úterý 25. srpna 2015

Holice 2015, aneb 20x a dost !?Zvláštní titulek, ale popořádku.

  Do Holic mě úplně poprvé vzal Franta OK1IBB. Zmínil se tenkrát ( před 20 léty) že má volno v autě. Já tenkrát svobodný a "bez závazků" jsem vyrazil a od té doby jsem nevynechal ani jedno setkání.

   Navzdory tomu, že jsem se později oženil, že se narodily děti a že času pro koníčka podstatně ubylo. Radioamatérské setkání v Holicích bere rodina jako "druhé Vánoce" a doba kdy nastává tento čas je "posvátná". Tak posvátná, že se podle termínu i plánovala dovolená, jednou si vzpomínám, že jsme se v pátek večer vrátili od moře, ještě večer jsem vyházel věci z auta a v sobotu brzy ráno jsem vyrážel do Holic.
Většinou s kolegy radioamatéry. Pravidelné večerní návštěvy v hosodě, popovídání u piva, kde vznikaly různé legendy ( přejetý trumpetista, pomník padlého radioamatéra atd... ) Spalo se většinou v domově mládeže při SOU automobilní Holice. Na setkání to bylo pár kroků.
   Někdy jsem vyrážel sám, s tím, že jsem cestu spojil s návštěvou mojí tety v Batňovicích u Trutnova. Ale v Holicích jsme se vždycky potkali s partou známých lidí, některé kamrády ze Šumavy jsem neviděl celý rok, až na setkání v Holicích,  Ale to už trochu odbíhám.


Letos jsem tedy  vyrážel po dvacáté!!! Máme to z Klatov do Holic 265km. To je za dvacet let  celkem okolo 10500 km!!!   Jako stálý návštěvník už bych snad měl právo na nějakou permanentní  vstupenku  -  no zkusím to příští rok  vznést na pořadatele OK1KHL Hi.  Pravda je, že některá setkání jsem navštívil jen jednodenně, tzv. "na otočku" ale většinou jsem poctivě pobýval oba dny. I když kdo ví jak to bude dál?
  Kdo nevěří že jsem zatím ani jednou nevynechal, nechť je mu jako důkaz scan všech vstupenek, které jsem za tu dobu nashromáždil:


Prvních 6 vstupenek je  v  původně dodané slídě, další už na samotném křídovém papíře vyšší gramáže.  Díky chybějící slídě je  také např. na vstupence z roku 2005, 2008 a  2009  vidět vliv povětrnostních vlivů - déšť Hi.

Zajímavé je i sledovat vývoj ceny vstupného:

1996: ??
1997: 30kč
1998 - 1999: 40kč
2000 - 2008: 50kč
2009 - 2015: 70kč

Také jsem si všiml, že zatímco na některých visačkách je CALL a QTH, na jiných je
 CALL a NAME.  Možná by tam mohlo být vše najednou...? Hi.

   První cesta do Holic s Frantou OK1IBB před 20 lety byla pro mě magická. Nakazil jsem dalších pár kamarádů, většina z nich si během oněch 20 let udělala koncesi.

  V roce 2001 se mnou v Holicích byla i moje žena, tehdy těhotná. Byla to její první a poslední návštěva, nejzajímavější zážitek pro ní byla návštěva Holubova muzea, kterou jsem s ní absolvoval také. Podobně i YL Franty OK1FKT, jedinkrát a poté si už výlety s námi také odpustila. Snad i po zážitku, kdy do ní Franta ( zahloubaný do předmětu který právě ukořistil ) náhodou  strčil při procházení burzy a slovy omluvy: "pardon" pokračoval vesele dál....
  
 V počátcích, kdy s námi ze Šumavy jezdil krom Franty OK1FKT, Milana OK1MJG, jeho YL Věry  i Standa OK1STW , OK1IBB a občas i Václav OK1VRF se vyráželo už ve čtvrtek večer. S tím, že jsme přespali do pátka a čerství a svěží mohli vyrazit na burzu. Někteří jedinci pak přespávali i ze soboty na neděli, aby pak mohli v klidu ráno odjet o5 vyspalí a odpočatí.

