pondělí 3. září 2012

GSM repeater (opakovač)



Ve snaze pomoci jednomu člověku, který žije v místě, kde není GSM signál , jsem se „zamotal“ do problematiky GSM , zesílení a úpravy signálu. Celá historie je trochu delší, začalo to tím, že dotyčný používal směrovou anténu připojenou k mobilu.

Jenomže…….
Tohle řešení je poněkud těžkopádné. Kromě toho, že je třeba pokaždé mobilní telefon připojit k anténě , nemohli ostatní majitelé mobilů v objektu telefonovat. Časem se stalo, že anténní konektor v mobilu ( Nokia 6210 ) přestal fungovat a nakonec majitel vyměnil telefon za jiný, který konektor na anténu vůbec neměl. Vyřešilo se to GSM bránou a vytvořením kopie SIM karty. To ale zas mělo další omezení – v provozu mohl být jen mobil, nebo zas jen GSM brána. V případě „opomenutí“ vypnout jedno ze zařízení zůstalo v provozu to později zapnuté.  I tohle řešení ale omezovalo ostatní účastníky GSM sítě v objektu,  kteří nemohli používat svůj mobil, tak se hledalo další řešení.
 Žádosti u operátora na pokrytí GSM signálem nebyly vyslyšeny, ba co víc, prý se v lokalitě nic neplánuje, technické řešení  a finanční návratnost není pro operátora rentabilní.
Jisté řešení se naskýtalo využitím komerčního GSM repeateru. V době asi před 3 lety však toto řešení bylo poměrně drahé a nikdo nebyl ochotný do repeateru investovat.   
  Vzhledem k tomu, že se v té době objevily díly z vyřazených GSM základnových stanic NOKIA, napadlo mě je využít a GSM repeater postavit. Moduly  z jednotek AFEA – duplexery  a  linkové zesilovače  ze stejné jednotky sloužící k zesílení signálu před rozdělením do přijímačů se staly základem pro mojí konstrukci. Klasické repeatery fungují tak, že zesilují zvlášť uplink a zvlášť downlink , jejich výstupy jsou spojeny duplexerem a šup s tím do antén.

 Jedna na střeše, druhá v indooru, v budově. Nejedná se tedy konkrétně o "opakování" signálu jako je tomu třeba u DECT opakovačů pro bezšňůrové systémy, kde se opravdu signál "nahraje" do paměti opakovače a vhodný okamžik vysílá. 
   GSM "opakovače" většinou pracují analogově, signál se pouze zesiluje a zesílený vyzařuje do prostoru.
   Ale já chtěl něco víc. Už to nebyla jenom honba za signálem v jednom nejmenovaném místě, už to bylo o tom si něco dokázat, hrát si. Protože v jednotkách byly také  krásné dutinové pásmové propusti, které šly přeladit tak, že dokázaly vyfiltrovat skupinu 2 -3 GSM kanálů, napadlo mě zkonstruovat repeater jinak. Využít jen jednu jedinou anténu a jeden z kanálů anténou přijmout, zesílit a konvertorovat  třeba o 20MHz výš do jiného kanálu.  A stejnou anténou opět vysílat. Stejně tak pro uplink a downlink, tedy dva směšovače. Výhodou tohoto řešení mělo být, že se repeater při velkém zisku nemůže  rozkmitat a do antény může jít výkon v řádu jednotek wattů. Vykrytí by pak v případě použití nějakého všesměru s 8 dB ziskem mělo stačit pro menší vesnici. S konečným řešením jsem se „prasil“ po večerech několik týdnů. Celé soustrojí sice využívalo vesměs dílů z výše zmíněné jednotky, ale bylo třeba udělat několik napájecích zdrojů včetně předpětí pro GASFETY, a konečné řešení odlaďovat přímo na místě, kde byl dostupný jen slabý signál jednoho vzdáleného  sektoru GSM základnovky.
   Nebudu to prodlužovat, celá myšlenka sice byla hezká, ale GSM síť si tohle nenechala líbit.
To že základnovka vysílala třeba na kanále 81 a já to mobilu předhodil zkonvertorované na kanále 91  prostě nefungovalo. Informace o  kanálu jsou nejspíš obsaženy v servisních informacích, které TRX mobilu zpracovává a vyvolávalo to zmatky. Konkrétně se na displeji mobilu objevovalo „NETWORK MISMATCH „ ( Nokia 3110 ). Občas to volalo, ale jen pokud byl telefon zapnut v oblasti se signálem  a pak přešel do oblasti repeateru. Bylo to nespolehlivé, signál na telefonu sice byl, ale při pokusu zahájit hovor to zapípalo a NIC.
Konzultoval jsem problém s několika GSM „GURU“ a v podstatě mi potvrdili, že tohle fungovat prostě nemůže.
    Ale  nechtěl jsem to vzdát. Dobře, mobil potřebuje to, co vysílá základnovka se vším všudy.
To mají ošéfované některé profi GSM repeatery, které ale fungují jinak, v podstatě se tvoří celý GSM signál znovu včetně signalizace a Broadcast Channel.
Napadlo mě vyfiltrovanou skupinu kanálů konvertorovat do ISM pásma (2,4GHz ) takto ho poslat na vzdálené místo a tam zas zkonvertorovat zpět. To samozřejmě obousměrně. Jenomže tahle myšlenka mě možná bohudík po chvíli opustila.. Krom toho, že byla technicky poměrně náročná s sebou nesla riziko, že na nestandardní využití ISM pásma někdo přijde a bude „průser“. Navíc se v „přenosové trase“ na 2,4GHz mohl objevit nějaký rušivý signál třeba z WIFI a ten  po konverzi do GSM pásma by na straně BTS mohl nadělat pěknou paseku.
   Mezitím uplynul nějaký čas a můj kamarád se opět připomněl.
Zas to zkrátím. Celý původní bazmek jsem rozebral a použil jen dva duplexery a linkové GSM zesilovače. Tak jak jsou řešeny klasické komerční GSM repeatery.

(Pozn:  Problematice repeaterů se věnuje poměrně podrobně bakalářská práce na : http://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=8675   doporučuji prostudovat, problematika repeaterů je popisována od strany 20 dokumentu.)

Legislativně je provozování repeaterů „ošetřeno“ dle dle :  vo-r_24-11_2008
http://www.ctu.cz/cs/download/oop/rok_2008/vo-r_24-11_2008-16.pdf   

 Celé to je zapojené pouze analogově, tedy zesílen uplink a downlink zvlášť a jeden z duplexerů je použit obráceně – jeho TX strana jako RX a naopak. Ničemu to nevadí, při použitých úrovních je stejně celý duplexer  jako kanón na vrabce. Celý zisk cca 30 dB ale byl malý, spojení nespolehlivé , chvílemi se rozpadalo, s mobilem musel být člověk přilepený u indoor antény, aby to volalo. Po čase jsem oba zesilovací směry doplnil ještě hybridním zesilovačem PFO145 z GSM mobilního telefonu Dancal. Nádherná součástka, při napájení 5V to dává při buzení cca 4mW asi 1W vf výkonu v GSM pásmu 900MHz. Po doplnění celého homemade repeateru  těmito obvody se celý systém rozkmital, izolace mezi oudoor a indoor anténou byla malá a zisk opakovače moc velký.
Bylo třeba nahradit všesměrovou na střeše  YAGInou, směrovanou přímo na BTS a dovnitř umístit anténu s opačnou polarizací a tak, aby izolace mezi nimi byla co největší. Podařilo se  izolace  cca 84 dB , zisk repeateru jsem nastavil na -65 dB. Na outdoor anténě byl  signál v úrovni -56 dB . Indoor pokrytí se velmi zlepšilo, na této anténě bylo cca  7mW výkonu.  Takto opakovač pracuje dodnes, zatím byla jediná porucha na síťovém napáječi, který odešel po bouři. Celý systém byl na přání  ještě doplněn záložním zdrojem napájení coby vyřazené gelové baterie 12V. V místě instalace často není dostupná el. síť  a právě v tuto dobu je většinou důležité používat mobilní telefon.
    
