkání. Dálnopis byl připojen do sítě TELEX přes internet. Nádhera, už kvůli takovým skvostům techniky je zajímavé navštěvovat takové akce.

Kdž jsem se nabažil o kousek dál jsem narazil na HV kapacity úctihodných rozměrů , kapacit ale hlavně napětí:




K čemu to asi je ( bude?) tohle snad nezpracuje ani QRO nadšenec!

V neděli jsem ještě koukal na tenhle PA - hodil by se na cesty k FT-817, mít ho včera, možná bychom se i s tou mrtvou žížalou dovolali. Ale nakonec jsem odolal. Uvnitř byly MRF454 , na výstupu bez filtru. Předpětí  - odpor...
To musí hrozně prasit. I když cena třeba vzhledem k novým MRF454 také víc než dobrá! Prostě rozumná.
Ale muselo by se to dodělat, aby to bylo použitelné, reálný výkon možná tak  120 - 150W při buzení 5W.



Blížila se 15 hodina, čas k odjezdu. Sešli jsme se před halou a šli k autu.


Čekalo nác cca 450km domů cestou ještě nákup v Aldi.

To jsem ještě netušil, co mě čeká. Cestou začalo pršet a docházely mi první zprávy na telefon, že v místě mojí chalupy jsou přívalové deště. Okolo 17 hodiny se vylil Drnový potok a krom jiného mi zaplavil garáž. Cca 20cm vody.  Ta voda by ani tak nevadila, ale když odtekla to blátíčko po ní. 
Přijeli jsme okolo 21:00hod, převléknul jsem se a hurá s ženou, která na mě už netrpělivě čekala  na chalupu. 


Vrátil jsem se zničený ca o půlnoci.
V garáži vš promáčené, krabice z mého odstěhovaného ham-shacku z Klatov promáčené na zemi.
Zatopená motorová pila, lodní motor....  V neděli ráno vše vyklidit, pilu jsem rozebral na základní díly...





Lodní motor podobně, tam mě čekalo nekonečné proplachování bioethanolem, no snad to ještě někdy pojede....





 Krabice se součástkami tak kompletně zaplavená, moje žena mi je pomohla ještě v noci v sobotu proprat ve vodě a takhle je sušíme po celé chalupě:




 Přijel pomoci i Franta OK1FKT, hoodně ( hlavně psychicky Hi ) mě pomohla moje žena, za což jsem jí vděčný .  V neděli večer již bylo uklizeno....
.....i když z té spouště se budu vzpamatovávat ještě alespoň 14 dní.. Letos jsem si takový návrat z Friedrichshafenu nepředstavoval. Snad to bude příští rok lepší. Friedrichshafen 2017 bude již v polovině června. Na viděnou!

Honza OK1M(H)K










pondělí 16. května 2016

IC-7400 - mrtvola

Je to 14 dní co mi přišel balík. Doma otevřu a v tom IC-7400. Poměrně používaná , dalo by se říct orvaná.
A u toho dopis, jestli bych se na to nepodíval. Že to bylo v servisu a že by to stálo....bla...bla. OK1xxx

Jenomže já už doma nemám HAM-SHACK. Z mé pracovny mi rodiny vystěhovala, má tam pokojíček syn.

Nakonec mě to těší, protože je tam podobný nepořádek , jako jsem tam měl já:


Hlavně je to v podobném stylu, na stole převažují dráty, ventilátory atd...

Ale to už jsem trochu mimo mísu....

