pondělí 3. září 2012

Friedrichshafen 2012



Letos jsme s předstihem plánovali návštěvu tohoto radioamatérského mezinárodního setkání.

Z původní sestavy ale „vypadl“ Pavel OK1PVT, měl nějakou neodkladnou rodinnou akci
( svatba) Tedy jsme vyrazili ve složení ( zprava ) :


  Franta OK1FKT, já,  Milan OK1MJG a jeho žena Věrka OK1ZIS. Jelo se mým služebním vozem.  Vzhledem k zahájení výstavy v 9:00 jsme vyrazili z Klatov s Frantou OK1FKT ve 3:45 ráno a při cestě přibrzdili v Číhani pro Milana a Věrku. Už při první zastávce na parkovišti kousek za Mnichovem jsme potkali dvě auta jedoucí stejným směrem. Jedno z aut dokonce z Čech.


 Vozy radioamatérů se dají poměrně lehce identifikovat nejen podle antén, ale i podle vnitřní výbavy:
(všimněte si TRXu na palubce vedle volantu Hi)





Přijeli jsme do Friedrichshafenu cca v 8:45 a nejprve jeli zajistit ubytování přímo v jednom penzionu v místě, které předem zajistil Franta OK1FKT. Před hlavní halu jsme se dostali chvíli po 9 hodině. Fronta před vstupem byla cca na 5 minut. Do „Hafenu“ jsem jel již podruhé, poprvé jsem tam byl v r. 2008. 


    Na burze k vidění spousty zajímavostí. Já většinu času trávil u stánku firmy Flex Radio a kochal se novým rádiem z 6000 řady.

 Bohužel nebylo v provozu. Pouze vystavené s popiskem nesahat, horní dekl nahrazen plexisklem, aby bylo vidět na ty strojníky uvnitř. 


Pro mne sklamání, chtěl jsem si s tím pohrát. Nechápu, proč to tam nebylo v provozu. Pár hamů se nad tím pozastavilo a dokonce jsem zaslechl i názor, že je u FLEXe nějaký problém a proto to neběží. Než špatná reklama, tak raději žádná.  Na kolena mi srazila předpokládaná cena. Asi dvojnásobná oproti mým odhadům. Firma na místě brala závazné objednávky za "akční cenu" ovšem ani ta se mi vůbec nelíbila. A odhaduji, že díky tomu se nový FLEX moc prodávat nebude.  
Naproti tomu cena mého miláčka FLEX-1500 byla mnohem zajímavější - na setkání "pouze" 599 Euro. 
Určitě zajímavější než třeba v Ddamtek, v každém případě se patnáctistovky prodávaly.
Pro zajímavost já kupoval  před cca rokem rovnou z USA za skoro stejnou  cenu ale v dolarech a při kurzu blahé paměti 16kč/dollar :-)


Kousek od stánku FLEXů byl k vidění byl i pěkný Wood Box Radio USB monitor. Určený k ovládání SDR TRXů: 


V podstatě dotykový panel s "přiměřenou" úhlopříčkou. Pro demonstraci byl propojen s FLEX-3000. Jak to funguje jsem ale nevyzkoušel, když jsem si s panelem chtěl pohrát, začal se na mě dívat od stolu prodejce a  silně mi dával najevo, že se mu to nelíbí. Takže jsem stánek opustil a už jsem se tam neukázal. 

Další věc, která mi velmi zaujala byly dálkově ovládané anténní tunery:

Mooc pěkná věc, na KV asi to nejlepší co může být: ATU rovnou u antény. 
QRO verze do 1,5kW používá klasický otočný C . Tím točí servomotor s krokem 0,9 stupně. V tomto výkonovém provedení asi jednodušší řešení, než "BCD" matice z pevných kondenzátorů přepínaných relátky.
 K mání za 1680Euro:


200W verze pak za 598Euro:


  Bližší podrobnosti na hamware.de 
Dokážu si ale představit, že ta "QRP" verze 200W by se dala při dostatku času realizovat mnohem levněji. A pro použití na domácím QTH by i ovládání nemuselo být automatické, ale stačila by "poloautomatika s pamětmi pro jednotlivá pásma.
Pro stavbu anténních tunnerů pro KV bylo na burze k dispozici opravdu hodně materiálu, zejména ladicí kondenzátory a proměnné indukčnosti, o které normálně člověk nikde ani nezavadí:




I výběr pevných kapacit pro větší napětí a zatížení zejména ruské výroby:






Poměrně dlouho jsem odolával nabídce tohoto "vojenského" PA cca 500W , který by se hodil pro KV. Polský prodejce slevil až na 200E, ale vzhledem k tomu, že by bylo okolo PA ještě hodně práce a hlavně člověk neví v jakém stavu PA je ( tranzistory) jsem nakonec odolal a .............. nekoupil :-(


Příznivci mikrovlnných pásem určitě také našli co potřebovali, zejména WLAN antény příslušenství a ozařovače:

U tohoto stolu byly v nabídce 10GHz PA cca 1W za poměrně zajímavé ceny:

Byly k mání i jako stavebnice ( PCB ) a samotné hybridní zesilovače s datasheetem. 
Tady jem se setkal s pro mě nepříjemným zážitkem, kdy jsem jeden blistr držel v ruce a chystal se zakoupit.
(Člověk nikdy neví, kdy se bude PA 10GHz hodit, nějaké alcomácké konverory, TXy a jiný matroš z pojítek doma mám, co kdyby......)
 A  pak mě člověk stojící vedle modul doslova vytrhnul z ruky a hodil do velkého pytle mezi ostatní, které momentálně  kupoval a poctivě počítal. Chvíli jsem nevěřícně zíral a než mi došlo, že onen kupující jaksi koupil vše co prodejce nabízel,  už platil 2500 Euro a odnášel si pytel obvodů v batohu. Chápu, že to všechno  měl nejspíš na kšeft, ale jeden kousek by mu snad nechyběl. Navíc takovým způspbem, jakým se ho "zmocnil" mě doslova šokovalo. Nešlo o ten jeden modul, stejně by doma určitě dlouho ležel v šuplíku, šlo o ten moment, kdy mi nejspíš podnikavý radioamatér modul doslova vyrval z ruky. Chvíli jsem ještě tupě zíral na místě a po chvíli alespoň udělal fotografii onoho "obchodníka". Určitě si ho budu pamatovat a už bych si od něj nic nekoupil, bať by to bylo zadarmo....
Neznáte ho někdo?  


V každém případě ponaučení pro mě a pro příště, moc se nerozkoukávat a pokud něo chci, hned s tím do tašky. I když možná by se našli i tací , co by se vrhli i tam. Kdo ví.
 Pravda je, že jsem se ještě s ničím takovým na burze nesetkal, krom běžných případů, že mi někdo zboží vyfouknul před očima. To je běžná věc a dle pravidla kdo zaváhá - nežere se odvíjí i radioamatérké burzy. 
Ale aby mi někdo bral věci z ruky to už je opravdu moc.
 Na druhé straně byli velmi slušní lidé, při nákupu konvertoru pro nějaké datové SAT pojítko mi náhodný kolemjdoucí velmi podrobně vysvětloval, jak upravit a dal mi vizitku s kontakty a odkazem, kde sehnat o konvertotu informace. Moje angličtina je poměrně špatná, nakonec došlo na papír a tužku - schémata jsou naštěstí stejná ve všech jazycích.
 Velmi dobrou zkušenost jsem měl s jedním prodejcem, který mimo jiné nabízel krystaly. Měl velkou krabici s přesnými popisky. Našel jsem co potřeboval a dostal ještě jako bonus od každého krystalu které měl ve větším množství ješte další  kousek. Prodejce byl velmi ochotný, někde na něj mám kontakt, bohužel jsem nestihnul udělat foto.

 Další za zajímavých věcí byla nabídka semirigid 35Ohm kablíku. Cena ale oproti 50 Ohm verzi dost vysoká:


A k čemu že 35 Ohm kabel? I tady byly nabídky včetně stavebních návodů:

U prodejce jsem ale zakoupil hybridní zesilovače pro GSM. Typ BGY-240S.  Jedná se o lineární PA pro GSM s výkonem 3W. Ideální pro doplnění do GSM opakovačů levnějšího typu, kde modul jede max 100mW.


K vidění byly opět spousty měřicích přístrojů, některé opět za nehorázné ceny.