  Před pár týdny se objevil další zájemce. Zmínil jsem se, že řešení signálu je , a opět jsem byl „ v tom“ . Jenomže už není z čeho dělat, všechny vyřazené věci jsou nejspíš někde recyklovány. Navíc není čas se s tím babrat, pokud to už je to vyzkoušené a pokud už to člověk nedělá pro radost, stává se to prostě ( alespoň pro mne ) nezajímavé.  Je nutné použít nějaké tovární řešení. Požadavek: konečné řešení musí být co nejlevnější… aneb cena je až na prvním místě.. Nikdo nechce platit za něco , co jiný a jinde má zdarma   ( GSM signál).  Co kdyby se časem přeci jen postavila někde blízko GSM věž, celá investice je  pak v kopru.
  Po dopručení konkrétního modelu  a následném procházení webu jsem narazil na různé výrobky. Ceny na českých webech trochu povolily, už existuje i řešení v cenách okolo 5000-15000kč za repeater + další cca 1000 - 3000kč za antény + kvalitní kabely a další bižuterii okolo. Docela mě zajímalo, co je na vlastních repeaterech tak drahého. Jedná se o pár součástek. Duplexery mohou být  při používaných výkonech levné se SAW rezonátory, stejné, jako se používaly v prvních mobilech. A  aktivní prvky už také nejsou tak drahé. Když celý repeater co do složitosti a náročnosti výroby porovnáme třeba s mobilním telefonem , nebo základní deskou do PC, zjistíme, že  cena je dána především trhem a počtem vyrobených kousků. Při průzkumu trhu jsem dále zjistil že další  velkou část  ceny celého GSM opakovače dělá marže obchodníků. Bývá od 100 – 500 procent, a protože se jedná o zboží, které se až tak často neprodává, mohou si obchodníci takové marže dovolit. Zajímavě jsou pak ceny rozdělené ještě podle výkonu ( zisku) opakovače, přičemž pokud je větší zisk, raketově roste i cena. Není tedy vyjímka , že repeater se ziskem 55 dB stojí cca 5000 kč a podobný ( skoro stejný) se ziskem 65 dB už je za 10 000 kč. Kolik je oněch 10dB rozdíl ve vlastním  pokrytí GSM signálem a  v cenách součástek nemusím zejména radioamatérům zdůrazňovat. I ceny na E-bay se drží poměrně vysoko, ty úplně nejlevnější typy jsou okolo 2500kč.



Napadlo mě zakoupit nějaký levný komerčně řešený opakovač a v případě malého zisku doplnit už třeba výše zmíněné hybridní zesilovače, nebo oblíbené minicircuit obvody někam na konec zesilovacího řetězce dovnitř. Disponuji potřebnou měřicí technikou ( Wavetek 4015 radiotester do 1GHz , spektrák HP8951E a mám možnost zapůjčení FSH ) , takže jsem se případné úpravy nebál.
 Tedy šel jsem po ceně a narazil v podstatě na to nejlevnější co se dá vůbec koupit. Na oblíbeném  dealextreme.com  nabízí pod objednacím kódem SKU 54136  za necelých 50 dolarů vlastní repeater + napáječ. Označení výrobku je GSM TD-950 . V nabídce na DX je ještě výrobek se stejným označením TD-950  (a objednacím kódem SKU 26146 ) ovšem za dvojnásobnou cenu. Není na tom nic divného, všiml jsem si , že tam někdy stejné výrobky mají jiné kódy a zejména rozdílné ceny.  V případě těchto dvou GSM repeaterů věřím, že se jedná o identické výrobky, pocházející od jednoho (OEM) výrobce.
Repeater  (SKU 54136 ) byl cca za 10 dní od objednávky doma. Musel mi ovšem objednat kamarád, mám bohužel stále zablokovaný PAY-PAL. I tak při aktuálním  naprosto šíleném současném kurzu 21kč/dollar  vyšla   jeho cena na pouhých 1072kč : ( kde jsou ty doby 16kč/dolar L )

Original Transaction
 Date
 Type
 Status
 Details
 Amount
 May 28, 2012
Payment To dealextreme
 Completed
 ...
-$50.69 USD 

Related Transactions
 Date
 Type
 Status
 Details
 Amount
 May 28, 2012
Currency Conversion
 Completed
-1,071.68 CZK 
 May 28, 2012
Currency Conversion
 Completed
$50.69 USD 


Business Name:
dealextreme    (The recipient of this payment is Non-U.S. - Verified)Email:
sales@dealextreme.com


Shopping Cart Contents
Qty
Item
Options
Price
1
GSM 900MHz Mobile Phone Signals Booster Repeater (50 dB)
Item # 54136

$49.80 USD
1
Flat to Round Power Plug Convertor
Item # 3529

$0.89 USD
Amount 
$50.69 USD


Item Total:
$50.69 USDSales Tax:
$0.00 USDShipping:
$0.00 USDHandling:
$0.00 USD


Total amount:
-$50.69 USD (equals -1,071.68 CZK)Fee amount:
$0.00 USDNet amount:
-$50.69 USD


Conversion from:
-1,071.68 CZKConversion to:
$50.69 USDExchange rate:
1 Czech Koruna = 0.0472997 U.S. Dollars


Invoice ID:
2379848Date:
May 28, 2012Time:
10:19:57 GMT+02:00Status:
Completed  

Dokonce to prošlo BEZ CLA, pošťačka to přinesla až do domu bez dalších poplatků:

Jako notorický rozebírač všeho jsem se vrhnul do útrob opakovače:



 Uvnitř v podstatě vše co jsem předpokládal, včetně SAW duplexerů.  Cena jednotlivých součástek objednaných jednotlivě třeba u Farnela převyšuje cenu zařízení. To je dnes normální, nezřídka kdy je cena jednoho speciálního prvku vyšší, než cena celého zařízení, kde je namontováno i více takových součástek. Je to dané počtem kusů, který výrobce zařízení objedná, navíc má jiné podmínky, než jednotlivec.
   Provedení  repeateru velmi kvalitní,  mechanická konstrukce  skoro na profi úrovni.
  To se bohužel nedá říct o přibaleném síťovém napaječi 5V/2A :
                                                                                 
                                                                                     

 Ten byl v provedení pro čínsku síť ( kvůli tomu objednána redukce) a něco v něm chrastilo, vypadalo to na nějaký uvolněný šroubek, nebo něco podobného. Ani jsem se ho raději neodvážil k repeateru připojit. Zdroj sice fungoval, při testu na stole dával napětí naprázdno 5,2V a pokud nebyl zatížený vydával podivné relaxační zvuky. Při zatížení proudem 2A  přestal fungovat.  Použitím „hrubé síly“ jsem jej rozloupnul   ( šlo to hladce, šetřili i na lepidle spojujícím oba díly zdroje)  a ihned bylo i cítit, že to zdroj opravdu nepřežil. Shořel nějaký SMD odpor a tlumivka.  Co mě ale docela překvapilo, že na primární straně zdroje chybí usměrňovací můstek , filtrační kapacity a jakékoliv odrušení. Opět ve snaze ušetřit se síť usměrňuje pouze jednou diodou, jako filtrace slouží 22nF/400V a v sérii se síťovým přívodem je ještě varistor, který má původně omezit proudovou špičku při nabíjení kondíků.  Jinak na desce vše ostatní chybí, místo toho jsou tam propojky:


 K napájení repeateru jsem použil spínaný napáječ od cisco routeru 5V/2A. Při měření odběru jsem zjistil, že repeater odebírá cca 600mA. To možná byl také důvod, proč původní napáječ shořel, údaj 2A na něm byl jaksi přehodnocený  ( PMPO J )  a při onom odběru 600mA by nejspíš asi nějakou dobu fungoval.  I když jsem rád, že odešel hned při testu na stole, kdo ví , co by se časem při poruše napáječe stalo. Také jsem do repeateru doplnil na vstup napájení zenerovy diody 6,2V a pojistky ( drátek z pojistky) . Bylo jednodušší to udělat zvlášť pro UPlink a DOWNlink zesilovače:



 Při případné poruše napájecího zdroje a přepětí zvýšený proud přetaví pojistku. To samé, pokud nějaký „ technik“ třeba dostane nápad zkusit připojit jiný zdroj.  Škoda, že nějaká ochrana už v repeateru není vestavěná ( ani proti přepólování)  
   Repeater jsem podrobil testu, protože v místě bydliště mám signál velmi silný ( vidím na BTS z okna) připojil jsem opakovač na spektrální analyzátor s tracking generátorem.
Výsledky jsou na screenech ze spektráku..

 Zisk repeateru je  okolo 60 dB v obou směrech na krajích pásma pak o něco málo méně.  Uplink je cca o 3 dB silnější , ale to nehraje roli. Při     -40dB úrovni na vstupu to umí cca 100mW výstupní výkon. To dělá ve spojení s 12dB směrovu YAGI a odečtení útlumu koaxiálu cca 1W ERP. Zkoušel jsem ještě při jakém výkonu začne koncový zesilovač limitovat. Pro kompresi cca 2 dB se jedná přibližně o +22dBm.  Víc jsem nebudil, měl jsem strach o koncové obvody. Asi by také nebylo od věci použít napájecí zdroj s proudovým omezením, aby chránil repeater před velkým odběrem, nebo nějakou poruchou. Bohužel  koncové obvody se mi nepodařilo identifikovat:




Ostatní součástky včetně MAR-x obvodů jsou známé a v podobných konstrukcích používané. Na desce zesilovače je místo pro SMD stabilizátory, výrobce nejspíš ve snaze ušetřit  použil stabilizovaný zdroj a uvnitř repeateru stabilizátory neosadil.  ( Do těchto míst jsem umístil ochranné zenerky + tavný drátek z pojistky.) Zisk repeateru se zvedá, pokud zvedneme napájecí napětí, nešel jsem nad 6 V, měl jsem strach, co na to řeknou polovodiče. I když nahradit by se to nechalo, viz třeba zmíněné PFO145, kterých mám  zásobu, nebo nějaké MSA-xxx. Důležité je, aby byly všechny zesilovací stupně lineární, jde o GMSK modulaci.  Na výstupu  každého PA je ještě pro jistotu jako pásmová propust osazena polovina SAW duplexeru.
Zajímavá je funkce zelené „ kontrolky „ signal. Ta svítí po zapnutí opakovače i když žádný signál nikde není. Není divu, stejně tak jako červená kontrolka je i tato zelená připojená rovnou za spínač napájení. Tady se tedy také šetřilo, v lepších a dražších variantách repeateru  je na výstupu downlinkového zesilovače vf diodový detektor a komparátor na něj připojený spíná tuto LEDku. Prakticky se tedy zelená LED v takovém případě rozsvítí, pokud je na  výstupu ( vstupu) repeateru nějaký signál. Ale je to funkce, která není důležitá, pokud má cenu přístroje zvednout na dvojnásobek, je to drahá kontrolka.

 Repeater jsem podrobil 24 hod. zatěžkávací zkoušce na stole při výstupním výkonu +20dBm a občas otočil směry, protože jsem byl schopen měřit jen jednocestně. Zatěžkávací zkoušku GSM repeater přežil bez újmy, nainstaloval jsem jej  tedy na objednaném místě.
 Nejdražší položkou v celé instalaci byla nakonec anténa. V každém případě i zde platí , že nejlepší zesilovač je anténa, ideální je  na outdooru směrový systém, který směrujeme do místa nejsilnějšího signálu operátora. Vhodné je na nastavení směru použití mobilu se servisním menu ( Field Test např. Nokia ) a seznam BTS základnových stanic. Byla použita outdoorová  anténa s laminátovým krytem  – 12dB YAGI BD911P  – výrobek RCD radiokomunikace. http://www.rcd.cz/user-files/tinymce/files/bd911p-cz.pdf   Klasické  nekrytované holé antény YAGI zejména při námraze a hustém sněžení  přestávají fungovat – zmenšuje se jejich zisk a zhoršuje se přispůsobení. Do místa instalace je potřeba maximální spolehlivost zejména v zimním období, kdy může být obec odříznutá právě třeba sněhovou kalamitou od okolního světa.
 Při instalaci je důležité změřit izolaci obou antén, měla by být alespoň o 15-20dB větší než je zisk repeateru. V opačném případě hrozí rozkmitání repeateru a možnost zarušení GSM pásma. V žádném případě nelze instalaci provádět na slepo.  ( Doporučuji si přečíst článek z tohoto odkazu:  http://vucako.wordpress.com/2011/04/26/gsm-opakovac-do-kazde-domacnosti/  ) Pozor na to, instalace by se měla provádět po předchozím změření výkonových poměrů v místě, včetně zmíněné izolace antén a zisku repeateru, který se může lišit kus od kusu. V mém případě byla izolace  mezi venkovní a vnitřní anténou cca 78-82 dB, je patrné „zvlnění“ v pásmu 890-950MHz. Vnitřní yagi je v horizontální polarizaci, při vertikální byla izolace cca o 8 dB horší.  Je třeba používat  kvalitní kabely,  ty opravdu dobré jsou v cenách okolo 50kč/kus a mají na 1GHz max. 1dB / 10 metrů.  Třeba H1000, nebo RLA10. Důležitá je „prosákavost“ kabelu, neboli správně jeho kvalitní stínění. Kabel by prostě neměl vyzařovat. Naprosto nevhodný ( útlumově  ) je RG-58 a RG-213.


  Z amatérské praxe vím, že lze využít nízkoútlumových kabelů s impedancí 75 Ohmů, nepřispůsobení je v nejhorším případě 1:1,5 k 50Ohm systému. Útlum nepřispůsobením  je zanedbatelný a rozhodně ho nahradí zisk repeateru. (http://www.simandl.cz/stranky/czfreenet/konektory/konektory.htm  )  Na trhu jsou dostupné poměrně levně třeba H125 od Beldenu, nebo CM402CU od Nordixu, případně kvalitní kabely fy Kavel -   např. i mezi radioamatéry oblíbený KF-114. Mě se nepodařilo sehnat levný 50 Ohm kabel v potřebné metráži, úspěšně jsem jej nahradil typem KF114. Při předpokládané délce cca 20m je změřený útlum na 950MHz cca 3,6 dB včetně konektorů. Pro jistotu změřeno celé klubko 60m: 


 Při větších vzdálenostech  je použití kabelu s nižším útlumem nutností.
  Jako indoorové antény jsou v příslušenstvích GSM repeaterů nabízené všesměrové neziskové antény, praktickým měřením a porovnáváním se známou GSM anténou jsem zjistil, že jsou sice použitelné, ovšem jejich všesměrovost a hlavně zisk je bídný. Jednu z nich jsem rozebral, co je uvnitř je vidět na obrázku:



 Takový motiv na tištěném spoji ( nesymetrický dipól?) nemůže být všesměrový, navíc změřené PSV této antény je v pásmu GSM okolo 2,8 a víc.
   Protože je v místě pokrytí důležitý každý dB, je ideální i v indooru použít nějakou ziskovější anténu, při testech se osvědčila se např. mobilní magnetka 5/8 lambda, která se na anténním analyzátoru zkrácením zářiče vyladila na PSV = 1,2. Nevhodnou a špatnou anténou je také  proutek lambda/4 . Naprosto ideální je použití nějaké ziskové sektorové antény, která má potlačení zisku nahoru nad a dolů pod anténu, naopak vysílá v rovině antény. Není vyjímka zisk okolo 13dB, takové antény lze je občas zakoupit na E-bay nebo na různých burzách. Jsou to většinou  nové ze zásob a již nepoužívané sektorové antény z GSM systému, které mají pouze jeden jediný  koaxiální konektor (nediverzitní).  
    Signál z repateru lze i rozbočit a použít dvě antény na různých místech, důležité je použití kvalitních rozbočovačů   ( wilkinsonovy děliče ) . Naprosto nevhodné jsou jako příslušenství k repeaterům občas nabízené odporové děliče ( útlum 10 dB). Použitelné jsou feritové rozbočovače ( po rozebrání mi připomínaly známý a starý PBC21) , jejich průchozí útlum je ovšem okolo 5-7 dB. Osvědčil se SAT rozbočovač od fy Konig:



 Ten nabízí GES electronic za necelých 50kč. http://www.ges.cz/cz/fc-2splt-GES08101856.html  Měření ukázalo v GSM pásmu průchozí útlum cca 4,5 dB a izolace mezi porty víc jak 30dB:


 Výše popsaný repeater  z DX jsem s úspěšně namontoval a mohu jej vřele doporučit, vzhledem k vynikajícímu poměru cena/výkon.  Počítám, že i případný servis nebude problém, ten může nastat při bouřích a bleskových výbojích v blízkosti instalace.
   V místě instalace nebyl ani venku žádný GSM  signál, volat se dalo  prakticky pouze ze střechy domu  a s četnými výpadky v hovoru. Popsané řešení zajišťuje ve větší části  dolního patra a v polovině prvního patra budovy signál nejen pro hovor, ale i pro využití datového připojení v pásmu GSM ( EDGE). Jistá nevýhoda je absence diverzity, projevuje se občasným „zakuňkáním“ hovoru při pohybu s mobilem. Jev je však pozorovatelný jen v krajních částech budovy, v okolí indoor antény je hovor kvalitní bez jakéhokoliv výpadku. Použitý kabel CAVEL KF114 se ukázal jako velmi kvalitní a i přes 75 OHM impedanci bez  problému použitelný. Malý problém je s N-koncovkami pro tento kabel, já použil rozebraný lisovaný úhlový N-konektor původně pro kabel RG393 (RG-213) Stínění s opletení jsem přehrnul přes plášť kabelu a takto zasunul do těla konektoru.  Zbytek stínění jsem pak zahnul opět přes tělo konektoru a převlékl samosmršťovací bužírkou. Není to sice úplně ideální, ale montáž je třeba udělat tak, aby přívodní kabely k repeateru byly fixovány k tělu třeba stahovacími pásky a aby kabel od repeateru nebyl nijak namáhán tahem. Připojení k venkovní anténě je provedeno prostou F-spojkou, anténa je z výroby vybavena přívodním cca 5 m dlouhým kabelem v provedení RG-58 – low loss. Výhodou F-spojky je, že lze napojit kabel s průměrem 5mm na kabel o průměru 7mm. F konektory se totiž vyrábějí s různým průměrem vnitřní části, objevil jsem f-konektor i pro cca 3,5mm kabel. Útlum takového spoje na 1GHz je okolo 0,5 dB. Doporučuji F spoj namazat uvnitř třeba průhlednou silikonovou vazelínou kvůli případnému vnikání vlhkosti, pokud je spojka umístěna venku ještě  zaizolování samovulkanizační páskou ( Rotunda atd.. ) )  Po podrobnějším testování pokrytí v místě instalace jsem zjistil, že funguje i síť operátora Vodafone a T-Mobile, repeater je širokopásmový a zesiluje prakticky vše v GSM pásmu. Do budoucna je ještě plánovaný záložní zdroj pro případ výpadku sítě.




---------------------------------------------------------------------------------------------------------
POZN.

Dne 5.3.2013 již nelze objednat původní repeater TD-950  a na DX.com je další dostupný za cenu 67 dolarů  TD-960:
http://dx.com/p/td-960-gsm-cell-phone-signal-repeater-booster-amplifier-kit-blue-177280
I tak je cena do cca 1400 kč a rozhodně se vyplatí.

ALE!!!!! na www.aliexpress.com  lze podobné zboží zakoupit už za 40 dolarů bohužel musíte platit kartou - nelze použít paypal  :-( 
 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 29.3.2012

Tak už je zase model  TD-950  (SKU 54136 ) na DX.com k  mání.
Mě ale mezitím dorazil repeater z aliexpres.com. Opjednával jsem pro známého, naž mu repeater namontuji, podrobil jsem jej opět důkladné kontrole. Nejprve k Aliexpres.com. Je třeba platit kartou, penízky ale nedorazí k prodejci - ten je dostane, až kupující potvrdí, že je vše v pořádku.
 Já jsem objednával tento model:

http://www.aliexpress.com/snapshot/220901656.html

 Stál 39 dolarů i s poštovným, na účtu mi strhli 829kč:
PLATBA KARTOU
WWW.ALIEXPRESS.COM /LONDON DATUM PROVEDENÍ TRANSAKCE: 2013-03-16
-828,87


26.3. repeater dorazil jako doporučený balík na poštu.  Tedy 10 dní.

 


A takhle to vypadá uvnitř: 

 


Označení repeateru z aliexpres.com  je GSM950.  Má stejné rozměry jako TD-950.
Oproti verzi TD-950 z DX ušetřili dva duplexery. Pravda v TD-950 jsou použité pouze jako výstupní filtry a nejsou nezbytně nutné - nahradí je ten výstupní. Ale musí se nechat, že desinger TD-950 byl prostě preciznější a pro jistotu duplexery osadil jako výstupní filtry v obou směrech. 
Downlinkový směr má o jeden aktivní zesilovací prvek více ( celkem 6 stupňů ) uplinkový pouze 5stupňů. Zde je také rozdíl oproti TD-950, kde je 5+5 obvodů a koncepce je symetrická.
Napájení je zde ale řešeno lépe, stabilizátor 7809  "táhne" celý repeater, rovněž přiložený síťový zdroj 12V/2A je kvalitní. Ovšem je třeba doplnit redukci na české zásuvky, v originále má zdroj dva nože.
Odběr repeateru je při 12V cca 800mA.  Opět jsem repeater podrobil měření, výstup ze spektrálního analyzátoru je zatlumen 40dB útlumákem. Na vstupu repeateru je tedy signál s úrovní -40dBm.
Měřeny oba směry:











Další z testovaných repeaterů je opět z DX.com, má označení TD-960 ( sku 177280 ) a jeho cena byla 67,20 dolarů.  Repeater byl objednán v době, kdy původní a vyzkoušený TD-950 byl  "SOLD OUT" 
- vyprodaný a jeden zájemce z SRN nutně potřeboval vyřešit signál v kovové a  výrobní hale. 
Nyní je ale levnější TD-950 opět skladem a lze objednat. Problém DX jsou ale dlouhé dodací lhůty - tento model dorazil až cca po 1 měsíci od objednávky. Pravda je, že zpoždění moha způsobit oslava nového roku hada v Číně, nicméně dodací lhůty DX jsou většinou delší než 14 dní.