V dopise u Icoma byla zpráva , že majitel předem nevolal, protože bych na to stejně neměl čas a že prý to tedy raději poslal rovnou. A že prý to může klidně ležet u mě a když to nejde, tak je to jedno.
Icom nejel - vůbec. Mrtvola, nešel zapnout.  Tomu nemůže tolik být, když to nejde zapnout říkám si.
Ovšem zápach spáleniny z útrob naznačoval, že moje úvaha bude nejspíš lichá.
V ložnici, kde mám malý stolek s PC ( a ulitou trafopájkou ) jsem dneska Icoma rozebral. Kdo to někdy dělal ví, že je to pěknej vopruz. Protože nebylo místo, vyprázdnil jsem jeden šuplík do máme pod postelí a tam rozebraného ICOMA vyskládal.
   Závada byla zřejmá ihned. Rozsáhle vypálené cesty od mikrofonního konektoru. Přesněji - zemní cesta. Někde byla odlepená v celé délce, někde jen jiná barva. A na několika modulech .
  Tohle přesně se stalo Frantovi OK1IBB - zprvu to vypadá, jako by se VF dostalo do MIC cesty a poničilo to zemní propojení v transceivru. Při bližžším ohledání fotografií už tenkrát  u Frantova Icoma 9100 bylo zřejmé, že závadu nezpůsobilo VF, ale velký proud.
Dle hledání v dokumentaci jsem zjistil, že u transceivru za provozu nejspíš upadla napájecí zem, a celý napájecí proud tekl přez MIC konektor ze sekvenceru, který Franta OK1IBB používá ve spojení s PA.
V servise u 9100 vyměnili nějaké bloky, rádio bylo v záruce, něco to stálo....

U 7400 , která byla rozebraná pod poselí byla příčina závady naprosto stejná.
Inu vzal jsem tenký měděný drátek, a všechny porušené měděné spoje jsem opravil. Včetně několika prokovů - asi 3 hodiny času. Kontrola ohmmetrem, sborka transceivru ( vždy něco zbyde Hi )  
Zzapnutí - RÁDIO BĚŽÍ!!!!
Ještě jsem donesl z garáže gelovku 12V/12Ah, abych vyzkoušel TX a zdá se, že je vše OK!
Sice nemohu otestovat výkon, citlivost, ale zdá se že vše funguje dobře.
Oprava se podařila a zprvu strašně vypadající závada se povedla odstranit.
Do mikrofonního konektoru jsem vřadil malou SMD pojistku kterou jsem vybrakoval ze šrotu z modemu, aby se stejná situace nepoakovala. Tentokrát by už mohlo prohořet něco dál...cesty jsou opravené 0,5mm Cu drátem.

   Spíš by mě zajímalo, proč na něco takového nemyslí výrobce. Je jasné, že se něco takového může přihodit, i když MIC vstup by měl být před připojením k sekvenceru oddělen galvanicky ( relé , tráfka...)
To že veškerý napájecí proud teče MIC vstupem asi ještě při RX projde, po zaklíčování to ale nemůže přežít. Čím dál se mi zařízení od Icoma přestávají líbit. Když uvážím co IC 7400 již má různých publikovaných závad a srovnám s jinými značkami, mám dojem, že to Icomáci začínají flákat. Doslova. To že  jsou nepodmazané výkonové prvky vazelínou je neomluvitelné, stejně tak jako další typicky  konstrukční vady.
Popsaná závada (i u 9100) potvrzuje, že konstruktéři nemysleli na všechno. U jiných transceivrů je např v zemní cestě odpor 22 Ohmů spolu se SMD tlumivkou - fungují jako velmi kvalitní ochrana výše popsaného stavu. A oprava je pak mnohem jednodušší. Doporučuji pojistky do transceivrů doplnit, nejen do MIC, ale třeba do CAT a datových konektorů. Např. u FT-817 je napájení na CAT konektoru "jištěné" odporem nízké hodnoty. Vzpomněl jsem si na to, protože už asi 4 roky slibuji Pavlovi OK1PVT, že mu SMD v jeho 817 vyměním.
Kdyby tam odpor nebyl a propoj byl "na tvrdo" při zkratu napájení na CAT to může odnést kde co...



Bolutek – RS232 linka přes Bluetooth, aneb slovy klasika: Zkuste to bez drátů, milý Marconi….




   Sériový port používám hlavně ve firmě ke konfiguraci zařízení, tak nějak se ustálil standard, že většina  zařízení telekomunikačních a informačních technologií má minimálně  základní konfiguraci nastavitelnou  pomocí sériové konzoly. Klasický COM port, který už na drtivé většině dnešních notebooků a PC chybí.    

