pondělí 15. července 2013

Polní den 2013 - OK7V


Letošní  PD  inicializoval stejně jako vloni  Václav OK1VRF.  První domluva proběhla při oslavě narozenin Standy OK1STW.  Na oslavě jsme sice předběžně domluvili i účast 23 a 3 cm, ale nakonec k tomu nedošlo.
    Oproti loňskému roku také Václav trochu poopravil setup, místo singl mnohoprvkové yagi  která byla příliš „ostrá“ použil 2x 14el DL6WU Yagi ...  a k tomu doplnil rozbočovač. Také zařídil kontestovou volačku OK7V .  Bohužel předzesilovač již nestačil připravit, nicméně materiálově je vyzbrojen, tak to snad zvládne do příštího PD. 

 Standa OK1STW přislíbil logistické zabezpečení . Účast přislíbili i další HAM ... viz. níže. Dne 6.7. jsme si domluvili sraz okolo 9:00 na kótě Malá Doubrava. To bych nebyl já, abych se neopozdil....
Po  mém příjezdu někdy po  10 hod. už Standa 1STW a Václav 1VRF nevydrželi na mě čekat a stavěli:




Vyskočil jsem z auta a jal se pomoci v držení kotev. Mezitím jsem zjistil, že stožár už staví potřetí, že předtím už jim 2x spadnul SRI.  




Při jednom z  dalšího pádu přišla jedna z antén i o jeden prvek na konci – zůstal jen „půlprvek“
Je to poměrně dobře vidět  z obrázku již postavené antény ( ta horní - nejvzdálenější prvek... ) , který někdo později udělal z nedaleké telekomunikační věže:


    Standa 1STW ale prohlásil, že „na funkci to nebude mít vliv“.... Hi

Václav má poměrně sofistikované řešení, které  zvedá  stožár pomocí auta. Víc  napoví  opět obrázek:



 Má to výhodu v tom, že se nikdo nemusí dřít, a když to spadne, je člověk v autě, nedostane anténou po papuli...Hi.


 No v každém případě i třetí pokus o postavení stožáru, kterého jsem se již  z poloviny účastnil byl neúspěšný.  Anténa už byla skoro ztopořená, ale Standa chtěl jednu z kotev podhodit pod větvemi  stromů, trochu víc zatáhnul a stožár se o5 poroučel k zemi.  V tu chvíli mě napadlo, že chybí další člověk, které by celé úsilí ztopořit stožár s anténami natočil videokamerou.  Byla by to zajímavá památka...
  Bylo třeba o5 rozebrat, porovnat zohýbané trubky a prvky na anténě což zabralo další cca půlhodinu.
Atmosféra byla trošku hustá,  PD se  pomalu blížil a vidina dalšího pádu a rovnání nebyla příliš příjemná. Já jsem chtěl zajet pro nějakou výstuhu ( lešenářské roury ) ale zohýbaný dural už by asi lešenovou rourou protáhnout nešel  :-(   Václav 1 VRF se nedal a začal stavět počtvrté. 

 Napočtvrté se podařilo anténu postavit, bylo třeba jen přitáhnout kotvy , poposunout některé kotvicí kolíky.    Mezitím dorazil i Franta OK1FR coby pozvaný telegrafista, který pomáhal skouknout rovinu stožáru při dokotvení.  No a anténa stála.....



Pak ještě plno kabeláže,  TRX, PA, ovládání rotátoru, sekvencer.... nutno podotknout, že to Václav má zmáknuté.  Rotátor rotátoroval ale....

    ............po zapojení  TRXu jsme zjistili, že je na pásmu ticho....měl by ale jet PD mládeže ne?  Pro jistotu volám na převaděči  Pavla OK1PVT a domlouváme si sked.  Lovím ho ze šumu, spojení fungovalo, ale bylo to na hranici... na to že jsme od sebe cca 10km slabota. Na druhé straně Pavel má vertikál, ta separace H/V asi uděá své. Ale vyzkoušeli jsme PA a mikrofonní kompresor.
   Nakonec  se na pásmu ozvalo i několik mladých závodníků, a tak jsme s Milanem OK1MJG který mezitím dorazil s jeho rodinou :

  ( zleva : Věrka OK1ZIS , Petr OK1ZAP a jeho žena )  

..... rozdali mladým závodníkům nějaké body.  Ostatně mladých radiomatérů je dost. Jeden na obrázku mezi 1ZIS a 1ZAP, další co ještě nemluví jspí za nimi někde v autě a další třeba můj syn, který zůstal na chalupě.  Možná bychom mohli někdy naše potomky angažovat právě v PD mládeže .