 Zejména starší modely spektrálních analyzátorů a radiotesterů nejspíš prodejci vozí na burzu jen vystavovat. Objevil jsem například  osciloskop BM556 české výroby za šílených 390Euro. A kdyby tak to byl ještě nějaký zánovní kousek, uloženka,  ale tenhle už měl i smazaná čísla a popisky na předním panelu. Měl jsem nutkání to prodejci vysvětlit, ale moje nulové znalosti němčiny mi (naštěstí) neumožnily s prodejcem komunikovat. 
Nechápu to. Buď to prodává někdo, kdo tomu nerozumí a nebo je dotyčný prodejce .........
   Ale byly i velmi zajímavé ceny. Například vektorový anténní analyzátor FA-VA3 do 160MHz někdo prodával za 299EURO. Oblíbený Perseus byl k mání za 480Euro, vzhledem k zajímavým cenám se u prodejců zboží poměrně brzo prodalo. Prostě a jednoduše pokud je zajímavá cena zboží je za chvíli fuč. 

   To platí obecně. Vyhlídnul jsem si KIT malého QRP Transceivru Antek na 80m. Prostě jsem si chtěl postavit nějaký TRX sám. Spojení s homemade TRX  by mě mnohem víc těšilo. Chvíli jsem studoval dokumentaci a postával u prodejce. Cena byla zajímavá , chtěl za celou stavebnici včetně krabičky v přepočtu na naše  necelých 700 kč. Ve snaze prozkoumat koncepci podobných  jednoduchých TRXů  jsem šel shánět něco podobného jinam. V hlavní hale narazím na  pěkné stavebnice 2-4 pásmových TRXů v podstatě podobné koncepce za cenu rovnající se třetině ceny nové FT-817. Vracím se z5 rozhodnut si udělat radost Antekem, ale bohužel už byl pryč. Prodejce mi sice ještě nabízel nějaký jiný model QRP stavebnice  ( TRX2008) ale to už se mi moc nelíbilo, navíc to bylo za stejnou cenu a už částečně a nepříliš kvalitně "poskládané". Ale zase jsem něco ušetřil a kdo ví, kdy bych se ke stavbě dostal. Už tak doma zahálí zánoví FT-817 . Mimochodem i ceny těchdle oblíbených QRP rádií byly poměrně vysoko, cena v přepočtu okolo 15000 kč  je podobná , jako u nás. Tak jsem alespoň zakoupil mikrofonní kompresor pro toto rádio. 
Tedy zakoupil - vyměnil. Vezl jsem pro jednoho HAMa PA na 430MHz a jelikož si ho nevyzvedl a našel se tento zájemce udělal jsem směnný obchod.
Jedná se o stavebnici  - dotyčný měl u sebe 5 ks těchto stavebnic, přičemž normální cena k prodeji byla 22 Euro. V nabídce byly i samotné obvody kompresoru , jeden jsem si pro jistotu v DIL provední zakoupil.

V sobotu jsme před odjezdem cestou na parkoviště  narazili na Karla OM7ARK:

Poznal jsem ho poprvé na setkání právě  ve Friedrichshafenu v roce 2008, když přijel s mým dávným kamarádem Jurou Volčkem z Prešova (třetí zleva):

Od té doby se s Karlem prakticky potkávám na každém radioamatérském setkání, a přes to, že to má z domova většinou hodně daleko, nikdy a nikde nechybí Hi.

 Přijeli jsme domů někdy okolo 21:00 hodiny. V porovnání s návštěvou v roce 2008 se mi zdála burza menší i počet návštěvníků stagnuje. Pro konstruktéry a radioamatéry je ale mezinárodní setkání ve Friedrichshafenu asi to nejzajímavější, co může navštívit. Pro mne byla "mise" vyčerpávající, co jsem potřeboval jsem pořídil a i něco navíc. Zklamala mě cenová politika Fy Flexradio, čekal jsem u novinky nějaké zajímavé ceny.
 Každý rok asi nemusím..... nevím, příští rok asi vynechám.

Závěrem si  dovolím  citovat jednu větu tak jak ji řekl jeden z mých kolegů radioamatérů:
" Vidět setkání ve  Friedrichshafenu a pak už můžu umřít".




pondělí 6. srpna 2012

Dovolená 9A 2012, SKEDy

 Odjíždím dne 9.8 do Chorvatska na rodinnou dovolenou. Budu tam do 21.8. ( abych stihnul Holice Hi )
 Vezu s sebou QRP rádio FT-817   a budu se snažit být  na poslechu mezi 21:00-22:30 hod.
Kmitočty :
Přednostně  20m band 14320kHz ( +/- 10 kHz )  - /14310 nebo 14330/
            dále 40m band  7120kHz ( +/- 10 kHz )
                 a 80m band 3670 ( +/- 10 kHz )
Spojení , včetně jiných časů lze domluvit po 600, nejlépe SMS.
Budu vybaven malým vertikálem  a 20m ( 40m když bude místo)   "LW" + L článek.
Tak se snad uslyšíme.
Předem děkuji za spojení a teší se  Honza OK1M(H)K

