pondělí 6. července 2015

Friedrichshafen 2015





Letos jsme vyrazili ve třech. Já, Franta OK1FKT a Pavel OK1PVT.  Milan OK1MJG chystal nějakou utajovanou expedci a neměl čas. Měl místo něj jet jeden můj kamarád neradioamatér, ale v podvečer odjezdu ho chytily zuby a tak jsme nakonec vyráželi okolo 4:30 ráno z Klatov ve třech.
Akci jsme plánovali už dopředu, Franta zajišťoval ubytování z Pá-So. 
Příjezd ráno na místo okolo 9:15, zaparkování (poplatek 4E/den) a už jenom vystát frontu do haly:



Před halou fronta na cca 10 minut, pak zakoupení vstupenky ( 9E/den )....


......a hurá dovnitř.






První halu s prodejem nové techniky kde  vystavují  známí prodejci HAM techniky jsme poměrně rychle prošli, zastávky byla jenom u YAESU, kde jsme vyfasovali apartní firemní  čepičky...





                                                  ( nezbytné foto mojí maličkosti  v čepici v pozadí u plakátu)



 ... a pak jsme se ve zbývajících dvou halách, kde probíhá bleší trh rozešli....

K vidění nepřeberné množství komponentů pro QRO KV, lze pořídit opravdu vše, počínaje malými otočnými kapacitami, až po ty co mají mezery 1-2 cm!!!







 Až na ty ceny, řekl bych, že se dá u nás ( Holice) pořídit o něco levněji...




Podle barviček seřazené kapacity na hoodně moc voltíků...

 Některé kondenzátory vypadají jako umění - hliněný talířek nabarvený na modro.
Ostatně umění vystavovali ve čtvrté hale druhý den, ale o tom později.


Měl jsem v plánu pořídit pro  svůj transvertor na 3cm nějaké relé, ale vzhledem k tomu, že jsem nic pro cca 3-5W a za solidní cenu neobjevil nejspíš budu řešit vlnovodným přepínačem..



Nakonec i tahle relé pro MAX. 1W CW za 30E nikdo nekupoval, okolo místa jsem procházel oba dny a v krabičce nic neubylo :-(  Další věc ( nevýhoda, ale řešitelná) je 24V...

Měřicí přístroje v nepřeberném množství:



K vidění bylo spousty modulů PA s výkony okolo 1kW a více .... hotové oživené desky a za poměrně dostupné ceny.





Stejné moduly se dají už dnes koupit na E-bay. Asi nastala doba, že výkony do 1kW nemá cenu řešit elkami, i když pravda, z elektronky je čistější signál...
Ale LDMOSY natupují, takový PA1,2kW lze řešit sloučením 4 těchto 1kW  s BFL 578 modulů s tím, že jedou jen na 30 procent, tedy bezpečně, v lineární části a bez nebezpečí utavení při odpojené anténě atd...

Dostupné i samotné BLF..... od ruského prodejce. Nové :-)


K mání i pěkné "hotové" konce:




Já nakonec neodolal a za velmi solidní cenu jsem zakoupil pár oletovaných  (demontovaných) MRF154.
Jeden prodejce měl asi 10 párů - udajně demontované z nějakého TV vysílače  1 TV pásma. Tranzistory jsem pomocí 9V baterie , multimetru a "prstů" odzkoušel a stejnosměrně se chovaly OK. Když jsem se vracel z auta s tím, že koupím ještě 1-2 páry už byly pryč. A to bylo cca 2 hod po otevření burzy....
Neboli zajímavé věci se odehrávají bezprostředně po zahájení.... No z těch tranzistorů mám opravdu radost, doma jsem provedl už na chladiči další testy, a zdá se vše OK.
Další radost jsem si udělal druhý den s Alincem DR-620:


V autě mi odešla moje GM-950 a původně jsem sháněl nějakou náhradu. Našel jsem zánovní GM-350 za 50E, ale pak jem narazil na to Alinco. Byla sice bez mikrofonu ale v podstatě za cenu maliko vyšší než ona Motorola.....  S Pavlem PVT jsme ji v  autě připojili a ... fungovala. Jen nesvítí asi 2 segmenty u jednoho s indikátorů kmitočtu. No konečně budu mít do auta něco lepšího i s airbandem. Ne že bych si nemohl něco pěkného koupit, na trhu je dnes dos dostupných rádií, ale pořád míň mrzí když mi někdo ukradne rádio za pár stovek než za 10kKč. U toho alinca je jediný koncový tranzistor, nehrozí jeho zničení při používání v "out of band" - sdíláky atd... jako je to u rádií s hybridem. U nějakého mobilního Kenwooda už jsem 2x ten hybryd měnil. Naštěstí tam šlo dát nějaký kousek z NMT a "zadrátovat" Ale to řešení u Alince se mi líbí víc.

