sobota 2. července 2016

Friedrichshafen 2016
Letošní mezinárodní setkání jsme si nemohli nechat ujít.  Připravovalo se to a mluvilo o setkání už od začátku roku. Pracovní název "Háfen" 
   Franta OK1FKT se ujal zajištění ubytování, protože jsme plánovali setrvat dva dny.
Jeli jsme v klasické sestavě, já, Franta OK1FKT, Pavel OK1PVT a Milan OK1MJG.
Vyráželo se ráno cca ve 3:40 z Vrhavče Pavlovo vozidlem Škoda Octavia 1,9TDI.
Navigace sice ukazovala dojezd okolo 9:00 hodin ráno, ale  průběžně se dojezd zkrátil a příjezd byl někdy okolo 8:30. Cesta byla OK  s jedinou zastávkou na řízek ( Franta letos nezapomněl!)
Parkování kousek od haly ( asi 200m )
Ještě zakoupit lístky ( a 9Euro ), já měl na dva dny „vochuery“…
A hurá dovnitř. První návštěva YAESU, čepička….tužtička…


No a pak jsme se rozprchli po halách.  Můj letošní cíl nebyl nákup ničeho konkrétního, prostě čumenda, ale chtěl jsem  nějaký úzký filtr do FT-817 kvůli poslechu ( a nácviku ) CW.
Bohužel ceny byly větší, než u nás v CZ, ( GES) nebo než se dají objednat v e-shopů.
455kHz filtry za přijatelné ceny byly ale ve větších pouzdrech, než by se do FT-817 vešly.
V první hale s novinkami a komerčními vystavovateli jsem se zdržel asi 2 hodiny, okounul FT-991, která oproti loňsku zlevnila.
 K vidění bylo mnoho zajímavostí, mne zaujal „multi mode repeater“


U stánku jsem "skejsnul" a viděl i praktický provoz ( lokálně) 

V první hale nepřebrné množství anténní techniky, 


... doplňků... i když co se týče mechanického uchycení, třmenů a různého spojovacího materiálu, u nás v CZ to umím určitě levněji...
 .. a zase antény...

Přecházím do druhého pavilónu, zaujímají mne krásné digitální hodiny. Velká čísla, datumovka... no možná jednou..


O kousek dál, trumf dalších časoměrných přístrojů na setkání - ještě větší hodiny z vysoce svítivých bílých LED. Na fotografii to tak hezky nevypadá, malá dynamika mizerného foťáku v mobilu značně zkresluje monstróznost krásně jasných číslicovek:


Vše je bohužel foceno jen mobilem, příští rok si musím vzít alespoň nějaký kompakt...

V halách je plno lidí, řekl bych ale, že se dalo procházet lépe , než loni. Že by méně lidí?

Hala A3:Aaaaa.... potkávám o5 , jako každoročně Karla OM7ARK. Ten nechybí, byť to má hodně z ruky.
Pokecali jsme , letos prý dorazil s manželkou, kterou nechal ve městě :-)
Je fajn potkávat tytéž lidi  stále za sebou Hi, člověk alespoň promluví s někým v jazyce, který zná  Hi.


Jako každoročně nepřeberné množství dílů, součástek a .... lidí  ...

Bylo strašné vedro, já jsem vypil dvě plechovky pravé nefalšované plzeňské dvanáctky a měl jsem dost.
Nějak jsem si neuvědomil, že to není limonáda a chvíli jsem pak odpočíval na trávníku před halou, za chvíli se pak ke mě  přidal i Pavel. Krátký odpočinek v úmorném vedru a zase z5 do hal.

V halách jako v úlu....


Tady nás v nestřeženém okamžiku zachytil  objektivem Milan OK1MJG:


OK1PVT v popředí - nedá se přehlédnout -  v první hale u firmy lusotower.com splýval se stožárem.


K vidění ( a k prodeji )  kvanta přijímačů ....