Napájení je tentokrát z 9V/3A síťového  adaptéru. Odběr repeateru je ale  menší a pohybuje se mezi 1-1,1A .  Vnitřní stabilizátory napájejí 7805 napájejí pouze část zesilovacího stupně, budicí a koncové obvody jsou napájeny přímo napětím  9V z externího napaječe. Pozor na to třeba při použití v autě - narozdíl od předchozího repeateru GSM950 je zde nutné použít externí stabilizaci na 9V. Vnitřní provedení napovídá, že se jedná o "vyšší level" i v popisu výrobku je uveden větší zisk.

Vnitřní provedení:



Repeater je postaven na desce určené i pro model TD-970. Výrobce modifikací v  osazování součástek zjednodušuje výrobní proces - na desce je možno osadit další zesilovací stupně případně detektor signálu.
V tomto případě je místo pro tyto obvody neosazené.  Jedná o  provedení s 6+6 zesilovacími prvky, 
dovnlink tohoto repeateru má podle měření  zisk téměř 70dB, uplink 60dB.  Je ovšem patrné poměrně velké zvlnění v celém GSM pásmu - cca 5-8 dB. Je to dáno nejspíš použitím jiných typů duplexerů. Např. repeater TD-950 je narozdíl od tohoto TD-960 poměrně "rovný" ,měření zisku vypadá lépe a více "lahodí oku". V praxi to ale není na závadu, zvlnění nemá zvlášť strmé boky a v provozu se amplitudová změna v závislosti na kmitočtu projeví pouze vetším ziskem pro některé GSM kanály:





TD-960 jde vybudit až na cca 0,9 W výstupního výkonu pro kompresi 3dB.  Repeater tedy bez problému zpracuje signál z outdoorové antény do úrovně -40 dBm, silnější signály už budou na výstupu repeateru omezovány. V uplinkovém směru může být max. úroveň signálu na vstupu -30dBm. Pro případné využití  třeba v autě nebo v místě, kde je úroveň signálu vně budovy větší bude třeba tlumit, nebo využít repeater levnější - s menším ziskem. Vždy!!!! je ale třeba před uvedením do provozu měřit separační útlum mezi namontovanými anténami a tento útlum verifikovat s útlumem repeateru. V případě, kdy vychází útlum mezi anténami menší než je zisk repateru je třeba zesílení upravit třeba použitím útlumových článků. Rezerva  by měla být minimálně 8-10 dB, aby i při případných odrazech signálu od náhodných překážek ( automobil, pohyb kovových předmětu ) nedošlo k rozkmitání opakovače. Důrazně opět varuji před montáží "na slepo".
Bez potřebné měřicí techniky nelze bezpečně repeater nainstalovat!!!!!!!!!

Repeater TD-960 je rozměrově vetší než model z Aliexpres.com s označením GSM950 :






















































































Friedrichshafen 2012



Letos jsme s předstihem plánovali návštěvu tohoto radioamatérského mezinárodního setkání.

Z původní sestavy ale „vypadl“ Pavel OK1PVT, měl nějakou neodkladnou rodinnou akci
( svatba) Tedy jsme vyrazili ve složení ( zprava ) :


  Franta OK1FKT, já,  Milan OK1MJG a jeho žena Věrka OK1ZIS. Jelo se mým služebním vozem.  Vzhledem k zahájení výstavy v 9:00 jsme vyrazili z Klatov s Frantou OK1FKT ve 3:45 ráno a při cestě přibrzdili v Číhani pro Milana a Věrku. Už při první zastávce na parkovišti kousek za Mnichovem jsme potkali dvě auta jedoucí stejným směrem. Jedno z aut dokonce z Čech.


 Vozy radioamatérů se dají poměrně lehce identifikovat nejen podle antén, ale i podle vnitřní výbavy:
(všimněte si TRXu na palubce vedle volantu Hi)





Přijeli jsme do Friedrichshafenu cca v 8:45 a nejprve jeli zajistit ubytování přímo v jednom penzionu v místě, které předem zajistil Franta OK1FKT. Před hlavní halu jsme se dostali chvíli po 9 hodině. Fronta před vstupem byla cca na 5 minut. Do „Hafenu“ jsem jel již podruhé, poprvé jsem tam byl v r. 2008. 


    Na burze k vidění spousty zajímavostí. Já většinu času trávil u stánku firmy Flex Radio a kochal se novým rádiem z 6000 řady.

 Bohužel nebylo v provozu. Pouze vystavené s popiskem nesahat, horní dekl nahrazen plexisklem, aby bylo vidět na ty strojníky uvnitř. 


Pro mne sklamání, chtěl jsem si s tím pohrát. Nechápu, proč to tam nebylo v provozu. Pár hamů se nad tím pozastavilo a dokonce jsem zaslechl i názor, že je u FLEXe nějaký problém a proto to neběží. Než špatná reklama, tak raději žádná.  Na kolena mi srazila předpokládaná cena. Asi dvojnásobná oproti mým odhadům. Firma na místě brala závazné objednávky za "akční cenu" ovšem ani ta se mi vůbec nelíbila. A odhaduji, že díky tomu se nový FLEX moc prodávat nebude.  
Naproti tomu cena mého miláčka FLEX-1500 byla mnohem zajímavější - na setkání "pouze" 599 Euro. 
Určitě zajímavější než třeba v Ddamtek, v každém případě se patnáctistovky prodávaly.
Pro zajímavost já kupoval  před cca rokem rovnou z USA za skoro stejnou  cenu ale v dolarech a při kurzu blahé paměti 16kč/dollar :-)


Kousek od stánku FLEXů byl k vidění byl i pěkný Wood Box Radio USB monitor. Určený k ovládání SDR TRXů: 


V podstatě dotykový panel s "přiměřenou" úhlopříčkou. Pro demonstraci byl propojen s FLEX-3000. Jak to funguje jsem ale nevyzkoušel, když jsem si s panelem chtěl pohrát, začal se na mě dívat od stolu prodejce a  silně mi dával najevo, že se mu to nelíbí. Takže jsem stánek opustil a už jsem se tam neukázal. 

Další věc, která mi velmi zaujala byly dálkově ovládané anténní tunery:

Mooc pěkná věc, na KV asi to nejlepší co může být: ATU rovnou u antény. 
QRO verze do 1,5kW používá klasický otočný C . Tím točí servomotor s krokem 0,9 stupně. V tomto výkonovém provedení asi jednodušší řešení, než "BCD" matice z pevných kondenzátorů přepínaných relátky.
 K mání za 1680Euro:


200W verze pak za 598Euro:


  Bližší podrobnosti na hamware.de 
Dokážu si ale představit, že ta "QRP" verze 200W by se dala při dostatku času realizovat mnohem levněji. A pro použití na domácím QTH by i ovládání nemuselo být automatické, ale stačila by "poloautomatika s pamětmi pro jednotlivá pásma.
Pro stavbu anténních tunnerů pro KV bylo na burze k dispozici opravdu hodně materiálu, zejména ladicí kondenzátory a proměnné indukčnosti, o které normálně člověk nikde ani nezavadí:




I výběr pevných kapacit pro větší napětí a zatížení zejména ruské výroby:






Poměrně dlouho jsem odolával nabídce tohoto "vojenského" PA cca 500W , který by se hodil pro KV. Polský prodejce slevil až na 200E, ale vzhledem k tomu, že by bylo okolo PA ještě hodně práce a hlavně člověk neví v jakém stavu PA je ( tranzistory) jsem nakonec odolal a .............. nekoupil :-(