Pavel OK1PVT si pak pořídil za stejnou cenu dvě DJ-S41 .... krásné zánovní kousky s klasickým poctivým  řešením ( 2MF)  a nádhernou modulací) Ne nějaké SDR Kuňkuňky....
Tyhle SDR jsme  je používali na spojení mezi sebou ( UV2R, já Puxing PX-A6 ) a v tom elektromagnetickém smogu kde každý měl podobná pojítka ke stejným účelům nastala situace, kdy jsme se nedomluvili z jedné haly do druhé. Odolnost těch rádií je mizerná, zahlcovalo se to - na tenhle účel je to nepoužitelné. Příště otestujem Alinca ( já i FKT máme ještě z dob minulých stále funkční a výborné DJ-SR1) tak uvidíme.

Pavel si pak pořídil vysněnou CP6 , ač jsem mu to rozmlouval, nakonec si ji koupil.  No, nahoře to chodit bude, dole natáhne smyčku a bude to....


Mimochodem když jsme se probírali dostupnými vertikály na KV, narazili jsme na kousek, který měl v patě nějaký válec a cca 6 metrů trubky nad tím. Byla u toho dokumentace, SWR diagram s velice příznivými hodnotami. Původně jsem si myslel, že je v patě dálkově ovládaný tunner, ale po podrobném hledání na webu jsme přišli záhadě na kloub. Balun a za ním 600OHM výkonové odpory, díky kterým je SWR tak "pěkné"... To že se wýkon pálí v odporech.... je už druhá věc.

Další obrázek jednoho italského prodejce:



 Musel jsem pár fotografií udělat...... :-)

Ostatně v tomhle směru mi zklamal stánek mého oblíbeného FLEXe:



Všimněte si prosím pozadí toho FLEX-1500.....  a srovnejte s výše uvedeným italským prodejcem.
Možná i proto bylo u FLEXů prázdno?
Ne vážně, mladá, hezká, usměvavá holčina ( ideální ještě když ví "vo co go")  s košíkem bombónů u stánku je polovina úspěchu. Minimálně to přitáhne čumily, kteří stejně jako třeba já rádio sice nekoupí ale ten dav přitahuje další čumily..... Pravděpodobnost, že si někdo něco koupí se zvyšuje...( alespoň já si to myslím Hi ) Tohle takhle  pochopili třeba u YAESU, kde byla taková malá Japonka, stále se smála.
 No u ní.......jsme okukovali.....


 nový FT-991  !!!! :



Moc pěkné rádio, možná časem nebudu jenom očumovat stánek. Cena o podstatnou částku menší než u nás....
S Pavlem OK1PVT jsme si to osahávali ( já chtěl zkusit nějaké CZ AM stanice -1233kHz ) ale na tohle nejspíš nebyla anténa. Pak Pavel povídá: " Hele vono to není přišroubovaný" ... když to rádio potěžkával. No u nás by to jistě bylo přidělané a pro jistotu přivázané řetězem, nebo za sklem bez možnosti si na to sáhnout... Hi

Na parkovišti jsme (opět jako vždy a všude Hi )  narazili na Karla OM7ARK:



 Ten nemůže chybět ( má to z domova 1000km  Hi), rád jsem s ním pokecal právě o FT-991. Také se mu to líbí, až vychatají pár SW much zdá se, že to bude zajímavé rádio nejen domů, ale na portable a dovolené....
I když už dlouho očekávám  nějakou inovaci oblíbené FT-817  ...



Výhoda v místě byla, že bylo k dispozici připojení k internetu, Pavel přišel na to jak na to :-)
Bylo třeba se připojit na free wifi, pak zadat do formuláře který se načetl jako startpage svoje telefonní číslo. Pak přišla SMS s kódem, který bylo třeba zadat. Nejspíš se pak povolila MAC adresa připojeného zařízení.
WEB jsem využíval hojně i když to na tom telefonu ( Huawei Y550 ) není moc komfortní. Občas ta wifina nejela, ale dalo se to používat. Tady palec nahoru, dá se odpustit i těch pár drobných za vstup...

 ... a takhle nějak to vypadalo v pátek okolo 17 hod....

Před odjezdem na místo ubytování jsme zjistili, že Franta OK1FKT zapomněl kontaky doma a Pavel OK1PVT zase neměl navigaci, kde byly uložené souřadnice. No spravil to jeden telefonát do OK a zpětná SMS s telefonním kontaktem. V nedalekém kempu jsme si u příjemné slovenky vyzvedli klíče, zaplatili na naše české poměry směšnou částku a vyrazili asi do 20km vzdáleného apartmánu. Tam všude horko, pivo v autě také řádně vyhřáté - nepoživatelné. To jsme hned nacpali do ledničky a vyrazili do místní hospody.... No hospody, lavička před barákem a hostinský nosil lahváče ze sklepa. I  tak to bylo super osvěžení - důležité bylo, že pivo bylo studené!!! Já dal ale jenom jedno, ta značka mi nějak moc nebrala.... 

Ale příjemné posezení mezi místními. Franta OK1FKT se německy domluví, vysvětloval odkud jsme a proč.... O akci "Friedrichshafen" je nejspíš všude  v okolí známo Hi.



Ráno jsme Plzeňské dovezené vychlazené pivo nandali do přenosného chladicího boxu, odnosili věci do auta a hurá zpět do Friedrichshafenu.  U haly  znovu vstupné 9E a parkovné 4E, chvíli fronta a hurá dovnitř.
Přibyla jedna hala s nějakou výstavou, která sice s HAM neměla až zas tak společného, ale šel jsem se také podívat. Nakonec i v Holicích se v posledních letech prodávají škrabky, leštidla a česnek... tak proč ne...?