  Ve W7 už pro jistotu chybí i Hyperterminál, tvůrci a desingéři OS a počítačů na nás techniky prostě kašlou.
 Když jde do tuhého a potřebuji HW COM  nebo další PINy  rozhranní RS 232  - RTS, CTS… , používám stařičký Omnibook P1/100MHz s  MS-DOS (Motorola TRXy Hi) a W95 , nebo NTB s Celeronem 600MHz a WXP. Na tomhle železe dobře  běhají i různé alternativní programátory typu Ludipipo, JDM nebo Phoenix… Tyhle „bastl-programátory“ a udělátka nestandardně využívají  napětí na COM PINech jako „tvrdý“ napájecí a programovací zdroj.

  COM lze u nových PC nahradit nějakým převodníkem USB/COM např. typu FTDI. 




  Některé chodí, jiné hůř, některé vůbec, nebo jen s nějakým zařízením nebo operačním systémem. Je to o zkoušení, ale nikdy no není plnohodnotný COM ( už např. kvůli přerušení a přístupu k portu z OS ), tedy hardwarový, jako známe ze starších PC, nebo notebooků.
   Někdy není na vině jen samotný převodník, výrobci HW si zjednodušují život a  snižují náklady, pak to vypadá takhle: http://ok1uhu.nagano.cz/rs/?p=155   Doporučuji přečíst a hlavně naučit básničky Hi.
I ta hláška  jak „host vyhazuje vrchního“ zapadá přesně do současné doby, kdy všichni na všem šetří.( katování kostů ) Pozn. OK1UHU beru jako zkušeného technika a čerpám z jeho skvělých  webových příspěvků, i když se úplně neztotožňuji s jeho mimotechnickými aktivitami L. Důležité je, že se ještě dnes někdo podělí o své nabyté zkušenosti. 
    Kdo si to přečetl pozorně pochopil, že za většinou problémů s komunikací pomocí USB/COM převodníku může někdy i samotný převodník.  Pokud takový „ošizený „převodník požíváte se železem, které jak bylo krásně řečeno „parazituje“ na příchozí úrovni  - chodit to nebude. Ale problémy mohou být i jinde a jiné..
    Bohužel na trhu je poměrně velké množství USB převodníků s různými čipy, v různém provedení a za různé ceny. Pravidlem je, že ty dražší bývají kvalitnější. Ale čínští výrobci dokážou dnes napodobit kde co, takže není problém , že v kabátě původního kvalitního převodníků je nějaká napodobenina. Neboli vzhledově stejné železo může obsahovat nějakou fungující náhražku, která občas a s něčím i nějak funguje. I vyhledávač najde poměrně rozsáhlé diskuse  o kvalitách takových převodníků:
   Já jsem vystřídal asi 8 ks, nakonec jsem skončil u převodníku který dodává fy  HP: P/N 305380-001
Převodník byl dodávaný k termosublimační paragon tiskárně a po instalaci tiskárny na LAN/RS232 interface mi jednoduše  zbyl.  :-)


Nikdy s ním nebyl problém.  Dá se objednat např. zde:  http://www.mk-electronic.de/eng/items/show/305380-001N
Bohužel jeho cena je poněkud vyšší než standardní výrobky podobného typu.
Nakonec pro klasickou konzolu i většina levnějších  USB/COM krabiček funguje…
  
Z 95 procent je třeba jen signál RX,TX a zem. ( 2,3,5 na CANON-9 ) O to je to celé jednodušší.
   Co mě ale vadí, že z notebooku doslova čumí další tkanička. Na ní visí modul převodníku s CANON 9pin portem a do něj zastrčený další kabel, s dalším konektorem.  Špatně se s tím manipuluje hlavně v terénu, když potřebuji NTB občas posunout, nebo položit na sedačku auta .
  A zvlášť když do noteboku ještě vede kabel od napaječe a sem tam ještě USB ocásek od myši, pokud to s poštěváčkem, nebo touchpadem třeba nemáte rádi.
    A tak mě napadlo, že bych mohl také používat pro obyčejné konzolové připojení nějaké to prodloužení bez drátu. Vyhrabal jsem staré Gigaset M101 Data „pojítka“, ale při pohledu na nevzhledný a dnes už poměrně zastaralý , nicméně dobře funkční kus HW ( plnohodnotná prodlužovačka RS232 linky)  jsem to zas vrátil z5 do krabice. Nechal by se tomu ušít hezčí kabát, DECT jako takový má parádní dosah, ale potřeba napájení na obou stranách a nutnost připojení jednoho modulu k NTB mi nevyřeší tkaničku vedoucí z notebooku…. L U modulů bych musel ještě zajistit napájení na obou stranách….
A co modrý zub? Už před časem jsem si udělal dle stránek  OK1CJB CAT kabel k FT-817. Chodí to dobře, hlavně ve spojení s mobilem nebo tabletem   - je to zas o drát méně. 

