pondělí 6. srpna 2012

Dovolená 9A 2012, SKEDy

 Odjíždím dne 9.8 do Chorvatska na rodinnou dovolenou. Budu tam do 21.8. ( abych stihnul Holice Hi )
 Vezu s sebou QRP rádio FT-817   a budu se snažit být  na poslechu mezi 21:00-22:30 hod.
Kmitočty :
Přednostně  20m band 14320kHz ( +/- 10 kHz )  - /14310 nebo 14330/
            dále 40m band  7120kHz ( +/- 10 kHz )
                 a 80m band 3670 ( +/- 10 kHz )
Spojení , včetně jiných časů lze domluvit po 600, nejlépe SMS.
Budu vybaven malým vertikálem  a 20m ( 40m když bude místo)   "LW" + L článek.
Tak se snad uslyšíme.
Předem děkuji za spojení a teší se  Honza OK1M(H)K

Ještě dolňuji funkční a otestovaný echolink na případnou domluvu:

9A6AIV-L Rijeka 433.225 MHz ON 10:06  330532  

 9A6AIV-L 330532   051 145.225  JN75FI   Rijeka 

případně:
 9A1AAM-L 297171   052 145.400 - 433.200  JN65VC   Rovinj

 Jsem asi 40km od USERu, takže by to mělo makat.

------------------------------------------------
------------------------------------------------

13.8.2012
Dnes se mi rano v 7:00  podarilo spojeni s OK1JA na 3765 kHz. Milan u me buracel 59+ a u nej s1-5. Kdyz jsem balil prechodne stanoviste zjistil jsem, ze mi upadla protivaha od anteny (LW 40m) pridelana k vratum od vjezdu. Diky tomu nesla ant. poradne doladit.

Dalsi z uspesnych spojeni ( i kdyz u Pavla to bylo na hranici ) se podarilo s  OK1PVT dne 19.8. 2012 v 18:46 na kmitočtu 7120 kHz. Znacky , cas a reporty predany, QSL vyplnim a odevzdam osobne.  40m band se pekne otevrel pred pulnoci, delal jsem tam pak jeste dalsi OK stanice , prekvapenim i pro me bylo rusko, ukrajina, nadoraz tam celou noc burácel RN3RGO.  I kdyz me stve, se se cloveka 3x za sebou ptaji na znacku a pak mi daji 5/9. K cemu ty reporty jsou? Nevidim nic spatneho na tom , kdyz mi nekdo da 2/3 co taky muzu chtit od QRP ze?
  Skoda ze nevydrzel OK1STW trochu dyl u radia. Vaclav 1VRF psal SMS- ze nestihal, odjel zavod RTTY a u hamscaku mel spici rodinu. A s Frantou OK1FKT se podarilo spojeni jen na VKV  via echolink. Sice nás prý slysel na nejaký kus drátu co mel po ruce, ale nejspis se mu ho nepodarilo vyladit kvuli nevhodnemu PSV-metru co mel s sebou a neznalosti prace s PSV-metrem zabudovanym v FT-817.
(mezi námi ten integrovany stoji za ....)
   No i u me to nebylo jednoduche skloubit rodinne radovanky u more s HAM aktivitou a z puvodnich planu u toho sedet kazdy vecer se to zuzilo prakticky na 3 vecery. A jeden z techto dnu jsem asi 3 hodny stavel dipoly na 80,40,20 m abych pote nenasel propojku mezi TRX a L-clanek. Nevim, nekam se proste pri presunech vyparila. Ale nahrada ve forme stareho koaxu  nastrceneho v konektorech a zafixovaneho stahovaci paskou nastesti fungovala. Cele moje aktivity  velmi komplikovala skutecnost, ze v miste ubytovani je nejspis spatne instalovana spolecna antena na DVB-T a jakekoliv klicovani i nejmensim vykonem melo za nasledek rozpad obrazu.
Pak si mistni vsimli, ze televize nejde v momente kdy ja mam "solo" a bylo vymalovano. Mel jsem to blbe nacasovany, pte v dobe kdy jsem okoli apartmanu "zadratoval" LW 40m se hral nejaky turnaj Croatia versus xxx a vsichni byli prilepeni u TV RX.  Rusily i obycejne PMR stanice, ktere jsem pouzival pro komunikaci s lodi na elektropohon, kterou jsem s sebou vezl. Svoje pracoviste jsem pote radeji radeji stavel cca 500m od mista ubytvani coz bylo casove narocne. Dipol pro 40m z LK2  vojenskeho dratu se  "ztratil" takze jsem pak už radeji anteny demontoval.


