úterý 15. října 2013

Eggenfelden 2013

.... jsme si nemohli v naší tradiční sestavě OK1JA, OK1PVT, OK1FKT + já nechat ujít.
Vyráželo se brzy ráno, Franta OK1FKT tentokrát nezapoměl řízky doma :-)
Cesta OK, přijeli jsme okolo 8:10 , tlačenice u vchodu už byla malá.

Pár fotografií z burzy:

Pro Frantu OK1IBB jsem sháněl nějaký SWR můstek. Ceny jsou závratné.
170E:

 80E:


170E:


Nakonec jsem Frantovi  koupil za 65E můstek do 600MHz a  další vyzkoušený Wiltron do 1GHz, ten stál ale 120E ...

Franta sháněl i patrony do měřiče výkonu BIRD, objevili jsme pouze jeden za 120E :-(  :-(  takže jsem ho neval, i tak byl mimo kmitočty , co Franta OK1IBB požadoval....



I ceny měřáků jako by letos povolily. Pokud někdo chce bastlit, "základní vybavení" už je poměrně dostupné.





V nabídce bylo spousta zajímavých komponent na stavbu přispůsobovacích článků a anténních obvodů.....





Tenhle tunner se mi moc líbil,  ale nakonec jsem mu odolal. Časem něco ubastlím. QRO rolšpule a kondy mám a točit budu po vzoru OK1VRF krokovými motory rovnou u antény...






A objevil jsem zajímavost, paměťové karty pro testery Stabilock 4015 a 4032. Bohužel žádné zajímavé options v nabídce nebyly :-(  Jen klasika Tracking, Trunking a pro 4032 ještě nějaká CTX.


Okolo 14:00 hod se začínali prodávající nějak vytrácet, přibližně o hodinu později jsme to zabalili i my a s povinnou zastávkou a nákupem potravin v Aldi jsme vyrazili k domovu.  Další vánoce někdy na jaře příštího roku v Neumarktu :-)


Dojem z celé akce?  Stále padají ceny měřicích přístrojů, ale někteří prodávající odjížděli prakticky se vším co přivezli, protože ceny měly neakceptovatelné. Na druhé straně se dají pořídit za zlomek ceny zajímavosti, které člověk běžně nekoupí. Já si přivezl další čtečku Kindle Touch, tentokrát v originálním koženém obalu, velmi zachovalou - prakticky jako novou. Zajímavosti se dají nalézt zhruba tak do hodiny po otevření. Poté už člověk jenom papěrkuje a musí mít velké štěstí narazit na pěkné zboží a za zajímavou cenu.
Jakž takž se dá s většinou prodávajících mluvit anglicky, ne že bych uměl, ale číslovky a základ má snad každý a to pro kšeft stačí :-)

Diskuse.....?

Přepadla mě nějaká nemoc a při ležení jsem si vzal do postele ntb abych se zas dozvěděl co je ve světě nového….
Nu a narazil jsem na stránky KKW , které občas čtu, protože jsou tam zajímavosti, které jinde nenajdu. Mezi dalším jsem narazil na diskusi:
 Kdo má čas a chuť, nechť si ten „hnůj“ přečte. Nejde ani toliko o argumentaci jednotlivých aktérů ale o styl, kterým je celá diskuse ostatním podávána. 
Co se týče vlastních technických věcí, já osobně  se také nestotožňuji s tím, že pokud si mám něco postavit, musím si koupit čip/codec třetí strany a pěkně za něj zaplatit. A jiná šance není. Někdo to v diskusi  přirovnával  k PC a jeho procesoru J  V téhle ( hodně šikmé ) rovině srovnávání bychom asi skončili u elektriky. Taky ji musím od někoho získat.  A dráty si musím koupit, ty taky nevyrobím J
Ale z5  k diskusím obecně.
   Není to tak dlouho, co jsem se na hamradiu účastnil jedné diskuse na téma slučování dvou převaděčů. Uvedl jsem informace, které jsem dostal  a už jsem dostal „přes hubu“
Když jsem jasně a srozumitelně uvedl argumenty proč jsem to tak do diskuse uváděl,
 a další pravdivé věci okolo materiálu  na bastlení a jeho původu , tak  thread administrátor smazal L.  Nejspíš proto, že jsem ho „nasral“ jak v diskusi patřičně  uvedl.
Takže to byl poslední příspěvek na hamradio a stejně jako cbradio už to pro mě zůstane jen
coby bazarová stránka.   A proč to píšu? Je třeba si dobře rozmyslet, s kým a kde budu diskutovat. Někteří aktéři (a je jich stále víc  a víc)  totiž nejsou schopni opustit myšlenku, že by něco mohlo být i trochu jinak. A s takovými diskutovat nemá žádný smysl. Je to jen ztráta času.
 Mě holt to trvalo trochu dýl, než jsem tohle pochopil, o to víc si budu dávat majzla se někdy do budoucna s takovými diskutéry do veřejných diskusí pouštět.
 A co se týče D-STAR a mého postoje…..?  Byť je to určitě nová a rozhodně zajímavá technologie, mě osobně zatím neoslovila natolik, abych se jí vážně začal zajímat třeba upgradem převaděče.
Jeden z důvodů jsem uvedl výše a další důvod je třeba ona diskuse na darkside.cz.
Odstrašující příklad toho, jak se veřejně prezentovat a jak veřejně prezentovat nějaký zájem.
Dokážu si představit, že kdyby se aktéři setkali v takové vášni někde osobně, tak možná poteče i červená L