                                                          .  radiostanic, scannerů...
                                

 ...a dílů na MW - zaujal mne tenhle krásný PA na 3,5GHz. Ale na tohle pásmo již mám vybavení, tak mne to nechalo v kliduPěkné spínané zdroje, stejné používáme ve firmě pro napájení telekomunikační technologie.
Napájení 48V ( 53V ) se tak nějak ustálilo i u VF výkonových LD-MOS  tranzistorů..


K vidění i poměrně levná, "neznačková" měřící technika... jo být to k mání tak před 20 léty....Citlivě se snižují ceny za různé komponenty pro elektronkové PA. ( kromě rollerů a otočných kondíků )
Např. vakuové kondy a různé elky už jsou za velmi pěkné ceny.

Inu, éra LDMOS PA nastupuje, dá se už za pěkný peníz pořídit modul 1kW, stejný prodejce z Ruska jako loni. Již jsem  právě  v loňském roce spotoval na blogu....Prodejce má i své stránky, lze objednat na internetu, některé věci pak i na e-bay.  Napadlo mě, že třeba E-bay se stává zabíječem techdle krásných setkání a burz, kdokoliv si může  v pohodlí objednat cokoliv, aniž  by "hnul zadkem"  To samé další čínské e-shopy jako Aliexpress, Bangoog, 409....


Nebo "robustnější" 1,2kW ...


Včetně výstupních filtrů, příslušenství a ochran...

 Letos jen dvě haly ( tři i s komerčními vystavovately)  , byla doba, kdy byly haly i čtyři a plné.Bylo na čase přejít do další haly... všichni jsme udržovali spojení na 433,575MHz (CTS88,5) ,
 když někdo viděl něco zajímavého, ihned dával echo. Občas jsme si dali sraz před autem na nutnou svačinu, nebo odnést kořist...

Já jako první kořist koupil  tenhle nádherný kond:


Mezera mezi deskami asi 1,5mm , izolovaný rotor a cena 3E!!!! Je fakt, že prodejce původně prodával různé mechanické anténní úchyty a díly a kondík mezi tím ležel ( pod stolem v přepravce) jako "přívažek"

Patrně ani prodejce neznal skutečnou cenu ....
2x 10-300pF, masívní provedení...


Další věc, na kterou jsem narazil byl tenhle kezký duplexer, za cenu 30E  ihned našel místo v batohu.
S prodejcem jsem komunikoval s mojí velmi mizernou angličtinou... ujistil mne, že ačkoliv je původní kmitočet duplexeru  429,90/419,90 MHz , že to jde přeladit. Také mne trochu znervózňoval údaj  Spacing 9-13 MHz, ale uvidíme. Úplně v nejhorším případě bude na straně echolinku - coby duplexního pojítka.

Výrobce PROCOM, i když je nápadně podobný čínským duplexerům. ( Číňan to okopíroval od PROCOMu, nebo PROCOM od Číňana??)  Mechanicky hezky provedené, vlastní dutiny plnorozměrné a pěkně sešroubované torxy. Kdyby to nešlo kmitočtově nahorů, určitě půjde zkrátit hliníkový profil a zase sešroubovat. Nýtované jsou pouze BNC konektory, škoda , že tam nejsou N-ka, mám je raději. I když na 70 cm ještě i BNC vyhoví.
 Sháněl jsem nějaký malý duplexer  k Nokii 620, snad tohle bude to pravé. Ale je to oproti dvanáctidutinovému Hubber-suhneru jen šestidutinový rejekční.  Určitě dám vědět, jak přeladění dopadlo a jaké jsou parametry .

   OK0BM je momentálně v reinkarnaci a v budoucnu je plán celou technologii převaděče smrsknout do malé krabice rovnou k anténě na stožáru. K soustrojí by měl vést jen napájecí kabel.
Dělá se to dnes tahle i v profesionální praxi - technologie se zmenšují, prostě se to hodí k anténě a ušetří se za stále drahé kabely a další kabelové bižuterie.

