Po předvánočním úklidu se mi dostaly do ruky dvě PR21 na 45MHz. Konkrétně byly na 47,255 MHz a druhá 48,025MHz. Byly dlouhou dobu v krabici pod postelí co mám v pracovně. Otevřel jsem to a dokonce našel ve skříni tištěné schéma. Je to laděné krystaly, bohužel dokonce jeden pro TX , jeden pro RX. Ale je to poměrně blízko HAM 6m "magic bandu" napadlo mě, že by se to dalo přeladit. Dle schéma by mělo jít zatočit pár špulkama - s jádry ven, aby se násobení a vstup RX dostal na 50MHz. Základní oscilátor pro TX jsem osadil šutrem 25,775 MHz - je z ISA videokarty Trident a naprosto přesně dvojnásobek je 51,550MHz. V oscilátoru sice nechtěl vůbec kmitat, ale naskočil, když jsem k němu dal na plošňáku prst. Takže chvíli laborací s kondíky okolo oscilátoru a už to jelo. Násobení 2x je málo, zdvih nic moc, ale pokud se dolaďovací jádro v oscilátoru zašroubovalo a k němu přidalo další, najednou se zdvih poměrně zvednul, ale za cenu odcestování oscilátoru o cca 3 kHz vedle :-( Nechal jsem to tak a po cca hodinovém laborování bylo na ant. konektoru cca 100mW výkonu, kmitočet 51,555 MHz To šutr do RX pro 51,550MHz ( +10,7 ) jsem samozřejmě ani v sokromé zásobě asi 600 krystalů nenašel. Ale simulace generátorem připojeným místo šutru ukázala, že to funguje, jen citlivost naprosto zoufalá. Takže o5 točení - ve vstupním dílu musela všechna jádra ven, pak jsem se dostal dle Stabilocku 4015 na cca 2 microV . Líp to nešlo, asi bych musel špulky umotat, nebo ubrat kondy. Ale ty jsou pod kryty špulek a ty se mi nechtělo sundavat. Tak jsem zatím nechal tak. Poslouchalo to nějak, malinko jsem ještě zakroutil fázovačkou v FM detektoru. Do PR 21 vedly dva dráty od zdroje a tenký koax od generu. SQ stanice se orvírá při úrovni cca 2,4microV na vstupu. Teď by to chtělo někoho na protějšku. Do stanice připojuji originální bičík pro 45MHz a stavím na stůl.
Okolo 22:00 píšu mejla Pavlovi OK1PVT, ať skusí nadráždit svoji FT897 na 51,550MHz a že budu po večerech QRV.
Netrvalo ani půl hoďky a najednou slyším, jak ve stanici chrastí, pak chvíli tak 2 sec. nosná. Chvíli poslouchám, ale už se nic nedělo. A po cca minutě znova - nosná. Šahám po mikrofonu a řvu do toho OK1PVT, OK1PVT... nic.
Zvedám se s rádiem k oknu, přitom si vyrvu napájení ze zdroje :-( Po chvilce opět OK a znovu dávám výzvu.
Naplno se z repráčku ozývá Pavel OK1PVT. Vzdušnou čarou cca 5,5 km ( viz http://mapy.cz/s/2MQu )
Burácí u mě naplno. Já se svými 100mW a anténkou u okna bytovky jsem za S3 . Pak Pavel přepne na vertikál a hlásí S8, já i po snížení jeho TX power na 5W slyším beze změny. Nádhera, pěkné a první QSO na 6m. Jeho FT-897 nádherně moduluje.
Hned zítra si musím půjčit od OK1JRK RF-10 , svoji jsem prodal hned, jak zrušili sdíláky na 45MHz SRI !
No asi se po nějaké zase poohlídnu, na aukru je nová ( holá bez batt. ) za 399 kč. Do auta to bude super!
V každém případě 50 MHz lítá parádně, na 70 cm se s GP300 a 5W do stejného místa ( chata kousek vedle OK1PVT) je to na hranici komunikovatelnosti. A což takhle převaděč na 50MHz?
Jdu se poohlídnout po bandplánu na nějakém duplexeru na 6m band.
Jinak jsem QRV na FM 51,550MHz!!!!!!!!!
Honza
Jo cena za RF10 dobrá, taky jsem ji na Aukru koupil. Jenže ani nevysílá, ani nepřijímá :-(
OdpovědětVymazatJá už mám dvě. Jedna také nešla , měla pryč ty "drátové" pojistky u napájecího konektoru.
OdpovědětVymazatJinak tam při delší nečinnosti odchází to relé ( přilepuje či tak něco) a další závadou bývá ten 1600kHz krystal. Když se s tím šlehne o zem , ten výbrus uvnitř praskne. Další ze závad bývá vadný KSY21 v modulu zdroje (5V ) a nefunkční kmitočtová základna s děličkami 5460. Tam je konstrukční problém - napájení těch IO bývá okolo 2,7V a některé jsou na hranici provozuschopnosti. V serii s napajenim je odpor ( 150-180ohmů) nutno přemostit dalším stejným odporem. Pak to vyrábí to co má, teny 6,25kHz, 400kHz a 40MHz....