Kabelky, torny ( ne rádio Hi )  přívěšky...




Ale i technické vychytávky ve stylu virtuální reality....


Taky jsem neodolal a vyzkoušel.





A jiný stánek s taškami...


Nějaké vodní  udělátko dálkově ovládané ( vodní dron? )



A stavebnice ... elektonická!!! Hoodně mi to připomínalo Pikotronika, kterého jsem měl, když jsem byl malý.

A klasický quadcopter ( dron) s kamerou...




Dronů jako hraček bylo na místě ke koupi nepřeberné množství. Prakticky stále něco poletovalo nad hlavami, od rozměrů do 10 cm ( cena  okolo 25E )  až po velké s rozpětím i 60cm... a integrovanou kamerou s vf přenosem k pilotovi.
   Docela jsem měl strach, co by to udělalo, kdyby se to v té záplavě radiosmogu "splašilo" a vlítlo mezi lidi, naštěstí ty soupravy na 2,4GHz jsou asi dobře vychytané a piloti to také zvládali. Takže žádná havárie se nekonala....když nepočítám to, že občas něco spadlo na zem....






V poslední době veloká móda  a "BUM"  - 3D tiskárny!!!



A tohle udělátko se mi líbilo...



Obyčejná kruhová deska roztáčená klikou. Na ní se položí destička  se kape barva z lahviček - jednalo se o barvu na sklo.
A barva odstředivě stéká po podložce a vytváří po uschnutí  takovéto obrazce:



Zaujalo mě to nejspíš proto, že moje žena učí na 1 stupni ZŠ a stále vymýšlí nějaké činnosti pro děti.
Krásný nápad, přikládám krátké video:


Možná inspirace i pro OK1VRF, který vlastní homemade hrnčířský kruh. Stačí přidat otáčky......

Specialita v nabídce na buzze i z hlediska ceny byla replika Enigmy:


Cena vskutku velmi zajímavá že??




V poledne jsme zašli na místní hranolky a otevřeli si konečně PIVO. Vychlazené a hlavně dobré české...




Odpoledne jsem ještě po delším vybírání zakoupil pro Frantu OK1IBB N-konektory, chtěl 10ks:



A nakoupil nějakou bižuterii - pěkný 350W 50OHm odpor - vetší než klasické 250W. Byl za pár "babek"
tak už byl v batohu..




Dále jsem neodolal této desce:

Obsahuje tranzistory na 2,1GHz  ( 40,80,150W ), dá se to použít na 13cm... sice už mám PA vyřešené, ale žádná "polovodičová záloha"  kdyby něco odešlo.... Opět cena taková, že se nedalo to nevzít.


A další zajímavůstka....alespoň pro mě:




  - díky webu v mobilu jsem dohledal, že na desce jsou  osazené VCO 1,6GHz..



A  filtry  na desce 1576 MHz  :-)



.... pak jsem nemohl nevzít  tento SWR metr, no uznejte 2E , to je hřích to tam nechat. Dovnitř časem přijdou jiná střeva. Důležité je ta hotová krabička s konektory , meřáček ...


Krystal do RC RX k 40,685MHz.


Také jsem zakoupil tohle PA s miniduplexerem namontovaným na PA. Spíš ze zvědavosti co je uvnitř.


Uvnitř je třítranzistorový PA na 12V, koncový T 40W dle datasheetu. Duplexer není duplexer, ale spíš diodový přepínač TX-RX s ošetřením VF do RX portu při vysílání. Ale krabička od něj se určitě hodí. A ono PA jako posilovátko třeba pro ručku do auta pro 12V napájení - se možná někdy ( někomu) také šikne...

Také jsem ulovil malinké motůrky s převodovkou - důležitý komponent na stavbu pásového vozítka z Merkura. Synovi jsem to slíbil a tohle se zdálo jako výborná komponenta pro pohon:



Jenomže to točí tak 5ot/min při napájení z 9V baterie - to by vozítko daleko nedojelo. Naštěstí jsem dostal od Franty OK1FKT rychlejší a větší a pro můj účel ideální pohony.  Tyhle se hodí tak na točení kondenzátorem....tak pujdou do skříně :-)

 Několikrát jsem se prošel okolo stánků WIMO kolem této vitrínky:

Moc se mi líbí ten amalyzátor  Minivna TINY. rozsah do 3GHz. Ovšem ta cena 405 E je pro mě ještě stále příliš moc. SRI.. Možná příští rok??  Také jsem tam měl domluvený sraz s jedním členem HW konference jejímž jsem  členem , ale nepodařilo se mi ho najít SRI.





Závěrem ještě obrázek, jak vypadá správný nákup na burze:



No a závěrem...?  Pěkné, hezké zážitky, atmosféra. Jen těch cca 450km je trochu z ruky, ale co už. Někteří to mají o kus dál....  Cestou  z5 ještě povinný nákup v ALDI a hurá domů. Přijeli jsme  v sobotu. okolo 20:00 hod.