V úvodu jsem zmínil, že sháním nějaký filtr do Ftéčka. Při procházení hal jsem u tohoto prodejce:


... narazil na nějaké elektomechanické filtry 450kHz, které by se při troše úsilí do FT-817 vešly, ale problém je s těmi 5kHz rozdílu.
Nakonec mě prodejce nabídnul tuhle zázračnou krabičku:Byť se jedná o výrobek staršího data, prý funguje výborně. V hale byl stejně jako loňský rok dostupný internet (via wifi) ihned jsem hledal na telefonu nějaké informace o tomhle produktu.
A na  stránce http://www.eham.net/reviews/detail/763   narazil na velmi pozitivní recenze. Pak jsem shlédnul ještě nějaká videa na youtube  https://www.youtube.com/watch?v=YDAe18KcRH0
 https://www.youtube.com/watch?v=Ap4-1mMCdH8
a krabička byla za 20Euro v batohu. Je to přesně to , co jsem potřeboval, a za velmi příjemnou cenu.
Mám z tohodle , byť obstaróžního DSP radost, o dovolené na chalupě to určitě k FT-817 připojím a otestuji.  FT-817 v základu je pro CW víceméně nepoužitelná, v těch 3 kHz šířky filtru je někdy tolik relací, že se to nedá.
Můj další TRX Flex-1500 umí sice namodelovat filtr i úzký třeba 50 Hz ( a nezvoní!!! ) , ale to je rádio na doma. To nemůžu tahat s sebou...je k tomu třeba řada příslušenství.Další z věcí, kterou jsem pořídil, byly micro SD karty 512MB ( ne GB ) Byla i s redukcí v krabičce za pouhé 1Euro.
 Některé distribuce pro Paspberry  se na ní vejdou a udělám radost i dceři do MP3 přehrávače, který si nedavno za 1,5 dollaru objednala z číny. Je na microSD kartu a mít více kartiček je právě pro MP3 player  přehlednější, než jednu velkou , třeba 16GB.  Ostatně na tu 512MB kartu se vejde nějakých 8-10 hodin muziky  (záleží na kompresi)

 Vzal jsem pro jistotu 10 ks, vždyť to je za cenu té krabičky Hi. A to doslova:

O kousek dál jiný prodejce nabízel samostatné krabičky, také za 1 Euro.  To je prostě realita.Tak schválně, co by jste koupili vy? 

Pravda je, že jsem ke konci setkání šel  okolo prodejce, co krabičky nabízel ( ty prázdné )
Podle mě neprodal ani jednu..

Moje dcera měla z karty radost, první výkřik byl "TY JO  512GB !!! "
Tak jí povídám , čti pořádně - až po chvíli si všimla toho malého písmenka mB, i tak byla radost, protože ke kartičkám dostala sbírku všech žvýkaček, co bylo dostání v Aldi. Tam jsme se stavěli při cestě domů.

Ale z5 k cenám, někteří prodejci mají snad každý rok stejné zboží, k mání třeba taková FT-897 za 660 Euro  !

Kdo si ty jeté a staré transceivry koupí? Ano, při zajímavých cenách to prodejné je, ovšem např. ty cenovky co byly u tohodle prodejce jsou neakceptovatelné.
U stejného stánku jsem viděl v malém pytlíčku TCXO-1 pro FT-817/57/97. Chtěl jsem pořídit jen kvůli přesného změření a možnosti porovnání s TCXO-9. Prodejce chtěl ta ten TCXO-1  50 EURO !!!
Buť se zbláznil, nebo je mimo realitu dnešního světa.
A takových prodejců bylo víc , např spektální analytátor  HP 8591E  ( mám ho doma) za 1600 EURO!!
Už jsem to psal několikrát - nechápu to. Tihle prodejcei se s tím táhnou na burzu a pak zas zpátky domů.
Přitom to ztrácí hodnotu, konkrétně tenhle HP 8591E bez trackingu má reálnou hodnotu okolo 20kKč.