Příznivci mikrovlnných pásem určitě také našli co potřebovali, zejména WLAN antény příslušenství a ozařovače:

U tohoto stolu byly v nabídce 10GHz PA cca 1W za poměrně zajímavé ceny:

Byly k mání i jako stavebnice ( PCB ) a samotné hybridní zesilovače s datasheetem. 
Tady jem se setkal s pro mě nepříjemným zážitkem, kdy jsem jeden blistr držel v ruce a chystal se zakoupit.
(Člověk nikdy neví, kdy se bude PA 10GHz hodit, nějaké alcomácké konverory, TXy a jiný matroš z pojítek doma mám, co kdyby......)
 A  pak mě člověk stojící vedle modul doslova vytrhnul z ruky a hodil do velkého pytle mezi ostatní, které momentálně  kupoval a poctivě počítal. Chvíli jsem nevěřícně zíral a než mi došlo, že onen kupující jaksi koupil vše co prodejce nabízel,  už platil 2500 Euro a odnášel si pytel obvodů v batohu. Chápu, že to všechno  měl nejspíš na kšeft, ale jeden kousek by mu snad nechyběl. Navíc takovým způspbem, jakým se ho "zmocnil" mě doslova šokovalo. Nešlo o ten jeden modul, stejně by doma určitě dlouho ležel v šuplíku, šlo o ten moment, kdy mi nejspíš podnikavý radioamatér modul doslova vyrval z ruky. Chvíli jsem ještě tupě zíral na místě a po chvíli alespoň udělal fotografii onoho "obchodníka". Určitě si ho budu pamatovat a už bych si od něj nic nekoupil, bať by to bylo zadarmo....
Neznáte ho někdo?  


V každém případě ponaučení pro mě a pro příště, moc se nerozkoukávat a pokud něo chci, hned s tím do tašky. I když možná by se našli i tací , co by se vrhli i tam. Kdo ví.
 Pravda je, že jsem se ještě s ničím takovým na burze nesetkal, krom běžných případů, že mi někdo zboží vyfouknul před očima. To je běžná věc a dle pravidla kdo zaváhá - nežere se odvíjí i radioamatérké burzy. 
Ale aby mi někdo bral věci z ruky to už je opravdu moc.
 Na druhé straně byli velmi slušní lidé, při nákupu konvertoru pro nějaké datové SAT pojítko mi náhodný kolemjdoucí velmi podrobně vysvětloval, jak upravit a dal mi vizitku s kontakty a odkazem, kde sehnat o konvertotu informace. Moje angličtina je poměrně špatná, nakonec došlo na papír a tužku - schémata jsou naštěstí stejná ve všech jazycích.
 Velmi dobrou zkušenost jsem měl s jedním prodejcem, který mimo jiné nabízel krystaly. Měl velkou krabici s přesnými popisky. Našel jsem co potřeboval a dostal ještě jako bonus od každého krystalu které měl ve větším množství ješte další  kousek. Prodejce byl velmi ochotný, někde na něj mám kontakt, bohužel jsem nestihnul udělat foto.

 Další za zajímavých věcí byla nabídka semirigid 35Ohm kablíku. Cena ale oproti 50 Ohm verzi dost vysoká:


A k čemu že 35 Ohm kabel? I tady byly nabídky včetně stavebních návodů:

U prodejce jsem ale zakoupil hybridní zesilovače pro GSM. Typ BGY-240S.  Jedná se o lineární PA pro GSM s výkonem 3W. Ideální pro doplnění do GSM opakovačů levnějšího typu, kde modul jede max 100mW.


K vidění byly opět spousty měřicích přístrojů, některé opět za nehorázné ceny.


 Zejména starší modely spektrálních analyzátorů a radiotesterů nejspíš prodejci vozí na burzu jen vystavovat. Objevil jsem například  osciloskop BM556 české výroby za šílených 390Euro. A kdyby tak to byl ještě nějaký zánovní kousek, uloženka,  ale tenhle už měl i smazaná čísla a popisky na předním panelu. Měl jsem nutkání to prodejci vysvětlit, ale moje nulové znalosti němčiny mi (naštěstí) neumožnily s prodejcem komunikovat. 
Nechápu to. Buď to prodává někdo, kdo tomu nerozumí a nebo je dotyčný prodejce .........
   Ale byly i velmi zajímavé ceny. Například vektorový anténní analyzátor FA-VA3 do 160MHz někdo prodával za 299EURO. Oblíbený Perseus byl k mání za 480Euro, vzhledem k zajímavým cenám se u prodejců zboží poměrně brzo prodalo. Prostě a jednoduše pokud je zajímavá cena zboží je za chvíli fuč. 

   To platí obecně. Vyhlídnul jsem si KIT malého QRP Transceivru Antek na 80m. Prostě jsem si chtěl postavit nějaký TRX sám. Spojení s homemade TRX  by mě mnohem víc těšilo. Chvíli jsem studoval dokumentaci a postával u prodejce. Cena byla zajímavá , chtěl za celou stavebnici včetně krabičky v přepočtu na naše  necelých 700 kč. Ve snaze prozkoumat koncepci podobných  jednoduchých TRXů  jsem šel shánět něco podobného jinam. V hlavní hale narazím na  pěkné stavebnice 2-4 pásmových TRXů v podstatě podobné koncepce za cenu rovnající se třetině ceny nové FT-817. Vracím se z5 rozhodnut si udělat radost Antekem, ale bohužel už byl pryč. Prodejce mi sice ještě nabízel nějaký jiný model QRP stavebnice  ( TRX2008) ale to už se mi moc nelíbilo, navíc to bylo za stejnou cenu a už částečně a nepříliš kvalitně "poskládané". Ale zase jsem něco ušetřil a kdo ví, kdy bych se ke stavbě dostal. Už tak doma zahálí zánoví FT-817 . Mimochodem i ceny těchdle oblíbených QRP rádií byly poměrně vysoko, cena v přepočtu okolo 15000 kč  je podobná , jako u nás. Tak jsem alespoň zakoupil mikrofonní kompresor pro toto rádio. 
Tedy zakoupil - vyměnil. Vezl jsem pro jednoho HAMa PA na 430MHz a jelikož si ho nevyzvedl a našel se tento zájemce udělal jsem směnný obchod.
Jedná se o stavebnici  - dotyčný měl u sebe 5 ks těchto stavebnic, přičemž normální cena k prodeji byla 22 Euro. V nabídce byly i samotné obvody kompresoru , jeden jsem si pro jistotu v DIL provední zakoupil.

V sobotu jsme před odjezdem cestou na parkoviště  narazili na Karla OM7ARK:

Poznal jsem ho poprvé na setkání právě  ve Friedrichshafenu v roce 2008, když přijel s mým dávným kamarádem Jurou Volčkem z Prešova (třetí zleva):

Od té doby se s Karlem prakticky potkávám na každém radioamatérském setkání, a přes to, že to má z domova většinou hodně daleko, nikdy a nikde nechybí Hi.

 Přijeli jsme domů někdy okolo 21:00 hodiny. V porovnání s návštěvou v roce 2008 se mi zdála burza menší i počet návštěvníků stagnuje. Pro konstruktéry a radioamatéry je ale mezinárodní setkání ve Friedrichshafenu asi to nejzajímavější, co může navštívit. Pro mne byla "mise" vyčerpávající, co jsem potřeboval jsem pořídil a i něco navíc. Zklamala mě cenová politika Fy Flexradio, čekal jsem u novinky nějaké zajímavé ceny.
 Každý rok asi nemusím..... nevím, příští rok asi vynechám.