Nejvetsi problem byl s datovym pripojenim. Koupil jsem si  v místě T-mobile SIM , ale signal v miste meho ubytovani byl only GPRS a cetnymi vypadky.  Dalsi problem uz ve zminenem PSV metru v FT-817. Chce to integrovat neco primo do L-clanku, idealni by byla akusticka signalizace. To cuceni na display FT-cka a prepinani v menu pomerne zdrzovalo. LW lambda/2 je poměrně ostrá a bylo nutno ladit prakticky po přeladění o 50 kHz a víc. Takze nutno predelat L-clanek, nebo poridit ATU ( Elcraft se mi libi....  http://www.g4ilo.com/t1.html  ), ale nechce se mi investovat toliko penez. Zkusim neco vymyslet, pokud by se podarila akusticka signalizace vyladeni  anteny, ani by me to obcasne pootoceni dvema knofliky nevadilo. Naopak , rad si neco ubastlim. A L-clanek se osvedcil, zvlast na LW, ktera nesla klasickym  MFJ- 904 - PI clankem vubec vyladit ani po vyrazeni jednoho z C. Asi diky male kapacite promenneho C, nebo malemu rozsahu L. Nevim, mel jsem zapujceny s tim, ze poud bude zajem za pomerne slusny peniz mohu koupit. Ale  rad zas vratim, krom toho, ze je to pomerne velike a nevejde se mi do QRP kufriku to proste v mych rukach nefunguje.

Velky dik patri Milanovi OK1JA,  a pavlovi OK1PVT, kteri trpelive a prakticky na zaspotovani pomoci SMS ( skype) reagovali a snazili se spojeni se mnou otestovat.
Clovek ziskal zas nejakou tu zkusenost a vysilani z prechodneho stanoviste me zacalo bavit.
A co je super - kdyz clovek ma ciste pasmo. Bez prumysloveho ruseni. O tom se mi doma v OK muze jen zdat.

--------------
Malá perlička na konec. Když jsem doma testoval předělaný L-článek po příjezdu z dovolené, zjistil jsem, že moje FT-817 vysílá jen cca 2,4W. Chyba byla mezi židlí a klávesnicí. A taky ve špatném manuálu k rádiu.
Výkon 5W je signalizován sice znakem L a tři čárky k tomu, ale musí na display blikat. Pokud pouze svítí, je indikován výkon poloviční - 2,5W. Neboli veškerá spojení byla s 2,5W :-)