Ještě dolňuji funkční a otestovaný echolink na případnou domluvu:

9A6AIV-L Rijeka 433.225 MHz ON 10:06  330532  

 9A6AIV-L 330532   051 145.225  JN75FI   Rijeka 

případně:
 9A1AAM-L 297171   052 145.400 - 433.200  JN65VC   Rovinj

 Jsem asi 40km od USERu, takže by to mělo makat.

------------------------------------------------
------------------------------------------------

13.8.2012
Dnes se mi rano v 7:00  podarilo spojeni s OK1JA na 3765 kHz. Milan u me buracel 59+ a u nej s1-5. Kdyz jsem balil prechodne stanoviste zjistil jsem, ze mi upadla protivaha od anteny (LW 40m) pridelana k vratum od vjezdu. Diky tomu nesla ant. poradne doladit.

Dalsi z uspesnych spojeni ( i kdyz u Pavla to bylo na hranici ) se podarilo s  OK1PVT dne 19.8. 2012 v 18:46 na kmitočtu 7120 kHz. Znacky , cas a reporty predany, QSL vyplnim a odevzdam osobne.  40m band se pekne otevrel pred pulnoci, delal jsem tam pak jeste dalsi OK stanice , prekvapenim i pro me bylo rusko, ukrajina, nadoraz tam celou noc burácel RN3RGO.  I kdyz me stve, se se cloveka 3x za sebou ptaji na znacku a pak mi daji 5/9. K cemu ty reporty jsou? Nevidim nic spatneho na tom , kdyz mi nekdo da 2/3 co taky muzu chtit od QRP ze?
  Skoda ze nevydrzel OK1STW trochu dyl u radia. Vaclav 1VRF psal SMS- ze nestihal, odjel zavod RTTY a u hamscaku mel spici rodinu. A s Frantou OK1FKT se podarilo spojeni jen na VKV  via echolink. Sice nás prý slysel na nejaký kus drátu co mel po ruce, ale nejspis se mu ho nepodarilo vyladit kvuli nevhodnemu PSV-metru co mel s sebou a neznalosti prace s PSV-metrem zabudovanym v FT-817.
(mezi námi ten integrovany stoji za ....)
   No i u me to nebylo jednoduche skloubit rodinne radovanky u more s HAM aktivitou a z puvodnich planu u toho sedet kazdy vecer se to zuzilo prakticky na 3 vecery. A jeden z techto dnu jsem asi 3 hodny stavel dipoly na 80,40,20 m abych pote nenasel propojku mezi TRX a L-clanek. Nevim, nekam se proste pri presunech vyparila. Ale nahrada ve forme stareho koaxu  nastrceneho v konektorech a zafixovaneho stahovaci paskou nastesti fungovala. Cele moje aktivity  velmi komplikovala skutecnost, ze v miste ubytovani je nejspis spatne instalovana spolecna antena na DVB-T a jakekoliv klicovani i nejmensim vykonem melo za nasledek rozpad obrazu.
Pak si mistni vsimli, ze televize nejde v momente kdy ja mam "solo" a bylo vymalovano. Mel jsem to blbe nacasovany, pte v dobe kdy jsem okoli apartmanu "zadratoval" LW 40m se hral nejaky turnaj Croatia versus xxx a vsichni byli prilepeni u TV RX.  Rusily i obycejne PMR stanice, ktere jsem pouzival pro komunikaci s lodi na elektropohon, kterou jsem s sebou vezl. Svoje pracoviste jsem pote radeji radeji stavel cca 500m od mista ubytvani coz bylo casove narocne. Dipol pro 40m z LK2  vojenskeho dratu se  "ztratil" takze jsem pak už radeji anteny demontoval.