Ale samozřejmě je tu i opak, dá se pořídit levně a kvalitní věci, to je ostatně i případ toho otočného kondu, který jsem si přivezl.
Narazil jsem na tranzistory KP904A, no nevezměte to za 1 EURO!! Byly ovšem jen dva...

Jená se o 50V výkonové N-channel Mosfet s výkonem cca 80W na 400MHz. VF bipolárů se dnes všude válí dost za dostupné ceny, ale Mosfety a LD-MOSy jsou trochu vzácnější, byť tenhle rus je také obstaróžní.
Někde se mi v garáži válí CB PA s bipolárními ( zničenými) tranzistory, zkusím to nahadit těmito ukořistěnými tranzistory.

Za Euro jsem okukoval i tenhle nabíječ na tužkovky:


Byl i s adaptérem na 230V a do auta. Cena suprová. Ale nabíječky mám, lepší...byl by to zbytečný kousek navíc. 

Dovezl jsem si ale  pěkné laminátové tyče na stavbu antény!  Ale doma jsem zjistil, že je jich málo SRI.


Ještě bych 3 kousky potřeboval....  ale vím o někom, kdo je má  a chtěl z nich dělat plot. Vyměním to s ním za ocelové kuny ... Hi.


Za 1E byl i tehle modem, pořídil jsem kvůli krabičce, je stejná, jako má FLEX-1500 , hodí se na další příslušenství. Ten 9k6 modem se ještě někomu určitě bude hodit. Svého času to určitě mělo cenu!
Zběžně jsem koukal do manuálu a snad to umí i 1k2 až 38k  - rychlost se nastavuje dip přepínačem na předním panelu. Kdyby někdo měl o ty střeva zájem , je za 2 Eura k mání Hi. Zde: http://www.symek.com/pdf/tnc2hg.pdf    je k tomu manuál včetně schémat, na webu lze najít i FW ( má to ale EPROMKY )
bude třeba příslušný programátor a UV mazadlo....Poslední 1E nákup byl v podobě téhle case:


Mám doma CT-170 a původní je již v rozkladu...Objevil jsem i tyhle krásné "klapačky" mám jedny doma v tmavohnědém provedení. Tyhle ale jsou výstavní, mě chybí jeden knoflík. Alespoň jsem udělal foto, cena byla hodně vysoká.... Tuhle "vazelínu" jsem zapoměl pořídit.... příští rok.K vidění pěkný frézovací plotter na desky plošných spojů:Trychtýřové anténky na 10GHz...


Tady byl ráj elektronek. Honně českých , poměrně se prodávaly dvojité triody  - byl jsem svědkem, že někdo koupil 50 ks. Nejspíš pro nějaké audiofily, nebo do kytarových komb - je to teď moderní cpát do nf flašky.... kdo nemá preamp v kombu na flaškách, jako by nebyl Hi.Hala A4:


Tohle jsem tam taky potkal. Byl v tom normálně člověk, žádný samohejble ovládaný rádiem SRI... Hi