středa 27. června 2012

Zdroj k FT-817

Nedavno jsem si znovu ( po cca 8 letech Hi) pořídil FT-817.  Byla to zajímavá nabídka, (inzerát) nešlo odolat. Chtěl jsem něco do auta, na dovolenou a vůbec na tahání s sebou. A už na to je víc času, než když byli děti malé.
K FT-éčku je přibalen malý zdroj urřený k dobíjení vnitřních accu. Předpokládám  vetšinou napájení z akumulátorů, za tím účelem jsem zakoupil i Li-on pack 12V/4,6Ah z DX ( SKU 100073 ) který má už v sobě logiku nabíjení.  rozměrově se vejde do FT-817.
Ale chtěl jsem i zdroj, který by  dokázal krmit FT-817 ze sítě 230V naplno, požadavek malé váhy, malých rozměrů se ale neslučoval s lineárním zdrojem. To byl také jeden z původních požadavků, ze kterého jsem ustoupil a hledal nějaký šikovný malý spínaný zdroj, který neruší. Vím že se vyrábí velké 20A zdroje, které neruší, proč by nemohl existovat nerušící nějaký malý s 2-2,5A  max. proudem. Občas jsem nějaký ten 12V zdroj vyzkoušel, většina čínské produkce v podstatě nevyhovuje už proto, že konstrukce je tak stěstnaná, že nejsou dodržené ani bezpečnostní mezery mezi primární a sekundární stranou zdroje. Co je naplat, když je to oddělené optronem, když na motivu DPS jsou vedeny nízkonapěťové cesty těsně vedle síťové pojistky a trafo je namotané bez jediného prokladu mezo pri/sec. A to už vůbec nemluvím o tom, že filtry na primární straně jsou už snad zpravidla nahrazené drátovou propojkou, na sekundáru osazen místo  3 elytů jen jeden a místo filtrační tlumivky opět nulový SMD můstek :-(
Pro příklad jeden takový čínský "ochuzený" zdroj 5V/2A:

 Výrobce ve snaze šetřit vypustil "nepotřebné" součástky. Síť usměrňuje pouze jednou diodou, jako filtrace slouží 22nF/400V. Jinak na desce hodně věcí chybí, místo toho jsou tam propojky. Prostě perfektní příklad toho, jak to vypadat rozhodně nemá.


Až na burze ve Friedrichshafenu jsem narazil na zajímavý spínaný zdroj 15V/2A:

Už nápis na krabičce Made in Germany mi naznačoval, že by to mohlo být  trochu jiné, než standardní čínské zdroje uvnitř upatlané a slepené tavným lepidlem. I když nápis na krabičce snese všechno a klidně zdroj pro německého dodavatele mohl vyrobit někdo na Tchajvanu i s pěkným potiskem Hi.
Zdroj stál pouhých 1,5 Euro a tak jsem si dva kousky vzal. Navíc měl konektor, který je přímo použit na FT-817. Síťová vidlice lze od zdroje oddělit ( původně ale za účelem použití jiné vidlice pro jinou zásuvku) což podstatně zmenší přepravní rozměry zdroje.
   Ještě večer  ve Friedrichshafenu na pokoji kde jsme byli ubytováni  jsem zdroj ze zvědavosti otevřel. Narozdíl od  jiných zdrojů které jsou natrvalo zalepené  je tenhle  vyjímka, má na sobě 4 šroubky! Po otevření jsem byl překvapen čistotou provedení. Velmi pěkné provední, v návrhu není sice patrná snaha o miniaturizaci celého zdroje, protože mezi součástkami jsou větší mezery. To může ale příznivě ovlivnit třeba životnost elytů. Výkonové prvky jsou vybaveny chladičem, filtr v primární i sekundární části, co víc si přát. Na spoji je umístěna i LED dioda indikující činnost zdroje, která ale zůstává uvězněna uvnitř, takže jako kontrolka činnosti se nekoná. Na pouzdru zdroje je ale v místě nad diodou malý výlisek, možná některé verze zdrojů mají v místě průhled a delší přívody k LED. Možná časem provedu malý "tunning" vrchní kryt v místě výlisku provrtám a osadím jak jinak než modrou LED.

Doma jsem zdroj podrobil kompletní demontáži desky a jal se úpravy na snížení napětí na 12V. Dokonce jsem na webu jsem našel stejný typ zdroje už originál s výstupním napětím 12 V : 
http://azsurplus.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1_24&products_id=2907
Cena 45 dolarů !!!!! nejspíš opravdu odpovídá kvalitě.
Na jiném odkazu jsem se dozvěděl, že výkon zdroje by měl být 30W a zdroj nabízela Fy Distrelec :
https://www.distrelec.cz/plug-in-power-supply-unit-30-w-ac-dc/friwo/fw7362