Nejvetsi problem byl s datovym pripojenim. Koupil jsem si  v místě T-mobile SIM , ale signal v miste meho ubytovani byl only GPRS a cetnymi vypadky.  Dalsi problem uz ve zminenem PSV metru v FT-817. Chce to integrovat neco primo do L-clanku, idealni by byla akusticka signalizace. To cuceni na display FT-cka a prepinani v menu pomerne zdrzovalo. LW lambda/2 je poměrně ostrá a bylo nutno ladit prakticky po přeladění o 50 kHz a víc. Takze nutno predelat L-clanek, nebo poridit ATU ( Elcraft se mi libi....  http://www.g4ilo.com/t1.html  ), ale nechce se mi investovat toliko penez. Zkusim neco vymyslet, pokud by se podarila akusticka signalizace vyladeni  anteny, ani by me to obcasne pootoceni dvema knofliky nevadilo. Naopak , rad si neco ubastlim. A L-clanek se osvedcil, zvlast na LW, ktera nesla klasickym  MFJ- 904 - PI clankem vubec vyladit ani po vyrazeni jednoho z C. Asi diky male kapacite promenneho C, nebo malemu rozsahu L. Nevim, mel jsem zapujceny s tim, ze poud bude zajem za pomerne slusny peniz mohu koupit. Ale  rad zas vratim, krom toho, ze je to pomerne velike a nevejde se mi do QRP kufriku to proste v mych rukach nefunguje.

Velky dik patri Milanovi OK1JA,  a pavlovi OK1PVT, kteri trpelive a prakticky na zaspotovani pomoci SMS ( skype) reagovali a snazili se spojeni se mnou otestovat.
Clovek ziskal zas nejakou tu zkusenost a vysilani z prechodneho stanoviste me zacalo bavit.
A co je super - kdyz clovek ma ciste pasmo. Bez prumysloveho ruseni. O tom se mi doma v OK muze jen zdat.

--------------
Malá perlička na konec. Když jsem doma testoval předělaný L-článek po příjezdu z dovolené, zjistil jsem, že moje FT-817 vysílá jen cca 2,4W. Chyba byla mezi židlí a klávesnicí. A taky ve špatném manuálu k rádiu.
Výkon 5W je signalizován sice znakem L a tři čárky k tomu, ale musí na display blikat. Pokud pouze svítí, je indikován výkon poloviční - 2,5W. Neboli veškerá spojení byla s 2,5W :-)

středa 27. června 2012

Zdroj k FT-817

Nedavno jsem si znovu ( po cca 8 letech Hi) pořídil FT-817.  Byla to zajímavá nabídka, (inzerát) nešlo odolat. Chtěl jsem něco do auta, na dovolenou a vůbec na tahání s sebou. A už na to je víc času, než když byli děti malé.
K FT-éčku je přibalen malý zdroj urřený k dobíjení vnitřních accu. Předpokládám  vetšinou napájení z akumulátorů, za tím účelem jsem zakoupil i Li-on pack 12V/4,6Ah z DX ( SKU 100073 ) který má už v sobě logiku nabíjení.  rozměrově se vejde do FT-817.
Ale chtěl jsem i zdroj, který by  dokázal krmit FT-817 ze sítě 230V naplno, požadavek malé váhy, malých rozměrů se ale neslučoval s lineárním zdrojem. To byl také jeden z původních požadavků, ze kterého jsem ustoupil a hledal nějaký šikovný malý spínaný zdroj, který neruší. Vím že se vyrábí velké 20A zdroje, které neruší, proč by nemohl existovat nerušící nějaký malý s 2-2,5A  max. proudem. Občas jsem nějaký ten 12V zdroj vyzkoušel, většina čínské produkce v podstatě nevyhovuje už proto, že konstrukce je tak stěstnaná, že nejsou dodržené ani bezpečnostní mezery mezi primární a sekundární stranou zdroje. Co je naplat, když je to oddělené optronem, když na motivu DPS jsou vedeny nízkonapěťové cesty těsně vedle síťové pojistky a trafo je namotané bez jediného prokladu mezo pri/sec. A to už vůbec nemluvím o tom, že filtry na primární straně jsou už snad zpravidla nahrazené drátovou propojkou, na sekundáru osazen místo  3 elytů jen jeden a místo filtrační tlumivky opět nulový SMD můstek :-(
Pro příklad jeden takový čínský "ochuzený" zdroj 5V/2A:

 Výrobce ve snaze šetřit vypustil "nepotřebné" součástky. Síť usměrňuje pouze jednou diodou, jako filtrace slouží 22nF/400V. Jinak na desce hodně věcí chybí, místo toho jsou tam propojky. Prostě perfektní příklad toho, jak to vypadat rozhodně nemá.