čtvrtek 18. července 2013

OK1MHK/mm



Dnes jsem v Děčíně úspěšně složil kapitánské zkoušky na loď.
Tzv.  VMP  - Vůdce Malého Plavidla - M bez omezení výkonu motoru...
 Zvládnul jsem i zkoušky na plachetnice "S"  a "Moře" - C.  Nevím, jestli to ještě nějak stihnu letos, ale do budoucna /příští rok/ bych se chtěl z dovolené ozvat jako 9A/OK1MHK/mm.

Mimochodem - sháním pro tento účel (jako záložní) závěsný motor do 5HP , nejlépe dvoutakt.
Neví někdo o něčem?

pondělí 15. července 2013

Polní den 2013 - OK7V


Letošní  PD  inicializoval stejně jako vloni  Václav OK1VRF.  První domluva proběhla při oslavě narozenin Standy OK1STW.  Na oslavě jsme sice předběžně domluvili i účast 23 a 3 cm, ale nakonec k tomu nedošlo.
    Oproti loňskému roku také Václav trochu poopravil setup, místo singl mnohoprvkové yagi  která byla příliš „ostrá“ použil 2x 14el DL6WU Yagi ...  a k tomu doplnil rozbočovač. Také zařídil kontestovou volačku OK7V .  Bohužel předzesilovač již nestačil připravit, nicméně materiálově je vyzbrojen, tak to snad zvládne do příštího PD. 

 Standa OK1STW přislíbil logistické zabezpečení . Účast přislíbili i další HAM ... viz. níže. Dne 6.7. jsme si domluvili sraz okolo 9:00 na kótě Malá Doubrava. To bych nebyl já, abych se neopozdil....
Po  mém příjezdu někdy po  10 hod. už Standa 1STW a Václav 1VRF nevydrželi na mě čekat a stavěli:




Vyskočil jsem z auta a jal se pomoci v držení kotev. Mezitím jsem zjistil, že stožár už staví potřetí, že předtím už jim 2x spadnul SRI.  




Při jednom z  dalšího pádu přišla jedna z antén i o jeden prvek na konci – zůstal jen „půlprvek“
Je to poměrně dobře vidět  z obrázku již postavené antény ( ta horní - nejvzdálenější prvek... ) , který někdo později udělal z nedaleké telekomunikační věže:


    Standa 1STW ale prohlásil, že „na funkci to nebude mít vliv“.... Hi

Václav má poměrně sofistikované řešení, které  zvedá  stožár pomocí auta. Víc  napoví  opět obrázek:



 Má to výhodu v tom, že se nikdo nemusí dřít, a když to spadne, je člověk v autě, nedostane anténou po papuli...Hi.


