úterý 2. února 2016

Sdílenky :-)

     Už stárnu. To  se prý pozná,  když člověk začne vzpomínat. Já jsem na popud jednoho kamráda začal můj radioamatérský život sepisovat. Že prý je do dobrý udělat v době, kdy si ještě něco pamatuju. Tak si ve volných chvílích občas na  něco vzpomenu a něco napíšu. Snad to někdy dopíšu a bude to mít nějaký smysl .. ...?
    No a teď jsem v době, kdy jsem dodělal školu a začal pracovat. Jeden důležitý mezník začátku mojí práce u Správy dálkových kabelů Plzeň byl ten, že se mnou zaplácli chybějící pracovní sílu v Plasích. Dojížděl jsem z Klatov  témeř 2 roky. A poznal další spolupracovníky.  Protože jsem  měl k dispozici inspekční pokoj a trávil tam i volný čas, zbylo spousty času na "blbnutí". Byla to doba, kdy  se u nás v CZ rozvíjelo CB. Měl jsem štěstí, že jsem tenkrát narazil na jednoho z kolegů - Vlastíka z Kaznějova. Byl to člověk, který se o CB také zajímal a v domě mého působení v Plasích se mnou stavěl antény, zesilovače,  které jsme v zápětí testovali.  Tak jsem teď po cca 20 letech našel na něj telefon, zavolal  a chvíli jsme povídali.
      No zkrátím to, výsledek by ten, že jsem sednul do auta a popojel kousek od domova abych vyzkoušel spojení na sdílenkách. Doma v Klatovech vím, že jsem utopený, musel jsem se o cca 2km přiblížit na místo, o kterém vím, že již je otevřené na severozápad. No a hrálo to. Jak na 173,050, tak na 448,810MHz.
Na těch 173 MHz už mi neladí anténa, takže to byla naproti trochu bída, ale slyšel jsem výborně. 70cm hrálo  o něco líp, protože moje dualbandová anténa na 448MHz  ladí mnohem lépe.
  No, chvíli jsme povídali, podařilo se spojení i s Luďkem ( taktéž bývalý kolega ) a dalším " sdílenkářem" z Plzně  a nostalgicky jsem zavzpomínal, na staré časy. Pak jsem to otočil domů a po cca 50 metrech ticho.      Ten kopec ( Štěpánovice) je zakletý, jakmile začnu padat ke Klatovům, umřelo to. Jako ostatně všechno ze směru od Plzně , DVB-T a převaděče  nevyjímaje.

    Ale vyhrabu z garáže KRCku, kterou jem před 5 lety sundal ze střechy - když nám vypli  6 TV analogový kanál z Habartic ( Barák)
 A zkusím jí smrknout vertikálně na střechu  na stožárek s anténami. Čistě teoreticky by to mohlo chodit. No hlavně se těším na smysluplný občasný pokec s kamarády. Toho se mi bohužel v poslední době na HAM pásmech nedostává.Já bych si chtěl pokecat. O technice, o rádiích, o anténách, laborovat, zkoušet, testovat....zrovinka teď bych potřeboval vyzkoušet nový MIC k FLEXu...magnetickou smyčku...
 Na HAM bandech se ale snad  už jenom závodí, nebo řeší počasí. OK0BM zeje prázdnotou, rádio v autě z mých místních kolegů HAMů taky nikdo nevozí. Navíc si voláme už bez vyjímky na 900MHz, protože je to prostě pohodlnější a každý má nějaký ten free tarif.  Vzpomínám na dobu, kdy mobily začaly postupně zabíjet CB. Dobu, kdy člověk na CB hledal nějaký volný kanál.  Jo byla to hezká doba.
   A já stárnu  SRI.....

1 komentář:

  1. Zdravím, mám dotaz: kde jsou umístěny tranzistory pro snímáni teploty, regulace předpětí?
    Jarda

    OdpovědětVymazat

Pokud budete cokoliv psát, prosím zdržte se vulgárních výrazu. Vše ostatní se dá akceptovat :-)