HAM FACEBOOK Hi:
Takové razítko dostal každý, kdo chce ven - a chce zase dovnitř...Cestou na parkoviště k vidění zajímavé vozy: 
Auto "JEŽEK"
Uvnitř vozu to bylo ještě zajímavější - řízení bude trochu náročnější. Jo zřejmě dobrej oddíl... Ten Francouz je na setkání taky každoročně, ale teď s jiným vozem..
Taky pěkná mobilní anténa:Večer jsme dojeli do nedalekého kempu..... ....kde jsme měli zajištěné ubytování v dřevěné chatce, která byla těsně před zbouráním: Ubytování zajistil Franta OK1FKT. Příjemné je, že v kempu pracují slovenky, takže domluva byla výborná. Prasko, že mám svátek, tak jsme zapadli večer do místní hospůdky a dali pár piv.
Výbornou náladu měl zejména Franta OK1FKT,  Málem vlezl do dámských sprch -  nicméně při cestě ze sprch do chatky bloudil méně než já :-)Také jsme  natáhlil LW 40 a chtěli udělat nějaké spojení do OK. Pavel OK1PVT vzal s sebou FT-817. Bohužel to nevyšlo ani ráno, anténa 4 m nad zemí byla jak píše OK2BUH "mrtvá žížala". Slyšet bylo ranní kroužek, ale taky mizerně. S 5W nás těžko někdo mohl slyšet. Snažila se Věra YL Milana   a Standa OK1STW, kterého jsme slyšeli.

 Snad ještě pohled na Bodamské jezero přímo z břehu v kempu:V době fotografování k večeru se zvedal velký vítr a hrozila nějaká bouřka, ale pak se to nějak přehnalo a pršelo jen minimálně. Zato druhý den odpoledne začalo při cestě z5 pěkně cedit  - ale to později.


V sobotu ráno snídaně  ještě v kempu a hurá  z5. Jenomže jsme se trochu zasekli , když jsme se cestou snažili najít jeden penzion, kde jsme také přespávali před pár lety. Takže jsme přijeli na parkoviště v 9:30 a pořadatelé nás odklonili na vzdálenější parkoviště za lávkou... odhadem 600 matrů od haly.
Kdo pozdě chodí, ....
Takže cesta k autu  byla jako malý výlet. V sobotu už ale nebylo takové vedro, takže se to dalo. Hned ráno jsme s Pavlem OK1PVT odnesli zakoupené laminátové trubky do auta.

Následovala opět hlavní hala, tentokrát jsem přibrzdil zde:
Krásný stožár, až budu velkej kluk, koupím si dva...

Také jsem se "zvěčnil" Pak jsem v hale A3 narazil na českého prodejce inkurantů:

A kousek vedle: 


Dálopis!! Na kopii ze Zbrojovky Brno ( označení T100 ) jsem ještě před 15 lety pracoval ve firmě.
Měli jsme ho jako zkušební - udržovali jsme přenosovou síť dálnopisů - tónovku, přesněji stojany pro přenos dálnopisu pomocí tónové telegrafie. O to víc mě zaujal funkční kousek přímo na setkání. Dálnopis byl připojen do sítě TELEX přes internet. Nádhera, už kvůli takovým skvostům techniky je zajímavé navštěvovat takové akce.

Kdž jsem se nabažil o kousek dál jsem narazil na HV kapacity úctihodných rozměrů , kapacit ale hlavně napětí:
K čemu to asi je ( bude?) tohle snad nezpracuje ani QRO nadšenec!

V neděli jsem ještě koukal na tenhle PA - hodil by se na cesty k FT-817, mít ho včera, možná bychom se i s tou mrtvou žížalou dovolali. Ale nakonec jsem odolal. Uvnitř byly MRF454 , na výstupu bez filtru. Předpětí  - odpor... navíc se v tom už někdo vrtal, jeden MRF měněný...
To musí hrozně prasit. I když cena třeba vzhledem k novým MRF454 také víc než dobrá! Prostě rozumná.
Ale muselo by se to dodělat, aby to bylo použitelné, reálný výkon možná tak  120 - 150W při buzení 5W.Blížila se 15 hodina, čas k odjezdu. Sešli jsme se před halou a šli k autu.


Čekalo nác cca 450km domů cestou ještě nákup v Aldi.