 No v každém případě i třetí pokus o postavení stožáru, kterého jsem se již  z poloviny účastnil byl neúspěšný.  Anténa už byla skoro ztopořená, ale Standa chtěl jednu z kotev podhodit pod větvemi  stromů, trochu víc zatáhnul a stožár se o5 poroučel k zemi.  V tu chvíli mě napadlo, že chybí další člověk, které by celé úsilí ztopořit stožár s anténami natočil videokamerou.  Byla by to zajímavá památka...
  Bylo třeba o5 rozebrat, porovnat zohýbané trubky a prvky na anténě což zabralo další cca půlhodinu.
Atmosféra byla trošku hustá,  PD se  pomalu blížil a vidina dalšího pádu a rovnání nebyla příliš příjemná. Já jsem chtěl zajet pro nějakou výstuhu ( lešenářské roury ) ale zohýbaný dural už by asi lešenovou rourou protáhnout nešel  :-(   Václav 1 VRF se nedal a začal stavět počtvrté. 

 Napočtvrté se podařilo anténu postavit, bylo třeba jen přitáhnout kotvy , poposunout některé kotvicí kolíky.    Mezitím dorazil i Franta OK1FR coby pozvaný telegrafista, který pomáhal skouknout rovinu stožáru při dokotvení.  No a anténa stála.....



Pak ještě plno kabeláže,  TRX, PA, ovládání rotátoru, sekvencer.... nutno podotknout, že to Václav má zmáknuté.  Rotátor rotátoroval ale....

    ............po zapojení  TRXu jsme zjistili, že je na pásmu ticho....měl by ale jet PD mládeže ne?  Pro jistotu volám na převaděči  Pavla OK1PVT a domlouváme si sked.  Lovím ho ze šumu, spojení fungovalo, ale bylo to na hranici... na to že jsme od sebe cca 10km slabota. Na druhé straně Pavel má vertikál, ta separace H/V asi uděá své. Ale vyzkoušeli jsme PA a mikrofonní kompresor.
   Nakonec  se na pásmu ozvalo i několik mladých závodníků, a tak jsme s Milanem OK1MJG který mezitím dorazil s jeho rodinou :

  ( zleva : Věrka OK1ZIS , Petr OK1ZAP a jeho žena )  

..... rozdali mladým závodníkům nějaké body.  Ostatně mladých radiomatérů je dost. Jeden na obrázku mezi 1ZIS a 1ZAP, další co ještě nemluví jspí za nimi někde v autě a další třeba můj syn, který zůstal na chalupě.  Možná bychom mohli někdy naše potomky angažovat právě v PD mládeže .

Takže zařízení úspěšně otestované.....




...... a pak už se čekalo na 16:00 hod. Hned v první minutě Václav OK1VRF ulovil  OK2M, OK1KKD    a pak už to jelo....




Já ještě mezitím odjel z kóty hledat Vaška  ex OK1DVT ............
..... který bloudil a čekal  ve Věckovicích  u kapličky.   Cestou  z5 na Doubravu jsem ještě dělal FM spojení s OK1DX, který se ozval na OK0BM. Pavel 1DX přislíbil, že se možná přijede podívat.  Nakonec také dorazil, jeho účast v závodě byla dalo by se říct klíčová. Když sednul k rádiu, začal práskat jedno QSO za druhým. 
  Osobně jsem byl u toho, když dělal PI4GN.......  nádhera.  Je holt vidět, že Pavel 1 DX má výborné operátorské zkušenosti ...  slovy klasika: „zřejmě slušnej oddíl“ Hi .  Největší  DXy  s PI4GN  a PA6NL  dělal právě on.  Dlužno dodat, že   PA6NL ulovilo při PD jen deset stanic z OK. Viz zpráva:  http://www.ok2kkw.com/xyz/pa6nl_pd13.htm
   Pavlovi 1 DX  chodily stanice i na výzvu. Do budoucna by to chtělo určitě hlasový dávač, řvaní výzvy dokola je o hlasivky. Vzpomínám si když Pavel po nějaké době co dával výzvu sahá na PA a povídá... „tady nic nehřeje“ ....  A já na to: „ no co by tam hřálo dává to tak 40W“ J


    Všimněte si  prosím na stole povoleného „dopingu“ ve formě Plzeňského plnotučného Hi.

Stejně tak byla nádhera sledovat  Fratu OK1FR u nefalšovaného ručního  bakelitového klíče. Udělal  12 CW spojení.  Udělal by víc, ale nějak chyběly protistanice. SRI



Jestli bude i do budoucna 1FR k dispozici na PD, určitě by to chtělo 2m band, kde je telegrafistů určitě víc.
Kéž bych se tu telegrafii  také někdy naučil....