Doma mě čekalo pěkné uvítání:


Že si mě doma "hledí" a že jsem se od svatby poněkud "opravil" si všimnul už nejeden ham.... ale uznejte, tohle třeba by byla škoda si nedat. Nedejbože , aby to snědl někdo jiný , nebo aby se to snad zkazilo Hi.


Příští rok bude setkání 24-26 června.



 Tedy opět mimo konec (závěr) školního roku jako letos, což je výborné.
Kdo má doma děti jistě ví, že vysvědčení a konec školního roku je takový posvátný čas, kdy rodina jde někam do cukrárny a u babiček a dědečků oslavuje začátek prázdnin. ( děti fasují "odměny" )  A u toho člověk nemůže chybět. To byl i případ  loňského a předloňského roku, důvod proč jsem se nezúčastnil.
Tedy se budu těšit na příští tok na setkání ve Friedrichshafenu.




73!!! OK1MHK





sobota 2. srpna 2014

Dovolená na člunu a 9A/OK1MHK/mm

Dne 4.9 časně ráno odjíždím do Chorvatska na rodinnou dovolenou. Budu tam do 15.8.
 O5 s sebou QRP rádio FT-817 . Letos to bude trochu náročnější, vezu  s sebou i člun s 5HP motorem.

Vzhledem k problémům s rušením TVI v místě ubytování budu QRV ráno mezi 5:30 -7 hod SEC
( 4:30-6 hod. UTC) V tuhle dobu snad nebudu vadit, horší to bude se vstáváním :-(  Výhodu to má, že nebudu obtěžovat a zatěžovat časově HAM rádiem rodinu, což se mi o dovolené opravdu nechce. Ale ráno budou všichni spát, takže dokud rodina nevstane budu QRV.

Ráno, když je na moři "volej" a vyjíždí rybáři plánuji i výjez na člunu a s připraveným  laminátovým  vertikálem cca 9m  ( cca  1/2 lambda na 14MHz ) Takže bych se rád ozval jako 9A/OK1MHK/mm  ale to spíš sporadicky, každý den ranní vyjížďky neplánuji.

Kmitočty:
Přednostně  20m band 14320kHz ( +/- 10 kHz )  - /14310 nebo 14330/  a pro /mm
 Do 8- 9:00 hod  UTC to docela funguje.  V současné době kroužek na 14320 kHz začiná v okolo 0430 UTC, ale to nezvládam určitě, i když....

              dále budu zkoušet  40m band  7120kHz ( +/- 10 kHz )
               a  oblíbený 80m band 3670 ( +/- 10 kHz )

Anténu budu mít  "LW" + L článek, letos drát z pravé  mědi, ne nouzovka  z plechovky od piva.

Ještě doplňuji funkční a otestovaný echolink na případnou další  domluvu:

9A6AIV-L Rijeka 433.225 MHz ON 10:06  330532  


 9A6AIV-L 330532   051 145.225  JN75FI   Rijeka 
V místě ubytování to chodí.


Ještě pár slov k místu, pár lidí se mi na to ptalo.
My je jedeme už po šesté na stejné místo -Istrie - DUGA LUKA ( duhová louka?)  odkaz zde

Je to krásné a klidné místo bez pláží  "hlava na hlavě"  a krásnou zátokou s klidnou hladinou   cca 650km od Klatov. Kromě toho, že si musíme vařit se nám tam moc líbí. Ráno vás vzbudí zvonečky oveček na blízké pastvině domácích......
Doporučuji, dovolená se dá pořídit levně pro celou rodinu. My navštěvujeme apartmán 2335, podobný je i
2367.  Plánuji nějaké fotografie, video, ale až bude čas.
Letos blog stojí, protože nevím, kde mi hlava stojí. Ale na zimu slibuji doplnění.

