čtvrtek 5. ledna 2012

První QSO na 6m !!!!!

Po předvánočním úklidu se mi dostaly do ruky dvě PR21 na 45MHz. Konkrétně byly na 47,255 MHz a druhá 48,025MHz. Byly dlouhou dobu v krabici pod postelí co mám v pracovně. Otevřel jsem to a dokonce našel ve skříni tištěné schéma. Je to laděné krystaly, bohužel dokonce jeden pro TX , jeden pro RX. Ale je to poměrně blízko HAM 6m "magic bandu" napadlo mě, že by se to dalo přeladit. Dle schéma by mělo jít zatočit pár špulkama - s jádry ven, aby se násobení a vstup RX dostal na 50MHz. Základní oscilátor pro TX jsem osadil šutrem 25,775 MHz  - je z  ISA videokarty Trident a naprosto přesně dvojnásobek je 51,550MHz. V oscilátoru sice nechtěl vůbec kmitat, ale naskočil, když jsem k němu dal na plošňáku prst.  Takže chvíli laborací s kondíky okolo oscilátoru a už to jelo. Násobení 2x je málo, zdvih nic moc, ale pokud se dolaďovací jádro v oscilátoru zašroubovalo a k němu přidalo další, najednou se zdvih poměrně zvednul, ale za cenu odcestování oscilátoru o cca 3 kHz vedle :-( Nechal jsem to tak a po cca hodinovém laborování bylo na ant. konektoru cca 100mW výkonu, kmitočet 51,555 MHz  To šutr do RX pro 51,550MHz ( +10,7 ) jsem samozřejmě ani v sokromé zásobě asi 600 krystalů  nenašel. Ale simulace generátorem připojeným místo šutru ukázala, že to funguje, jen citlivost naprosto zoufalá. Takže o5 točení  - ve vstupním dílu musela všechna jádra ven, pak jsem se dostal dle Stabilocku 4015 na cca 2 microV . Líp to nešlo, asi bych musel špulky umotat, nebo ubrat kondy. Ale ty jsou pod kryty špulek a ty se mi nechtělo sundavat. Tak jsem zatím nechal tak. Poslouchalo to nějak, malinko jsem ještě zakroutil fázovačkou v FM detektoru. Do PR 21 vedly dva dráty od zdroje a tenký koax od generu. SQ stanice se orvírá při úrovni cca 2,4microV na vstupu. Teď by to chtělo někoho na protějšku. Do stanice připojuji originální bičík  pro 45MHz a stavím na stůl.
Okolo 22:00 píšu mejla Pavlovi OK1PVT, ať skusí nadráždit svoji FT897 na  51,550MHz a že budu po večerech  QRV.
  Netrvalo ani půl hoďky a najednou slyším, jak ve stanici chrastí, pak chvíli tak 2 sec. nosná. Chvíli poslouchám, ale už se nic nedělo. A po cca minutě znova - nosná. Šahám po mikrofonu a řvu do toho OK1PVT, OK1PVT... nic.
Zvedám se s rádiem k oknu, přitom si vyrvu napájení ze zdroje :-( Po chvilce opět OK a znovu dávám výzvu.
 Naplno se z repráčku ozývá Pavel OK1PVT. Vzdušnou čarou  cca 5,5 km  ( viz  http://mapy.cz/s/2MQu  )
Burácí u mě  naplno. Já se svými 100mW a anténkou u okna bytovky jsem za S3 . Pak Pavel přepne na vertikál a hlásí S8, já i po snížení jeho TX power na 5W slyším beze změny.  Nádhera, pěkné  a první QSO na 6m.  Jeho FT-897 nádherně moduluje.
    Hned zítra si musím půjčit od OK1JRK RF-10 ,  svoji jsem prodal hned, jak zrušili sdíláky na 45MHz SRI !
No asi se po nějaké zase  poohlídnu, na aukru je nová ( holá bez batt. ) za 399 kč. Do auta to bude super!
V každém případě 50 MHz lítá parádně, na 70 cm se s GP300 a 5W  do stejného místa ( chata kousek vedle OK1PVT)  je to na hranici komunikovatelnosti. A což takhle převaděč na 50MHz?
Jdu se poohlídnout po bandplánu na nějakém duplexeru na 6m band.
Jinak jsem QRV na FM 51,550MHz!!!!!!!!!
Honza

2 komentáře:

  1. Jo cena za RF10 dobrá, taky jsem ji na Aukru koupil. Jenže ani nevysílá, ani nepřijímá :-(

    OdpovědětVymazat
  2. Já už mám dvě. Jedna také nešla , měla pryč ty "drátové" pojistky u napájecího konektoru.
    Jinak tam při delší nečinnosti odchází to relé ( přilepuje či tak něco) a další závadou bývá ten 1600kHz krystal. Když se s tím šlehne o zem , ten výbrus uvnitř praskne. Další ze závad bývá vadný KSY21 v modulu zdroje (5V ) a nefunkční kmitočtová základna s děličkami 5460. Tam je konstrukční problém - napájení těch IO bývá okolo 2,7V a některé jsou na hranici provozuschopnosti. V serii s napajenim je odpor ( 150-180ohmů) nutno přemostit dalším stejným odporem. Pak to vyrábí to co má, teny 6,25kHz, 400kHz a 40MHz....

    OdpovědětVymazat

Pokud budete cokoliv psát, prosím zdržte se vulgárních výrazu. Vše ostatní se dá akceptovat :-)