Úprava zdroje  je velmi  jednoduchá. Stačí změnit poměr děliče na výstupní straně zdroje. Zapojení je s oblíbeným TL431 jako zdroj reference. Vlastní provedení úpravy spočívá v doplnění jediného rezistoru 12K (SMD kód 123  - 12+3 x 000 OHM) na plošky do místa označeného na obrázku:


Pro představu kde jsou umístěné plošky, kam je třeba rezistor naletovat:
Délka odporu je okolo 1mm, k připájení je vhodné použít mikropájku, nebo do trafopájky dát hrot z 0,7mm drátu.
 Při použití odporu 12 kohmů je výstupní napětí cca 12,4 V ( stejné, jako dodává dobíjecí adaptér přibalený k FT-817 ) 
 Napětí 12,4V pro plný výkon FT-817 plně dostačuje:
 http://members.cruzio.com/~k6xx/ft817/txcurrnt.pdf    ,  naopak při použití vyššího napájecího napětí          ( víc než 14V ) prý u starších verzí FT-817 odcházely koncové stupně:
http://www.cbradio.cz/forum/read.php?28,58439,67942#msg-67942 
Pro výstupní napětí 13,8V by měl vyhovět odpor 15 kOhmů, tuto úpravu jsem netestoval.
Výstup zdroje jsem ještě doplnil 13V zenerovou diodou, má chránit napájené zařízení před případnou poruchou zdroje. Mám zkušenost, že se zenerovy diody při přepětí destruktivně prorazí, nikdy se mi nestalo, že by se nějaká dioda přerušila. Při praktických testech  a poslechu s FT-817ND zdroj neruší, chci ještě provést nějaké měření na spektrálním anylyzátoru a při zátěži. I kdyby zdroj rušíl při větším odběru, je to jedno, při vysílání to nevadí.  Zdroj jsem podrobil zatěžkávací zkoušce s odběrem 2,2A po dobu 10 hodin. 
Oteplení je zřejmé ale v rozumných mezích, hřeje především chladič tranzistoru v primáru. 

 Také bych chtěl  změřit účinnost zdroje, ale momentálně nemohu najít měřič spotřeby ( "lídlometr") nejspíš jsem ho zas někomu půjčil a nevím komu. Mám totiž verzi upravenou pro měření malých příkonů - bočník uvnitř jdem použil s 10x větším odporem a přístroj teď měří v rozsahu do 250W.


neděle 17. června 2012

SKYLINK, CSLINK servisní poplatek

Nestačilo stálé přelaďování a žonglování s kmitočty, teď ještě tohle.... :-(
Nechávám si jedinou kartu ostatní nemá smysl držet. Měl jsem zvlášť CSlink i Skylink kvůli servisu, ale počítám, že už nebude co servisovat a ani se s tím již dál nehodlám zabývat.
  Chtělo by to nějakou další skupinu, konkurenci, byť by tam byl servisní poplatek také, ale třeba jen 10 kč. Aby si dosavadní poskytovatel uvědomil , že on potřebuje zákazníky, ne zákazníci jeho. Mě osobně nejde o těch pár korun měsíčně, platím jiné věci, dražšší, atd...
   Jde o princip a etiku, už se nenechám "dojit" za každou cenu a už vůbec ne, když to někomu jde do kapsy. Stačí koncesionářský poplatek, i ten je mi proti srsti, zvlášť když televizi vidím tak 2 hodiny/ měsíčně. Skylink kartu mám téměř od vzniku a prvopočátku SAT v CR ( ještě to byla první černá se zeměkoulí ) a počítal jsem s tím, co provozovatelé slibovali - tedy satelitní digitální televize bez poplatků!

sobota 26. května 2012

Vydané povolení na OK0M !!!