Až na burze ve Friedrichshafenu jsem narazil na zajímavý spínaný zdroj 15V/2A:

Už nápis na krabičce Made in Germany mi naznačoval, že by to mohlo být  trochu jiné, než standardní čínské zdroje uvnitř upatlané a slepené tavným lepidlem. I když nápis na krabičce snese všechno a klidně zdroj pro německého dodavatele mohl vyrobit někdo na Tchajvanu i s pěkným potiskem Hi.
Zdroj stál pouhých 1,5 Euro a tak jsem si dva kousky vzal. Navíc měl konektor, který je přímo použit na FT-817. Síťová vidlice lze od zdroje oddělit ( původně ale za účelem použití jiné vidlice pro jinou zásuvku) což podstatně zmenší přepravní rozměry zdroje.
   Ještě večer  ve Friedrichshafenu na pokoji kde jsme byli ubytováni  jsem zdroj ze zvědavosti otevřel. Narozdíl od  jiných zdrojů které jsou natrvalo zalepené  je tenhle  vyjímka, má na sobě 4 šroubky! Po otevření jsem byl překvapen čistotou provedení. Velmi pěkné provední, v návrhu není sice patrná snaha o miniaturizaci celého zdroje, protože mezi součástkami jsou větší mezery. To může ale příznivě ovlivnit třeba životnost elytů. Výkonové prvky jsou vybaveny chladičem, filtr v primární i sekundární části, co víc si přát. Na spoji je umístěna i LED dioda indikující činnost zdroje, která ale zůstává uvězněna uvnitř, takže jako kontrolka činnosti se nekoná. Na pouzdru zdroje je ale v místě nad diodou malý výlisek, možná některé verze zdrojů mají v místě průhled a delší přívody k LED. Možná časem provedu malý "tunning" vrchní kryt v místě výlisku provrtám a osadím jak jinak než modrou LED.

Doma jsem zdroj podrobil kompletní demontáži desky a jal se úpravy na snížení napětí na 12V. Dokonce jsem na webu jsem našel stejný typ zdroje už originál s výstupním napětím 12 V : 
http://azsurplus.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1_24&products_id=2907
Cena 45 dolarů !!!!! nejspíš opravdu odpovídá kvalitě.
Na jiném odkazu jsem se dozvěděl, že výkon zdroje by měl být 30W a zdroj nabízela Fy Distrelec :
https://www.distrelec.cz/plug-in-power-supply-unit-30-w-ac-dc/friwo/fw7362

Úprava zdroje  je velmi  jednoduchá. Stačí změnit poměr děliče na výstupní straně zdroje. Zapojení je s oblíbeným TL431 jako zdroj reference. Vlastní provedení úpravy spočívá v doplnění jediného rezistoru 12K (SMD kód 123  - 12+3 x 000 OHM) na plošky do místa označeného na obrázku:


Pro představu kde jsou umístěné plošky, kam je třeba rezistor naletovat:
Délka odporu je okolo 1mm, k připájení je vhodné použít mikropájku, nebo do trafopájky dát hrot z 0,7mm drátu.
 Při použití odporu 12 kohmů je výstupní napětí cca 12,4 V ( stejné, jako dodává dobíjecí adaptér přibalený k FT-817 ) 
 Napětí 12,4V pro plný výkon FT-817 plně dostačuje:
 http://members.cruzio.com/~k6xx/ft817/txcurrnt.pdf    ,  naopak při použití vyššího napájecího napětí          ( víc než 14V ) prý u starších verzí FT-817 odcházely koncové stupně:
http://www.cbradio.cz/forum/read.php?28,58439,67942#msg-67942 
Pro výstupní napětí 13,8V by měl vyhovět odpor 15 kOhmů, tuto úpravu jsem netestoval.
Výstup zdroje jsem ještě doplnil 13V zenerovou diodou, má chránit napájené zařízení před případnou poruchou zdroje. Mám zkušenost, že se zenerovy diody při přepětí destruktivně prorazí, nikdy se mi nestalo, že by se nějaká dioda přerušila. Při praktických testech  a poslechu s FT-817ND zdroj neruší, chci ještě provést nějaké měření na spektrálním anylyzátoru a při zátěži. I kdyby zdroj rušíl při větším odběru, je to jedno, při vysílání to nevadí.  Zdroj jsem podrobil zatěžkávací zkoušce s odběrem 2,2A po dobu 10 hodin. 
Oteplení je zřejmé ale v rozumných mezích, hřeje především chladič tranzistoru v primáru. 

