pondělí 30. ledna 2017

Oprava pračky Whirpool AWO/D 45140



To se tak někdy člověk těší domů, má nějaké plány a ono ne. Manželka mi smutně oznamuje, že nejde pračka.  Máme jí cca 6 let. Teď chcípla. Nejde. Vůbec. Nic. Mrtvá.  Nerozsvítí se jediná kontrolka. Samozřejmě se to nemohlo rozbít, až dopere, nebo než se začne prát!  V bubnu schválně zůstala voda, a mokré prádlo.
Ale když to nejde, to by tomu nemuselo moc být. Říkal jsem si, že to otevřu a alespoň oměřím, jestli jde všude šťáva, jestli někde něco neupadlo. Vzpomínám si , jak jsem jako malý jednou rozebral z nějaké už nefunkční pračky programátor.  Celé se to rozpadlo na hodně dílů, součástek, koleček a pružinek a už by to asi nikdo nikdy nesložil.
Tady už to je jinak. Žádný programátor, ale deska plná smetí, procesor, pár relátek…


Než jsem řídicí desku vypreparoval bylo nutné zdokumentovat tu změť kabelů, abych pak věděl, kam co má přijít zpátky.





 Hned ráno jsem obvolal pár servisů a zjišťoval cenu za náhradní desku. Problém je, že samotná deska k mání není, je ale možné objednat opravu v ceně cca 3500kč !  No jasně, dnešní opraváři jsou vyměnovači desek.  Nakonec i já takhle dneska pracuju ve firmě. Něco se podělá – šup s celou deskou ven a hurá novou. To , že  tam odešel možná jeden malý kondenzátor dneska nikoho nezajímá.  Kde jsou ty doby, kdy jsme si telekomunikační díly na místě opravovali, do opravy se posílaly jen takové závady, jejichž lokalizace a následná oprava byla nemožná bez použití speciálních nástrojů a postupů.  
Tuto cestu jsem zavrhnul ihned a jal se podrobně prozkoumat ovládací – řídicí desku.
Trochu naděje mi dávala možnost vadných elektrolytických kondenzátorů ve spínaném zdroji – jinak běžná závada dnešní elektroniky. Jenomže když jsem vypreparoval desku ven a kondy  otestoval v mém oblíbeném testeru , zdálo se vše OK. Pravda ten první 4M7/400V měl ESR okolo 10 Ohmů, což už je málo i když kapacita byla ještě cca  2M ( microfaradů ) .   Jenomže pak jsem našel zničený odpor 20 Ohmů ( R820 ) , v sérii s jednocestným usměrňěním pomocí diod 1N4007.  Tlumivka L803 - 470 microHenry zůstala v pořádku, ale  kontrola ohmmetrem ukázala na vadný IO, který supluje funkci výkonového prvku spínaného zdroje a jeho další logiku. . Zkrat mezi vývodem 5 a 7,8 ( 7 OHMů )  Vývod u IOP zcela chybí - ale ne nevypařil se, je takové pouzdro, prostě bez PINu č. 6  :-)


No a protože tím jsem skončil, začal jsem hledat na webu. Lze nalézt poměrně hodně odkazů, vesměs jsou to nabídky na „repase kit“ pro tuto desku. Za cenu okolo 500 kč můžete nakoupit sadu součástek, která čítá právě IO, dva elyty, tlumivku, odpor a pár  diod 1N4007 včetně nějaké zenerky.
Naštěstí veškeré součástky jsou dostupné i v GESu , dvě sady součástek  jsem pořídil za necelých 150kč. 



 Od jisté doby kupuji hlavně náhradní polovodiče ve dvou kusech, už se mi stalo, že při opravě odešla součástka znovu. Do PS jsem ale osadil precizní patici, protože další výměnu IO by již deska nemusela přežít. IO je v ní zajištěn stahovacím "bindrem" aby se snad neměl chuť z patice vyloupnout.



 Ač byl druhý  elyt OK ( ESR cca 1,6 OHMu ) vyměnil jsem preventivně i ten a samozřejmě zničený odpor.. Celé schéma spínaného zdroje lze nalézt na webu.


   Ze schématu je patrné, proč se zničil odpor.  Patrně díky vadnému elytu se nejspíš zničil   výkonový IO a zvetšením proudu v síťové větvi se přepálil odpor 20 OHMů.
         Všechny součástky jde vyměnit, určitě to chce vyndavat součástky po jednom vývodu a odsávačku, nebo horký vzduch, - deska je oboustranná a prokovené otvory. Také jde hůře pájet, na desce je nějaká tenká vrstvička laku. Tím že jsem nepoužil originální elektrolyty ( nové jsou o něco vyšší ) a pod IO přibyla patice, musel jsem provést malý tunning prycího plastu. Plast těsně doléhal k původním součástkám a nezbylo, než v místě, kde se nedostávalo vytvořit  otvory.



 Ale ničemu to nevadí, v krycím plastu je otvorů povícero. Zbytky kalafuny jsem umyl odlakovačem na nehty, nic jiného po ruce v koupelně nebylo :-)
Po výměně zmíněných součástek  a sestavení do původního stavu pračka normálně funguje!!!
Takže se investice ve výši 150kč určitě vyplatila  a to ještě zbyla náhradní sada. Možná jsem měl vyměnit preventivně elyty všechny, ale uvidíme, snyd ty v sekundární straně zdroje vydrží ještě nějakou dobu...

 Před dozadeklováním horní části ještě nápis a informace o opravě. 



Od jisté doby tak popisuji veškerý servis a výtvory patrně díky po vzoru mého  tchána, jehož "datumovníky" lze nalézt od cihly až po víko od kanálu :-)  Dozadu na pračku jsem přilepil pytlíček s náhradním IO, elektrolyty  a odporem ( druhá sada zakoupená v GESu )  Příští případná stejná  závada pak bude vyřízena během chvíle, pokud se ale neporouchá něco jiného.  Nutno dodat, že na webu lze nalézt informaci, že tato řídicí deska italské výroby je součástí mnohem většího  množství různých typů praček Wirphool a je  všude  propírána jako  velmi poruchová.
Až někdy odejde deska kompletně – řídicí procesor , nebo nějaká bižuterie okolo, nejspíš  si zkusím naprogramovat nějaký ten  větší PICAXE a  nahradím  pro mě neznámou elektroniku  dostupným a hlavně jednoduše programovatelným procesorem . Žena vesměs používá maximálně 2-3 programy z celého výčtu nabídky, které původní programátor nabízí. Ale kdo ví co bude za dalších pět let,  a kdo ví jaké „kurvítko“ se zase pokazí. Nebo na to možná dojde brzy, jen se bojím, že nebude čas takový hezký plán zrealizovat.