Těším se na spojení, Honza OK1M(H)K


středa 27. listopadu 2013

Univerzální tester elektronických součástek

Nedávno jsem u známého viděl velmi pěkný tester na elektronické součástky.
    Sice něco podobného vlastním, ale umí to pouze polovodiče a ještě ne úplně přesně. Něco ve stylu „zajícometru“  ( http://www.zajic.cz/comptest/comptest.pdf ). V každém případě předváděný přístroj nejen že uměl tranzistory, fety, diody , ty,  triacy,  ale měří i odpor , indukčnost a kapacitu!!!!!
U elektrolytů  ( obecně cca u kondů nad 1800 nF )  i ESR!!!  Tedy  ne dvě mouchy jednou ranou ale tovnou 4 mouchy jenou ranou! Aneb vše v jednom!  Jo mouchu to mělo, že jsem o tom neměl žádné informace. A kolega radioamatér dělal tajnosti......Ale na webu se dá najít diskuse, na aliexpressu onen hotový výrobek. Ten jsem také  zde: http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-New-Transistor-Tester-Capacitor-ESR-Inductance-Resistor-Meter-NPN-PNP-Mosfet/717066857.html    za 21 dolarů objednal jako dárek pod stromeček.
  Jenomže pak mi to nedalo ( nejen to čekání až to za měsíc možná dojde, ale vzhledem k čínskému SMD provedení a NEmožnosti výměny MCU atd.. ) a  desku plošných spojů + mikroprocesor zakoupil u českého dodavatele.  Displeje nějaké mám a ta bižuterie kolem se u mě určitě najde.
  Kdybych  hned v počátku objevil, že někdo  (  http://www.avrtester.tode.cz ) v CZ nabízí naprosto luxusní desku plošných spojů  + veškeré součástky za 420 kč, patrně bych tu "čínu" neobjednal. Už proto, že když u "číňana" náhodou odprásknu MCU, je vymalováno. V „CZ klonu“ vyndám DIL z patice a jedem dál. Další věc je, že čínský výrobek je „okleštěn“ , v rámci úspor není osazen krystal, referenci nahrazuje dioda , je tam smd verze Atmegy 168 a tester je v nějaké minimální HW konfiguraci, která ještě funguje. Našlo se pár jedinců, kteří to čínské zapojení včetně krystalu a dalšíc součástek doplnili – to samozřejmě lze. Víc informací v diskusi na webu: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=56317&start=30
   CZ verze je v klasice – diskrétní součástky a FW do toho slepovaného měřáčku kdykoliv naleju pomocí fikaně připraveného ISP konektoru pomocí programátoru USBASP. Mimochodem ten USBASP programátor se určitě vyplatí z číny objednat, umí většinu ATMELů a stál přesně 3 dolary včetně  propojovacího programovacího kabelu. ( popis zde:  http://www.elektronovinky.cz/konstrukce/usbasp-prakticke-zkusenosti-s-programatorem-avr ) Už ho mám delší dobu a zatím jsem s ním bezchybně naprogramoval několik různých AVR. Ale z5 k testeru. Desky a MCU přišly v podstatě druhý pracovní den po objednání/zaplacení předem na účet. Deska jak už jsem psal v perfektní kvalitě, prokovená , s maskou:



 Jediné co je potřeba zabrousit hrany kvůli malým otřepům. TL431 jsem vyndal z nějakého napaječe, stejně tak tranzistory a 78L05 jsem z něčeho „vyhrobařil“ Ostatní je běžná řada odporů a kondíků, krom šesti rezistorů s 0,1%  přesností, které jsou v zapojení potřeba. Mám sice z čeho vybírat, ale když jsem ani po změření 100 ks odporů nenašel takový, aby se tolerancí vešel do 0,1% , koupil jsem oněch 6 ks v GM elektronic. Vedou je tam, cena je poněkud vyšší 5 kč/kus. Na druhé straně opravdu sedí, takže oněch 30 kč/ 6ks vyvážilo určitě  mnohahodinové sezení u multimetru a vybírání odporu z vlastních zásob.  Displej jsem také našel v „domácím skladu“ pochází z modemů Nokia BB256,512. Z těch jsem nějaké displeje vypreparoval, než šly modemy na křemíkovou recyklaci.


 Jedná se o hojně používaný a klasický znakový 16x2 LCD  s řadičem HD44780. Nejlevnější lze koupit okolo 100kč, ale pozor na správnou orientaci vývodů.  ( např. http://gme.cz  )  To už ale zaplatíte cca 200kč za desku + MCU, další 100kč za displej a ještě musíte pořídit dutinky a lištu na propojení  displeje a ostatní bižuterii. Pokud nemáte vlastní zásoby, nebo možnost z něčeho kuchat, určitě  doporučuji zakoupit celý set – stavebnici za 420 kč! Shánění a objednávání případně objíždění prodejen s elektronickým materiálem vás určitě vyjde dráž.  Cena stavebnice je opravdu  slušná, a pro někoho, kdo nemá čas ani možnost shánět jednotlivé komponenty je to opravdu nejlevnější cesta, jak tester pořídit. Pokud budete osazovat pečlivě ( ne jako já šlůsnout šutr) tester bude pracovat na první zapojení.  Cena určitě konkuruje čínským dodavatelům a  CZ klon je již úspěšně vyzkoušen v několika exemplářích.  Pokud se s tím někdo nechce babrat, lze  zakoupit hotový  a oživený tester. Opět doporučuji nákup na http://www.avrtester.tode.cz  Přístup prodejce je výborný, funguje perfektní podpora na e-mailu.  Kdyby jste hledali aktuální schéma , tak je zde:   http://www.avrtester.tode.cz/upload/Schema.png  nebo  zde: http://www.avrtester.tode.cz/upload/obr%C3%A1zky/Schema.png  




  Stavba zabrala asi hodinu práce, součástky se pájí velmi dobře podle osazovacího plánku:



   Finálně osazená deska:



.....  a s displejem:


Po zapnutí přístroje  - jak jinak by se u mě mohlo dít – NIC.   Prostě to nejelo!  Jal jsem se zjišťovat příčinu, vyndal MCU a měřil. Vše se zdálo v pořádku. Po čase mě napadlo zkontrolovat oscilátor s krystalem – sondou s 10pF kondem. Nekmitalo to. Ohmmetrem jsem pak zjistil zkrat na krystalu. Krystal je z nějakého HDD – v miniaturním HC49U provedení a jeho průchodky zalil cín, který protekl prokovem při pájení. Moje blbost samozřejmě, v profesionální praxi se dává mezi šutr a desku spojů vždy podložka. Nebo stačí letovat tak, aby byl šutr cca 1mm nad deskou. Pak se měřák rozjel, je ještě třeba nastavit kontrast displeje pomocí trimru 10k na desce. Nezbytná procedura kalibrace pomocí zkratu a kondíku  a už to měří. Postup kalibrace najdete  opět na http://www.avrtester.tode.cz   včetně demo videa. Na začátku propojíme všechny tři měřicí body mezi sebou a pak se necháme vést popisem na displeji. Tester potom chce nějaký kondenzátor s kapacitou větší než 100nF.