 Burzy byly zajímavé, dalo se tam sehnat spousty věcí, nezřídka kdy jsem na burze i leccos prodal. Postupem doby ale setkání ztrácelo na zajímavosti. Určitě to je vlivem "globalizace" i v HAM činnostech, dostupností hotových a čím dál levnějších nových věcí na trhu a  v neposlední  řadě  i postupným úpadkem domácí tvořivosti. Díky tomu je na burze poslední dobou stále méně lidí, stánků a vystavovatelů. Počet stánků nejspíš dle loňských ohlasů podstatně  ovlivnila i cenová politika pořadatele, konkrétně ceny za prodejní místa. Mnoho drobných prodejců návštěvu vzdalo. Prostě cena za dvoudenní pronájem prodejního místa na auto, vlek a stánek byla tak vysoká, že se prodej nevyplácel.....  Na druhé straně na burze  přibyly hračky, drogerie, leštida, modely, vysavače, letos měla na burze stánek i firma AVON. To že občas někdo prodával pravý kvalitní český česnek je snad v pořádku, ale letos bylo v podmínkách, že prodej se musí týkat radioamatérských věcí. Jak souvisí lak na nehty s radioamatéřinou? Inu velmi úzce. Třeba na malování plošných spojů se prý ten lak hodí velmi dobře... to jsem zaslechl přímo na burze :-) Možná i díky tomu postupně odpadl Václav Ok1VRF, později i Standa OK1STW, nicméně je zas nahradil Pavel OK1PVT. Osobně mám trochu obavy, co bude se setkáním za pár let.

Já jsem na letošní setkání  poprvé vzal svého syna Martina ( 8 let) a syna mé sestry Lukáše (14 let):Oba jsou poznamenaní zájmem o elektroniku ... 

Můj syn už měl visačku s "propůjčenou" budoucí CALL ( můj  druhý současný volací znak ), byl na to náležitě pyšný!Dle ohlasů obou se jim moc líbilo, i přes to, že stánků a prodejců bylo zas o něco méně než vloni si oba  zakoupili drobné součástky, díly.. Návštěva burzy pro ně byla velmi zajímavá. Původně jsem z plánu jet na oba dny  upustil ve strachu, jak to tam budou zvládat, ale prý jestli tam pojedu příští rok, tak  chtějí  se mnou na oba  dny.
   No přiznám se, že jsem to v duchu neplánoval, ale asi  se  budu muset obětovat :-)

I když už to v Holicích není jako to bývalo, vzpomínám si jaký to na mě udělalo dojem, když jsem setkání navštívil poprvé.

  Do Holic letos samozřejmě  dorazili  ( zleva ) i Franta OK1FKT, Pavel OK1PVT, Milan OK1MJG,  a Franta OK1IBB, který bohužel na fotografii chybí. Ne, nefotil nás, prostě jsme na něj při focení zapomněli SRI. Letos jsem pořídil pár maličkostí - pěkné hotové PLL desky s paralelní syntézou, Nějaké LED výkonové moduly z koncových svítilen aut, nějaké nůžky, peány, pinzety...... a největší radost mám z monitorů s AV vstupem. Zakoupené už na končící burze od prodejce, který nechtěl zboží vézt zpět domů. 

  Na burze byla k vidění testovací sestava převaděče na 50MHz. V plánu je uvedení do provozu se dvěma anténami. Autor OK2HAZ, dvě Motoroly, kontrolér..  Používá malé  helical  rejekční dutiny zvlášť pro TX a zvlášť pro RX.  Nevím sice k čemu tam budou ty dutiny v TX části když budou dvě antény zvlášť pro RX a pro TX, ale jinak to je skvělý počin. Už se těším, i když to ze západu čech bude daleko...... Trochu jsem se zastyděl, můj OK0M na bázi VR21 leží v rohu garáže včetně duplexeru, ale není síla a popravdě ani chuť to odhrnout a odladit na kótě. V podstatě půl dne času a jelo by to Hi. No jenomže  x x x x x x x !