To jsem ještě netušil, co mě čeká. Cestou začalo pršet a docházely mi první zprávy na telefon, že v místě mojí chalupy jsou přívalové deště. Okolo 17 hodiny se vylil Drnový potok a krom jiného mi zaplavil garáž. Cca 20cm vody.  Ta voda by ani tak nevadila, ale když odtekla to blátíčko po ní. 
Přijeli jsme okolo 21:00hod, převléknul jsem se a s ženou, která na mě už netrpělivě čekala hurá  na chalupu. 


Vrátil jsem se úplně zničený cca o půlnoci.
V garáži vše promáčené, krabice z mého odstěhovaného ham-shacku z Klatov promáčené na zemi.
Zatopená motorová pila, lodní motor....  V neděli ráno vše vyklidit, pilu jsem rozebral na základní díly, vyčistil, kliku zalil vodou... Voda do pily natekla výfukem , bylo jí slušně i v klice.

Lodní motor podobně, tam mě čekalo nekonečné proplachování bioethanolem, no snad to ještě někdy pojede....

 Krabice se součástkami tak kompletně zaplavená, moje žena mi je pomohla ještě v noci v sobotu proprat ve vodě v sítu oddělit vodu  a takhle je sušíme po celé chalupě:
 V neděli přijel pomoci i Franta OK1FKT, díky!  Hoodně ( hlavně psychicky Hi ) mě pomohla moje žena, za což jsem jí vděčný .  V neděli večer již bylo uklizeno....
.....i když z té spouště se budu vzpamatovávat ještě alespoň 14 dní.. Letos jsem si takový návrat z Friedrichshafenu nepředstavoval. Snad to bude příští rok lepší. Friedrichshafen 2017 bude již v polovině června. Takže zase na viděnou!

Honza OK1M(H)K
Doplnění !!!!!!

Začátkem srpna  mi psal Pavel  OK1PVT, že mu přišel dárek! Z Friedrichshafenu!!

  Na setkání se někde  ( všude?) zaregistroval, vyplnil svojí adresu a oni ho vylosovali!!!! Druhé místo!!! Má ten chlap štěstí, měl by začít sázet, určitě by něco vyhrál!!!

A co že mu to poslali?Programovatelného Robota od Welemanna!!
Stejný se dá u nás koupit i v GESu:  http://www.gme.cz/programovatelny-robot-velleman-allbot-vr408-4-nohy

Ale proč ko kupovat že?  Lépe je ho vyhrát!! U Pavla jsem byl, robota měl ve stádiu sborky, stovky malých součástek se mu válelo po stole....třeba to bude i chodit?

Co mě na tom potěšilo, že to prostě v DL dotáhli tak, že prostě vylosovali a poslali. Asi by to poslali i do Austrálie, kdyby tam byl majitel losu, to je jisté! Hezký počin, zřejmě dobrej oddíl...čest, opravdu!
Potěšilo mě to, asi má smysl se občas někde upsat, tady je důkaz!
 V každém případě příští rok jestli pojedeme se všude registruju hned dvakrát!!! Mám call OK1MHK a OK1MK , takže ? Dvojnásobné šance!!!!!!!!!!

Honza , OK1MHK, OK1MK, OK0BM, OK0M .....  :-)

2 komentáře:

  1. Ahoj Honzo. S těma cenama souhlas. Někdo jezdí na burzy jako stěhovák. Všechno tam naveze a zase všechno odveze. Tohle je i v Holicích. Lidi chtějí něco prodat, ale ceny mají větší než je to nové v obchodech. Vždyť to kupovali mnohem dražší! Na aukru najdeš půlku věcí dražších než v e- shopu. Jakoby prodejce vyčkával na nějakou oběť, která to koupí. Jinak hezký výlet, příští rok taky vyrazíme. Jarda

    OdpovědětVymazat
  2. Jak jsi dopadl s tím lodnįm motorem? Já ho mám zatopený celý! HELP prosím co s tím?

    OdpovědětVymazat

Pokud budete cokoliv psát, prosím zdržte se vulgárních výrazu. Vše ostatní se dá akceptovat :-)