 Kalibrace není třeba dělat po každé, ale pokud měníme měřicí kablíky je vhodné kalibraci provést.
  Co to tedy všechno umí? Všechno možné, kondy od 27pF – vyzkoušeno, že menší to neumí.
Na jedné straně chápu, že už je to třeba na hranici AVR možností, na druhé straně kapacitu přechodu diody to ukáže klidně  3, u jiné 15 pF …?   Tak proč samotný kondenzátor 3pF to neumí?


 Ale to je detail, třeba v další verzi FW bude vylepšeno. V každém případě pokud má někdo potřebu měřit tak malé kapacity, může si k měřenému neznámému paralelně  do krajních pinů připojit známý např. 30pF a jeho kapacitu pak odečítat.

( Pozn. - použil jsem kondenzátor 27pF a ty zkroucené přívody pak nahrazují zbylé 2pF -kondík měl 28pF )

  Nejmenší indukčnost to umí 10μH.  Odpory mě překvapily, jde měřit i malé - bočníky atd, je ale dobré mít kvalitní přívody, každý přechoďák ( patice)  se projeví. Pro měření do 1Ω tedy určitě nepoužívat tu precizní patici a pokud jsou měřicí kablíky delší, je třeba s nimi provést cejchovací proceduru.  Když jsem připojil na přístroj můj multimetr coby voltmetr, ukázalo to 10,01 MΩ – vstupní odpor. Největší odpor co jsem měl k dispozici byl 16,2MΩ.  Při porovnávání naměřených hodnot s můstkem  BM 509  , RCL metrem MIC-4070D  a multimetrem METEX M3850D jsem nenašel rozdíly v naměřených hodnotách!
 Chvíli mě sice mátlo, že přístroj měřil jeden odpor zpočátku 50,2Ohmů a po chvíli už „jen“ 49,7Ω, ale zjistil jsem, že jenom zahřátím tělíska odporu v ruce se projeví teplotní závislost odporu a pak to takhle ujede J   Samozřejmě přesnost měření nemůže odpovídat např. kvalitním můstkům od Fy Aligent za úplně jiné peníze, ale mějme na paměti, že se jedná o „tester“ a jeho účelem je součástku otestovat. I tak je přesnost měření hodnot víc něž výborná na výrobek této cenové kategorie!  Klobouk dolů před autorem programu do procesoru! 
  Pro mě naprosto super věc je funkce měření ESR u kondenzátorů:

( měřen  kvalitní a nový elektrolytycký kondenzátor 1200M/16V výrobce Nippon )

 Většina závad v elektronice je díky elektrolytickým kondenzátorům, přístroj pak takový kondenzátor poměrně rychle odhalí. Nutné je dbát na vybití kondenzátoru – hlavně v síťových zdrojích.  Tester dokáže měřit úbytek napětí na diodách – pěkně se tím párují diody např do PSV metru. Pokud má dioda nějaký závěrný proud (svod) nebo kapacitu přechodu, přístroj ji také ukáže.  O tranzistorech nemluvím, detekce NPN, PNP atd... tranzistorů je samozřejmostí:



 Při měření indukčností zase přístroj ukáže parazitní sérový odpor měřené indukčnosti.
   Obecně při zapnutí - měření přístoj nejprve kontroluje napájecí napětí baterie, napájení procesoru ( za stabilizátorem 78L05) , zobrazí ho a při nízkém napájení to indikuje na displeji vedle napětí baterie "slaba",
v případě napětí nad cca 7V pak "OK".