 A mě by se hodilo mít možnost jeden konec píchnout „někam“ do zařízení – třeba  ve skříni v terénu a v pohodlí auta, nebo někde pěkně ve stínu pak klofat do konzoly. 


    To samé někde v racku a klimatizovaných serverovnách  – modul píchnu do zařízení a NTB bude někde, kde mi netáhne na krk. Ono to samozřejmě jde s dvacetimetrovým kabelem, nataženým přes místnost až někam … ale při první příležitosti vám notebook vystřelí od stolu, když někdo o kabel zakopne. V lepším případě se bez problému vytrhne převodník z USB portu z noteboku, v horším to odnese i NTB, kabel a ten port ( konektor) na druhé straně.  Všechno jsem zažil. O nic nešlo, NTB byl můj stařičký WEBBOY s Celeronem a trochu jsem mu načechral horní kryt, jak to vzal ze stolu na zem :-) Onen člověk, který slušně zakopnul o kabel jsem byl já. V zápalu boje na něj někdy člověk prostě zapomene.

   Já mám podobný problém i s náhlavní soupravou, kterou používám k TRXu. Poslouchám, ladím, pak někdo z rodiny volá, ( např. dcera „ tatí …“)  Zvednu se , odcházím a až prudké škubnutí hlavou mi připomíná, že je něco špatně.  To je další z věcí, kterou bych rád časem pořešil, ale vrátím se k COMu a modrému zubu.

   Zkrátka – funguje to!!!  Nejprve jsem objednal samotný Bluetooth modul a dobastlil k němu MAX232.
Samotné moduly lze zakoupit, ovšem mají „jen“ TTL rozhraní.
Když jsem hledal  nějaký hotový převodník s MAX232
 který  TTL úrovně z BT modulu dostane na správné napěťové úrovně, které se líbí lince RS232, tak jsem narazil na hotové řešení:

 Celá deska s konektorem CANON 9 , převodníkem a BT modulem!  Na modulu je i optická signalizace BT spojení , tlačítko párování a LED kontrolka nabíjení. Paráda, takhle hezky a maličké to nikdy nejsem schopen udělat…. A hlavně za tu cenu. 

Místo transakce: WWW.ALIEXPRESS.COM
LONDON GB
Typ transakce: PLATBA KARTOU
Referenční číslo: 10425823-000000288
Datum operace: 2016-04-06
Datum zaúčtování: 2016-04-06
Datum provedení transakce: 2016-04-04
Původní částka: 6,89 USD -1
Částka v zúčtovací měně: 69,26 CZK
Částka operace v CZK: -169,26
No nekupte to za 170kč  J

Modul jsem objednal a přišel za cca 8 dní!  V klasické čínské obálce, pěkně zabalený.





 Jmenuje se to BOLUTEK  :-)   Spárovat s PC to šlo bez problému ( PIN 1234 ) , v systému se přibyl nový HW – v mém případě  COM 6, při připojení k modulu (konzolovým programem) se rozsvítila trvale modrá LED, která bez slinkování bliká.