 U mikrofonu se kromě mě ještě krátce vystřídal OK1STW.  Nejvíc  spojení udělal ale OK1VRF 



samozřejmě spolu s Pavlem OK1DX.  Jestli pojedem příští rok zase PD, bylo by dobré, aby tam byl i OK1DX ... no času dost, zkusíme ho zlomit :-)



O večeři a vůbec o proviant se celou dobu staral Standa OK1STW, přivezl výborný štrůdl, věčer griloval kuřata a vůbec nám podstrkoval samé dobroty.  



Prostě  to měl logisticky zvládnuté, už před PD jel na kótu posekat trávu, připravil dřevo , pití, zeleninu..... prostě o5 velmi důležitá osoba v průběhu PD.



  I když mu na rádio moc času nezbylo , má na celém výsledku PD za OK7V velkou  zásluhu hlavě co se týče podpory.





Zde je možno shlédnout pár krátkých videí převážně z konce PD , bourání antén a úklidu na kótě:

http://youtu.be/4RHR3Io94dM
http://youtu.be/zicqeXugFhU
http://youtu.be/riURI35qLzM

No a jak to dopadlo?   



Celkem udělala OK7V 79 spojení a nasbírala 15770 bodů. To nám vyneslo umístění na 9 příčce z 31 soutěžících stanic v kategorii 432MHz - Multi Operátor do 100W.  Na to, že jsme měli FT-817 a 40W vf výkonu je to poměrně slušné. I když se jednalo o závod, za největší úspěch považuji fakt, že jsme se sešli, popovídali  a pobavili se. A vo tom to je!!!  Takže nashledanou snad na PD 2014 

Honza OK1MHK 






středa 10. dubna 2013

Standa OK1STW slaví 60. narozeniny!!!

....A my jsme u toho samozřejmě nemohli chybět!
Celý nápad se zrodil už vloni v tuto dobu, když Milan OK1MJG vygooglil datum Standovo narození.
No a zjistili jsme, že letos to je krásných kulatých 60 let!
A pak už to bylo jednoduché, domluvili jsme "přepadovku" na den jeho narozenin. A ke Standovi "neslušně" vtrhli dnes večer domů, abychom mu poblahopřáli.
Když se o nápadu dozvědělo i radoamatérské okolí, všichni souhlasili a nakonec jsme se u Standy sešli v tomto složení: Moje maličkost, Milan OK1MJG, jeho  XYL Věrka OK1ZIS ,  Petr OK1ZAP , Franta OK1FKT ,  vlakem dokonce přijel z Kouta n.š.  i Mirek OK1(U)GV, z Plánice pak dorazil  Václav OK1VRF a s ním přijel i Josef OK1IJS.  Tohle si nechtěl nechat nikdo ujít, v 18:00 Milan domluvil sraz na parkovišti a pak hurá ke Standovi.




Měli jsme sice náhradní plán, kdyby Standa nebyl doma ( že zapadnem někam do hospody a zkusíme to dýl ) ale naštěstí nebylo třeba, Standa přišel otevřít během chvíle.....
Samozřejmě nás v takovém počtu  nečekal, o to větší to bylo překvápko  :-)

 krátké video z našeho večerního "vpádu" můžete shlédnout zde:

STanda_slaWí_60_let

(  všimněte si prosím toho prohlášení  " já snad začnu zase vysílat ..... "  )



No od nás všech dostal nutné papuče a fajfku,

                                                            VIDEO zkoušení bačkor :-)

 ..... a dárkový koš s dobrotama.

    Věrka OK1ZIS udělala nějaké malé občerstvení,



 a moje XYL Dana upekla radioamatérský dortík:


...... kdyby se někdo chtěl inspirovat, tady je "mustr"  :



No povídalo se o všem možném, domluvili se nějaké podrobnosti na letošní polní den. Václav OK1VRF už zbrojí a Míra OK1(U)GV přislíbil účast a podporu pro 1,2 a 10 GHz  :-)  HURÁ  !!!!  Pokud tedy letos vyjde počasí, budou k dispozici na PD 3 pásma!!!


V každém případě zajímavý večer a "dědkovi" Standovi všichni přejem  zdraví a štěstí do dalšího života!!!

Ještě nějaká fotodokumentace z akce od Václava OK1VRF - díky!
( pro zvětšení klikni na obrázek )