Odběr proudu bez podsvětlení displeje jsem naměřil 11mA, 9V destičková baterie tedy vydrží velmi dlouho. Pokud používáme displej s podsvětlením a je zapnuté, může se odběr zvětšit až na  25-90mA. Záleží na displeji. Moje demontované z modemů potřebují pro podsvícení cca 75mA, další, který jsem měl a  zkoušel připojit jen 14mA.  Kvalitní LCD displeje (zelená matrice) jsou při běžném okolním osvětlení poměrně dobře čitelné, není nutné podsvětlení používat. Podsvětlení se vypíná u displejů se 14 vývody pomocí odsátí cínu na pájecí plošce na displeji.  U 16-ti vývodových displejů je napájení podsvětlení vyvedeno zvlášť na vývodech 15,16 a na desce testeru je na to osazen jumper, kterým jde podsvětlení zapnout/vypnout. Jeden z displejů který jsem také získal z nějakého zařízení a s testerem zkoušel neukazoval vše zcela správně, zejména  znaky Ω a μ  zobrazoval jako rovnítko, nebo svislé čáry. Vůbec byl na displeji „zmatek“ ale přisuzuji to pravděpodobně nestandardnímu řadiči displeje.  Výhoda testeru je, že se zapíná tlačítkem a při nepoužívání 
( do cca 20 sec. ) se vypne. Šetří to baterii, každý jistě zná, když v zápalu boje nechá omylem zapnutý multimetr na stole a druhý den je po baterce. Pokud chceme měřit více součástek za sebou stačí změřenou vyndat a připojit další – měření začíná stiskem tlačítka, i když přístroj nebyl ještě automaticky vypnut.  Na desce jsou ještě testovací plošky pro SMD součástky, velmi příjemně se s tím měří SMD „smetí“ . Bohužel, pokud by někdo chtěl přístroj zabalit do nějaké krabičky, tento „testpoint pro SMD“ znepřístupní.  Tester je tedy předurčen k používání v „nahém“ provedení, pokud by někdo chtěl opravdu krabičku, může motiv testpointů vytvořit na zvláštní desce, tu přidělat na krabičku  a propojit kablíkem. Existuje také pár úprav testeru, jedna ze zajímavých je použití zkratovacího relé , které propojuje v klidu všechny tři vývody dohromady a zabraňuje tím vybití nabitého kondíku do mikroprocesoru. Relé je ovládané vývodem č. 27 procesoru, zapojení je zde a poslal mi ho Milhaus  :

( klepnutím na obrázek zvětšíte )

 Další možnost úpravy je náhrada 9V baterie tužkovou 1,5V ( akumulátorem ) a měničem např. s MAX 757 na 5V.  Podrobnosti naleznete již na zmíněném fóru na ebastlírna.cz

   První dojem z testeru je výborný, už dávno jsem takovou věc postrádal.  Tedy ne že by na trhu nebyla, např. profi výrobek za cenu 1910kč (http://www.gme.cz/analyzator-polovodicovych-soucastek-velleman-dca55-p729-051 ) ale tohle je s poměrem cena/výkon trochu někde jinde. Když si to navíc člověk ubastlí sám, má z toho větší radost. To byl také důvod, proč jsem kromě "číny" ještě objednal destičku a MCU. Až čínský tester dojde, určitě bych rád porovnal oba mezi sebou. 
    A nějaké zápory? Ano, našly by se. Mě osobně nejvíc vadí doba měření součástky. Je okolo 5 vteřin, někdy méně. Tester vypisuje hlášku " probíhá měření":





 Nejdéle  to doměřuje  kapacitu diody.  5 sec. sice není moc,  ale  při  výběru  z  většího  množství  součástek ( párování) už ta doba zanedbatelná není. 
    Zkusil jsem schválně použít krystal s kmitočtem 12MHz  s tím, že i hodiny procesoru budou větší a měření rychlejší. Takové "přetaktování" procesoru známé z PC praxe Hi. To opravdu funguje, ale pouze u odporů. Při měření kondů se doba sice také zkrátí, ale výsledná kapacita např. u kondu 1500nF byla 2120nF. Kmitočet hodin, případně nějakou odvozeninu  tedy nejspíš program procesoru používá také  jako "referenci" pro měření kondíků a cívek.
   To je jeden z důvodů proč určitě krystal použít!  Vnitřní hodiny MCU tak, jak je používají čínské výrobky určitě nebudou tak stabilní jako krystal. Ale napadlo mě, že konstatnty v programu by určitě šly upravit tak, aby třeba dvojnásobný kmitočet hodin procesoru nevadil jako reference pro měření ( přepočty ) a zároveň by se zkrátila doba měření. Tady je určitě prostor pro laborace s programovým vybavením testeru a věřím, že dříve nebo později s takovou úpravou někdo přijde. Vyšší měřicí kmitočet by měl také umožnit měření menších kapacit než 27pF, ale to lze obejít způsobem, který jsem již popsal výše.

  Tento tester vřele doporučuji, je to velmi zajímavý doplněk dílny radioamatéra. A také doporučuji nákup komponent ke stavbě, případně stavebnici, nebo celý výrobek na  http://www.avrtester.tode.cz   


úterý 15. října 2013

Eggenfelden 2013

.... jsme si nemohli v naší tradiční sestavě OK1JA, OK1PVT, OK1FKT + já nechat ujít.
Vyráželo se brzy ráno, Franta OK1FKT tentokrát nezapoměl řízky doma :-)
Cesta OK, přijeli jsme okolo 8:10 , tlačenice u vchodu už byla malá.

Pár fotografií z burzy:

Pro Frantu OK1IBB jsem sháněl nějaký SWR můstek. Ceny jsou závratné.
170E:

 80E:


170E:


Nakonec jsem Frantovi  koupil za 65E můstek do 600MHz a  další vyzkoušený Wiltron do 1GHz, ten stál ale 120E ...

Franta sháněl i patrony do měřiče výkonu BIRD, objevili jsme pouze jeden za 120E :-(  :-(  takže jsem ho neval, i tak byl mimo kmitočty , co Franta OK1IBB požadoval....



I ceny měřáků jako by letos povolily. Pokud někdo chce bastlit, "základní vybavení" už je poměrně dostupné.