    Ale bohužel to nechodilo. Zkušebně jsem spojil piny 2 a 3 na CANONU a hele, na terminálu PC jsem viděl echo klávesnice.  Pak chvíli měření a laborací a problém byl objeven. PINy 2 a 3 jsou na konektoru prohozené. Ano počítá se s NULL kabelem F-M pro spojení s RS232 na PC. Ale já to chtěl jako konec – kompatibilní PINově s COMem na PC. Už proto, aby šel modul rovnou připojit do zařízení, nebo použít tovární redukce - kabely ( např. Cisco atd. ) No - nejjednodušší bylo vyndat konektor Canon a přehodit dráty vedoucí od MAXe. Původně jsem chtěl škrábat spoje a bastlit, ale nakonec zvítězil nápad znásilnit vývody toho Canonu. Prachsprostě jsem je naohýbal ( přehodil 2 a 3 mezi sebou) a konektor znovu zaletoval. 



Možná by bylo jednodušší konektor neosadit a místo něj připojit rovnou krátký kabel na konci se správně zapojeným RJ45, která se pro konzolu na zařízeních používá. Ale přišel bych o možnost využít další redukce pro jiná zařízení. Teď ještě krabičku – modul rozměrově krásně vešel do krabičky od ADSL splitteru. Jenomže krabička zůstala děravá – po vyndaných střevech zůstaly 3 otvory pro zásuvky RJ.
Tak jsem vzal smršťovací fólii a celé to fénem "smrsknul". Není to žádný desingový výstřel, ale zase je vidět na LED-ky a hlavně to bylo hned. Bez práce, bez vrtání, pilování, lepení děr atd…




Baterie k modulu se hodila stejná, jako je k quadcoptérce CX-10A. Dva kousky jsem objednal již před časem na e-bay, protože dva exempláře téhle superhračky máme doma a vysoký nabíjecí proud se podepsal na baterii výrazným snížením kapacity… Kus za cca 30kč.


Konektor, se kterým se baterie dodává je přesný protějšek toho, který je osazený na BOLUTEK modulu.
Nebo lze za cca 50kč koupit baterii větší:
… s kapacitou 500mAh , což vystačí na cca 50 hodin provozu modulu.
U této baterie můžeme nabíjet bez problému proudem 1C po dobu cca 70 minut.
Narazil jsem ale i na moduly, které jsou s baterií již v sadě, nicméně cena těchto sad je zase o dost vyšší:

Takže se  určitě vyplatí objednat baterii samostatně, případně použít nějakou starší 3,7V Li-On nebo Li-POL např. z nepoužívaného  mobilního telefonu. Důležité je, že baterie musí obsahovat nabíjecí elektroniku! Li-On a Li-POL „pytlíčky“ průmyslového provedení většinou takový modul obsahují – hlídá maximální napětí článku a po dosažení hodnoty cca 4,2V baterii odpojí.  Jako ochrana je takový modul vestavěný i do většiny  baterií  pro mobilní. telefony.

 Lze použít i držák na tužkovou baterii a osadit do ní článek 14500, opět dostupný za mrzký peníz na e-bay :
„Tužkovku“ je ale třeba nabíjet externě, potřebná elektronika zde chybí, nebo článek obsahuje pouze „proudový  omezovač“…



U baterie  pro CX-10a, která má ten správný konektor,  je  ale  třeba přehodit polaritu. Buď lze vyletovat  a otočit konektor na modulu, nebo ( méně pracná varianta) pomocí špendlíku odjistit aretaci pinů na konektoru a piny mezi sebou prohodit. Baterie má 100mAh, při odběru modulu cca 10 mA je výdrž přibližně 10hodin, což je postačující. Je třeba omezit nabíjecí proud baterie vhodným odporem v USB kabelu na cca 50-100 mA, nabíjení pak trvá cca 1 - 2hod. (dle nastaveného proudu) Nabitý akumulátor signalizuje právě zhasnutá červená LED na modulu.
Dosah modulu s notebookem DELL E7450 je cca 40 metrů na přímou viditelnost, v místnosti to „propálí“  dvě stěny a když sedím v autě, zmenší se dosah tak na 20 metrů. Určitě by šlo dosah zvětšit náhradou té pidi anténky na plošném spoji nějakým klasickým WIFI proutkem, ale mě dosah plně postačuje. Důležitá je eliminace problematického kabelu hlavně při práci v terénu. Ovšem objevil se problém nový – modul jsem už 2x zapomněl u zařízení.  Ale to určitě také znáte v podobě zapomenutých USB FLASh disků v počítačích kamarádů, nebo CéDéček a DéVéDéček v mechanikách strojů, které jste instalovali atd….
Ještě se krátce vrátím ke konfiguraci modulu – ta nebyla v mém případě nutná dělat žádná. Na webu je dosupná dokumentace a sada AT příkazů, defaultně byl ale modul nastaven na 9600,8,N,1 , takže nebylo třeba nic měnit. Pro zapnutí modulu v režimu „bezdrátové RS232“ je třeba použít ve spojení s PC, tabletem nebo telefonem režim SLAVE.
Na internetu lze zakoupit i hotový modul BT sériového portu v pěkném kabátě, bohužel za poněkud jinou cenu, kterou jsem nebyl ochoten akceptovat:
Nakonec jak říká jeden můj kolega radioamatér: „koupit si to celé hotové a v kabátě – to umí každej blbec“