Další informace se týkají přípravy nového a v CZ a SK vůbec prvního FM převaděče na 50MHz.  Má  značku  OK0M    a měl by doplnit ( nebo možná časem  nahradit )  UHF převaděč OK0BM, který úspěšně pokrývá značnou část jihozápadních čech.
     Volací značku před časem používal převaděč na 2m (145,625 MHz Mezivrata u Votic ), sysop byl OK1UMA, ale převaděč byl  dlouhou dobu nefunkční a nikdo ani neobnovil  koncesi. Sice se pár jedinců snažilo o reinkarnaci původního OK0M, ovšem byly tam problémy se "znárodněným" HW a nedopadlo to:
http://www.ok4ps.cz/2009/07/konvencni-prevadec-kubankov-ok0dsk.html?showComment=1248117520350#c4787848707550899992
   Protože značka OK0M tedy byla volná a od zániku povolení uběhla zákonná lhůta, požádal jsem o přidělení této značky pro 6m převaděč. Za prvé je to "příznačné" označení pro převaděč pracující na tzv. Magic bandu, dále OK0M sufixem koresponduje s OK0BM v 70 cm bandu a třípísmenný sufix ze kterého by se muselo vybírat  se pro 50MHz repeater nehodí. Koncese přišla poměrně brzo, Míla OK1VUM udělal koordinaci v rekordním čase cca 14 dnů, za což mu děkuji. Doufám, že díky všem možným způsobům šíření signálu na 6m bandu se  díky budoucímu převaděči uskuteční zajímavá spojení třeba jen z „ruky“. Do realizace to ale ještě chvíli potrvá, informací a zkušeností  je bohužel dostupných mnohem méně než např. pro 70cm pásmo.  Kdyby někdo chtěl pomoci s realizací, případně s vlastní montáží  nebo testováním, budu rád. Důležité je, že mám již v ruce také povolení k provozování převaděče. Kmitočet (byť je v převaděčovém segmentu na 6m bandu rastr 20 kHz  viz: http://www.qsl.net/yu7fu/reg1band.htm ) byl zvolen tak, aby bylo možno použít i "inkurantní " TRX s 50/25 kHz krokem.  TX převaděče bude  51,950MHz  RX pak 51,350MHz ( odskok - 600kHz)
K dispozici už je jen jedna taková zajímavá dvojice kmitočtů (51,850/51,250MHz) v převaděčovém segmentu - pro ostatní duplexní páry by bylo  nutno použít TRXy s 20kHz krokem.  Převaděč by měl být na Zhůří a anténní systém  1220 m. nad mořem. Výkon 25W, zpočátku pouze SQL bez CTCSS s tím, že se převaděč na dobu 5 minut spustí tónem 1750 Hz bez ohledu na signály na vstupu. Každých 15 minut ( vždy v 00,15,30,45 min.)  by se pak měl převaděč bez signálu na vstupu hlásit volačkou v hlasové podobě a pomoci tak monitorovat podmínky šíření signálu na 6m bandu.

OK1MK - další koncese

22.5. 2012  se mi po 17 letech od vydání mé první radioamatérské značky (OK1MHK) podařilo získat pro vlastní používání další značku:
OK1MK.
    Tuto značku původně využíval p. ing. Miloslav Kroužek  (ročník.1926) který dne 23.11.2008 zemřel.
Pamětníci jistě vědí, že získání dvou-písmenného sufixu bylo v dobách  minulých podmíněno  zvláštní žádostí operátora třídy A s několikaletou praxí a výsledky, takže už z volačky bylo vidět kdo je PAN amatér.
Dnes je to jen o trochu administrativy  a hlídání databáze přidělených volacích znaků  SRI :-( 

   Většina mě zná pod „klasikou“ OK1MHK, kterou budu samozřejmě i nadále aktivně používat. Vypuštěním znaku „H“ jednoduše dostanete moji druhou  novou volačku OK1MK. Tuto exkluzivní značku budu používat většinou pro EME provoz, důvod a výhoda je  zkrácení dlouhého „H“ v identifikaci které zbytečně prodlužuje spojení.  Při spojení na VLF může  ( DIGI - SPECTRUM  LABS)  trvat vyslání/příjem dlouhého čtyř-tečkového znaku "H" třeba nekonečnou půlhodinu. )
Do budoucna počítám, že volačku OK1MK zdědí můj syn Martin Kuba, zatím to vypadá, že k tomu má všechny  předpoklady Hi  :-)
     
  

neděle 20. května 2012

Nový FLEX řady 6000 je tady!!!!!