V nabídce bylo spousta zajímavých komponent na stavbu přispůsobovacích článků a anténních obvodů.....





Tenhle tunner se mi moc líbil,  ale nakonec jsem mu odolal. Časem něco ubastlím. QRO rolšpule a kondy mám a točit budu po vzoru OK1VRF krokovými motory rovnou u antény...






A objevil jsem zajímavost, paměťové karty pro testery Stabilock 4015 a 4032. Bohužel žádné zajímavé options v nabídce nebyly :-(  Jen klasika Tracking, Trunking a pro 4032 ještě nějaká CTX.


Okolo 14:00 hod se začínali prodávající nějak vytrácet, přibližně o hodinu později jsme to zabalili i my a s povinnou zastávkou a nákupem potravin v Aldi jsme vyrazili k domovu.  Další vánoce někdy na jaře příštího roku v Neumarktu :-)


Dojem z celé akce?  Stále padají ceny měřicích přístrojů, ale někteří prodávající odjížděli prakticky se vším co přivezli, protože ceny měly neakceptovatelné. Na druhé straně se dají pořídit za zlomek ceny zajímavosti, které člověk běžně nekoupí. Já si přivezl další čtečku Kindle Touch, tentokrát v originálním koženém obalu, velmi zachovalou - prakticky jako novou. Zajímavosti se dají nalézt zhruba tak do hodiny po otevření. Poté už člověk jenom papěrkuje a musí mít velké štěstí narazit na pěkné zboží a za zajímavou cenu.
Jakž takž se dá s většinou prodávajících mluvit anglicky, ne že bych uměl, ale číslovky a základ má snad každý a to pro kšeft stačí :-)

Diskuse.....?

Přepadla mě nějaká nemoc a při ležení jsem si vzal do postele ntb abych se zas dozvěděl co je ve světě nového….
Nu a narazil jsem na stránky KKW , které občas čtu, protože jsou tam zajímavosti, které jinde nenajdu. Mezi dalším jsem narazil na diskusi:
 Kdo má čas a chuť, nechť si ten „hnůj“ přečte. Nejde ani toliko o argumentaci jednotlivých aktérů ale o styl, kterým je celá diskuse ostatním podávána. 
Co se týče vlastních technických věcí, já osobně  se také nestotožňuji s tím, že pokud si mám něco postavit, musím si koupit čip/codec třetí strany a pěkně za něj zaplatit. A jiná šance není. Někdo to v diskusi  přirovnával  k PC a jeho procesoru J  V téhle ( hodně šikmé ) rovině srovnávání bychom asi skončili u elektriky. Taky ji musím od někoho získat.  A dráty si musím koupit, ty taky nevyrobím J
Ale z5  k diskusím obecně.
   Není to tak dlouho, co jsem se na hamradiu účastnil jedné diskuse na téma slučování dvou převaděčů. Uvedl jsem informace, které jsem dostal  a už jsem dostal „přes hubu“
Když jsem jasně a srozumitelně uvedl argumenty proč jsem to tak do diskuse uváděl,
 a další pravdivé věci okolo materiálu  na bastlení a jeho původu , tak  thread administrátor smazal L.  Nejspíš proto, že jsem ho „nasral“ jak v diskusi patřičně  uvedl.
Takže to byl poslední příspěvek na hamradio a stejně jako cbradio už to pro mě zůstane jen
coby bazarová stránka.   A proč to píšu? Je třeba si dobře rozmyslet, s kým a kde budu diskutovat. Někteří aktéři (a je jich stále víc  a víc)  totiž nejsou schopni opustit myšlenku, že by něco mohlo být i trochu jinak. A s takovými diskutovat nemá žádný smysl. Je to jen ztráta času.
 Mě holt to trvalo trochu dýl, než jsem tohle pochopil, o to víc si budu dávat majzla se někdy do budoucna s takovými diskutéry do veřejných diskusí pouštět.
 A co se týče D-STAR a mého postoje…..?  Byť je to určitě nová a rozhodně zajímavá technologie, mě osobně zatím neoslovila natolik, abych se jí vážně začal zajímat třeba upgradem převaděče.
Jeden z důvodů jsem uvedl výše a další důvod je třeba ona diskuse na darkside.cz.
Odstrašující příklad toho, jak se veřejně prezentovat a jak veřejně prezentovat nějaký zájem.
Dokážu si představit, že kdyby se aktéři setkali v takové vášni někde osobně, tak možná poteče i červená L


čtvrtek 18. července 2013

OK1MHK/mm



Dnes jsem v Děčíně úspěšně složil kapitánské zkoušky na loď.
Tzv.  VMP  - Vůdce Malého Plavidla - M bez omezení výkonu motoru...
 Zvládnul jsem i zkoušky na plachetnice "S"  a "Moře" - C.  Nevím, jestli to ještě nějak stihnu letos, ale do budoucna /příští rok/ bych se chtěl z dovolené ozvat jako 9A/OK1MHK/mm.

Mimochodem - sháním pro tento účel (jako záložní) závěsný motor do 5HP , nejlépe dvoutakt.
Neví někdo o něčem?