  Cena za výše popsané zařízení vyšla na cca  200kč ,  nepočítám cca 2 hod. celkového času stráveného původní laborací se samotným BT modulem a „zabalením“ modulu do smršťovačky J.
   Protože se modul a jeho použití v praxi velmi osvědčilo, výše předkládám široké veřejnosti praktické zkušenosti a návod na zhotovení funkční varianty z dostupných součástí. Možná je článek trochu obsáhlejší , možná by stačila jedna věta ve stylu „kup tohle , otoč dráty, k tomu takovou baterku“ , ale ti zkušenější nemusí číst všechno :-) .




pondělí 9. května 2016

Letos nově s čluny u nás! Ale...

Možná jste zaregistrovali, že letos lze již s rekreačními plavidly na české vodní plochy. Původní zákaz z dob komunistických padnul a letos můžete např. na Hracholusky, Lipno, nebo Máchovo jezero s motorovým člunem.
Podrobnosti  např. zde:
 http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1520326-pravidla-pro-motorove-cluny-se-uvolnila-pry-podpori-podnikani-u-rek
Hezký počin, pravidla o vlastním používání člunů a režimu plavby lze nalézt na webu.
Na Lipno s člunem
Celé to má jeden takový malý háček - v podmínkách je napsáno, že strojní pohon - výkon motoru může být maximálně 10kW.  Ne 10HP , ale 10kW. Je běžné, že se výkon lodních motorů uvádí v HP. ( koňská síla, Horse Power). Dobře, dejme tomu, že třeba  z hlediska používání správných jednotek SI soustavy někdo použil kW. O to nejde. Jde o tu hranici. Motory se běžně vyrábějí  jako  5HP  ( do 5HP není u nás  třeba mít kapitánské zkoušky),  dále je běžná řada 6HP, 8HP, 10HP ( 9,9HP), dále pak 15HP, 20HP.....

Motor 10HP má 7,4kW, motor 15HP pak 11kW. Neboli poslední použitelný motor z běžné řady  je 10HP s 7,4kW výkonu.
V běžné modelové řadě a mezi vlastníky prostě čistých 10kW nenajdete. A 15HP motor už má 11kW, tedy o kilowatu víc. A ten už ne.
Ono nešlo do té novely dát výkon max. 7,4kW , nebo max 11kW  ( nebo 4kW  to už je jedno ) tak, aby tomu vyhovovala běžná modelová řada. Původně jsem si myslel, že to výkonové omezení "někdo" zcela jednoduše a nevědomky místo HP uvedl v kW.
 ALE!!!!
Nedavno se na trhu ale objevily motory, přímo "ušité" na míru 10kW:
http://www.motorboat.cz/novinka/58-Kde-lze-plout-aneb-Vybirame-lodni-motor-o-vykonu-HP/

Takže 1+1 =?

Celé to bude nejspíš zase lobby nějakých skupin.  Proč by se na tom nemoho přiživit pár lidí a firem navíc? Dovezeme to co je potřeba a lidi to koupí. A my vyděláme! Než aby si potencionální zájemce koupil ( i třeba z druhé ruky)  nějaký ojetý 10HP, to si raději koupí nový 10kW. A my mu ho ( za patřičné peníze) dodáme. A vyděláme. A zákazník bude spokojený, má přesně to co potřebuje, to co vyžaduje vyhláška.
A onen autor vyhlášky se šalamounsky zvoleným max. výkonem by taky mohl něco z toho dostat, aby příště zas nenápadně podstrčil nějakou novou šikovnou  novelu. Je hezké, že nám povolili lodičky na Mácháči, ale nešlo by to bez toho slintání?

