Tenhle nížepopsaný stál 30E, ještě ve Friedrichshafenu na burze jsem koukal, za kolik se dá pořídit "normálně":
RScom , Hamshop.nl ,
Duplexer ležel doma v regálu a protože se blíží zima, chtěl jsem s tím trochu hnout.
Vypadá pěkně, nápadně připomíná čínské výrobky. Těžko říct, kdo to od koho okopíroval, jisté je, že tenhle kousek je o něco "značkovější" než čína. Alespoň nálepka Procom , Denmark dává naději, že to bude lepší než "čína". Hmotnost krásných 950 g, mechanicky velmi pěkně provedené, tuhé a sešroubované torxíky.
Zde je možno okouknout duplexer detailně: Procom DPF70/6
Jediná vada na kráse jsou BNC konektory , ale alespoň to je o něco lehčí. Také mě trochu znepokojoval údaj Spacing: 9-13MHz, i když údah DPF 70/6 by měl logicky ukazovat na 70 cm pásmo a 6MHz minimální odstup kmitočtů. Ale dle datasheetu se opravdu jedná o 9-13MHz : DPF70/6
V prospektu lze vyčíst z grafu úplně vpravo útlum HIGH portu o něco lepší než 0,5 dB !!... a zmiňují i teplotní stabilitu 4,5ppm/C Protože jsem měl trochu času a zvědavost nedala,
Původní naladění pro kmitočet 429,9/419,9MHz ( tedy s odstupem 10MHz ) bylo s útlumem cca 0,9 dB a odstupem ( rejekcí ) okolo 89 dB. Tak jsem začal kroutit, ladit. Bylo třeba všechny písty vytáčet ven, bude to na vyšším kmitočtu.
Ladí se mnohem lépe než 12-ti dutinový HUBER & SUHNER u kterého bylo třeba zkrátit ladicí šrouby a kromě 12 dutin ladit i vazby. Zkrátka se kroutí směrem ven a kouká se na obrazovku, jak hrby cestují.
Přeladění tvalo asi 2 hodiny, mám k dispozici jen dvouportový přístroj a musím vždy přendat TX a RX větev.
Výsledek je naprosto vynikající. Samozřejmě ve srovnání s t Huber-Suhnerem je tam nepatrně větší útlum v propustném pásmu, ale v izolaci je to skoro srovnatelné!!! Ale je fakt, že Procom je "jen" rejekční a vše kolem rejekce jde do RX narozdíl od obřího Huber-Suhner duplexeru, který oba kmitočty filtruje. Ale i tak mě tenhle malinký duplexer příjemně překvapil svými parametry. Posuďte sami:
Nádhera, spokojenost! I přes to, že duplexer je určený pro odstup 9-13MHz je výsledné naladění výborné.
Ještě jsem zkusil nechat duplexer za oknem na rozpáleném sluníčku a v mrazáku při -12 stupních. Paradoxně, když byl na slunci jen se nepatrně zmenšil ( o 0,1dB ) průchozí útlum. Po vyndání z mrazáku to sedělo naprosto stejně jako při pokojové teplotě. Spektrák ( s tracking gen.) jsem stále opakovaně cejchoval i s měřícími šňůrami ( a BNC spojkou) , aby bylo měření přesné. Zejména nízké hodnoty útlumu +/- 0,2 dB cestují s oteplením přístroje. Také jsem zkoušel prohnat duplexerem výkon a měřit útlum pomocí úbytku výkonu Přesně 20W do duplexeru a ven v TX větvi vylezlo "jen" 16,5W - přesně to odpovídá naměřeným údajům ze spektráku.
Závěr?
Oproti čínskému duplexeru, který není teplotně kompenzovaný a má i horší parametry je Procom určitě kvalitnější. Ale vycházím z modelu SQ450-N zakoupeného na 409shop.com, který jsem ladil a útlumem jsem se nedostal pod 1,3dB, izolace okolo -75dB. Ale teplotně to bylo závislé hlavně při vyšších teplotách, kde klesala rejekce. A při skoro dvojnásobném průchozím útlumu je při větších výkonech již znatelné oteplení.
Možná jiné modely čínských duplexerů jsou jiné, ale neměl jsem možnost otestovat. V praxi to samozřejmě při použití kvalitních TX a RX nemusí mít takový vliv na celkové parametry převaděče, ale výborné parametry potěší, zvlášť při takovém poměru k ceně a velikosti. Prodejce ve Friedrichshafenu měl duplexerů hodně (celá plná přepravka) a tohle je opravdu bezvadný kousek, za který těch 30E určitě stojí dát.
Doufejme, že se příští rok znovu objeví.