Takže zařízení úspěšně otestované.....




...... a pak už se čekalo na 16:00 hod. Hned v první minutě Václav OK1VRF ulovil  OK2M, OK1KKD    a pak už to jelo....




Já ještě mezitím odjel z kóty hledat Vaška  ex OK1DVT ............
..... který bloudil a čekal  ve Věckovicích  u kapličky.   Cestou  z5 na Doubravu jsem ještě dělal FM spojení s OK1DX, který se ozval na OK0BM. Pavel 1DX přislíbil, že se možná přijede podívat.  Nakonec také dorazil, jeho účast v závodě byla dalo by se říct klíčová. Když sednul k rádiu, začal práskat jedno QSO za druhým. 
  Osobně jsem byl u toho, když dělal PI4GN.......  nádhera.  Je holt vidět, že Pavel 1 DX má výborné operátorské zkušenosti ...  slovy klasika: „zřejmě slušnej oddíl“ Hi .  Největší  DXy  s PI4GN  a PA6NL  dělal právě on.  Dlužno dodat, že   PA6NL ulovilo při PD jen deset stanic z OK. Viz zpráva:  http://www.ok2kkw.com/xyz/pa6nl_pd13.htm
   Pavlovi 1 DX  chodily stanice i na výzvu. Do budoucna by to chtělo určitě hlasový dávač, řvaní výzvy dokola je o hlasivky. Vzpomínám si když Pavel po nějaké době co dával výzvu sahá na PA a povídá... „tady nic nehřeje“ ....  A já na to: „ no co by tam hřálo dává to tak 40W“ J


    Všimněte si  prosím na stole povoleného „dopingu“ ve formě Plzeňského plnotučného Hi.

Stejně tak byla nádhera sledovat  Fratu OK1FR u nefalšovaného ručního  bakelitového klíče. Udělal  12 CW spojení.  Udělal by víc, ale nějak chyběly protistanice. SRI



Jestli bude i do budoucna 1FR k dispozici na PD, určitě by to chtělo 2m band, kde je telegrafistů určitě víc.
Kéž bych se tu telegrafii  také někdy naučil....

 U mikrofonu se kromě mě ještě krátce vystřídal OK1STW.  Nejvíc  spojení udělal ale OK1VRF 



samozřejmě spolu s Pavlem OK1DX.  Jestli pojedem příští rok zase PD, bylo by dobré, aby tam byl i OK1DX ... no času dost, zkusíme ho zlomit :-)



O večeři a vůbec o proviant se celou dobu staral Standa OK1STW, přivezl výborný štrůdl, věčer griloval kuřata a vůbec nám podstrkoval samé dobroty.  



Prostě  to měl logisticky zvládnuté, už před PD jel na kótu posekat trávu, připravil dřevo , pití, zeleninu..... prostě o5 velmi důležitá osoba v průběhu PD.



  I když mu na rádio moc času nezbylo , má na celém výsledku PD za OK7V velkou  zásluhu hlavě co se týče podpory.





Zde je možno shlédnout pár krátkých videí převážně z konce PD , bourání antén a úklidu na kótě:

http://youtu.be/4RHR3Io94dM
http://youtu.be/zicqeXugFhU
http://youtu.be/riURI35qLzM

No a jak to dopadlo?   



Celkem udělala OK7V 79 spojení a nasbírala 15770 bodů. To nám vyneslo umístění na 9 příčce z 31 soutěžících stanic v kategorii 432MHz - Multi Operátor do 100W.  Na to, že jsme měli FT-817 a 40W vf výkonu je to poměrně slušné. I když se jednalo o závod, za největší úspěch považuji fakt, že jsme se sešli, popovídali  a pobavili se. A vo tom to je!!!  Takže nashledanou snad na PD 2014 

Honza OK1MHK 






středa 10. dubna 2013

Standa OK1STW slaví 60. narozeniny!!!