....prostě HNUS VELEBNOSTI!   Je mi z tohodle bananistánu na zvracení. Zase musíme mít něco extra!
Ve východoevropských krajinách je běžné, že do 15HP není třeba VPM ( papíry) U nás musíme mít stále něco extra...
 A vy ostatní, kterých se to netýká?  "Oni" připraví nějakou lahůdku třeba  i na "silniční jachting", aby se zas někdo na něčem mohl napakovat. Že néé? Co před časem lékárničky. Víte kolik jich bylo?

    Ale je třeba vymyslet zas něco nového. A nejlépe ruku v ruce s EU směrnicemi, ať to není tak průhledné.
Tak si připravte peněženky! Bude třeba vyměnit reflexní vesty v autech:
http://www.novinky.cz/domaci/402976-motoriste-musi-menit-reflexni-vesty.html
Novou povinností je, že prodávané vesty budou muset být testovány tzv. notifikační osobou a podle toho patřičně očíslovány. A patřičně oceněné.
Ty staré už prý nevyhovují.  Ale prej na kolo se hodí.
Tak na kolo jo, do auta ne.  Bananistán. Hadr. Hnus velebnosti. Už se opakuju...
1+1=?
Ano, nová vesta bude dražžší, na STK ji budou kontrolovat a vy ( já, my všichni ) si jí budeme muset pořídit.
Bude stát zhruba jenom 60kč, to nikoho nevytrhne. Jasně nevytrhne, taky ji koupím, budu muset.
Ale někdo se na tom zase pěkně napakuje. Schválně, kolik je u nás aut? No kdybych měl z každý vestičky
10kč zisk, tak nemusím už nic dělat. Ani moje děti ne. Výrobu zadat někde v číně , při těch počtech je to tak dollar a zbytek na "obchodní činnost".
    No a nebojte, příští rok zase něco vymyslíme. Chce to něco, aby jste vy ovečky moc nekecali. Nějakou drobnost třeba za stovku, za stopade. Třeba pípačku na cování v obci, nebo jinou hovadinu. Musí se to podat jako v zájmu bezpečnosti   a je třeba ulejt nějaký peňo pro někoho, kdo novelu dobře připraví.....

Štve mě to. Štve mě , jak všichni legálně kradou. Vymýšlejí hovadiny, a my jim podle toho skáčeme.
Já nechci skákat. Já chci vymejšlet ty hovadiny a kasírovat. Mě  ani vlastně tak nevadí že jsou lidi, skupiny, firmy, lobisté, kteří nás legálně obírají. Ale měli bychom se občas  vyměnit :-(

Přidáno 16.5. 2016

Abych to uvedl s těmi vestami na správnou míru, tak původní informace je dementována novou zprávou:
http://www.denik.cz/z_domova/ridici-reflexni-vesty-menit-nemusi-uklidnuje-ministerstvo-20160510.html

No... alespoň něco.  Zvítězil rozum nad demencí, nebo se "někdo" zalek reakcí lidí a celou "akci" poslal k vodě?
Uvidíme.

Ale dovolím si ještě jednu perličku. Byl jsem na STK va  Státní Plavební Správě v Praze. Vše proběhlo poměrně hladce, ale v závádách na mém 3,3m člunu mám napsáno : Doplnit hasicí přístroj 2kg.
Prej novej předpis.
To zase někdo šlápnul do h***a.     Když mi nedej bože něco blafne ( no co by - něco kolem motoru nebo nádrž - benzín v ní. )  tak všichni šipku do vody a pryč. Úplně vidím, jak to tím 2kg hasičákem hasím.
No a pokud na to stačím - kolem je vždy vody dostatek, dokázal bych si poradit s veslem atd...
Takhle ten hasičák je nebezpečnej, bude se budet řádně přidělat někam k zrcadlu...