Závěrem si  dovolím  citovat jednu větu tak jak ji řekl jeden z mých kolegů radioamatérů:
" Vidět setkání ve  Friedrichshafenu a pak už můžu umřít".




pondělí 6. srpna 2012

Dovolená 9A 2012, SKEDy

 Odjíždím dne 9.8 do Chorvatska na rodinnou dovolenou. Budu tam do 21.8. ( abych stihnul Holice Hi )
 Vezu s sebou QRP rádio FT-817   a budu se snažit být  na poslechu mezi 21:00-22:30 hod.
Kmitočty :
Přednostně  20m band 14320kHz ( +/- 10 kHz )  - /14310 nebo 14330/
            dále 40m band  7120kHz ( +/- 10 kHz )
                 a 80m band 3670 ( +/- 10 kHz )
Spojení , včetně jiných časů lze domluvit po 600, nejlépe SMS.
Budu vybaven malým vertikálem  a 20m ( 40m když bude místo)   "LW" + L článek.
Tak se snad uslyšíme.
Předem děkuji za spojení a teší se  Honza OK1M(H)K

Ještě dolňuji funkční a otestovaný echolink na případnou domluvu:

9A6AIV-L Rijeka 433.225 MHz ON 10:06  330532  

 9A6AIV-L 330532   051 145.225  JN75FI   Rijeka 

případně:
 9A1AAM-L 297171   052 145.400 - 433.200  JN65VC   Rovinj

 Jsem asi 40km od USERu, takže by to mělo makat.

------------------------------------------------
------------------------------------------------

13.8.2012
Dnes se mi rano v 7:00  podarilo spojeni s OK1JA na 3765 kHz. Milan u me buracel 59+ a u nej s1-5. Kdyz jsem balil prechodne stanoviste zjistil jsem, ze mi upadla protivaha od anteny (LW 40m) pridelana k vratum od vjezdu. Diky tomu nesla ant. poradne doladit.

Dalsi z uspesnych spojeni ( i kdyz u Pavla to bylo na hranici ) se podarilo s  OK1PVT dne 19.8. 2012 v 18:46 na kmitočtu 7120 kHz. Znacky , cas a reporty predany, QSL vyplnim a odevzdam osobne.  40m band se pekne otevrel pred pulnoci, delal jsem tam pak jeste dalsi OK stanice , prekvapenim i pro me bylo rusko, ukrajina, nadoraz tam celou noc burácel RN3RGO.  I kdyz me stve, se se cloveka 3x za sebou ptaji na znacku a pak mi daji 5/9. K cemu ty reporty jsou? Nevidim nic spatneho na tom , kdyz mi nekdo da 2/3 co taky muzu chtit od QRP ze?
  Skoda ze nevydrzel OK1STW trochu dyl u radia. Vaclav 1VRF psal SMS- ze nestihal, odjel zavod RTTY a u hamscaku mel spici rodinu. A s Frantou OK1FKT se podarilo spojeni jen na VKV  via echolink. Sice nás prý slysel na nejaký kus drátu co mel po ruce, ale nejspis se mu ho nepodarilo vyladit kvuli nevhodnemu PSV-metru co mel s sebou a neznalosti prace s PSV-metrem zabudovanym v FT-817.
(mezi námi ten integrovany stoji za ....)
   No i u me to nebylo jednoduche skloubit rodinne radovanky u more s HAM aktivitou a z puvodnich planu u toho sedet kazdy vecer se to zuzilo prakticky na 3 vecery. A jeden z techto dnu jsem asi 3 hodny stavel dipoly na 80,40,20 m abych pote nenasel propojku mezi TRX a L-clanek. Nevim, nekam se proste pri presunech vyparila. Ale nahrada ve forme stareho koaxu  nastrceneho v konektorech a zafixovaneho stahovaci paskou nastesti fungovala. Cele moje aktivity  velmi komplikovala skutecnost, ze v miste ubytovani je nejspis spatne instalovana spolecna antena na DVB-T a jakekoliv klicovani i nejmensim vykonem melo za nasledek rozpad obrazu.
Pak si mistni vsimli, ze televize nejde v momente kdy ja mam "solo" a bylo vymalovano. Mel jsem to blbe nacasovany, pte v dobe kdy jsem okoli apartmanu "zadratoval" LW 40m se hral nejaky turnaj Croatia versus xxx a vsichni byli prilepeni u TV RX.  Rusily i obycejne PMR stanice, ktere jsem pouzival pro komunikaci s lodi na elektropohon, kterou jsem s sebou vezl. Svoje pracoviste jsem pote radeji radeji stavel cca 500m od mista ubytvani coz bylo casove narocne. Dipol pro 40m z LK2  vojenskeho dratu se  "ztratil" takze jsem pak už radeji anteny demontoval.


Nejvetsi problem byl s datovym pripojenim. Koupil jsem si  v místě T-mobile SIM , ale signal v miste meho ubytovani byl only GPRS a cetnymi vypadky.  Dalsi problem uz ve zminenem PSV metru v FT-817. Chce to integrovat neco primo do L-clanku, idealni by byla akusticka signalizace. To cuceni na display FT-cka a prepinani v menu pomerne zdrzovalo. LW lambda/2 je poměrně ostrá a bylo nutno ladit prakticky po přeladění o 50 kHz a víc. Takze nutno predelat L-clanek, nebo poridit ATU ( Elcraft se mi libi....  http://www.g4ilo.com/t1.html  ), ale nechce se mi investovat toliko penez. Zkusim neco vymyslet, pokud by se podarila akusticka signalizace vyladeni  anteny, ani by me to obcasne pootoceni dvema knofliky nevadilo. Naopak , rad si neco ubastlim. A L-clanek se osvedcil, zvlast na LW, ktera nesla klasickym  MFJ- 904 - PI clankem vubec vyladit ani po vyrazeni jednoho z C. Asi diky male kapacite promenneho C, nebo malemu rozsahu L. Nevim, mel jsem zapujceny s tim, ze poud bude zajem za pomerne slusny peniz mohu koupit. Ale  rad zas vratim, krom toho, ze je to pomerne velike a nevejde se mi do QRP kufriku to proste v mych rukach nefunguje.

Velky dik patri Milanovi OK1JA,  a pavlovi OK1PVT, kteri trpelive a prakticky na zaspotovani pomoci SMS ( skype) reagovali a snazili se spojeni se mnou otestovat.
Clovek ziskal zas nejakou tu zkusenost a vysilani z prechodneho stanoviste me zacalo bavit.
A co je super - kdyz clovek ma ciste pasmo. Bez prumysloveho ruseni. O tom se mi doma v OK muze jen zdat.

--------------
Malá perlička na konec. Když jsem doma testoval předělaný L-článek po příjezdu z dovolené, zjistil jsem, že moje FT-817 vysílá jen cca 2,4W. Chyba byla mezi židlí a klávesnicí. A taky ve špatném manuálu k rádiu.
Výkon 5W je signalizován sice znakem L a tři čárky k tomu, ale musí na display blikat. Pokud pouze svítí, je indikován výkon poloviční - 2,5W. Neboli veškerá spojení byla s 2,5W :-)