....A my jsme u toho samozřejmě nemohli chybět!
Celý nápad se zrodil už vloni v tuto dobu, když Milan OK1MJG vygooglil datum Standovo narození.
No a zjistili jsme, že letos to je krásných kulatých 60 let!
A pak už to bylo jednoduché, domluvili jsme "přepadovku" na den jeho narozenin. A ke Standovi "neslušně" vtrhli dnes večer domů, abychom mu poblahopřáli.
Když se o nápadu dozvědělo i radoamatérské okolí, všichni souhlasili a nakonec jsme se u Standy sešli v tomto složení: Moje maličkost, Milan OK1MJG, jeho  XYL Věrka OK1ZIS ,  Petr OK1ZAP , Franta OK1FKT ,  vlakem dokonce přijel z Kouta n.š.  i Mirek OK1(U)GV, z Plánice pak dorazil  Václav OK1VRF a s ním přijel i Josef OK1IJS.  Tohle si nechtěl nechat nikdo ujít, v 18:00 Milan domluvil sraz na parkovišti a pak hurá ke Standovi.




Měli jsme sice náhradní plán, kdyby Standa nebyl doma ( že zapadnem někam do hospody a zkusíme to dýl ) ale naštěstí nebylo třeba, Standa přišel otevřít během chvíle.....
Samozřejmě nás v takovém počtu  nečekal, o to větší to bylo překvápko  :-)

 krátké video z našeho večerního "vpádu" můžete shlédnout zde:

STanda_slaWí_60_let

(  všimněte si prosím toho prohlášení  " já snad začnu zase vysílat ..... "  )



No od nás všech dostal nutné papuče a fajfku,

                                                            VIDEO zkoušení bačkor :-)

 ..... a dárkový koš s dobrotama.

    Věrka OK1ZIS udělala nějaké malé občerstvení,



 a moje XYL Dana upekla radioamatérský dortík:


...... kdyby se někdo chtěl inspirovat, tady je "mustr"  :



No povídalo se o všem možném, domluvili se nějaké podrobnosti na letošní polní den. Václav OK1VRF už zbrojí a Míra OK1(U)GV přislíbil účast a podporu pro 1,2 a 10 GHz  :-)  HURÁ  !!!!  Pokud tedy letos vyjde počasí, budou k dispozici na PD 3 pásma!!!


V každém případě zajímavý večer a "dědkovi" Standovi všichni přejem  zdraví a štěstí do dalšího života!!!

Ještě nějaká fotodokumentace z akce od Václava OK1VRF - díky!
( pro zvětšení klikni na obrázek )














pondělí 25. února 2013

QRO balun 1:4 a čistidlo…



Milan OK1MJG si koupil nové pěkné PA a začal řešit novou anténu, která by dokázala větší výkon zpracovat. Krom směrovky, která větší výkon bez problémů zvládne má Milan ještě DELTA LOOPa
(dále jen DL, čistidlo), tam ale nemá patřičně dimenzovaný balun.  

 pozn.  „čistidlo“  je dle  Standy OK1STW Milanovo DL anténa z ocelového drátu    A název čistidlo se  mezi námi nějak ujal Hi

  A protože Milan plánuje v nejbližší době rekonstrukci „čistidla“ sháněl se po nějakém balunu, který by větší výkon zvládnul. Klasické řešení na dvouotvorovém jádru ze stickacích feritů nebo vetších trubiček zvládne odhadem tak 200-400W. A protože mě Milanovo „čistidlo“ přesvědčilo, že je to dobrá anténa ( v létě při QSO do 9A jsem měl možnost porovnat signály 100W stanic z OK), přemýšlel jsem, že bych ji také někdy natáhnul. A někdy může přijít i doba, kdy bych i já použil QRO, je jasné , že balun musím mít už také patřičně dimenzovaný. Kdo by tam pak lezl, kdž se to dá už udělat pořádně – i pro QRO že?
 Tedy začal jsem shánět dostupné informace. Ostatně při zadání do vyhledávače „QRO balun 1:4“  člověk najde spoustu inspirace.  Nemá smysl sem všechny dávat, snad jen jeden příklad za všechny: http://elmering.wordpress.com/2011/10/17/1-kw-41-ruthroff-voltage-balun/
 Nebo velmi pěkné video včetně schéma  a postupu namotání:

Tedy začali jsme se shánět po vhodném feritovém toroidu.
   Potřebný feritový toroid Amidon FT240-61 (43 ) sice nabízí Ddamtek, ale chtějí za něj necelých 400 Kč 
( 15Euro) Asi bych z principu měl podporovat české prodejce, nakonec ale díky internetu zvítězila myšlenka nákupu levnějšího toroidu ze zahraničí.  
  Objevil jsem prodejce, kterému za stejný torid stačí pouze 9Euro a 4 kousky objednal.
Prodejce nabízel od 10 ks  i cenu 7E/kus. Kolik potom asi stojí toroid při nákupu přímo u Amidonu a kolik lidí a firem se na tom dál přiživí …?
  Zaplatil jsem oblíbeným Paypalem. Včetně poštovného, poplatku Paypalu a za převody to bylo celkem 1123kč, které mi z účtu Paypal strhli.  Jeden toroid tedy vyšel na 280kč, ale nutno poznamenat, že od objednávky do doručení uplynuly pouhé 4 dny, a v balíčku byly přiloženy pěkné 4 feritové trubičky, jako „pozornost“ navíc . Vše pečlivě zabaleno v bublinkové fólii.
 Ony trubičky mají na 10 závitů měřením zjištěnou asi 6x větší indukčnost, než stiskávací ferit. Permeabilita  cca 6000 !!!! Na potlačení plášťových proudů výborný materiál.



   Pak jsem začal shánět vhodný drát na namotání balunu.
Mělo by se to namotat„dvoulinkou“, OK2BUH doporučuje CYKYL 2Ax1,5 (má 100 Ohmů) , ale pro vyšší výkony doporučuje teflonovou izolaci. Elektrikářskou dvoulinku jsem získal od Pavla OK1PVT, ale nakonej jsem balun namotal 2x1,5mm Cu drátem s teflonovou izolací, který jsem dostal od Franty OK1FKT – díky!  Drát sice vypadá, jako obyčený hnědý a modrý elektrikářský oplastovaný drát, ale test plamenem odhalí kvalitní teflonovou izolaci.
  Je třeba motat dvěma vodiči a případně je svázat, aby ležely vedle sebe bez bezery.



 Elektrikářskou dvoulinku použiju na balun 1:1.  Jsou tam napěťové poměry jako na 50 OHM kabelu, takže obyčejná platová izolace bude stačit.
   Na výstup balunu jsem na otestování vlastností zapojil  odpor 200 Ohmů v SMD provedení - kvůli malé indukčnosti:


 Po chvíli laborací jsem dospěl k 16 závitům. Namotány 2 sekce po 8 záv. …..nejlepší SWR na 3,7MHz,
protože se předpokládá využití antény na 80 a 40 m.
Balun funguje i s 2x7 nebo 2x 6 závity, ovšem nejmenší SWR se pak posunuje směrem k vyšším kmitočtům.
 Na „vstupu“ jsou obě sekce paralelně, na výstupu pak sériově. Získáme tak  proudový balun 1:4. Pokud propojíme i výstup paralelně, získáme balun 1:1 vhodný třeba pro dipóly.
 I tak je ještě na 28MHz SWR necelé 1,1 , což je výborná hodnota:



 Měření  SWR balunu + odpor nám ale bohužel  neřekne nic o útlumu balunu. Nemáme přehled, jestli nejsou  v balunu ztráty, jestli samotné jádro „nežere“ výkon. Stejná věc, jako kdyby nám někdo místo antény venku zapojil 50 Ohm odpor – měřením SWR záměnu nepoznáme, ale odpor nebude vysílat ani přijímat.
Průchozí útlum a kvalitu balunu ( ztráty) lze jednoduše  zjistit tak, že vyrobíme baluny dva, zapojíme je za sebe a pak měříme útlum na wobleru v celém KV pásmu. Balun jsem tedy vyrobil ještě jeden a namotal ho i včetně ochranné teflonové pásky, kterou jsem zakoupil v prodejnách s instalatérskými potřebami. 