 Také bych chtěl  změřit účinnost zdroje, ale momentálně nemohu najít měřič spotřeby ( "lídlometr") nejspíš jsem ho zas někomu půjčil a nevím komu. Mám totiž verzi upravenou pro měření malých příkonů - bočník uvnitř jdem použil s 10x větším odporem a přístroj teď měří v rozsahu do 250W.


neděle 17. června 2012

SKYLINK, CSLINK servisní poplatek

Nestačilo stálé přelaďování a žonglování s kmitočty, teď ještě tohle.... :-(
Nechávám si jedinou kartu ostatní nemá smysl držet. Měl jsem zvlášť CSlink i Skylink kvůli servisu, ale počítám, že už nebude co servisovat a ani se s tím již dál nehodlám zabývat.
  Chtělo by to nějakou další skupinu, konkurenci, byť by tam byl servisní poplatek také, ale třeba jen 10 kč. Aby si dosavadní poskytovatel uvědomil , že on potřebuje zákazníky, ne zákazníci jeho. Mě osobně nejde o těch pár korun měsíčně, platím jiné věci, dražšší, atd...
   Jde o princip a etiku, už se nenechám "dojit" za každou cenu a už vůbec ne, když to někomu jde do kapsy. Stačí koncesionářský poplatek, i ten je mi proti srsti, zvlášť když televizi vidím tak 2 hodiny/ měsíčně. Skylink kartu mám téměř od vzniku a prvopočátku SAT v CR ( ještě to byla první černá se zeměkoulí ) a počítal jsem s tím, co provozovatelé slibovali - tedy satelitní digitální televize bez poplatků!

sobota 26. května 2012

Vydané povolení na OK0M !!!

Další informace se týkají přípravy nového a v CZ a SK vůbec prvního FM převaděče na 50MHz.  Má  značku  OK0M    a měl by doplnit ( nebo možná časem  nahradit )  UHF převaděč OK0BM, který úspěšně pokrývá značnou část jihozápadních čech.
     Volací značku před časem používal převaděč na 2m (145,625 MHz Mezivrata u Votic ), sysop byl OK1UMA, ale převaděč byl  dlouhou dobu nefunkční a nikdo ani neobnovil  koncesi. Sice se pár jedinců snažilo o reinkarnaci původního OK0M, ovšem byly tam problémy se "znárodněným" HW a nedopadlo to:
http://www.ok4ps.cz/2009/07/konvencni-prevadec-kubankov-ok0dsk.html?showComment=1248117520350#c4787848707550899992
   Protože značka OK0M tedy byla volná a od zániku povolení uběhla zákonná lhůta, požádal jsem o přidělení této značky pro 6m převaděč. Za prvé je to "příznačné" označení pro převaděč pracující na tzv. Magic bandu, dále OK0M sufixem koresponduje s OK0BM v 70 cm bandu a třípísmenný sufix ze kterého by se muselo vybírat  se pro 50MHz repeater nehodí. Koncese přišla poměrně brzo, Míla OK1VUM udělal koordinaci v rekordním čase cca 14 dnů, za což mu děkuji. Doufám, že díky všem možným způsobům šíření signálu na 6m bandu se  díky budoucímu převaděči uskuteční zajímavá spojení třeba jen z „ruky“. Do realizace to ale ještě chvíli potrvá, informací a zkušeností  je bohužel dostupných mnohem méně než např. pro 70cm pásmo.  Kdyby někdo chtěl pomoci s realizací, případně s vlastní montáží  nebo testováním, budu rád. Důležité je, že mám již v ruce také povolení k provozování převaděče. Kmitočet (byť je v převaděčovém segmentu na 6m bandu rastr 20 kHz  viz: http://www.qsl.net/yu7fu/reg1band.htm ) byl zvolen tak, aby bylo možno použít i "inkurantní " TRX s 50/25 kHz krokem.  TX převaděče bude  51,950MHz  RX pak 51,350MHz ( odskok - 600kHz)
K dispozici už je jen jedna taková zajímavá dvojice kmitočtů (51,850/51,250MHz) v převaděčovém segmentu - pro ostatní duplexní páry by bylo  nutno použít TRXy s 20kHz krokem.  Převaděč by měl být na Zhůří a anténní systém  1220 m. nad mořem. Výkon 25W, zpočátku pouze SQL bez CTCSS s tím, že se převaděč na dobu 5 minut spustí tónem 1750 Hz bez ohledu na signály na vstupu. Každých 15 minut ( vždy v 00,15,30,45 min.)  by se pak měl převaděč bez signálu na vstupu hlásit volačkou v hlasové podobě a pomoci tak monitorovat podmínky šíření signálu na 6m bandu.