Firma Flexradio představila vový SDR transceiver  FLEX-6700 a Flex-6500, pro posluchače pak model Flex 6700R. Podrobnosti najdete na jejich stránkách: http://www.flexradio.com/FLEX-6000.pdf
Já jen dodám, že rádio má GE ethernet, umí celé KV +50MHz pásmo. Ten ethernet je nádherná věc, vlastním FLEX-1500  a to USB není úplně ono.
  Jediné co zatím nevíme je cena, ale odhaduji něco kolem 2500 dolarů za TRX, přijímač může být o něco levnější. Když to přepočítáme dle aktuálního kurzu cena  asi dost lidí odradí, ale zájemci určitě nějací budou.  Já osobně už bych nic jiného než SDR nechtěl, kdo si na práci s myší a monitorem zvykne už nechce jinak. Přes to, že se chystám si po několika letech znovu pořídit FT-817 zejména kvůli cestování a baťůžku, bude to asi poslední rádio klasické koncepce, které u mě najdete, samozřejmě kromě FM VHF a UHF TRXů.
   Ta  6700 by se mi samozřejmě líbila, ale počkám. Zatím mi 1500 stačí a věřím, že do 3-5 let bude na tomhle poli transceivrů taková konkurence, že cena spadnou minimálně na polovinu. Výrobní cenu FLEX-6700 odhaduji na 100 dolarů a každá současná deska v PC je  mnohem složitější, přičemž za poloviční cenu...
Síla ceny je v množství a až se začnou SDR rádia vyrábět ve větším množství  tak v kombinace s konkurenčním prostředím prostě cena dolů půjde.
Co se týče mého FLEXe -1500 pár lidí mi psalo dotazy.... připravuji samostatný článek jen k tomuhle rádiu  + kopie recenzí od OK1BUH. Taky mě pár lidí hecuje, abych to někam vzal do hospody a udělal o tom nějakou "přednášku" hlavně pro ty starší, kreří nevědí "vo co go". No možná časem, uvidíme. Už teď ale  mohu prohlásit, že RX část je to zatím nejlepší , co jsem si kdy mohl vyzkoušet.  A pár rádií mě rukama prošlo, byť jen krátkodobě při servisu. Byl u mě také na návštěvě jeden nejmenovaný HAM si rádio osobně otestovat a za 20 dní už ho měl doma taky. Prý to jinak nešlo, nemohl spát Hi.