  Martin s Lukášem pořídili nějaké nářadí- pinzety, nůžky, dvoubarevné LED, elektromotorky s převodovkou, piezosirénky.... Martin měl velikou radost ze 120mm ventilátoru 12V/3A, který při předvádění prodejci málem uletěl z ruky... Luky ukořistil jeden z posledních 200GB PATA HDD. Byly za pěkné ceny: 1GB za 1 kč. Hezké počty. Jenom škoda že už ty velké kapacity byly pryč. Místa není nikdy dost.
  Co mě dojalo, že  nekteří  prodejci klukům lecos i věnovali zdarma, když viděli zájem. A že kluci byli nadšení bylo slyšet na každém jejich kroku.... Obřas se i někdo otočil a usmál se.
No jisté je, že určitě kvůli nim příští rok vyrazíme zas, a titulek se nejspíš nenaplní. Jestli někdo dočetl až sem a máte doma ratolesti, které elektronika baví, co je vzít příští rok také s sebou? Do 15 let je vstupné zdarma a možná je to poznamená podobně jako mě před 20 léty..  Mladých bylo na setkání poskrovnu, těch do 15 let by se dalo spočítat na prstech jedné ruky...

Pár dalších dokumentačních foto ze setkání :


                              Radioamatérskýc chaos:


NTB šrot...Za babku mechaniky - dvě jsem zakoupil - vykucháme z toho lasery - s vhodnou optikou umí zapálit i sirku!!Perfektní nůžky, peány, pinzety za velmi slušné peníze. Mám už slušný sortiment od tohoto prodejce - doporučuji např perfektní nůžky - lepší než Solingeny za 300kč. ( např na nehty - já mám jedny vyčleněné i na tenký plech do 0,4mm a jemné drátky a zatím super. Vedle nůžek stánek Avon - laky na nehty lze použít k malování plošných spojů!!!!

Je libo houby ?


            


Výkup PC šrotu, dedek - taky jsem něco přivezl, alespoň se zaplatila cesta do Holic.              Poloprázdné plochy ... :-(


                               ..... a ulice...


K mání i něco na zub!!!!


                                   
Tady to vypadá jako v cukrárně:                                                          A tady jako na plovárně :


                  Nějaké HIFI...???                   Výkonové odpory do elektronkových PA....?


                                                    Je třeba všechno dobře prohlédnout...


      Počasí pěkné, pálilo sluníčko, pod slunečníkem je dobře. My jsme se pro jistotu namazali krémem. Modely quadcoptér, no na Phantoma to nemá, ale pěkné to je!!!
Pamatuji dobu, kdy bylo parkoviště narvané a člověk se prodíral davem lidí. Tohle má výhodu, že člověk do nikoho nevráží, cesta volná....


Luky hledá vhodný napaječ, nakonec nic nevybral, poněvadž toho mám doma hafo a něco si vybere u mě....


NTB, ne šroty, funkční - ale ty ceny :-(  
 Tahle fotografie je bez komentáře...... ti znalí vědí a znají, ti co ne o hoodně přišli Hi!!!Krásné LED moduly z koncových svítilen aut ( brzda)  - luxusně to svítí!!!!


                                                       Trojice FKT, MJG a PVT ... co tam si???                     
  

                 Chaos.... chaos ... cahos... Pořádek je pro blbce, inteligent se vyzná i v chaosu!


     Hezký LED displej na hodiny.... ( odolal jsem , ale dlouho jsem se přemlouval - líbilo by se mi do obýváku.... nakonec jsem udělal dobře - až doma z foto jsem zjistil, že by šlo zobrazovat pouze 12 hod. cyklus. Třeba 22:30 by to neumělo :-(    .) A tady je máme. Radost, nadšení....

 Lidí znatelně ubývá  - po 14:00 hod to mizí a balí i stánkaři.Před odjezdem okolo 17:00 hod .  Jenom ti skalní zůstávají, jinak sbaleno... :-(
                                          Odjezd..... Domů jsme dorazili okolo 21:00 hod, 3,5 hodiny klidné jízdy , na dálnici max. 120km/h, spotřeba 5l/100km...

 Naviděnou snad příští rok  73!!


1 komentář:

  1. Čau strejdo, dneska jsem se zaregistroval a máš o jednoho pravidelného čtenáře navíc!!! :-D Článek o Holicích, který jsem znovu čet, máš moc povedený!!!!!! ;-D :-D

    OdpovědětVymazat

Pokud budete cokoliv psát, prosím zdržte se vulgárních výrazu. Vše ostatní se dá akceptovat :-)