OK1MK - další koncese

22.5. 2012  se mi po 17 letech od vydání mé první radioamatérské značky (OK1MHK) podařilo získat pro vlastní používání další značku:
OK1MK.
    Tuto značku původně využíval p. ing. Miloslav Kroužek  (ročník.1926) který dne 23.11.2008 zemřel.
Pamětníci jistě vědí, že získání dvou-písmenného sufixu bylo v dobách  minulých podmíněno  zvláštní žádostí operátora třídy A s několikaletou praxí a výsledky, takže už z volačky bylo vidět kdo je PAN amatér.
Dnes je to jen o trochu administrativy  a hlídání databáze přidělených volacích znaků  SRI :-( 

   Většina mě zná pod „klasikou“ OK1MHK, kterou budu samozřejmě i nadále aktivně používat. Vypuštěním znaku „H“ jednoduše dostanete moji druhou  novou volačku OK1MK. Tuto exkluzivní značku budu používat většinou pro EME provoz, důvod a výhoda je  zkrácení dlouhého „H“ v identifikaci které zbytečně prodlužuje spojení.  Při spojení na VLF může  ( DIGI - SPECTRUM  LABS)  trvat vyslání/příjem dlouhého čtyř-tečkového znaku "H" třeba nekonečnou půlhodinu. )
Do budoucna počítám, že volačku OK1MK zdědí můj syn Martin Kuba, zatím to vypadá, že k tomu má všechny  předpoklady Hi  :-)
     
  

neděle 20. května 2012

Nový FLEX řady 6000 je tady!!!!!

Firma Flexradio představila vový SDR transceiver  FLEX-6700 a Flex-6500, pro posluchače pak model Flex 6700R. Podrobnosti najdete na jejich stránkách: http://www.flexradio.com/FLEX-6000.pdf
Já jen dodám, že rádio má GE ethernet, umí celé KV +50MHz pásmo. Ten ethernet je nádherná věc, vlastním FLEX-1500  a to USB není úplně ono.
  Jediné co zatím nevíme je cena, ale odhaduji něco kolem 2500 dolarů za TRX, přijímač může být o něco levnější. Když to přepočítáme dle aktuálního kurzu cena  asi dost lidí odradí, ale zájemci určitě nějací budou.  Já osobně už bych nic jiného než SDR nechtěl, kdo si na práci s myší a monitorem zvykne už nechce jinak. Přes to, že se chystám si po několika letech znovu pořídit FT-817 zejména kvůli cestování a baťůžku, bude to asi poslední rádio klasické koncepce, které u mě najdete, samozřejmě kromě FM VHF a UHF TRXů.
   Ta  6700 by se mi samozřejmě líbila, ale počkám. Zatím mi 1500 stačí a věřím, že do 3-5 let bude na tomhle poli transceivrů taková konkurence, že cena spadnou minimálně na polovinu. Výrobní cenu FLEX-6700 odhaduji na 100 dolarů a každá současná deska v PC je  mnohem složitější, přičemž za poloviční cenu...
Síla ceny je v množství a až se začnou SDR rádia vyrábět ve větším množství  tak v kombinace s konkurenčním prostředím prostě cena dolů půjde.
Co se týče mého FLEXe -1500 pár lidí mi psalo dotazy.... připravuji samostatný článek jen k tomuhle rádiu  + kopie recenzí od OK1BUH. Taky mě pár lidí hecuje, abych to někam vzal do hospody a udělal o tom nějakou "přednášku" hlavně pro ty starší, kreří nevědí "vo co go". No možná časem, uvidíme. Už teď ale  mohu prohlásit, že RX část je to zatím nejlepší , co jsem si kdy mohl vyzkoušet.  A pár rádií mě rukama prošlo, byť jen krátkodobě při servisu. Byl u mě také na návštěvě jeden nejmenovaný HAM si rádio osobně otestovat a za 20 dní už ho měl doma taky. Prý to jinak nešlo, nemohl spát Hi.