středa 27. června 2012

Zdroj k FT-817

Nedavno jsem si znovu ( po cca 8 letech Hi) pořídil FT-817.  Byla to zajímavá nabídka, (inzerát) nešlo odolat. Chtěl jsem něco do auta, na dovolenou a vůbec na tahání s sebou. A už na to je víc času, než když byli děti malé.
K FT-éčku je přibalen malý zdroj urřený k dobíjení vnitřních accu. Předpokládám  vetšinou napájení z akumulátorů, za tím účelem jsem zakoupil i Li-on pack 12V/4,6Ah z DX ( SKU 100073 ) který má už v sobě logiku nabíjení.  rozměrově se vejde do FT-817.
Ale chtěl jsem i zdroj, který by  dokázal krmit FT-817 ze sítě 230V naplno, požadavek malé váhy, malých rozměrů se ale neslučoval s lineárním zdrojem. To byl také jeden z původních požadavků, ze kterého jsem ustoupil a hledal nějaký šikovný malý spínaný zdroj, který neruší. Vím že se vyrábí velké 20A zdroje, které neruší, proč by nemohl existovat nerušící nějaký malý s 2-2,5A  max. proudem. Občas jsem nějaký ten 12V zdroj vyzkoušel, většina čínské produkce v podstatě nevyhovuje už proto, že konstrukce je tak stěstnaná, že nejsou dodržené ani bezpečnostní mezery mezi primární a sekundární stranou zdroje. Co je naplat, když je to oddělené optronem, když na motivu DPS jsou vedeny nízkonapěťové cesty těsně vedle síťové pojistky a trafo je namotané bez jediného prokladu mezo pri/sec. A to už vůbec nemluvím o tom, že filtry na primární straně jsou už snad zpravidla nahrazené drátovou propojkou, na sekundáru osazen místo  3 elytů jen jeden a místo filtrační tlumivky opět nulový SMD můstek :-(
Pro příklad jeden takový čínský "ochuzený" zdroj 5V/2A:

 Výrobce ve snaze šetřit vypustil "nepotřebné" součástky. Síť usměrňuje pouze jednou diodou, jako filtrace slouží 22nF/400V. Jinak na desce hodně věcí chybí, místo toho jsou tam propojky. Prostě perfektní příklad toho, jak to vypadat rozhodně nemá.


Až na burze ve Friedrichshafenu jsem narazil na zajímavý spínaný zdroj 15V/2A:

Už nápis na krabičce Made in Germany mi naznačoval, že by to mohlo být  trochu jiné, než standardní čínské zdroje uvnitř upatlané a slepené tavným lepidlem. I když nápis na krabičce snese všechno a klidně zdroj pro německého dodavatele mohl vyrobit někdo na Tchajvanu i s pěkným potiskem Hi.
Zdroj stál pouhých 1,5 Euro a tak jsem si dva kousky vzal. Navíc měl konektor, který je přímo použit na FT-817. Síťová vidlice lze od zdroje oddělit ( původně ale za účelem použití jiné vidlice pro jinou zásuvku) což podstatně zmenší přepravní rozměry zdroje.
   Ještě večer  ve Friedrichshafenu na pokoji kde jsme byli ubytováni  jsem zdroj ze zvědavosti otevřel. Narozdíl od  jiných zdrojů které jsou natrvalo zalepené  je tenhle  vyjímka, má na sobě 4 šroubky! Po otevření jsem byl překvapen čistotou provedení. Velmi pěkné provední, v návrhu není sice patrná snaha o miniaturizaci celého zdroje, protože mezi součástkami jsou větší mezery. To může ale příznivě ovlivnit třeba životnost elytů. Výkonové prvky jsou vybaveny chladičem, filtr v primární i sekundární části, co víc si přát. Na spoji je umístěna i LED dioda indikující činnost zdroje, která ale zůstává uvězněna uvnitř, takže jako kontrolka činnosti se nekoná. Na pouzdru zdroje je ale v místě nad diodou malý výlisek, možná některé verze zdrojů mají v místě průhled a delší přívody k LED. Možná časem provedu malý "tunning" vrchní kryt v místě výlisku provrtám a osadím jak jinak než modrou LED.

Doma jsem zdroj podrobil kompletní demontáži desky a jal se úpravy na snížení napětí na 12V. Dokonce jsem na webu jsem našel stejný typ zdroje už originál s výstupním napětím 12 V : 
http://azsurplus.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1_24&products_id=2907
Cena 45 dolarů !!!!! nejspíš opravdu odpovídá kvalitě.
Na jiném odkazu jsem se dozvěděl, že výkon zdroje by měl být 30W a zdroj nabízela Fy Distrelec :
https://www.distrelec.cz/plug-in-power-supply-unit-30-w-ac-dc/friwo/fw7362

Úprava zdroje  je velmi  jednoduchá. Stačí změnit poměr děliče na výstupní straně zdroje. Zapojení je s oblíbeným TL431 jako zdroj reference. Vlastní provedení úpravy spočívá v doplnění jediného rezistoru 12K (SMD kód 123  - 12+3 x 000 OHM) na plošky do místa označeného na obrázku:


Pro představu kde jsou umístěné plošky, kam je třeba rezistor naletovat:
Délka odporu je okolo 1mm, k připájení je vhodné použít mikropájku, nebo do trafopájky dát hrot z 0,7mm drátu.
 Při použití odporu 12 kohmů je výstupní napětí cca 12,4 V ( stejné, jako dodává dobíjecí adaptér přibalený k FT-817 ) 
 Napětí 12,4V pro plný výkon FT-817 plně dostačuje:
 http://members.cruzio.com/~k6xx/ft817/txcurrnt.pdf    ,  naopak při použití vyššího napájecího napětí          ( víc než 14V ) prý u starších verzí FT-817 odcházely koncové stupně:
http://www.cbradio.cz/forum/read.php?28,58439,67942#msg-67942 
Pro výstupní napětí 13,8V by měl vyhovět odpor 15 kOhmů, tuto úpravu jsem netestoval.
Výstup zdroje jsem ještě doplnil 13V zenerovou diodou, má chránit napájené zařízení před případnou poruchou zdroje. Mám zkušenost, že se zenerovy diody při přepětí destruktivně prorazí, nikdy se mi nestalo, že by se nějaká dioda přerušila. Při praktických testech  a poslechu s FT-817ND zdroj neruší, chci ještě provést nějaké měření na spektrálním anylyzátoru a při zátěži. I kdyby zdroj rušíl při větším odběru, je to jedno, při vysílání to nevadí.  Zdroj jsem podrobil zatěžkávací zkoušce s odběrem 2,2A po dobu 10 hodin. 
Oteplení je zřejmé ale v rozumných mezích, hřeje především chladič tranzistoru v primáru. 

 Také bych chtěl  změřit účinnost zdroje, ale momentálně nemohu najít měřič spotřeby ( "lídlometr") nejspíš jsem ho zas někomu půjčil a nevím komu. Mám totiž verzi upravenou pro měření malých příkonů - bočník uvnitř jdem použil s 10x větším odporem a přístroj teď měří v rozsahu do 250W.


neděle 17. června 2012

SKYLINK, CSLINK servisní poplatek

Nestačilo stálé přelaďování a žonglování s kmitočty, teď ještě tohle.... :-(
Nechávám si jedinou kartu ostatní nemá smysl držet. Měl jsem zvlášť CSlink i Skylink kvůli servisu, ale počítám, že už nebude co servisovat a ani se s tím již dál nehodlám zabývat.
  Chtělo by to nějakou další skupinu, konkurenci, byť by tam byl servisní poplatek také, ale třeba jen 10 kč. Aby si dosavadní poskytovatel uvědomil , že on potřebuje zákazníky, ne zákazníci jeho. Mě osobně nejde o těch pár korun měsíčně, platím jiné věci, dražšší, atd...
   Jde o princip a etiku, už se nenechám "dojit" za každou cenu a už vůbec ne, když to někomu jde do kapsy. Stačí koncesionářský poplatek, i ten je mi proti srsti, zvlášť když televizi vidím tak 2 hodiny/ měsíčně. Skylink kartu mám téměř od vzniku a prvopočátku SAT v CR ( ještě to byla první černá se zeměkoulí ) a počítal jsem s tím, co provozovatelé slibovali - tedy satelitní digitální televize bez poplatků!