Před vlastním měřením jsem ještě kalibroval měřák prostým propojením IN a OUT portu přístroje kabelem. Výsledek měření útlumu je vynikající:


 Změřený útlum musíme ještě vydělit dvěmi ( měří se dva baluny) .
Výkonové zatížení jsem nedokázal „změřit“ ale když se podíváme na úplně stejnou konstrukci sem:
tak 1kW by to mohlo snést určitě.

V tomto provedení je možno balun zamontovat do krabičky. Zde opět pomohl Pavel OK1PVT a sehnal ideální vodotěsné krabičky od fy SCAME. Krabičky jsou super, mají dokonce těsnění po obvodu víčka.
Když jsem procházel web, do stejných škatulek montuje baluny i  výrobce OK5IM.



 Při měření jsem zjistil, že změřené parametry ovlivňuje, když namotaný toroid držím v ruce.
Nejspíš přidaná kapacita ovlivňuje parazitní kapacitu vinutí. Proto by bylo vhodné  při zakrytování toroidu, aby na něj nepůsobily vnější vlivy – např. trubka stožáru atd... Tedy raději použít vetší krabičku a toroid umístit do středu v krabičce.
   Zbývá už jen osadit vstupní konektor a výstupní šrouby - použil jsem mosazné, v místě kde prochází šrouby a konektor krabičkou vše namazané silikonovou vazelínou.
Konektor jsem použil kvalitní N-ko od fy SHUNNER, ani ne snad kvůli VF vlastnostem ale spíše kvůli vodotěsnosti ( mají těsnění ) a vůbec, mám je raději než PL-ka. Některé PL konektory neznámých výrobců s bakelitovou nebo "igelitovou" izolací ve mě nezanechávají pocit kvalitního VF spojení.....zvlášť pro případné QRO.  N-ko by QRO mělo bez problémů zvládnout.


Před zadeklováním jsem  i  těsnění víčka namazal vrstvičkou průhledné silikonové vazelíny a dovnitř
vhodil tři pytlíčky se silikagelem kvůli možné vlhkosti, která se tam může objevit kondenzací při změnách teploty.

Finální provedení a nezbytný štítek:



BALUN
   1:4
   POWER 1kW


 Nakonec už jen zbývá natáhnout čistidlo. Vlastně už to nebude čistilo, ale pravá DL, Milan už má připravený měděný drát ( fosforbronz ) , já ho plánuji použít také, mám 1,5mm průměr.

Balun jsem na zkoušku dal do kýblu z vodou - chci otestovat vodotěsnost.  Uvidíme po cca týdnu, jak to bude uvnitř vypadat :-)  







 























čtvrtek 17. ledna 2013

Moduly, díly, konektory...

Nabídka:

Duplexery HUBER+SUHNER AG

 viz: http://ok1mhk.blogspot.cz/2011/11/duplexery-nejen-pro-ok0bnj.html

momentálně už žádné nemám, ale má přislíbeno ještě min. 4-6 kousků.
Je třeba pro ně dojet do SRN, počítám, že to spojím s návštěvou burzy, rodinný výlet tropical island atd...
Bohužel cena už je vyšší než byla u původní dodávky:  100 Euro /kus
Pokud má někdo zájem , napište, případné požadavky odbavím tak, jak dojdou za sebou.
Naladění na požadovaný kmitočet je možné, protože je s tím babračka, cena za naladění 500kč.
Pokud to bude do nějakého funkčního převaděče ( pozn. ne nějaká uloženka, záloha- prostě do new repeateru) naladění udělám zdarma........když bude čas :-)

Cena: 100Euro + drobnost za dopravu :-)

17.10.2013 - Takže je vše prodáno, poslední dva kousky jsem včera vyexpedoval pro OK1UDI a OK1LOL......    Krom jednoho kousku coby záloha pro OK0BM již nic nemám a dodavatel ze SRN už také ne. Takže už prosím nikdo nepište, vyschlo to :-(