pátek 6. dubna 2012

Předzesilovač RAA-31 z NMT

Občas někdo shání nějaký předzesilovač na 70cm. Pár lidí ukořistilo nějaké díly a moduly ze zrušených NMT zařízení přičemž ani nevědí, co a k čemu to vlastně je.
Mezi jinými zajímavostmi lze nalézt modul RAA-31.
Vypadá takto:
Upředu jsou dva N konektory  + BNC.  Konektory s popiskou EXT a RFL nás nezajímají, důležitý je  konektor s označením RX IN. Je to vstup předzesilovače.
Na zadní straně je pak další dvojice N konektorů a jeden Canon 9 PIN sameček:
Oba tyto N konektory na zadní straně  jsou výstupy .
Co je uvnitř?
Precizně zpracovaný  dvoustupňový předzesilovač , přičemž výstupní tranzistor pracuje ve výkonovém režimu s větším kolektorovým proudem kvůli linearitě.. Zisk je  cca 20dB. Frekvenční charakteristika je v 3dB od cca 420 do cca 470MHz. Vstup širokopásmový. Šumové číslo  neznám, někdo ho prý měřil a je okolo 1,6dB, na EME  to tedy asi nebude. Původně modul hradil ztráty rozbočením signálu z antény pro několik nezávislých přijímačů. Konstrukce preampu je ve dvojitém provedení jakoby  "push-pull", s tím, že vstup je rozdělený na oba stejné předzesilovače wilkinsonovým děličem a výstupy opět stejným wilkinsonem sloučeny. Většina profi věcí se tak staví, je to prostě odolnější ( intermodulačně) než jednoduché provedení. Výstup je pak ještě rozdělen třetím děličem na dva identické výstupy na zadním panelu.
Pokud použijeme jen jeden z nich, je žádoucí druhý nepoužívaný zakončit 50Ohm bezindukčním odporem.
Napájení předzesilovače je 12V ( 13,8 ) odběr cca 0,25A . Větší odběr je daň za bezvadnou  linearitu předzesilovače dozaženou právě většími klidovými proudy na tranzistorech. Napájení je na CANON konektru následovně:
  PIN 1+6 ( dvojice nejblíže kraji krabičky ) je + pól.  PIN 5+9 - strana nejblíže výstupnímu N konektoru je pól mínus. Mínus ale není nutno zapojovat , záporný pól napájení je spojen s chasis skříňky a pokud máme propojeno N-kabeláží se stanicí, je mínus zapojen.  Na ostatních pinech jsou vyvedené alarmy z předzesilovače, není nutno zapojovat. (Zapojení napájení poskytnul Míla OK1MX)
Já předzesilovač používám na převaděči OK0BM, kde jej využívám i pro druhý RX na linku vzdáleného přijímače a především jako ochranu vstupu vlastního přijímače. Pokud do toho šlehne, je hned po duplexeru na ráně tenhle předzesík, jehož ztráta tolik nebolí. Ale udělané je to asi velmi dobře, neboť během dvou let provozu je preamp bez ztráty kytičky.... Stejný modul jako preamp pro převaděč používá i Michal OK1LPD na OK0BNH. Při použití hororol  je to nutnost, hlavně novější modely řady  GM 900 mají citlivost okolo 0,3 microV ( papírově pro 12dB SINAD okolo 0,35microV) což je bída, a preamp tomu pomůže.
Při použití na převaděči je důležitý kvalitní duplexer, který má dobré potlačení ( rejekci) TX.
      Jsou to jednoduché počty: Pokud má totiž běžný duplexer  potlačení 70dB a Výkon TX je 10W ( +40dB )je na vstupu přijímače vedle užitečného signálu ještě vzdálený neužitečný  signál z TX v úrovni  (-70 +40 = ) -30 dB!  a ten ještě ( samozřejmě spolu s užitečným signálem dejme tomu na hranici -120dB ) zesílíme preampem o +20dB. Na vstupu přijímače je pak neužitečný signál z TX o úrovni -10dB a užitečný signál o úrovni -100dB. Jak to bude fungovat nebo spíš nefungovat je jasné. Ovšem při separaci -110 dB při použití kvalitního duplexeru jsme rázem o 40 dB lepší s neužitečným signálem a odstup užitečný/neužitečný signál je pak 50dB (  -100/-50 dB)
Takže pozor na to, s nekvalitním duplexerem můžeme předzesilovačem převaděči ublížit. Stejně tak je důležitý dobrý stopband RX, a schopnost odolávat neužitečnému vzdálenému signálu na vstupu. Jednoduché "krystalky" z číny s tím mají problém a přijímač blokuje i při hodně vzdálených rušivých signálech. Nejhorší samozřejmě je příjem na zrcadle, který nebývá potlačen vůbec.

Na stole se mi už nějaký čas válí preamplifier od Solitry, pochází také z NMT a vypadá to na ještě lepší provedení, než RAA-31 hlavně co se týče šumového čísla. Jsou tam použity FETy jako aktivní prvek a polovodičový attenuátor k nastavení zisku. Další podobný a dle mého ještě kvalitnější je od NOKIE v provedení s GASFET transistory ( stejné, jako se používají v SAT konvertorech):
 Tohle už bude i na EME snad použitelné, opět "duální" provedení s krásnými děliči od Fy ANAREN.

  Až bude čas, prozkoumám to.